• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'den Suud'a dost kazığı! Patriotlar ellerinde patladı

Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Saudi Aramco rafinerilerine yapılan saldırı akıllara, "Milyarlarca dolar ödenip ABD'den alınan silahlar nerede?" sorusunu getirdi.

Yeniakit Publisher
2019-09-18 16:21:00 - 2019-09-18 18:59:06
ABD'den Suud'a dost kazığı! Patriotlar ellerinde patladı

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesiste, yerel saatle 04.00'te SİHA'larla düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı. Saldırının ardından Suudi yönetim tarafından kimse suçlanmazken, Husiler yaptıkları yazılı açıklamayla saldırıyı üstlendi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise, saldırının İran silahlarıyla gerçekleştirildiğini ileri sürdü. İran, yapılan suçlamaları tamamen reddetti ancak baskı ve tehditlere karşı 'savaşa hazırız' mesajı verdi.

Tüm bu gelişmeler akıllara, ''Husilerin İHA ve füzeleri Suudi Arabistan semalarında gezinirken, milyarlarca dolar verilip alınan ABD savunma sistemleri nerede?'' sorusunu getirdi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü raporlarına göre Suudi Arabistan, yıllık yaklaşık 68 milyar dolarlık harcama ile Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) yüzde 8,8'ini savunmaya ayırıyor. Bu rakam Suudi Arabistan'ı ABD ve Çin'den sonra en çok savunma haracaması yapan ülkeler arasında 3. sıraya konumlandırıyor.

Çoğu ABD üretimi olan Suudi silahlarından son dönemlerde en çok harcama yapılan kalem ise yine ABD'nin Patriot hava savunma sistemleri...

Associated Press'in (AP) iddiasına göre, İHA'lar hava saldırılarını gerçekleştirmeye başlamadan önce, diğer İHA'ların ABD Patriot radar sistemlerini devre dışı bıraktığını ileri sürüyor. ABD de bu gelişmişlikteki bir silahın kesinlikle İran yapımı olabileceğini iddia ederek, Tahran yönetimini suçluyor.

ABD silahları "Petrol Krallığı"nı koruyamıyor

Husilerin üstlendiği saldırılar, petrol endüstrisine son derece etkili bir darbe vurdu. Başkent Riyad'ın 330 km doğusunda, Abkayk'taki Mamut rafinerisi kompleksindeki petrol üretimi, hava saldırılarının ardından yüzde 50 düşüş gösterdi. Suudi'nin en büyük petrol sahalarından biri olan Doğu Bölgesi'nde de Khurais'te de kısmen kapatıldı. Uluslararasu bazı kaynaklar, zararın Suudi Arabistan'ın dünya kamuoyuna açıkladığından çok daha ciddi boyutta olduğunu iddia ediyor.

Saldırıda kullanılan araç ve silahlar kime ait olursa olsun, görünen tek gerçek ABD silahlarının 'Petrol Krallığını' koruyamadığı... Öyle ki geçtiğimiz mayıs ayında Husiler, Suudi Arabistan'ın Necran Havalimanı'ndaki Patriot hava savunma sistemini vurduklarını duyurdu.

Haziran ayında Amerikan Walla Street Journal gazetesi, Husilerin İHA ve füzelerle düzenlediği saldırıların, Patriot füze savunma sistemini kullanan Suudi Arabistan’ın hava savunma zaaflarını ortaya çıkardığını yazdı.

Putin'den S-400 teklifi

Patriotların başarısızlığı konuşulurken Suudi Arabistan, temmuz ayında imzalanan son sözleşmelerle birlikte ABD'ye THAAD (Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi) için 5,4 milyar dolar ödeyecek.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'daki Suriye zirvesi sırasında Suudi Arabistan'daki rafineri saldırılarına da değindi. Patriotların bir şekilde Suudi Arabistan'ı koruyamadığını ima eden Putin, "Güvenliğiniz için S-400 alabilirsiniz" çağrısında bulundu.

S-400 sistemleri sadece seyir füzelerine karşı değil, İHA'lara, savaş uçağı filolarına ve uçaklardan atılan füzelere karşı da etkili bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hermann

AMERIKA ZATEN ARAPLARA BOZUK CÜRÜK SILAHLARI SATIYOR KARSILIGINDA MILYARLAR KAZANIYOR BUKADAR .... ARAP OLMASA AMERIKA VE AVRUPA HURDA SILAHLARI KIME SATACAKLAR VE BU KADAR SALAK TERÖRIST OLMASA AMERIKA VE AVRUPA NEREDEN UCUZ PETROL ALACAK ARTI HURDA SILAHLARI BUNLARA KAKALAYACAK amerika kendi bir askerine orta doguda 15.000 bin dolar aylik ödemek zorunda eger ölürse ailesine tazminat ve cocuklarina ömür boyu bakmak zorunda arti kendi askeri öldürüldügü zaman amerikada büyük yankilar oluyor fakat bir terörist 150 dolara bie ay boyunca amerikaya köpeklik yapiyor ve bu teröristler öldürüldügü zaman amerika bunlara hic bir para ödemiyor bu salak teröristleri ne arayan ne soran var ha gebermislar ha geberecekler yani bunlar amerikanin salaklari büyük petrol paralarini amerika aliyor bu terörist denilen salaklar amerika icin geberiyor bol bol gebermeler pkk ypg kck zatan isiniz bitince BIN LADEN GIBI SONUNUZ OLACAK 
 • Yanıtla

okkeş

patriotlar israilde çalışırken Arabistanda çalışmadı olmaz, sabotajı yapan ABD, patriotları satan ABD, yazılımlar ABD nin elinde, işlevsiz hale getirilmesi de çok kolay
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23