Ak Partili Türkoğlu: Suriyeli kardeşlerimiz güvenlik sağlandıkça geri dönecek

Yeniakit.com.tr'ye konuşan AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, "Suriyeli misafirlerimiz ülkelerinde huzur ortamı oluştukça dönmeye devam edecek." dedi ve ekledi: "Bunu kimsenin siyaset malzemesi yapmaya hakkı yok."

14 Ağustos 2019 Çarşamba 22:27
Ak Partili Türkoğlu: Suriyeli kardeşlerimiz güvenlik sağlandıkça geri dönecek

 Taha Emre Özdemir  Ankara 

"Ülke genelinde üç milyon altı yüz bine yakın Suriyeli misafirimiz var." diyen Türkoğlu, "Savaşın tehditlerinin ortadan kalktığı, güvenliğin sağlandığı bölgelere Suriyeli kardeşlerimiz geri dönecek. Yalnız Suriyeli vatandaşların bir kısmının Türkiye'de kalacağı kanaatine de sahibiz. Çünkü ülkemizde iş güç sahibi olanlar, burayı yurt yuva edinenler var." ifadelerini kullandı.

'Biz şanlı tarihimize yakışanı yaptık'

Suriyelilere kucak açarak şanlı tarihimize yakışanı yaptığımızı vurgulayan Türkoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlet. Devletimiz bugüne kadar tarihine ve büyüklüğüne yakışanı yaptı. Kucağında bebeği ile bizden aman isteyenlere kucak açtık. Bu bizim insanlık görevimizdi. Aman isteyenlere kapı açmak bizim inancımızın da önemli bir gereği. Bundan sonraki politikalarımız da bu yönde olacak. Suriye'de huzur ve güvenlik sağlandıkça misafirlerimiz geri dönmeye devam edecek. Zaten kendileri de ülkelerinde huzur ortamı oluştuğundan bunu fark ediyorlar ve vatanlarına dönmek istiyorlar."

'Türkiye mazlumların güvenli limanıdır'

İnsanlığın ortak değerleri olduğunu hatırlatan Türkoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Zora düşenlere kapı açmak büyük devlet olmanın bir sırrıdır. Çalıya bir kuş sindiğinde onu ya taşla vurur öldürür ya da muhafaza edersiniz. Türk Milleti devlet hayatı boyunca hep muhafaza eden olmuştur. Bunu siyaset malzemesi yapmaya kimsenin hakkı yok. Konu sadece Suriyeliler meselesi de değil. Biz İslam Coğrafyası'nın tüm mazlumlarının sığınabildiği güvenli bir limanız."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ağustos 2019 Çarşamba 22:27

YORUM YAZ

 • aslanaslan3 gün önce
  esed i neden koruyosunuz neden bu kadar önemli olan milyonlarca insan yerinden oynadı hesap vermiyor kiminle dalga geçiyosunuz gerçekten türk insanı bu kadar safmı rahmetli ecevit bu zalimin babasına apo yu vermezsen sonun olur dedi iş bitti şimdi neden bitmiyor kime hizmet ediyosunuz
 • bilgebilge4 gün önce
  özal nasil pesmergeli kürtleri aldiysa onun takipcisi tayip suriyeli aldi. permergeliler 5000 civarinda idi simdi yarisi köy koruyucusu yarisi pkk li. alisin artik suriyeliler ile yasamaya vatandas olacaklar yakinda gidecekler gönderecegiz yalanlarina kanmayin. ancak bir ic savas cikarsa kacarlar geri ülkelerine.
 • ihsanihsan4 gün önce
  iyide bunların gidecek yerleri varsa niye dönüyorlar anlamadım.
 • Kral 19 Kral 19 4 gün önce
  Bu işin çivisi çıktı artık insalar bu tarz konuşmaları yemiyor bayrama gidelerse bı sorun olmuyor demekki güvenli kendi ülkelerinde dursunlar bizim baktığım kaç yıldır yeter işsiz güçsüz evde oturuyoruz ya
 • Leventbay Leventbay 4 gün önce
  5 milyon ustunde suriyeli var ... gitsinler...
 • ServetServet4 gün önce
  Afrikada 50 milyon iç savaş mağduru var onları ne zaman alıyoruz?
 • MehmetMehmet4 gün önce
  Istanbulu maf ettiler , bi gitseler inşAllah
 • Mesut SarpMesut Sarp4 gün önce
  Suriye'de huzur ve güvenlik sağlandıkça filanda geri dönen Suriyeli yok. Bayramda Suriyeye ziyarete gidenlerin resmi sayısi 32 bin. Demek ki güvenlik var hepsi geri döndügü gibi üstüne fazladan Türkiyeye girenlerde var. Ülke genelinde üç milyon altı yüz bine yakın Suriyeli var." diyenler kuyruklu yalan söylüyor. Bana bir il söyleyin ki Suriyeli olmasın! Suriyelilerin binlercesine vatandaşlık dagıtilıyor. Bu işleri yapanlar bizlere soruyorlar mı acaba ülkemizi Suriyelilerle doldursunlar üstüne bi de yurttaşlik verilsin. Tamam bunlarda da insan ancak onların kan bagı Araplarla ve dünyada 22 Arap ülkesi var. Hükümetimiz diger Arap ülkeleriyle görüşmeleri coktan başlatıp bu insanları oralara göndermeliydi. Dilimiz ayrı yazımız ayrı herkes kendilerine ait yerlerde yaşasın. Misafirlik olur 3-5 ay ama bilmem kac sene veya ömür boyu degil. Hükümetin bu konuda hic bir elle tutulur planı projesi yok, yalancı yaklaşımlarla cözüm olmuyor, bu işin sıkıntılarını ve maliyetlerini Türklerin üzerine yüklemeyede hükümet dahil kimsenin hakkı yok! Bak Avrupa kapılarını coktan kapadı. Kacak girmek isteyenleride bize toplattırıp geri getirttiyor. Bizde bunu hatta marifetmiş gibi haber yapmaktayız.
 • MisafirMisafir4 gün önce
  100 milyon yurt arayan var hepsini alırsanız bizi de batırırsınız. Kafanız böyle mi çalışıyor ?
 • osmanosman4 gün önce
  yurdumdaki tüm çalışan yabancılar dışarı...benim insanım işsiz bunlar yarı fiyata çalışıyor
 • osmanosman4 gün önce
  misafirliğin bile bir sınırı var artık hadi bir gidin artık
 • hasanhasan4 gün önce
  bir gidin artık,sıkıldık
 • TuranTuran4 gün önce
  Ne zaman. 2071 de mi.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019