Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye yaptırım resti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin olası yaptırımlarına ilişkin açıklamada bulundu. Çavuşoğlu, ""Yaptırımlardan korkacak olsak biz burada bu harekatı başlatmazdık. Bu bizim için hayati derecede ulusal güvenlik meselesi" dedi.

12 Ekim 2019 Cumartesi 23:12
Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye yaptırım resti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Deutsche Welle Türkçe"ye verdiği özel röportajda, ABD’nin yaptırım ve tehditler yerine verdiği sözleri tutması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Hazine Bakanlığına verdiği bir yaptırım uygulama yetkisine ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, "Her şeyden önce yaptırımlarla bir yere varılamayacağını daha önceden de gördük. ABD daha önce de İçişleri ve aynı şekilde Adalet Bakanımızı yaptırıma tabi tuttu. Biz de onlara karşılık verdik. Yani herhangi bir olumsuz bir adım olduğu zaman bunun karşılığını Türkiye’ye yönelik, bunun karşılığını mütekabiliyet gereği tam bir şekilde uygularız ve veririz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörle mücadele ettiğini ve ABD'nin terör örgütü YPG/PKK'nın yanında olmaması gerektiğine işaret ederek yaptırımların işe yaramayacağının ve hiçbir ülkenin Türkiye ekonomisini felakete uğratma gücü olmadığının altını çizdi.

Döviz kuru konusunda Türkiye’ye saldıranların zarar ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Biz bu tür yaptırımlar ya da tehditler yerine herkesin sözünü tutarak, buradaki sorunu çözmemiz lazım. Terör, Suriye’nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü, siyasi çözüm, aynı şekilde bölgenin istikrarı, barışı ve göçmenlerin geri dönmesi de dahil işin birçok boyutu var. Bunlara odaklanmamız lazım. Yoksa yaptırımlardan korkacak olsak biz burada bu harekatı başlatmazdık. Bu bizim için hayati derecede ulusal güvenlik meselesi."

"Biz teröristlerle bir ara buluculuk yapmayız"

Barış Pınarı Harekatı'nın, Türkiye'ye yönelik tehdidin büyümesi ve ABD'nin YPG/PKK'ya sürekli silah vermesi nedeniyle başlatıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, ABD'nin yapacağı en iyi şeyin YPG’lileri bölgeden çıkartmak olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin teröristlerle müzakere etmeyeceğinin ve ABD'nin bu yöndeki olası bir önerisinin kabul edilmeyeceğini belirterek "Biz teröristlerle ara buluculuk yapmayız, müzakere yapmayız. Yapılacak tek şey bu teröristlerin silahı bırakmasıdır." dedi.

ABD ile YPG'lilerin Münbiç'ten 90 günde çıkarılmasına ilişkin bir yol haritasının 16 ay önce onaylandığını ancak ABD'nin sözünü tutmadığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Amerika önce verdiği sözleri tutsun, bu teröristlere destek vermeyi sonlandırsın ve bu teröristleri bizim sınırımızın öbür tarafından, Başkanın da söylediği gibi 30-32 kilometrelik bir derinlikten çıkartsın. Yapabileceği iş budur" ifadelerini kullandı.

"Fransa terör örgütüne destek veriyor"

AB ülkelerinin harekata ilişkin tepkilerini de değerlendiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"AB içinde bazı ülkeler, özellikle de Fransa bu terör örgütüne destek veriyor. Ama bu terör örgütüyle beraber Suriye’nin bu bölgesini bölmek ve onlara sözde bir devlet yaratmak amacı güdüyorlardı. Şimdi biz bu planı bozduk. Şimdi bu büyük bir plan, planı bozunca tabii çok rahatsız oldular. Tabii Avrupa içinde, AB içinde bir dayanışma var. Türkiye şimdi Rum kesimi gibi, Yunanistan gibi, kategorik olarak Türkiye’ye karşı olanlar var. Ama diğer ülkeler, tabii konsensüsü bozmamak için, bozmaya çalışanlara baskı yapıyorlar, görüyoruz."

Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı'nın Türkiye için hayati bir mesele olduğunu ve terör örgütüyle mücadelede kesinlikle tereddüt edilmeyeceğini belirtti.

Arap dünyasının Türkiye'ye yönelik yaklaşımı

Arap dünyasının harekat konusunda Türkiye'ye destek vermesinin önemli olmadığını aktaran Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Amerika'nın korkusundan, İsrail'in korkusundan Filistin konusunda da bu Arap ülkeleri sessiz. Yemen'de yüz binlerce insan öldü. Bunlar bombaladılar veya kuşatma altında hastalıktan ve açlıktan insanlar öldü. Ama parayı basıyorlar dünya susuyor. Kaşıkçı cinayetinde sustuğu gibi dünyanın. Şimdi Filistin davasını da dünya savunmuyor. Aynı sebepten dolayı. Dolayısıyla bunlar savunsa ne olur, savunmasa ne olur? Açıklama yapsa ne olur, yapmasa ne olur? Ne hükmü var? Son zamanlarda Amerika'nın ve İsrail'in telkiniyle gelip de burada bu YPG/PKK terör örgütüyle görüştüklerini de biliyoruz. Bunlar bize destek verse ne olur? Vermeseler daha iyi. Öyle bir kompleksimiz yok."

Çavuşoğlu, Suriye ile ihtiyaç duyulduğu zaman istihbarat ve bilgi paylaşımı düzeyinde diplomasinin sürdüğünü ancak siyasi düzeyde bir temas olmadığını anlatarak önemli olanın rejimle muhalefetin bir araya gelerek Suriye'nin geleceği hakkında birlikte karar vermeleri olduğunu vurguladı.

"Terör örgütleriyle mücadelede ayrım yapmıyoruz"

Fırat Kalkanı Bölgesi'nde tutuklu DEAŞ'lıların kontrol altında tutulduğuna işaret eden Çavuşoğlu, bunların Türk vatandaşı olması halinde hemen getireceklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Diğer ülke vatandaşları ise ülkelerine göndermek için girişimde bulunuruz. Almazlarsa orada tutarız. Yargılama mekanizması zaten diğer yerde de var, yani burada ya bunların hesap verebilmesi için de gerekli adımların hepsi atılır, serbest bırakılması mümkün değil ama şimdi güvenli bölgenin 30 kilometre, 40 kilometre dışındaki bizim hiç oralarda olmadığımız yerlerdeki DEAŞ'lılardan da sorumlu biz değiliz. Ancak buralara gelirlerse o zaman sorumlu biz oluruz ve onlarla mücadele etmek de bizim boynumuzun borcudur çünkü biz terör örgütleriyle mücadelede hiç ayrım yapmıyoruz."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 23:12

YORUM YAZ

 • Leyla Leyla 2 gün önce
  Önce içimizdeki Türk görünümlünüfusunda Türk yazıplakin yahudi ve firansiz zihniyetli pislikleri temizlemek lazımherif resmen onları savunuyor . Lanburnumuzun dibine silah mühimmat iş makineleri uçak savar radar istasyonları gözetleme kuleleri yığdılar hedefleri Türkiye artık bunun nesini görmeyelim sayısını sayamadığımıztırlar cephane dolu. Bunlar bizimle adeta deaş numarasiyla dalga geçmeye başladılar nesini bekleyecez..her türlü uyarıları yaptık ,girecez dedik herifler umurlarına takmıyorlar teslim mı olsaydık ey içimizdeki fransızlar bari sustun ,zırvalamayınönünüzdeki ahırdan yemeye devam edin bari ordumuza devletimize dil uzatmayın zamanı geldiğinde sizin de sonunuz gelecek .
 • Leyla Leyla 2 gün önce
  Önce içimizdeki Türk görünümlünüfusunda Türk yazıplakin yahudi ve firansiz zihniyetli pislikleri temizlemek lazımherif resmen onları savunuyor . Lanburnumuzun dibine silah mühimmat iş makineleri uçak savar radar istasyonları gözetleme kuleleri yığdılar hedefleri Türkiye artık bunun nesini görmeyelim sayısını sayamadığımıztırlar cephane dolu. Bunlar bizimle adeta deaş numarasiyla dalga geçmeye başladılar nesini bekleyecez..her türlü uyarıları yaptık ,girecez dedik herifler umurlarına takmıyorlar teslim mı olsaydık ey içimizdeki fransızlar bari sustun ,zırvalamayınönünüzdeki ahırdan yemeye devam edin bari ordumuza devletimize dil uzatmayın zamanı geldiğinde sizin de sonunuz gelecek .
 • Hasan AlanyaHasan Alanya2 gün önce
  Helal olsun kimseye boyun eğme yok dişe diş memleketimizi sonuna kadar doğru olanla desteğe devam .bize tehdit sökmez ne ABD ne Avrupa nede içimizdeki kırıklar gerçek Türklerin gücü dünyaya bedeldir vicdanımız gücümüzdür.
 • GaniGani2 gün önce
  Uçma , sallama eğer ABD yaptırım başlarsa ne yapacaksın ? Nasıl karşılık vereceksin ? Iphon mu kiracaksin ? Dibine kadar ABD ye bağımlıyiz , fasulyesinden teknolojisine kadar. ABD ye sattığımız bir nane yok.
 • Leyla Leyla 2 gün önce
  Bunların anladigi dil sert çıkıp gebertmekbaşka dilden anlamazlar.vurun itleri.filistinde masumları yere yatırıp postallariyle eziyorlar .sabir taştı şimdi sıra bizde yiğitler sizlerin kafalarınızıpiskuma gömecek hepiniz orada gebereceksiniz baska yolu yok .it sürüleri bak arabayla bile kaçacak cesaretiniz yok orada gebereceksiniz pis yahudiler
 • fetösavarfetösavar2 gün önce
  biran önce yaptırım mıdır ne karın ağrısı bekliyoruz. yeter bu sarı dümbelegin saçmalıkları... hatta yaptırım bizi kesmez conileri göndersin...
 • mustafamustafa2 gün önce
  2.Kurtulış Savaşıdır milletimiz için BARIŞ PINARLARI...YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!
 • çaplıçaplı2 gün önce
  TIRLARI SOKARKEN KİME SORDUNUZ ASIL YAPTIRIM ,TÜRKİYENİN YAPTIRIMI YANİ ,BARIŞ PINARI .
 • CanCan2 gün önce
  Keske ayni dirayeti zamaninda papaz brunson da niye gösteremediniz? O zaman niye ekonomi tekledi dollar firladi ve ondan sonra papazi teslim ettiniz acelacele sormazlar mi?
 • abidinabidin2 gün önce
  bizim ülke olarak yapacağımız kısasa kısastır. fransa PKK'yı FETÖ'yü , DHKPC'yimi destekliyor bizde fransada kaos çıkaracak grupları destekleyelim. psikopatlara destek olalım fransanın huzurunu kaçıracak her kese destek olalım.
 • aaaaaaaa2 gün önce
  deas lilari saflarimiza alsak yani pkk ya karsi diyorum
 • davincidavinci2 gün önce
  ben ak partili chp veya başka bir partili değilim.amerika yaptırım uygularsa biz türkler birbirimizi öldürmeyeceğiz. kuru ekmekte yeriz.yanlız sakın daeşlileri türkiyeye getirmeyin 70.000 daeşliyi kabul eder yedirir içerseniz vatandaş size sırtını döner.internette suriyeliler geri gönderilmeyecek bu operasyon ypgnin elindeki daeşlileri kurtarmak için yapılıyor iddiasında bulunanlar var.
 • VAHAP KALYONCUVAHAP KALYONCU2 gün önce
  1974 te kıbrıs çıkartmasından sonrada ambargo koymuştunuz bizde incirliği kapatmıştık bilmem hatırladınızmı.
 • halilhalil2 gün önce
  Allah böyle devlet adamlarimizi basimizdan eksik etmesin,,, eskiden80 lerde 90 larda 2000 lerin basinda hep hayal ettigimiz devlet adamlari... bunlar dualarimizin karsiligi oldugunu düsünüyorum.Allah devletimize öyle bir ekonomik ve askeri güc versinki, daha genis daha güclü konusabilsin bu cavusoglu gibi insanlarimiz..
 • kazım çobanderelikazım çobandereli2 gün önce
  bravo sn. Çavuşoğlu.
 • HakikatbinHakikatbin2 gün önce
  Darbenin altından kalkmış bir milleti ,yaptırımla tehdit etmek!!!! Çooook komik çoook

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019