ABD Temsilciler Meclisi'ne sunuldu: Skandal Türkiye tasarısı

ABD Temsilciler Meclisine sunulan yeni karar tasarısında, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması, F-35 satışının durdurulması ve Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanması isteniyor.

16 Mayıs 2019 Perşembe 06:34
ABD Temsilciler Meclisi'ne sunuldu: Skandal Türkiye tasarısı

New York vekili Demokrat Eliot Engel ile Teksas vekili Cumhuriyetçi Michael McCaul, Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin Dışilişkiler Komitesi‘ne bir karar tasarısı sundu.

Türkiye'nin Rusya ve İran ile iş birliği yaptığı belirtilen tasarıda, "Türkiye'nin almayı planladığı S-400'ler, ABD ve NATO ortaklarının güvenliğinin altını oyuyor, Türk-Amerikan ilişkilerini zayıflatıyor ve Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağını kullanımı ve F-35 üretimine katılımı ile uyuşmuyor." ifadeleri yer aldı.

Tasarıda, Türkiye'nin F-35 programının yanı sıra ABD'den birçok silah ve araç aldığı belirtilerek, Temsilciler Meclisinin Türkiye'ye Patriot satışına tam destek verdiği ifade edildi.

"Satışı durdurun" çağrısı

Temsilciler Meclisinin S-400 alımı dolayısıyla Türkiye'yi kınadığı belirtilen tasarıda, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması ve Türkiye'ye F-35 satışının durdurulması çağrısında bulunuluyor.

Tasarıda Türkiye'nin S-400 sistemlerini almasının, ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında "önemli bir işlem" olarak kabul edildiği belirtilirken, S-400'leri teslim alması durumunda CAATSA yasası kapsamında Türkiye'ye yönelik yaptırımların tam uygulanması istenildi.

Tasarıda, ayrıca Türkiye'ye S-400 alımının iptal etmesi çağrısı yapıldı.

Yasa tasarısı da sunulmuştu

Benzer içeriğe sahip ancak Kanun Tasarısı olan iki tasarı da geçen aylarda Senato ve Temsilciler Meclisine sunulmuştu. "NATO'nun Hava Sahasını Koruma Tasarısı" başlığı ile sunulan tasarılarda, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngörüyordu.

ABD Kongresi‘nde yasa ve karar tasarıları

ABD Kongresinde yasa tasarısı ve karar tasarısı olmak üzere iki şekilde tasarı sunulabiliyor. Yasa tasarıları kongrenin iki kanadından da onay aldıktan sonra ABD Başkanı‘nın imzasıyla kanunlaşıyor. Karar tasarılarının kanuni bir bağlayıcılıkları bulunmuyor ancak kongrenin bir konudaki görüşünü yansıtıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 06:32

YORUM YAZ

 • AlpagunAlpagun6 gün önce
  Biz ne zaman anlayacagız bizim gercek düşmanımız abd bu perspektifte gercek bir politika bşr savunma konsepti geliştirmeliyiz. S400 ler bir an önce alınmalı milli ucak milli motor milli füze çalıstırmaları hızlandırılmalı en önemlisi donanmanın daha da güçlü hale getirilmeli ekonomik olarakta dolar köleliginden kurtulmalı bazı ülkelerle gerekirse ortak para birimine gecilmeli amerikayı bitirecekse dolar hükümdarlıgı çökerse biter
 • ibadetibadet6 gün önce
  neresi skandal anlamadim. adamlar diyorki tarafini seç artik. ya bizle yola Natoda devam et yada git ruslarla devam et. erdogan cesareti varsa seçsin yolunu. hem natoda olacaksin hem ruslara yaklasacaksin. olmaz. yada Ataturk gibi çikip ne nato ne rusya deyip kendi yolumuzu kendimiz çizecegiz. oda çok çok zor çunku buna erduwanin kapsitesi ve karekteri yetmez çunku askeri kokenli degil, birlestirici degil, diplomasi bile tartismali..
 • ihsanihsan6 gün önce
  abd kahpesi bunu yapıyor sonrada rusdan niye s-400 alıyorsun diyoor şimdide su-57 alınacak niye aldın diyecekm kalleş
 • DoktorDoktor6 gün önce
  Artık milletçe kafir yobaz amerika ürünlerini BOYKOT ETMELİYİZ. MATERYEL KÜLTÜREL DİJİTAL BOYKOT

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019