• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Aman dikkat! Soğuk hava koronavirüs vakalarını artırıyor

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Ferda Öner Erkekol, soğuk ve kuru hava solumanın bağışıklık sisteminin çalışmasını olumsuz etkilediğini, iç ortamlarda daha fazla vakit geçirilmesine sebep olduğunu ve bunun da viral enfeksiyonları artırdığını açıkladı.

Yeniakit Publisher
2022-01-18 12:31:00 -
Aman dikkat! Soğuk hava koronavirüs vakalarını artırıyor

Medicana Sağlık Grubundan yapılan açıklamaya göre Erkekol, hava şartlarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki hızlı artıştaki etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Soğuk havaların virüslerin daha uzun süre stabil ve bulaştırıcı kalmasına yol açabildiğini belirten Erkekol, şunları kaydetti:

"Soğuk ve kuru hava solumak bağışıklık sisteminin çalışmasını olumsuz etkiler. Soğuk havalar iç ortamlarda daha fazla vakit geçirmemize bu da viral enfeksiyonların artışına neden olabilmektedir. Böylece insanların birbiriyle temas mesafesi kısalırken, temas süresi artar. Sigara dumanı, ısıtmaya bağlı etkenler başta olmak üzere iç ortamda karşılaştığımız kirleticilere maruz kalma oranımız artar. İçerinin az havalandırılması da viral bulaş için ideal bir ortam oluşturur. İç ortamda vakit geçirmek, güneş ışığından yeteri kadar faydalanılamamasına ve aktivite kısıtlanmasına da neden olur. Böylece D vitamini ve egzersiz de azalmış ve bağışıklık sistemimiz için bir negatif etken daha oluşmuş olur.”

Enfeksiyonlardan korunmak için egzersiz önerisi

Erkekol, viral enfeksiyonlardan korunmada en önemli etkenin maske ve mesafe kurallarına uyulması ile aşılamanın tam olarak yapılması olduğuna dikkati çekti.

Kışın evde hareketsiz kalınmaması gerektiğine işaret eden Erkekol, egzersiz konusunda şu önerilerde bulundu:

"Hayatımıza en azından 15 dakikalık egzersiz, yürüyüş programları eklemeyi ve bunu yaparken mümkün olduğunca güneşten faydalanmayı unutmamalıyız. Dışarı çıktığımızda soğuk havanın ısıtılarak solunmasına yardımcı olacak atkı gibi koruyucuların kullanımı önerilmektedir. Maske kullanımı bu noktada da önemli bir yardımcı ve koruyucu olacaktır. Sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmek önemli bir faktördür. İç ortamların sık havalandırılması ve uygun nemliliğin idame ettirilmesi önemlidir. Kronik hastalığı olan bireylerin tedavilerini aksatmadan kullanmaları ve gerekli kontrolleri zamanında yaptırmaları gerekir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23