Belediyecilikte bir marka: Mehmet Sekmen

Başkan Mehmet Sekmen, “Anadolu’nun zirve şehrini, Anadolu’nun önsözü olan milli mücadele kentini, olimpiyat şehrini zirveye taşımak için ne gerekiyorsa yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz” diye konuştu.

17 Mayıs 2018 Perşembe 09:27
Belediyecilikte bir marka: Mehmet Sekmen

Yeni Akit

Yerel yönetimde hayata geçirdiği projelerle Türkiye’de adeta rol model olan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kentteki değişim ve dönüşümü Yeni Akit’e anlattı.

Göreve geldiğiniz gün ile bugün arasında ne gibi farlılıklar var?

Bugünkü Erzurum ile eski Erzurum arasında çok büyük farlılıklar var. Bizimle birlikte kentimiz tabiri yerindeyse değişim ve dönüşümü adeta hücrelerinde yaşadı. Ekonomide, eğitimde, sağlıkta, tarımda, hayvancılıkta, sanayide, üretimde, kentsel dönüşümde, ulaşımda, çevrede, kültür ve sanatta, sporda bu mübarek şehri layık olduğu yere taşımak için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz.

Başkanım kentsel dönüşüm ve diğer yatırımlarda hayata geçirdiğiniz projelerle tabiri yerindeyse turizm rakamlarında patlama oldu. Hatta göçü tersine çeviren bir Başkan olarak kentte konuşuluyorsunuz. Neler söylemek istersiniz?

Ülkemizde 1950’li yıllarda başlayan hızlı şehirleşme süreci, metropol kentleşmeden farklı bir çizgide gelişmiştir. Bilinen bir mantıktaki şehirleşme olgusu kentte fiziki mekân birliği, farklı kültürdeki bireylerin karşılıklı ilişkilerini zorunlu kılar. Göçle başlayan nüfus hareketleri, birçok alanda toplumsal değişmeyi hızlandıran ve şekillendiren bir süreçtir. Dolayısıyla nüfus, şehirlerde, kozmopolit ve farklılaşmış bir toplum yapısının oluşmasında en önemli belirleyicilerdendir. Bilindiği gibi kentleşme esas anlamıyla demografik bir ifade olsa da, sosyal, kültürel ve ekonomik alanları da yakından ilgilendirmektedir. Dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizdeki bazı şehirlerde yoğun iç göç, hızlı kentleşme ve çevre, hava kirliliği, konut, uyum, doğal alanların kaybolması, ulaşım, trafik ve eğitim problemlerinden kaynaklandığı bilinmektedir. Göreve geldiğimiz gün binde eksi 22.3 olan göç verisini, ekonomide, eğitimde, sağlıkta, tarımda, hayvancılıkta, sanayide, üretimde, kentsel dönüşümde, ulaşımda, çevrede, kültür ve sanatta, sporda yaptığımız hamle yatırımlarıyla binde eksi 12.2 seviyesine çektik. Bu ne demek 2013’te göç alan göç veren 17 bin 215 kent ortalamasının 9 bin 383’e inmesi demek. Yine Palandöken Kayak Merkezi ve Konaklı Kayak Merkezi’nde yaptığımız çalışmalarla 2015’teki 26 bin olan yerli ve yabancı turist sayısını 407 bin 417’ye çıkardık. Tam 15 katı. Bütün bunları yaparken medeniyet tasavvuru ölçeğinde şehrimizin tarihi kaynak ve kimliğini koruma noktasında rasyonel adımlar attık.

“Korunan tarih dönüşen şehir” sloganıyla Erzurum’daki kentsel dönüşümde şehir tarihini gün yüzüne çıkarttınız. Neler söyleyeceksiniz?

Kent; insanın, yaşamını düzenlemek üzere oluşturduğu ve yaşamını çerçeveleyen en önemli ve en büyük fiziki yapıdır. Şehir; kültürel ve toplumsal etkinliklerin içinde yürütüldüğü yapılar, yapı grupları, bunları birbirine bağlayan ulaşım, altyapı, toplumsal donatı sistemleri ve bunları işleten kuruluşların bütünüdür. Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin sorunlarına çözüm bulmak, kentsel yerleşmeleri rahat ve yaşanabilecek yerleşim alanları haline getirmek ve hepsinden önemlisi tarihsel dokuyu koruma noktasında ilimizde ‘Korunan tarih dönüşen şehir’ sloganıyla kentte 4 yılda konutlaşma seferberliği başlattık. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehrimizin kent kimliği ve kültür varlıklarını koruyarak, sürdürülebilir bir yaşam ortamını esas alan Belediyemiz, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir kentsel dönüşüm ve kamulaştırmaya imza atmaya devam ediyor. Erzurum’un ekonomik hayatını göz önüne alarak hayata geçirilen konutlaşma seferberliğinde Şehristan, Kayı, Oba, Sancak, Mavi Şehir, Dadaşkent, Kavak ve Tortum Konutları projeleriyle halkımıza yeni yaşam alanları kazandırdık. Şehrimizin tarihi kaynak ve kimliğini koruma noktasında 4 yılda çalışmalarımızda hızlı bir ivme kat ettik. Kent tarihinin gün yüzüne çıkması amacıyla büyük bir titizlikle yürütülen Kültür Yolu Projemiz, medeniyetlere ev sahipliği yapan şehrimizin beton ve taşlar ardında kalan kültür mirasını ortaya çıkaracak en önemli projeler arasındadır. Bakınız en önemli kentsel dönüşüm projelerimizden biri olan Kültür Yolu Projesi’nin birinci etabını tamamladık. 77 bin metrekarelik alanı kapsayan birinci etap çalışmaları kapsamında Tarihi Erzurum Kalesi’nin bütün ihtişamı gün yüzüne çıktı. Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese ve Üç Kümbetler’in bulunduğu kültür koridorunda yer alan Erzurum Kalesi ve çevresini kapsayan proje kapsamında arkeolojik kazı da yapılıyor. Malumunuz geçmişi olmayan bir şehir hafızasını kaybetmiş bir insana benzer.

Türkiye’nin en prestijli fuarına ev sahipliği yaptınız. Nasıl geçti fuar?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim ve kültür projelerinden biri olan Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı, kentte yoğun ilgi gördü. Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde 8 ila 13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve 101 bin 298 kişinin ziyaret ettiği fuar, Türkiye’nin önde gelen yayınevleri ve yazarlarını ağırladı. 202 yayın evi ve 200 yazarın katıldığı Doğu Anadolu Erzurum Kitap Fuarı’nda 200’ü aşkın söyleşi ve imza programı gerçekleştirildi. Çok sayıda yazar, şair ve akademisyen okurlarıyla buluştu. Erzurum ve çevre illerden fuarı ziyaret eden tüm kitapseverlere, yayınevlerine, kıymetli yazarlarımıza, TÜYAP Anadolu Fuarları Anonim Şirketi’ne, Türkiye Yayıncılar Birliği’ne ve sahaflarımıza teşekkür ediyorum. 101 bin 298 kitapseverin ziyaret ettiği fuarımız, inşallah ülkemizin en seçkin kültür organizasyonları arasında yer alacak.

B.B ERZURUMSPOR SÜPER LİG YOLUNDA

Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Süper Lig’e Yükselme Grubu’nda Ümraniyespor ile oynadığı maçı 2-1 kazanarak finale adını yazdırdı. Süper Lig yolunda bir engeli daha aşan Dadaşların bu başarısı, Erzurum’da büyük bir sevince sebeb oldu. B.B. Erzurumspor Onursal Başkanı Mehmet Sekmen, “3 yılda 3. Lig’den Birinci Lig’e yükseldik. İnşallah final maçımızı da kazanarak Süper Lig’e çıkacağız” dedi.

MEHMET SEKMEN KİMDİR?

1958 yılında Erzurum’un Pazaryolu ilçesi Kılıççı Köyü’nde doğdum. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdikten sonra Ankara’da bankacılık ihtisasında bulundum. Aktif siyasi hayatına Milli Gençlik Vakfı Kartal İlçe Başkanı olarak başladım. Ardından 1989 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkanlığı görevine getirildim. 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanlığı’na seçildim. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı oldum. 1999 seçimlerini tekrar kazanarak Kartal’a 2. dönem Belediye Başkanı olarak hizmet ettim. 2002 yılında yapılan genel seçimlerde 22. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili oldum. TBMM’de sırasıyla Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonu’nda yer aldım. 2003-2005 yılları arası Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği görevinde bulundum. 27 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak siyasi hayatıma Parlamento’da devam ettim. Bu süre zarfında sırasıyla Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, Erzurum’un da içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü görevlerini yürüttüm. AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı, Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü ve Ege Bölgesi Koordinatörlüğü görevlerinde bulundum. 30 Mart 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde hemşehrilerimin büyük teveccühüyle Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildim.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 09:27

YORUM YAZ

  • burhan aktasburhan aktas8 ay önce
    ... konularımızı ve dogrulari ogrenmek ve bilmek isterseniz bana epsta adresimden yada telefonumu yaziyom burdan ariyarak magduriyetimizi ...anlata bilirim 05378541906 numarali telefondan ulasa bilirsiniz isterseniz ben kendisine bi turlu ulasamadim onda aramak isterse sekmenede aramadini soyleye bilirsiniz
  • EnisEnis8 ay önce
    Ya bi saçmalama Allah aşkına senin şehir dediğinin bi misli daha yok mahvettin Erzurum u Allah seni de mahvettin inşallah
  • hakan tekinhakan tekin8 ay önce
    Göründüğü gibi değil Üniversitede çok sıkıntı yaşandı her şeyi alt üst etti 50 yıllık lojmanlara şebeke suyu ve doğal gaz almayı mecbur etti evler sokaklar her yer delik deşik aylarca sürdü hala sürüyor diğer olumsuzlukları söylemiyoruz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019