• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Bugün yeniden yapılanmanın tam zamanı!

Türk iş dünyası, MÜSİAD’ın bu yıl ilk kez hayata geçirdiği VİZYONER’15 Sektörler Zirvesi’nde bir araya geldi. MÜSİAD Başkanı Olpak, “İki yılda bir hayata geçireceğimiz Vizyoner Sektörler Zirvesi ile geleceğimizi adım adım inşa edeceğiz. Eğer ilk düğmeyi doğru iliklerseniz, sonrakiler de doğru olur. Biz ilk adımı atıyoruz. Bugün yeniden yapılanmanın tam vakti” dedi.

Yeniakit Publisher
2015-11-19 08:31:52 - 2015-11-19 08:31:52
Bugün yeniden yapılanmanın tam zamanı!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, “Eğer bugünden hazırsak gelecekte de var olma şansımızı elimizde tutabiliriz, gelecekle iş yapabiliriz. Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi ile Gelecekle iş yapmak diyoruz. Gelecek hepimiz için bir muamma, bir bilinmez. Bilinmezliği ile bir taraftan bir tehdit oluştururken aynı zamanda umutlarımızı da temsil eden bir fırsat. Zaten iş hayatını da tehditler ve fırsatlar arasında biz her zaman görüyoruz” dedi. 

Gelecekte Yeni Pazarlar, Gelecekte Yeni Sektörler, Gelecekte Teknoloji, Gelecekte İnsan Kıymetleri ve Gelecekte Markalaşma konularının masaya yatırılacağı Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi başladı. Zirve bugün de oturum ve panellerle İstanbul Yeşilköy Wow Hotel’de devam edecek.

İŞ DÜNYASI MÜSİAD’DA BULUŞTU

Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Mahmut Asmalı, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihat Vardan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdemir, İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın selamlama konuşmalarıyla başlayan zirve, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın konuşmasıyla açıldı. 

İKİ YILDA BİR DÜZENLENECEK

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren ve ev sahipliğini yapan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, uzman konuşmacılarla 5 ana maddenin masaya yatırılacağını ve bilgi paylaşımı gerçekleştirileceğini belirterek, “Geleceğin kapıları buradan açılacak. İki yılda bir hayata geçireceğimiz Vizyoner Sektörler Zirvesi ile geleceğimizi adım adım inşa edeceğiz. Eğer ilk düğmeyi doğru iliklerseniz, sonrakiler de doğru olur. Biz ilk adımı atıyoruz. Bizim hedefimiz ülkemizin başarma potansiyelini gelecekle buluşturmak. Geçmişimiz, kendisini güncellemeyenlerin ayakta kalamayacağını öğretti. Bugün yeniden yapılanmanın tam vakti” diye konuştu. 

RİSKLERE KARŞI HAZIRLANMALIYIZ

MÜSİAD olarak hedeflerinin müteşebbisleri ve işletmeleri gelecekle buluşturmak tabiri yerinde ise geleceğe taşımaya yardımcı olmak. olduğunu belirten Nail Olpak, “Sektörlerin kendi vizyonlarını belirleyebilmeleri için hem yurt içindeki hem yurt dışındaki risklere karşı hazırlı olmalarına yardımcı olmak, onları güçlü ve dinamik markalara dönüştürme yolunda yol haritalarına katkı sağlamak” dedi. 

GELECEKLE İŞ YAPMAK BÖYLE OLUYOR

Yenilikçi bakış açılarına Twitter ve Alibaba.com uygulamalarını örnek olarak gösteren Olpak, “Birkaç yıl öncesine kadar twitter fikrini bile aklımıza getiremezdik. Şimdi dünyanın nabzını tutuyor. Alibaba.com ise Bekarlar Günü Satışı adı altında bir günde gerçekleştirdiği 14.3 milyar dolarlık satış, yani dakikada 90 bin, saniyede 1500 kredi kartı tahsilatı ile inanılmazı başardı. Gelecekle iş yapmak bu demek. Bu yaklaşımları uygulamak mümkün” dedi. Olpak, “Vizyoner’15 MÜSİAD Sektörler Zirvesi’ndeki hedefimiz, ülkemizin ortak aklını ve başarma potansiyelini gelecekle buluşturmaktır. Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi’ni, belirlenen ana hedefin gerçekleşmesini sağlayacak bir fikir alış-veriş platformu, bir fikir atölyesi gibi de konumlandırıyoruz. Geçirdiğimiz 25 yıllık süreç bize, kendisini sürekli olarak yeniden tanımlayan ve güncellemeyenlerin hayatta kalamayacağını öğretti. Bunca yıllık iş hayatımızda gördük ki, zaman hiçbir döneminde boşluk kabul etmemiştir ve bundan sonra da etmeyecek” dedi.

HAKSIZ KAMPANYA BAŞLATILMAMALI

MÜSİAD Başkanı Olpak, Türkiye’nin bütün dünyanın gözünün çevrildiği çok önemli bir organizasyona, G20’ye ev sahipliği ve başkanlık yaptığını anımsatarak, “Ülkemiz ve diğer ülkeler açısından öncelikli gündemlerin tartışıldığı, B20, L20, C20, T20, Y20 ve W20 toplantıları düzenlendi” dedi.

Konuşmasında son dönemlerdeki terör olaylarına da değinen Olpak, terörün meşrulaştırılacak hiçbir tarafı olamayacağına dikkat çekerek, “Dünya bu acılardan ders çıkarmalı, net ve sonuç alıcı bir karar almalıdır. İslam’a karşı haksız bir kampanya başlatılmamalı” açıklamasında bulundu.

ASGARİ ÜCRET SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALI

Basın toplantısının sonunda soruları cevaplayan Olpak, asgari ücretin 1300 lira olmasına yönelik bir soruya, “Genelde iş adamlarının asgari ücrete yönelik bir tepkisi olmadı. Bizim görüşmelerimizle de çalışanın eline geçecek net rakam hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Bizim konuştuğumuz asgari ücretin bu artışı ile birlikte işletmelerin üzerine gelecek yükün ne şekilde kaldırılacağıdır. Bunun sürdürülebilir olması önemlidir” cevabını verdi. 

HEDEF KIZIL ELMA OLSUN

İlk oturumun ana konuşmacısı olarak sahne alan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker de, şirket kurucularından Sabri Ülker’in anılarından derlediği konuşmasıyla bir başarı hikayesindeki temel noktalara dikkat çekti ve Yıldız Holding’in kuruluşundan bugünlere nasıl geldiğini anlattı. Sahneye kırmızı bir elmayla çıkan Ülker, kızıl elmanın “Yaklaştıkça uzaklaşan kaçan, yakalanmayan hedef, ülkü” anlamına geldiğini söyleyerek, vizyonel bakış açısı, markalaşmanın önemi, kitle iletişim araçlarının doğru kullanımı, iş odaklı çalışma anlayışı, bire bir satış ve pazarlama, zamana uyum, organizasyon yapısı ve kurumsallık gibi pek çok noktaya konuşmasında dikkat çekerek, başarının anahtarlarını katılımcılarla paylaştı. 

PAYLAŞMAYI BİLMEMİZ LAZIM

Ali Ülker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paylaşmaya dair sözlerinin kendisini çok etkilediğini belirterek, “Paylaşmayı bilmek lazım. Buradaki herkese mükellefiyet düşüyor. Toplumla paylaşmak önemli. Bu kurumsal olarak da ferdi olarak da yapılması gereken bir şey” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paylaşmaya dair sözlerinin kendisini çok etkilediğini belirten Ülker, “Paylaşmayı bilmek lazım. Herkese mükellefiyet düşüyor. Bu kurumsal olarak da ferdi olarak da yapılması gereken bir şey” dedi. Ülker, Türkiye’nin 2023 vizyonu ve ötesinde istikrarlı hamleler yapmayı sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23