Bebeklerde pamukçuk görülme nedenleri nelerdir?

Pamukçuk nedir? Bebeklerde pamukçuk neden olur? Tedavisi nasıl olur?

11 Ağustos 2018 Cumartesi 21:24
Bebeklerde pamukçuk görülme nedenleri nelerdir?

Ağız içi iltihabı olarak bilinen bu hastalık türü doğumun ilk haftasında kendini belli etmeye başlar. Yeni doğan bebeklerin ve ailelerin büyük sorunlarından bir tanesidir.

PAMUKÇUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bebeğinin huzursuz olması,

Emmek istememesi,

Memeyi ağzına almaması,

Biberonla süt veriliyorsa biberonu almak istememesi,

Emme ve yutma güçlüğü,

Bebeğinin diline, damağına süt değdiğinde çok ağlaması.

Çok nadir de olsa ateş.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK NEDEN OLUR?

Bebeklerde pamukçuk oluşumun nedenleri şunlardır:

Anne hamilelik esnasında, doğumdan az bir zaman önce ya da doğum anında vajinal mantar enfeksiyonu geçirmiş ve normal doğum yapmışsa, doğan bebeklerde pamukçuk görülme ihtimali çok yüksektir. Çünkü enfeksiyon, doğum anında anneden bebeğe geçer.

Annenin antibiyotik kullanımı fazla ise ve doğumdan sonra bebek antibiyotik almışsa,

Annenin aşırı tatlı tüketmesi ya da şeker hastası olması,

Bebeğinizi biberonla besliyorsanız biberon ve biberon ucunun temiz olmasına çok dikkat edin. Bunun için belli aralıklarla biberon ve uçlarını kaynatılmış sıcak su ile temizlemeli ve biberon uçlarını belli periyotlarda yenilemenizde hijyen açısından önemlidir.

Bebek emzik kullanıyorsa, yine aynı şekilde kaynatılmış sıcak su ile emziği sık sık temizleyin.

PAMUKÇUK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Doktorunuz bebeğinize veya çocuğunuza pamukçuk teşhisi koymuşsa, beslenmesinden hemen önce verilmesi için bir ağız damlası verebilir. Çocuğunuz 2 yaşından büyükse ağız pastili de verebilir. Eğer emziren bir anne iseniz, size mantar önleyici bir krem verebilir.

Tedavi için evde yapabilecekleriniz de şunlardır;

Ağız içindeki beyazlığın pamukçuk olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun için temiz bir bezle bebeğin ağız içini silin. Lekeler çıkmıyor ve bastırıldığında acı veriyorsa büyük ihtimalle pamukçuktur.

Pamukçuğun ağız içinde fazlaca yayılması nedeniyle bebeğinizde yutkunma güçlüğü ve isteksizlik oluşursa yenmesi kolay (çorba) yiyecekler verin. Mayalı ve şekerli yiyecekleri asla vermeyin.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ağustos 2018 Cumartesi 21:24

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Nisan 2019