• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Amerika yine DEAŞ silahına sarıldı

ABD, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik harekatını önlemek için yeniden DEAŞ silahına sarıldı.

Yeniakit Publisher
2019-08-10 08:33:00 - 2019-08-10 08:40:36
Amerika yine DEAŞ silahına sarıldı

Türkiye’nin Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik olası harekatını önlemek, ABD’nin bölgedeki varlığını kalıcı hale getirmek ve terör örgütü PKK/YPG’yi meşrulaştırmak için yine DEAŞ kartı açıldı. Son günlerde birbiri ardına yayınlanan rapor ve haberlerle 2 ay önce “bitti” denilen DEAŞ’ın yeniden güçlendiği öne sürülüyor. Küresel medya kuruluşluranın da geniş yer ayırdığı raporlarla “Türkiye’nin YPG/PKK’ya müdahalesinin DEAŞ’ın işini kolaylaştıracağı” mesajı veriliyor.

BM DE OPERASYONA DAHİL

İlk rapor Temmuz ayı sonunda terör örgütü YPG/PKK ile skandal bir anlaşma imzalayan Birleşmiş Milletler’den geldi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından duyurulan raporun ana teması “DEAŞ saldırıları geçici olarak durdu, önümüzdeki dönemlerde artabilir” oldu. Terör örgütünün Suriye’deki gizli şebekesinin yayıldığı, hücrelerin vilayet düzeyinde kurulduğu ve terör örgütünün Irak ve Suriye’de yeni koşullara uyum sağlayarak yeniden canlanması için gereken şartları oluşturmaya başladığı iddia edildi.

300 MİLYON DOLAR PARA

Guterres, “DEAŞ Tehdidi” adlı raporunda, 2017 yılından sonra aldığı ağır darbeler nedeniyle büyük kayıplar veren DEAŞ’ın saldırılarının son dönemlerde azalmasını geçici olarak nitelendirdi. Örgütün halen 300 milyon dolar civarında bir servete sahip olduğunu kaydeden Guterres, örgütün bu parayı Irak ile Suriye’de terör eylemleri gerçekleştirmek için kullanabileceğini belirterek, “Örgüt para transferi için resmi olmayan kurumların adını kullanabilir” uyarısında bulundu.

30 BİN YABANCI ELEMAN

İngiliz The Guardian gazetesi de geniş kapsamlı rapora ilişkin detaylar paylaştı. Gazeteye göre raporda “DEAŞ saflarında savaşmaya giden ve sağ kalmış olabilecek 30 bin yabancı terörist olduğu” iddiası yer aldı. Raporda örtülü olarak Türkiye’ye suçlamalar yöneltildi: “DEAŞ üyeleri Türkiye’ye kaçabilir, bazıları El-Kaide’ye katılabilir, bazıları ortaya çıkabilecek başka örgütlere girebilir.”

PENTAGON’DAN DÜZMECE RAPOR

6 Agustos’ta da ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) benzer bir rapor geldi. Pentagon Başmüfettişi tarafından Kongre için hazırlanan raporda, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmeye başlamasının ardından örgüt militanlarının ülkede yeniden gruplar oluşturmaya başladıkları iddia edildi. Raporda, DEAŞ’ın Suriye’deki “başkenti” Rakka’yı kaybetmesine rağmen, bu ülkede ve Irak’ta yerel güçlerin zayıflıklarından faydalandığı öne sürüldü. Yenişafak

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Özkan

Ya bu ne iş ?kıçımızın dibindeki yerde karşımızda tiyatro oynuyorlar bunlara sert girin!!
 • Yanıtla

abdullah

insan ve devlet ilişkilerinde ANLAŞMALARIN temeli GÜVEN/GÜVENİLİRLİK ve SÖZÜNE SADIK/AHDE VEFA ilkeleridir. Bu özelliklere sahip olmayanlarla anlaşma olmaz. sadece anlaşma görünümlü savaş, güç/hile kullanımı, durumu zamana yayarak kendi çıkarına olan durumu zaman içinde kabul ettirme, oyunu kendi kurallarına uygun hale getirme söz konusu olur. tek mehmetimizin burnu kanamadan bu sonuçbüyük başarıdır, ancak devamlı tetikte olmak ve gücümüzü/etkimizi devamlı artırmak, DÜŞMANIMIZ ABD/NATO/İSRAİL vd lerinin planlarının STRATEJİK TORYUM ve ALTIN MADEN REZERVLERİMİZİN AKTİF KULLANILMAYA BAŞLAMASINDAN, nükleer santrallerimizden, ekonomimizden, siyasi darbelerden, s400/f35, kıbrıs, d.türkistan, libya, sudan, somali, mısır, s.arabistan/bae alçaklıklarından, hindistan/pakistan KEŞMİR suni geriliminden vs ayrı düşünülemeyeceğini bilmek zorundayız.Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı