• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avukat Hasan Ölçer, Mirzabeyoğlu'nun dava sürecini anlattı

Fetullahçı terör örgütü finans kaynağı olan koza ipek Holding'e kayyım olarak atanan ve daha sonra Fatih Üniversitesi Kayyımlığına getiren Müteffekir Salih Mirzabeyoğlu’nun dava arkadaşı ve avukatı Hasan Ölçer, Akit Haber’e konuştu.

2016-06-15 18:20:00 - 2016-06-15 18:38:53
Avukat Hasan Ölçer, Mirzabeyoğlu'nun dava sürecini anlattı

YENİAKİT.COM.TR - Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu'nun davası ne durumda? Tutuklu Müslüman tutsakların durumu ne olacak? Yargı Müslümanlara karşı ne duruma geldi? Akit haber'den Serdar Fikret Kılıç sordu, Avukat Hasan Ölçer tüm samimiyeti ile cevaplandırdı. İşte o röportaj; 

Serdar Fikret Kılıç: Salih Mirzabeyoğlu yeniden yargılanma kapsamında 2014 yılında tahliye oldu. Yeniden yargılanma sonucu beraat kararı aldı. Fakat duruşma Savcısı Ali Kaya dosyayı temyiz etti. Şimdi Dosya’ya Yargıtay 16. ceza dairesi tekrar bakacak. Bizi ne gibi süreç bekliyor?

Avukat Hasan Ölçer: İstanbul 14. Ağır ceza mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu ile ilgili yapmış olduğumuz yeniden yargılanma talebini kabul etti. Öncelikle malum infazın durdurulmasına karar verdi daha sonradan yapılan yargılama neticesinde dinlenen tanıklar ve toplanan delillerle birlikte yeniden yargılamanın kabul edilmesi ve eski hükmün ortadan kaldırılması şeklinde ve Salih Mirzabeyoğlu’nun beraat etmesi şeklinde bir karar verdi.

Yani Salih Mirzabeyoğlu’nun daha önce verilmiş olan mahkumiyet kararının yanlış olduğunu ve bu yanlışlığın giderilmesi bakımından da beraat etmesi gerektiği hususunda karar verdi.

Maalesef yargılama esnasında 14.Ağır ceza mahkemesinin duruşma Savcısı Ali Kaya o anlamda çok anlaşılmaz bir tutum sergiledi. Salih Mirzabeyoğlu lehine olan delillerin hiç birini itibara almadı, sadece daha önce verilen hükümde herhangi yanlışlık olmadığını ve eski hükmün onanması şeklinde bir mütela belirtti.

Fakat sayın 14. Ağır ceza mahkemesi o anlamda savcının mütalasına uymadı ve daha önceki verilmiş kararın yanlışlığını ve düzeltilmesi bakımından da Salih Mirzabeyoğlu’nun beraat etmesi gerektiğine karar verdi.

Bunun üzerine de mütalaya aykırı karar verildiği için savcı tarafından da dosya temmiz edildi. Şu anda dosya Yargıtay da malum 16. ceza dairesinde, 16. ceza dairesininbu konuya ilişkin değerlendirmesini ve kararını bekliyoruz.

Serdar Fikret Kılıç: Peki bu sonuç sizce olumlu mu olacak yoksa tekrar Savcı Ali Kayanın belirttiği eski hükmün onanması şeklinde olumsuz bir sonuç mu alınacak? Kısacası Sayın Mirzabeyoğlu’nun yeniden tutuklanma riski var mı?

Hasan Ölçer: Hukuk işliyorsa 16. ceza dairesinin 14. Ağır ceza mahkemesinin vermiş olduğu kararı onaylamasını bekliyoruz. Yani savcının temiz talebini ret etmesini bekliyoruz. Çünkü belki hatırlayacaksınız ilk müracaat ettiğimiz zaman 14. ağır ceza mahkemesine yapmış olduğumuz basın açıklamasında ben şunu ifade etmiştim. Demiştim ki Türkiye’de bir takım şeyler ve yargı yerli yerlerine oturuyor.

Yargıda normalleşme süreci başladı demiştim ve Salih Mirzabeyoğlu davasının da yargıdaki normalleşme sürecinin aslında bir testi olacağını ifade etmiştim ve belki de o söylediğimiz sözler yargılama aşamasında gerçekleşti ve yargının aslında fabrika ayarlarına geri döndüğünün göstergesi olarak öncelikle bizim yeniden yargılama talebimizi kabul etti ve daha sonrada beraat kararı verdi.

Yani Hakkaniyete uygun olanı verdi, hukuka uygun olanı verdi. Çünkü daha önceden çok ciddi anlamda haksızlık hukuksuzluk ve usulsüzlük vardı. En azından yeni kararla birlikte bu haksızlık ve usulsüzlük giderilmiş oldu. O bakımdan Yargıtay’ında 16.ceza dairesinin de o anlamda hukuksuzluğun önüne geçmek bakımından verilmiş olan beraat kararını onaylayacağın düşünüyorum.

Serdar Fikret Kılıç: Dediniz ki yargı fabrika ayarlarına döndü. 28 Şubatta içeri alınan Müslümanlar var. Haksız yere halen içerideler. 600 Müslümandan bahsediliyor. Biz ibda lokelinde bunu görürsek şuan İsmail Uysal, Ethem Köylü ,Ali Acar, Cihat Özpolat içerde. Bu fabrika ayarlarına dönmek konusunda bu kişiler ile ilgili ne yapılabilir?

Hasan Ölçer: Şimdi bakınız biz Salih Mirzabeyoğlu ile yapmış olduğumuz kampanya ile birlikte bu müracaatımız ve bu müracaat sonucunda çok önemli bir netice elde ettik.

Aynen onun gibi bundan sonrada içerde bulunan 28 Şubat mağdurları hatta 28 Şubat öncesinde de bu anlayışın mahkûm etmiş olduğu Müslüman ve İslamcı tutukluların, hükümlülerinde aynen bunun gibi bir mücadele neticesinde tekrar özgürlüklerine kavuşmaları gerektiğine ve kavuşacaklarına inanıyorum.

Bu konuda ciddi mücadelelerin verilmesi gerektiğini ve bu haksızlıkların hukuksuzlukların da önüne geçilebileceğini düşünüyorum. Yani yargı fabrika ayarlarına geri döndü derken bunu mecazi anlamda söyledim. Yoksa bütün yargısal süreçlerin ve yargı erkini kullananların aynı hassasiyeti içerisinde olduklarına şu an itibariyle inanmıyorum.

Onun için bu konuda da çok ciddi mücadeleler verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu mücadeleyide verecek olan bizleriz, sizlersiniz. Bunları hepimiz elbirliği ile bu mücadeleyi vermemiz lazım. Bunun neticesinde ancak başarı elde edilebilir, yoksa oturalım bir dilekçe verelim bu dilekçe neticesinde de bu Müslüman tutuklular hükümlüler özgürlüklerine kavuşsunlar, bunu beklemek biraz saflık olur.

O bakımdan bu mücadelenin çok ciddi anlamda ve organize bir şekilde yapılması lazım ama Salih Mirzabeyoğlu davası bu anlamda bir milattır çünkü yasa dışı örgüt lideri olarak yargılandı ve mahkûm edildi biliyorsunuz.

En azından ortada yasa dışı örgüt liderinin mahkûm olmadığı bir dava söz konusu olduğuna göre diğer şahıslarında bu bahsettiğimiz. İsmail Ünsal, Cihat Özpolat, Ali Acar gibi şahıslarında böyle bir örgütün mensubu olmadıklarının da aslında bir anlamda göstergesidir bu. O anlamda da çeşitli müracaatlar yapılabilir. Caba sarfetmek, emek sarfetmek lazım, hakimlerde o anlamda ikna etmek lazım.

Serdar fikret kılıç: çaba sarfetmek derken, bu hayata dönüş operasyonları oldu sol kesime, islami kesime de noel baba operasyonu adı verildi. Bu konuda islami kesimde ki mücadeleyi nasıl buluyorsunuz? Çünkü noel baba davasına tekrar ceza geldi onaylandı ama sol kesim biraz daha kamuoyu oluşturduğu için böyle olmadı. Bu mücadeleyi tırnak içinde derinleştirirsek, derinleştirmek isterseniz hangi alanlarda sadece hukuk alanında değilde genel anlamda nasıl tanımlarsınız, nasıl mücadele etmeliyiz

Avukat Hasan Ölçer: Mücadele hiç bir zaman tek taraflı mücadele olmaz. Sadece hukuk mücadesiyle de olmaz. Hukuk mücadesiyle birlikte siyasi mücadenin de verilmesi lazım. Siyasi mücadeleyle desteklenmeyen kamuoyunda, kamuoyu yapıcıları tarafından desteklenmeyen, sosyal medya tarafından desteklenmeyen, basın tarafından desteklenmeyen, bürokrasi tarafından desteklenmeyen mücadelelerin ilanihaye ve en sonunda başarılı olması diye bir şey sözkonusu olmaz.

Bunu mutlaka ve mutlaka bu başarının olmazsa olmaz unsurlarından bir tanesi el birliğiyle omuz omuza kolkola mücadele vermek. Adalet bakanlığı bürokratlarından hakimlere kadar, basından televizyona kadar, medyaya kadar hepsinin elbirliği ile  bu mücadeleyi vermesi lazım.

Ortada bu haksızlığın ve hukuksuzluğun yüksek sesle ifade edilmesi lazım. Geniş halk kitleleri tarafından bunların kabul edilmesi lazım. Ancak ondan sonra başarı gelebilir diye düşünüyorum. Yoksa sadece bir kaç kişinin mücadele etmesi, bir kaç kişinin kendini paralamasıyla başarı elde edilmez diye düşünüyorum.

Serdar fikret kılıç: Şu anda sıkça tartışılan ve gündemde çok önemli yer işgal eden başkanlık sistemi konusunda Sayın Mirzabeyoğlu’nun açıklamaları oldu. Başkanlık sistemi tartışmalarını Mirzabeyoğlu, ‘’Başyücelik’’ devletine odaklanmamızı istedi sizin görüşleriniz nedir?

Avukat Hasan Ölçer: Daha önceden başkanlık sistemi konusunda çok önemli çaba sarfedilmiş, emek sarfedilmiş ve ortaya konmuş bir sistem var. Bir fikir sistemi var.

Üstat Necip Fazıl’ın büyük doğu ideolojisinde baş yücelik sisteminde bunun nası ına niçin ine dair çok önemli alt yapısı olan fikri yapısı olan çok önemli bir sistem konulmuş ortaya ve daha sonradan da Baş Yücelik devleti ile ilgili Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu nun kitabı var, başkanlık sistemi ile ilgili.

Başkanlık sistemi tartışılırken bunları göz ardı ederek ve bunlardan ilham almayarak ve bunları elinin tersiylekenera iterek bir başkanlık sistemi oluşturma çabasını da ben çok en hafif tabirle traji komik olarak görüyorum.

Bunlardan mutlaka istifade edilmeli yani sistem çapında ortaya konulmuş. Bu sistemi alıp bu günün şartlarına çok rahat şekilde uygulayabilirsiniz. Onun için amerikan sistemi fransız sistemi, ingiliz sistemi şeklinde bir arayışa gerek yok. Bunu hem fikri alt yapı olarak hem de sistem olarak örgütleştirilmiş ideoloji örgüsü ve baş yücelik devlet dediğimiz Üstat Necip Fazıl ve Salih Mirzabeyoğlu tarafından ortaya konulmuş bir sistem söz konusu. Bu sistemi alıp çok rahat bir şekilde uygulayabiliriz diye düşünüyorum.

Kaynak: www.yeniakit.com.tr 

(Bu röportaj 5 Haziran 2016 tarihinde yapılmıştır) 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı