ABD'den İran'a şoke eden yeni yaptırım! Tüm mal varlıkları dondurulacak

ABD'de Donald Trump yönetimi, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Irak'ta bağlantılı olduğu belirtilen şirket ve iki yöneticisine yönelik, yaptırım kararı aldı.

12 Haziran 2019 Çarşamba 18:56
ABD'den İran'a şoke eden yeni yaptırım! Tüm mal varlıkları dondurulacak

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada,Donald Trump yönetiminin, Bağdat'taki South Wealth Resources Company (SWRC) adlı şirket ve bu şirketin iki yöneticisi Mekki Kazım Abdül Hamid El Esadi and Muhammed Hüseyin Salih El Hasani'ye yaptırım kararı aldığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu şirketin, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nünIrak'taki yapılanması ile bağlantılı olduğu ve bu yapılanmaya yüz milyonlarca dolar değerinde silah kaçırdığı savunuldu.

Ayrıca, SWRC ile El-Esadi ve El-Hasani'nin, Kudüs Gücü'ne, ABD'nin yaptırımlarını delerek Irak mali sistemine ulaşma imkanı sağladığı öne sürüldü.

Yaptırımlar gereği, söz konusu şirket ve yöneticilerin ABD'deki mal varlıkları dondurulacak ve Amerikan şirketleri ya da kişiler bu kişi ve şirketlerle iş yapamayacak.

ABD-İran gerilimi

ABD'de Donald Trump yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018'de çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran yönetimi, ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin yıl dönümünde Washington'un yaptırımlarına karşılık nükleer anlaşmadaki faaliyetlerini kısmen durdurduğunu duyurmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 18:56

YORUM YAZ

  • gurtenburgurtenbur5 gün önce
    amerikanin satigi ve teröristler kacirdigi silahlarin hesabi varmi teröist ülkesi amerika hep yalan ve iftira ile dünyayi istila eden bu serefsiz amerikali katillerr degilmi 20 milyon kizildereliyi kim katleti ey amerika denilen dünyanin en büyük teröristi.
  • EKOLL EKOLL 5 gün önce
    Amerikan gâvuru sıktı.Artık bu abuk sabuk yaptırım adı altındaki kararlara karşı dünya milletleri bir ve birlik olmalı ve siyonizmin temsilcisi bu gâvura gereken ders verilmeli.
  • Murat CinMurat Cin5 gün önce
    Buda gösteriyor'ki ABD pkk'yı bitirmek isterse para kaynaklarını keserek bitirebilirpkk'yı destekleyen Amerika'dır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019