• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bugün Hicri yılbaşı... Merhum Esad Coşan: Hicret hepimize gerekli, boynumuza borç

Merhum din adamı Prof. Dr. Esad Coşan, Hicret'in en faziletsizinin, Allah'ın sevmediği şeyleri terk etmek ve haramlardan, günahlardan hicret etmek olduğunu söyleyerek, “Hicret hepimize gerekli, hepimizin boynuna borç. Nedir o? Sevmediği şeyleri bırakıp, sevdiği şeyleri yapmak” demişti.

Yeniakit Publisher
2019-08-31 09:51:00 -

 yeniakit.com.tr  Bugün Hicri yılbaşı. Resul-i Ekrem’in (s.a.s) Mekke’den Medine’ye göçlerinin 1441’inci sene-i devriyesi... Tüm Müslümanların yılbaşı olarak kabul etmesi gereken bugün, yani Muharrem ayının ilk günü, Hicri yılbaşı olarak idrak ediliyor.

Efendimiz (s.a.s), Mekkeli müşriklerin zulmü ve ibadete mani olmaları gibi nedenlerle hicret etmişti. Temelde İslam'ın yaşanmasına mani olan nedenlerle yapılan hicret, bundan dolayı dinden uzak tutan faaliyetleri terk etmek manasına da geliyor.

Merhum din adamı Prof. Dr. Esad Coşan da, Müslümanların günahlardan, haramlardan ve Allah’ın sevmediği her türlü eylemden uzak durmasının hicret olduğunu anlatmış, “Hicret hepimize gerekli, hepimizin boynuna borç. Nedir o? Allah’ın sevmediği şeyleri bırakıp, sevdiği şeyleri yapmak.” demişti.

Coşan, bir sohbetinde şunları söylemişti:

Hicret'in en faziletsizi, Allah'ın sevmediği şeyleri terk etmek, onlardan hicret etmektir. Allah neyi sevmiyor, günahı sevmiyor, haramı sevmiyor. Haramı günahı bırakmaktır... Keyfi sevmiyor, mükeyyifatı sevmiyor, mekruhatı sevmiyor. Onları bırakacaksın. Allah’ın sevdiği çizgiye, sevdiği hale, sevdiği yere, sevdiği işlere geleceksin... Sevdiği huylara geleceksin. Bu çok önemli. Yani, yine bir çeşit hicret hepimize gerekli, hepimizin boynuna borç. Nedir o? Sevmediği şeyleri bırakıp, sevdiği şeyleri yapmak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yavuz Kirpi

Mesela Allah'ın sevdiği ve sevmediği şeyler diyoruz ya, Allah gibi yüce bir varlığın biz insanlar gibi "şunu sevmem bunu sevmem ama onu severim" gibi insani hisleri olması ve durmadan insanlar benim istediğimi yapsın diye dert edinmesi ve sinirlenip kızıp felaketler tufanlar şimşekler göndermesi garip değil mi? Bazen karınca yuvalarının üzerine çöküp karıncalara tepelerinden müdahale ederek kendince oyun oynayan küçük çocuklara bakıyorum. Bazen nasıl da gaddarlaşıp karıncalara vuruyorlar ya da onları eziyorlar. Neden öyle yaptın deyince de "ben o tarafa gitmelerini istemiyorum bu tarafa gitsinler" ya da "ben bu tarafa gidenleri sevmiyorum, şu tarafa gidenleri seviyorum da ondan" diye açıklıyorlar. Bazen Allah'ın sevmediği ve sevdiği şeyleri düşününce aklıma bu sahne geliyor.
 • Yanıtla

Hayrettin Hatunoğlu

Hicret hepimizin boynunun borcu hadi taşınalım. Ortada fol yumurta yokken hicret farz deyip yerimizi yurdumuzu terk edelim. Peygamberimizin hicret için sebebi vardı biz niye hicret edelim?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı