Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: Avrupa'da birinci sıraya yükseldik

11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü kapsamında düzenlenen etkinliğe katılan Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Son 10 yılda, kadınlarımızın iş gücüne ilave katılım oranında Avrupa`da birinci sıraya yükseldik" dedi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 17:56
Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: Avrupa'da birinci sıraya yükseldik

BM Genel Kurulu tarafından 2015'te kabul edilen "Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" kutlamaları çerçevesinde, kadın ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında varlık göstermelerinin teşvik edilmesi amacıyla Kocaeli Bilim Merkezi'nde etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bilimde, fende ülkemize ve insanlığa ışık tutan tüm kız çocuklarının 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü'nü kutladı.

Bilimin ve teknolojinin ülkeler için artık stratejik bir güç haline geldiği bir çağda yaşandığını belirten Selçuk, bunun için de bilim ve teknoloji çağının ihtiyacı olan hızlı değişime ayak uydurmakla kalmayıp, öncülük edebilmek gerektiğini vurguladı.

Bakan Selçuk, "Geleceğe yön vermek istiyorsak, bugünümüzün heyecanı ve geleceğin umudu olan genç nesillerimizi, milli ve manevi değerlerimizle olduğu kadar bilimle, teknolojiyle, sanatla ve edebiyatla da donatarak, çağın ruhunu yakalamalarını sağlamalıyız." diyerek, bu anlamda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin gençlerin farkındalığını ve yetkinliğini arttırmak amacıyla kurduğu Bilim Merkezi projesini değerli bulduğunu kaydetti.

"Kız çocuklarımıza ne kadar değer verirsek..."

Kültür ve medeniyet tasavvurunun, sağlam toplum yapısının önemli yapı taşlarından birinin aile yapısı olduğuna işaret eden Selçuk, şöyle konuştu:

"Aileyi gelecek kuşaklara taşıyan ve toplumu asıl olarak inşa edenler ise erdemli, hikmetli ve bilge kadınlarımız. Dolayısıyla kız çocuklarımıza ne kadar değer verirsek, onların önünü ne kadar açarsak ailelerimiz de o kadar güçlü olacak, toplumu daha ileriye götürecekler. Peygamberimiz çocuklara hediye verirken önce kız çocuklarından başlar, onlara olan sevgisini her fırsatta gösterirmiş. Bizler tarihimizde bu değeri, saygınlığı her zaman koruduk, yücelttik. Tarihimizde var olan bu değeri, özellikle milli teknoloji hamlemizin ön plana çıktığı günümüzde kız çocuklarımıza daha fazla göstermeliyiz."

Selçuk, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her çalışmanın, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda geleceğin de güvencesi olacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu doğrultuda hükümetimiz de kadın ve kız çocuklarımızın potansiyellerini ortaya çıkaracak projelere ve faaliyetlere öncelik veriyor. Şartlı Eğitim Yardımları, kız yurtlarının yapımı ve farkındalık çalışmalarıyla kız çocuklarımızın eğitimine katkı sağladık. AK Parti Hükümetlerimiz döneminde uyguladığımız politikalar ve saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde gerçekleşen 'Haydi Kızlar Okula' gibi projelerimizle kız çocuklarımızın eğitim hayatında büyük başarı elde ettik."

Liselerde kız çocuklarının okullaşma oranının, 2002'de yüzde 45 iken, bugün yüzde 83'lere yükseldiğine dikkati çeken Selçuk, şu bilgileri verdi:

"2002'de yüzde 13 olan yükseköğretimde genç kızlarımızın okullaşma oranı ise 2017-2018 öğretim yılında yüzde 46,5'e yükseldi. Lisansüstü eğitim alanların yarıya yakını kızlarımızdan oluşuyor. Yüksek lisansta genç kızlarımızın oranı yüzde 39,3, doktorada da yüzde 42,6 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte bilişim ve iletişim teknolojileri alanında lisans eğitimi görenlerin beşte biri (yüzde 21,7), mühendislik eğitimi alanların ise üçte biri (yüzde 28,7) kızlarımızdan oluşuyor."

Selçuk, hükümet ve Bakanlık olarak bu oranları yeterli bulmadıklarını ve arttırmak için çok çalıştıklarını belirterek, "Bu kapsamda Bakanlığımız özel sektör iş birliğinde 'Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi'ni yürütüyoruz. Projede, liselerde mühendislik eğitimi kızlarımıza anlatılıyor ve mühendislik okuyan başarılı kızlarımıza burs veriliyor. Desteklediğimiz 'Geleceği Yazan Kadınlar Projesi'nde ise kızlarımızı yazılım konusunda eğiterek, bilişimde kadınların istihdamını ve girişimciliklerini artırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti hükümetlerinin son 16 yılda toplumda kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almaları için hem yasal altyapı olarak, hem de teşvik edici programlar üzerinde birçok çalışma yaptığını aktaran Selçuk, bu sayede kadınların, çalışma hayatından sosyal hayata artık her statüde, insana ilişkin her mecrada bilfiil var olduğunu gördüklerini söyledi.

Türkiye'nin temel politikalarında ve Bakanlığın çalışmalarında kadınların iş gücüne katılmasının özel bir yer teşkil ettiğinin altını çizen Selçuk, şunları kaydetti:

"Türkiye bu konuda da Avrupa ülkeleri dahil birçok ülkeyi geride bırakmış durumda. Teşviklerimizden desteklerimize her uygulamamızda kadınlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın iş gücüne ilave katılım oranında Avrupa'da birinci sıraya yükseldik. 2007-2017 yılları arasında kadın istihdamını yaklaşık 3,4 milyon kişiyle yüzde 63 oranında arttırmış durumdayız. AB üye ülkeleri ve avro alanında ise aynı dönemde kadın istihdamı sadece yüzde 6,4 oranında artmıştır. AB üyesi 10 ülkenin kadın istihdamı azalırken, Türkiye kadın istihdamının arttırılmasında model ülke olmuştur. Yine aynı dönemde Almanya'da kadın iş gücü artışı 1 milyon 132 bin kişi, İngiltere'de 1 milyon 496 bin kişi olurken, Türkiye ise kadın iş gücünü 4 milyon 244 bin kişiyle yüzde 72 oranında arttırmış. Kadın iş gücüne katılma oranımız şu an yüzde 34,9 seviyelerinde. Hedefimiz 2023 yılına kadar kadınların iş gücüne katılım oranını yüzde 41 düzeyine çıkarmak."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 17:56

YORUM YAZ

 • mehmet önenmehmet önen8 ay önce
  abdullah isimli sahis sen ne ayaksin
 • Hakk yolunda hakyemezHakk yolunda hakyemez8 ay önce
  Sayın bakanın açıklaması de haberin verilisi kusurlu de maniplasyonludur. Eğitimde eşitlik ve katılım Avrupa'da zirvededir. Genel yetişkin halkın yarısı üniversite mezunudur... üniversiteye gidemeyenler Meslek liselerinden kalifiye eleman olarak eğitilir..... iş hayatına katılım genel olarak eşittir. Bu durumu ekonomi ile ilgili haberlerde de görürüz. Örneğin, Almanyanın ihracatı bir trilyon dolar, Türkiyeninki 150 milyar dolardır. Almanya % 5 lik artış yapsa 50 milyar eder. Türkiye % 10 luk artış yapsa 15 milyar eder. Bu gerçek durumu haber yaparken, Türkiye İhracat artışında Almanyayı geçti..... Almanya % 5 te kalırken Türkiye %10 luk artış sağladı denirse,...Okuyucu, vay be ihracatımız Almanyadakinden daha iyi olarak algılayacaktır...Oysa, onlara yetişmeye çalışıyoruz. Bakan hanım verdiği oran rakamsal olarak yükseklik ifade etsede gerçeklik olarak ne acıdır ki, çok gerilerdeyiz....Kpss birincisi fizik öğretmenini mülakatla elediğimiz gerçekliğinide unutmayalım.
 • TekinTekin8 ay önce
  Bu BakaninAr Damari Catlamis
 • HasanHasan8 ay önce
  Övündüğünüz olaya bak ya.Allah kahretsin sizi.Hangi kafayla bu yaptiginizin dogru oldugunu düşunüyorsunuz.Gercekten siz Türk aile yapisini ve islam ahlakini,örf ve adetlerimizi yok etmek için üstün çaba gösteriyorsunuz.Başariniz budur.
 • BursaBursa8 ay önce
  Ne büyük mağrifet...kadınları işgücüne kattınız neden....söyleyeyim insanlar artık bir kişinin çalışmasıyla geçinemiyor çünkü bir ikinci kişiyi çalışmaya mecbur ediyorsunuz...
 • SelamiSelami8 ay önce
  Sondan birinci olmasın.
 • EngineerEngineer8 ay önce
  Aile bakanının kadın olacağı anayasadamı yazılı ki 2002 den beri hep kadın bakan atandı !!!
 • KaraKara8 ay önce
  Aile diye birşey bırakmadınız, milletin çocukları dinsiz donsuz bakıcıların ellerinde. Biz hollanda veya almanya değiliz biz Müslümanız.Bu bakan tam bir facia, derhal kovulmalı.
 • TacettinTacettin8 ay önce
  Tarımda avrupa’da 1.sıradayız dediler millete karne ile sebze dağıtıyorlar.Dünya et üretiminde üst sıralardayız dediler rusya’dan dana eti ithal edilecek.sırbistandan uruguay,brezilya ve arjantin cabası.ne de birinciyiz deseler ardından bir pislik çıkıyor.ülke 17 senede iyice battı.
 • İşsizİşsiz8 ay önce
  İşsizlik oranında tarihi rekorları zorlarken öyle mi? Amaan, ne heyecanlandırıcı. Hemen sandık aramaya başladım. Hani patlatılacak ya!
 • M Ali KM Ali K8 ay önce
  sanırım sürünmekte..
 • hakhak8 ay önce
  :)) ver mehteri ver coşkuyu nasılsa aya dört şeritli yol yapsanız inanacakileri görüşlü kitleniz var. sallamaya devam
 • Müsbet Sosyal Çalışmacı Müsbet Sosyal Çalışmacı 8 ay önce
  Bir çiçeğe hiç su verilmezse kurur, aşırı su verilirse de çürür. Türkiye'de kadınlara aşırı haklar verilerek kadınlar yozlaştırılıyor. Yahudi localarının, dinsiz komitelerin yapamadığını muhfazakar denilen bir teşkilat yapıyor. Aileler parçalanıyor. Rabbim basiret feraset nasip etsin.
 • LeventbayLeventbay8 ay önce
  Senin fen liselerinde labarutarin bile yok zehra hanim . Bak kizim imamahatip binaaina fen olarak tasindilarda biraz bu kis ayinda ayaklari isindi . Sen neden bahsediyorsun . Mikroskobu dahi olmayan bir fen lisesi evet cok cagdas egitim sundunuz millete sizin yetistirdiginiz nesilden bilim adami cikmaz . Size simdiden soylemek lazim .cok merak edersen cok kolay bulursun hangi lise oldugunu .
 • LeventbayLeventbay8 ay önce
  Senin fen liselerinde labarutarin bile yok zehra hanim . Bak kizim imamahatip binaaina fen olarak tasindilarda biraz bu kis ayinda ayaklari isindi . Sen neden bahsediyorsun . Mikroskobu dahi olmayan bir fen lisesi evet cok cagdas egitim sundunuz millete sizin yetistirdiginiz nesilden bilim adami cikmaz . Size simdiden soylemek lazim .cok merak edersen cok kolay bulursun hangi lise oldugunu .
 • hsyn2802hsyn28028 ay önce
  Okumaya okullaşma diyeceğimiz yok. Fakat bu gidişle bütün kadınlar çalışsın erkeklerde evde yatsın o zaman.
 • FerhatFerhat8 ay önce
  Bu kızların birazı okusa da belki birçoğu da sapık işlere alet oluyor.
 • PirPir8 ay önce
  Sen karı kız pop top bakanı mısın aile bakanı mı. Şunun yerine tez zamanda başka biri getirilsin.
 • nihatnihat8 ay önce
  Rezalet bir durum.Aile bitmiştir
 • Şenel otcuŞenel otcu8 ay önce
  Gurur duyduğunuz meseleye bakın1940ların hitlerinin yaptığını yapıyorsunuz kadını her alana çekemezsiniz çalışan kadınların yüzde kaçıboşandı bir bakanolarak araştırdınızmı avrupada gürdün herşeyi müslüman bir topluma uygulayamazsınız kadını işe heralana çektiniz fuuş arttı ahlak bozuldu allahın koyduğu dengeyi bozdunuz guru duyduğumuz mesele bumu kadını köleleştirdiniz evin sultanı işyerinde köle oldu anne işte çocuk kreşte dinden anne şefkatinden mahrum braktınız
 • İbrahimİbrahim8 ay önce
  ALLAH(C.C.)' IM KADINLARIMIZI MUHAFAZA EYLE...TUZAKLAR KURANI KAHRU PERİŞAN EYLE...ÂMİN
 • nostaljinostalji8 ay önce
  Daha başka konularda da 1.sıradaolmamız lazım onları da açıklayın-Hayat pahalılığı-İşsizlik Anti demokratik uygulamalar ve Hukukun ve adaletinolmayışı-Can ve mal güvenliği olmaması_kadınlarınöldürülmesi ,çocuk yaştaki genç kızların zorla evlendirilmesi ve tecavüze uğraması _Sokak mafyalarınınve magandaların artması-Uyuşturucu yaşının 15 e inmesi -Rüşvet ve yolsuzlukların tavan yapması ,iktidarın işe alımlarda partizanca davranılması,işe almalarda kura ile işe alımlar,şans kader kısmet meselesi haline gelmesi _Mutsuz insanların çoğalması vs....şimdi bunlarda sıralansın bakan hanım diyoruz.
 • DavutDavut8 ay önce
  Ma'aşallah ma'aşallah.. Delikanlılar boşta gezsin, kadın dışarı salınıp, zengin bürokrat müdür mühendislerin eşleri garibanların işini ellerinden alsın. 2002 yılına kadar özlemle beklediğimiz yönetim bu işte, ne mutlu bize..
 • Şenel otcuŞenel otcu8 ay önce
  Gurur duyduğunuz şeye bakın sayın bakan hanım 1940 larda hitlerde sizin gibi kadın lar her alanda çalıştır yordu çalışan kadınların yüzde kaçı boşanıyor hiç araştırdınızmı müslüman bir yapı bozdunuz allahın düzenini bozdunuz avrupada gördüğünüz herşeyi müslüman bir topluma uygulayama
 • Vatandaş Rıza Vatandaş Rıza 8 ay önce
  Harbiden zirvedeyiz su an kayıtlı nufusun yuzde 13 işsiz buna EYT ekle muracatsizlari ekle yuzde 25
 • Kocasolak Kocasolak 8 ay önce
  Yahu SAÇMALAMANIN dibidir bu haber. Bizde çalışmayan kadın o kadar çok ki, Avrupa’da ZATEN çalıştığı için kadınlar, tabiki YENİ işe giren Türk kadın sayısı çok olacak. Bu ne rezalet!
 • Kocasolak Kocasolak 8 ay önce
  Yahu SAÇMALAMANIN dibidir bu haber. Bizde çalışmayan kadın o kadar çok ki, Avrupa’da ZATEN çalıştığı için kadınlar, tabiki YENİ işe giren Türk kadın sayısı çok olacak. Bu ne rezalet!
 • kadir akınkadir akın8 ay önce
  Bakan Hanım Boşanmada da aynı oranda arttığını belirtebilirsiniz. O konuya da bakabilseniz.
 • Cihan Cihan 8 ay önce
  Aileyi nettikkk...
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  Helal olsun bakanım, örümcek beyinlilere iyi kapak olur bu hareketiniz. Kadınlar çalışacak Türkiye kalkınacak. Çekemeyen anten taksın, nokta.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019