• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD ırk cumhuriyeti

Yeniakit Publisher
2014-08-24 10:27:00 - 2014-08-24 10:42:14
ABD ırk cumhuriyeti

ABD’de yaşanan polis şiddetine ve siyahi vatandaşlara yönelik insanlık dışı muameleleri değerlendiren Dr. Deniz Şar, “Özgürlükler ülkesi Amerika ifadesi reklâmdan ibarettir. Amerika bir ırk cumhuriyetidir” dedi.

M. ERDOĞAN / ANKARA - Özgürlük ülkesi olduğu iddia edilen Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Missouri eyaletinin St.Louis kentindeki Ferguson semtinde 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown’ın polis tarafından tabanca ile öldürülmesi sonucu başlayan halk ayaklanması devam ediyor. Uzun yıllar yaşadığı Amerika’yı çok yakından tanıyan Kültürel Genetik Araştırmaları Düşünce ve Teşhis Platformu Onursal Başkanı Dr. Deniz Şar söz konusu olayları Akit’e değerlendirdi.

“BASINA ÇIKARMAZLAR”

Ferguson’daki olayların benzerlerinin daha önce Amerika’nın birçok eyaletinde çıktığını kaydeden Şar, “Bunlar yeni değil. Cincinnati’de, Ohayo’da, Seattle’de, Teksas’ta çıktı. Bunlar yeni değil ve sürekli çıkar. Fakat bunlar hem ülkemize hem de dünyaya haber olarak gitmiyor. Ferguson’daki olayın farkı basına çok çıkmasıdır. Tek farkı o. Amerika’daki olayları normalde pek basına çıkarmazlar. Son olayların gündeme gelmesinin nedeni ise, Amerika devlet başkanının bir siyahi olmasıdır. Obama’nın görevlendirdiği adamları, eski devlet başkanlarınınki gibi basına çok sert baskı uygulamıyor” ifadelerini kullandı.

“POLİSE ASKERİ TEÇHİZAT DAĞITILDI”

Şar, “ABD’de bundan bir veya bir buçuk sene önce çıkarılan kanunla polise, askeri teçhizat dağıtıldı. Gösterilerde dikkat edin polislerde hep askeri kamuflaj ve teçhizat var. Kimse bunu sormuyor, ‘kardeşim bunlar ne biçim polis?’ diye. Çünkü bundan bir-bir buçuk sene önce bu gibi ayaklanmalar öngörülerek polise askeri ekipman dağıtıldı. Bugün Amerika’daki polislerin artık tankı da var. Dolayısıyla bu gibi ayaklanmalar ABD’de bekleniyor. Sonuçta Ferguson’daki isyan bastırılacak. Ancak her bastırılan isyan daha büyüğüne gebedir” şeklinde konuştu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

“ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ İŞİN REKLÂMI”

Amerika’nın özgürlükler ülkesi olduğu şeklindeki iddialara da değinen Şar, “Özgürlükler ülkesi Amerika, işin reklâm bölümü. Amerika özgürlükler ülkesi olmak istiyor. Amerika bir ırk cumhuriyetidir. Bu ırkçılık problemi dünyada da çok büyük bir sorundur. Amerika’da zencilerin işsizlik oranı beyazlara göre 20 kat daha fazla. Olayların yaşandığı bölgenin üçte ikisi zencilerden oluşuyor. Fakat polis departmanında sadece beş tane zenci var. İşte bu ırk cumhuriyetidir. Ama bu sadece zencilere karşı değil. Farklı ırklara karşı da ırkçılık vardır” dedi.

İŞTE ABD’NİN İNSAN HAKLARI! - Türkiye’deki çok daha basit olaylarda bile ‘insan hakları ve demorasi’ dersi vermeye kalkışan ABD, kendi ülkesindeki olaylarda ise acımasızca ve insanlık dışı uygulamalara başvuruyor. Dr. Deniz Şar, Ferguson’daki olayın benzerlerinin daha önce Cincinati, Ohayo, Seattle ve Teksas’ta da yaşandığını, ancak dışarıya sızdırılmadığını söyledi.

Yeni Akit

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23