• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'den skandal açıklama: Deniz sınırlarını Türkiye belirleyemez

Amerika Birleşik Devletleri'nin Atina Büyükelçisi Goffrey Pyatt, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasına ilişkin küstah açıklamalarda bulundu. Pyatt "Deniz sınırları Türkiye'nin yaptığı gibi tek taraflı olarak belirlenemez. Bu ABD'nin görüşüyle taban tabana zıt." dedi.

Yeniakit Publisher
2020-05-28 20:10:00 - 2020-05-28 20:37:54
ABD'den skandal açıklama: Deniz sınırlarını Türkiye belirleyemez

ABD'nin Atina Büyükelçisi Goffrey Pyatt, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasının "ABD'nin görüşüyle taban tabana zıt olduğunu" öne sürdü.

Pyatt, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimden de Rusya'nın karlı çıkacağını söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Yunanistan'ın MEGA TV kanalına Türk-Yunan ilişkilerini değerlendiren Goffrey Pyatt, Türkiye ile Libya ile arasında imzalanan deniz yetki alanları anlaşması konusunda şu skandal ifadeleri kullandı:

"Gerek ABD'nin gerekse benim şahsi görüşüm, Türkiye'nin Libya mutabakatı ile ilgili uluslararası deniz hukukunu yorumlama anlayışı ile taban tabana zıt.ABD, adaların da kıtalarla aynı sahil faaliyetleri haklarına sahip olduğuna inanıyor. Bu sebeple ABD, deniz sınırlarının, geçen yıl Türkiye'nin yaptığı gibi tek taraflı olarak değil; diyalog yoluyla belirlenmesinden yana."

Türkiye ile Libya'daki Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Trablus hükümeti arasında imzalanan deniz yetki alanları anlaşması, Yunanistan'ın da hak iddia ettiği açık denizden geçiyor ve Girit adasınının kara sularını sınır olarak alıyor.Yunanistan ve Yunanistan'la arasında farklı bir deniz yetki alanı anlaşması olan Kıbrıs, bu sebeple bu anlaşmaya karşı çıkıyor.

 
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdullah

buna cevabimizi yarin AYASOFYA CAMISINDEN verecegiz!
 • Yanıtla

Vatandaş

Sen kendini ne zannediyor sun siyonist sana ..... yemek düşer
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı