• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Al Sani duyurdu! Katar'dan Türkiye ile anlaşma açıklaması

Yeniakit Publisher
2023-12-03 19:37:00 -
Al Sani duyurdu! Katar'dan Türkiye ile anlaşma açıklaması

Türkiye'nin birçok alanda iş birliği devam ederken Katar'la yapılacak anlaşmaların da sinyali verildi. Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi 9. Toplantısı hakkında konuşan Katar'ın Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed bin Nasır bin Casim Al Sani, toplantıda 'birçok anlaşma imzalanması bekleniyor' dedi.

Katar'ın Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed bin Nasır bin Casim Al Sani, 4 Aralık'ta Doha'da gerçekleştirilecek Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi 9. Toplantısı'nın ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla tartışılmasına ve önemli bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasına fırsat tanıyacağını belirtti.

Katar-Türkiye ilişkileri Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde yüksek seviyeye ulaştı

Büyükelçi Al Sani, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi 9. Toplantısı'na ve iki ülke arasındaki ilişkilere dair yazılı açıklama yaptı.

Temeli 2014 yılında atılan Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi'nin 9. toplantısına ev sahipliği yapacak olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Al Sani, söz konusu komite toplantılarında geçen yıllarda derin ve köklü ilişkileri yansıtan çeşitli siyasi, ekonomik, sosyal, çevresel ve diğer önemli alanlarda birçok anlaşmaya imza atıldığını belirtti.

İki ülkenin ortak tarihinden güç alan köklü ilişkiler sayesinde halklar arasında oluşan karşılıklı yakınlaşmadan duydukları memnuniyeti ifade eden Al Sani, Katar-Türkiye ilişkilerinin, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde son yıllarda pekişen ortak siyasi irade sayesinde yüksek bir seviyeye ulaştığını vurguladı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Birçok anlaşma imzalanması bekleniyor

Türkiye ve Katar halklarının yararına olacak şekilde ikili ilişkileri güçlendirme noktasında ortak çaba göstereceklerini kaydeden Al Sani, 4 Aralık'ta başkent Doha'da gerçekleştirilecek Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi 9. Toplantısı'nda birçok anlaşmanın imzalanmasını beklendiğini belirtti.

Ankara ve Doha arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıldönümüne denk gelen 9'uncu toplantının, iki kardeş ülke arasında çeşitli alanlardaki işbirliği ilişkilerine ivme ve güç katacağını kaydeden Al Sani, Türkiye-Katar ilişkilerinin, kurulduğu 1973'ten itibaren stratejik ortaklık aşamasına gelene kadar niteliksel bir dönüşüm geçirdiğine işaret etti.

Al Sani, "Bu tür üst düzey toplantıların gerçekleştirilmesi, ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla tartışılmasına ve ortak gündemde yer alan önemli bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasına fırsat tanıyacaktır." İfadelerini kullandı.

"İki ülke dünyada iki istikrar adası olarak birlikte yükseldi"

Katar ile Türkiye'nin, son yıllarda karşılaştıkları bölgesel zorluklara karşı güçlü duruşunu koruyan iki ülke olduğunu, kardeş ülkeler olarak yakın işbirliği içinde çalışıp zorlukların üstesinden gelmeyi başardığını vurgulayan Büyükelçi, şunları kaydetti:

"Bölgedeki birçok önemli dosyada iki ülke arasındaki koordinasyon ve birçok konuda ortak vizyona sahip olmaları, özellikle de anlaşmazlıkların çözümü, barış, güvenlik ve istikrarın tesisi konusunda gösterdikleri büyük çabalar sayesinde bölgede ve tüm dünyada iki istikrar adası olarak birlikte yükseldiler. İki ülke arasındaki stratejik ilişki, bölgedeki dengenin temel direklerinden biriydi ve birçok siyasi, güvenlik ve ekonomik zorluk ve risk karşısında gerçek bir garanti oluşturdu."

Türkiye ve Katar'ın ekonomiden savunmaya, ticaretten yatırımlara kadar pek çok alanda ortaklıklarının karşılıklı fayda temelinde güçlendiğini belirten Al Sani, şöyle devam etti:

"2021 yılında 1,8 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2022 yılında yaklaşık yüzde 17 artışla yaklaşık 2,2 milyar dolara ulaştı. Katar pazarında da yüzlerce Türk firması faaliyet gösteriyor ve buna karşılık 33,2 milyar dolar tutarındaki Katar sermayesi ile birçok Katarlı şirket Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Özellikle son dönemde Türk ekonomisini destekleyen birçok yatırım alanında Katar özel sektörünün rolü önemli ölçüde arttı. Sonuç olarak sevindirici olan, iki ülke arasındaki seçkin ilişkilerin yatırım alanında en güçlü şekilde kendini göstermesi."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23