• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'den İsrail'e Filistin çıkışı: Derhal geri verin!

Yeniakit Publisher
2024-06-13 23:50:00 -
ABD'den İsrail'e Filistin çıkışı: Derhal geri verin!

İsrail'e silah yardımlarıyla Gazze'deki katliama ortaklık eden ABD'den ilginç bir çıkış geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in, Filistin yönetimi adına toplanan vergilere el koymasının uygun olmadığını ve derhal geri verilmesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Miller, İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in el konulduğunu duyurduğu Filistinlilere ait parayla ilgili, "Bu fonların Filistin halkına ait olduğunu İsrail hükümetine açıkça ifade ettik. Derhal Filistin yönetimine nakledilmeleri gerekiyor." dedi.

"Filistin halkının kendi fonlarına erişme ve hükümetlerini finanse etme olanağına sahip olması önemlidir." diyen Miller, Smotrich'in kararının "olağanüstü derecede yanlış" olduğunu vurguladı.

Matthew Miller, bu tür bir kararın sadece Filistin halkına değil, "İsrail'in çıkarlarına da zarar verdiğini" savundu.

Miller, "Filistin Yönetimi, yıllar boyunca ve özellikle 7 Ekim'den bu yana, Batı Şeria'da sükunet ve istikrarı korumak için inanılmaz derecede sıkı çalıştı ve İsrail hükümetinin bu tür bir eylemi, Batı Şeria'nın istikrarını bozma ve İsrail'in kendi güvenliğine daha fazla zarar verme riskini taşıyor." diye konuştu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, 11 Haziran'da, İsrail'in Filistin hükümeti adına topladığı vergi fonundan 130 milyon şekel (yaklaşık 35 milyon dolar) tutarında kesinti yapılarak, bu paranın Filistinlilerin gerçekleştirdiği saldırılarda öldürüldüğü iddia edilen İsrailli ailelere aktarılması talimatını vermişti.

İsrail'in Cenin'e saldırılarını yorumladı

İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'daki Cenin Mülteci Kampı'na yönelik devam eden baskınlarına ilişkin AA'nın sorularını yanıtlayan Miller, "İsrail'in askeri operasyonlarını uluslararası insancıl hukuka uygun yürütmesi gerektiğini" söyledi.

Sözcü Miller, "İsrail'in elbette meşru terörle mücadele faaliyetleri yürütme hakkı var, ancak bunu uluslararası insancıl hukuka uygun şekilde, sivillere verilecek zararı en aza indirecek şekilde yapması gerekiyor." dedi.

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'da sabah saatlerinde Cenin Mülteci Kampı'na baskın düzenleyerek kampı kuşatmış, El Halil kenti yakınlarındaki Umm Kıssa köyünde ise bir Filistinlinin evini yıkmıştı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 543 Filistinli hayatını kaybetti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

HİZİPSAVAR

katilin ortağı katil az daha bekle vergi alacak verecek filistinli kalmayacak bu suçtan kim varsa herkes yargılanmalı başta en büyük şeytan amerika. artık kimse yemiyor kel gözüktü siz dünyanın kurtarıcısı değil en büyük katliaMCI katilisiniz. dünyanı ve insanlığın düşmanı amerikadır.

Hakan Taşçı

Utanmaz İşgalci soykırımcı katil Barbar terörist İsrail Filistin'den topladığın vergilerin el koyamazsın bu senin hakkın değil zorla işgal ettiğin topraklardan Defol İsrail filistinliler 2 Dünya Savaşı'nda size kucak açtı Merhamet etti iyiliğin karşısı karşılığı ülkeyi işgal etmek oldu 75 yıldır Özellikle de 1948'den bu yana Filistin'i işgal ediyorsunuz nankörler yüzsüzler Bütün dünya sizin gerçek yüzünüzü görüyor insanlığın Yüz Karası alçaklar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23