ABD basını: F-35'ler savaşamıyor!

ABD basını son günlerde F-35 uçaklarına ilişkin iddialarla çalkalanıyor. ABD basını, hayalet savaş uçaklarının pilotun görevini tamamlamasını engelleyebilecek birinci kategoriden kusurları olduğunu ileri sürdü. İşte F-35'lerin akılalmaz hataları...

15 Haziran 2019 Cumartesi 08:34
ABD basını: F-35'ler savaşamıyor!

Washington'ın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alması halinde Türkiye'ye vermeyeceğini bildirmesiyle gündem olan F-35 hayalet savaş uçakları, ABD'nin önde gelen haber sitelerinden The Daily Beast tarafından mercek altına alındı.

"Amerika, 400 milyar dolara mal olan ama savaşamayan hayalet uçaklarla çıkmaza saplandı" başlığını taşıyan haberde, F-35'lerin daha önce bildirilmemiş birinci dereceden kusurları bulunduğunu, bunların pilotun görevini tamamlamasını engelleyebileceği belirtildi.

Dik açı yükselirken kontrolden çıkabiliyor

"İşte size bugüne dek kamuoyunun bilmediği bir şey: ABD ordusunun yeni F-35 hayalet savaş uçaklarından biri, düşman saldırısını savuşturmak için dik açıda yükselmek zorunda kalırsa, tasarım kusurları yüzünden aniden kontrolden çıkabilir ve düşebilir" bilgisini paylaşan The Daily Beast, şöyle devam etti:

Kuyrukta erime ve kaplaması dökülüyor

"F-35'in bazı versiyonlarının ses üstü hıza çıkmaya çalışırken kuyruklarında erime meydana geliyor ya da radara yakalanmama özelliği veren pahalı kaplamaları dökülüyor."

Tarihteki en büyük ve en pahalı silah programlarından biri olan Pentagon'un 400 milyar dolarlık F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) programının 10 yıldan uzun bir süredir ertlemeler, kabaran faturalar, tasarım sorunları ve teknik arızalar yüzünden eleştirildiğini hatırlatan The Daily Beast, üstüne üstlük daha önce sadece üretici Lockheed Martin, ABD ordusu ve alıcı yabancı ülkelerin bildiği yeni kusurların çarşamba günü Defense News tarafından kaleme alındığına dikkat çekti.

A serisi iyi ancak B ve C sorunlu

Rus basın organı Sputnik'teki habere göre buna göre Hava Kuvvetleri'nin F-35A'sı son kusurlardan azade gibi gözükürken Deniz Piyadeleri'nin dik inen F-35B'si ve Donanma'nın uçak gemilerine uyumlu F-35C'si birinci dereceden, yani pilotun görevini tamamlamasını engelleyebilen eksik noksanlardan mustarip.

Düşmesinler diye uçuş kısıtlamaları getirildi

Defense News'a göre 2011'de F-35B ve F-35C'nin Mach 1.3 ve Mach 1.4 hızıyla gittiği deneme uçuşları yapıldı. F-35B'in hayalet kaplamasında kabarma ve aşırı hararet meydana geldi. F-35C'de gelmiş geçmiş en güçlü savaş uçağı motorlarından biri kabul edilen Pratt & Whitney'deki aşırı ısınmadan kaynaklı yapısal hasar oluştu. ABD ordusu benzeri hasarların oluşmasını sınırlandırmak için pilotlata bir dakikadan uzun sesten yüksek hızda uçmamaları talimatını verdi.

"Rus ve Çin uçaklarından kaçmaları imkansız"

"Ama bu da hiçbir sınırlama olmaksızın sesten hızlı uçan Rusya ve Çin savaş uçaklarıyla baş etmelerini ya da onlardan kaçınmalarını imkansız hale getirebilir" diyen Defense News, elindeki belgelerden "Donanma ya Deniz Piyadeleri için F-35'i neredeyse eşdüzeyli bir tehdide karşı böyle kısıtlamalar altında kullanmak imkansızdır" görüşünü aktardı.

 

20 derecelik saldırı açısına dikkat

Yine F-35B ve F-35C'in sert yükseliş sırasında 20 derecelik saldırı açısını aştığında oynak hale gelebildiği ve kontrolden çıkma potansiyeline sahip olduğu belirlendi. düşmemek için pilotların dik tırmanıştan ve diğer sert manevralardan kaçınması gerekiyordu. Defense News, elindeki belgelerden "Filo pilotları F-35'ten maksimum performans almanın çok zor olduğunda hemfikir" görüşünü aktardı.

Bu yıl toplu üretim sürecine geçilecek

18 yıllık F-35 programında iki performans kusurunun açıklanmasının kritik bir zamana denk geldiğine dikkat çeken The Daily Beast, Pentagon yetkililerinin bu yılın sonunda F-35’in geliştirilmesi sürecinde deneme aşamasının bittiğini ilan etmeyi ve toplu üretim sürecini başlatmayı planladığını belirtti.

JSF programının binlerce kişiyi istihdam etmesinden ötürü ABD Kongresi'nin güçlü desteğine sahip olduğu, ama ABD'li vergi mükelleflerine yılda 10 milyar dolara mal olduğunu vurgulayan haber sitesi, Pentagon ile Lockheed'in toplu üretime yeşil ışık beklentisiyle haziran başında 470 F-35 için 34 milyar dolarlık anlaşma konusunda gayriresmi uzlaşıya vardıklarını kaydetti.

'Çözüm bulduk' açıklaması

The Daily Beast'in soru yönelttiği ilgili taraflardan Hava Kuvvetleri Hava Muharebe Komutanlığı kendi F-35 versiyonuna güven bildirdi. Açıklamada "F-35 konuşlama planları değişmemiştir. ABD'nin hava muharebesi üstünlüğünde elzem rol oynayan F-35'in kabiliyet ve performansına çok güveniyoruz" denildi.

ABD ordusu ve Lockheed, Defense News'ın ifşa ettiği tüm sorunların olası çözümlerini belirlediklerini savundu. Defense News'a yeni kaplamanın ısınma hasarını en aza indirgeyeceği, uçuş kontrol yazılımının düzeltilmesinin manevra sırasında düşme riskini hafifleteceğini söyleyen Lockheed Başkan Yardımcısı Greg Ulmer, "Bu sorunların çözülmesini ya da düzeyinin azaltılmasını bekliyoruz" dedi.

Kusurlu erken üretim yapıldı ve teslim edildi

The Daily Beast, seri üretim başlamadan düzeltilmemeleri halinde kusurların onlarca ve hatta yüzlerce F-35'in ayrılmaz özelliği haline geleceği, geriye dönük onarmaya kalkmanın milyarlarca dolara mal olacağı uyarısını yaptı.

Bunun büyük ölçüde zaten başa geldiğini, Pentagon'un deneme süreci devam ederken F-35 üretilmesi kararı nedeniyle Lockheed'in yaklaşık 400 erken model F-35'i ABD Hava Kuvvetleri, Donanması, Deniz Piyadelerine ve İngiltere ve İsrail gibi müttefik ülkelere teslim ettiğini belirtti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 08:34

YORUM YAZ

 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)1 ay önce
  F-35 A AVCI DEĞİLLLLL KARDEŞİM BİR ÇOK UÇAĞIN YAPTIĞI İŞİ YAPAN UÇAK DİĞER UÇAKLARA GEREK KALMIYOR GÖZETLEMEDENHER İSTİHBARATI AKTARAN ÇOK AMAÇLIUÇAKLAR BUNLAR ; GÖREV UÇAĞI;AVCIUÇAĞINI YANINA BİZ KOYACAĞIZ F-35 BAZI MODELLERİNDE TEKNİK AYARLANMALAR YAPILIYOR AMA BİZİM F-35 A BİZE VERİLECEK OLANLAR AYRI ONLARDA SORUNYOK....!. FARKLIKATEGORİLERİ VAR F-35 B;F-35 C: ALINACAK S-400 ZATEN KULLANMAYACAĞIZ ONLARINDA NATO SİSTEMİNE KURULAMAYACAK ÇÜNKÜ BİRDE S -400 KUSURLARI SORU İŞARETLERİ HEDEFE KİLİTLENMELER DEHEDEF KİLİTLENMELER DE, SORUNLARI VAR. BİZİM F-35 GÖREV YAPACAK AVCI UÇAĞI GELİŞTİRMEMİZ LAZIM
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Hurda bunlar. Devletimiz bunlardan alıpta milyarlarca dolarımızı çöpe atmasın. F 35 programına yatırdığı ve uçak almak için ödediği paraları tahsil edip ayrılsın. Programdan ayrılsın. Zararın neresinden dönerseniz kârdır.
 • SelmanSelman1 ay önce
  Abdullah isimli yorumcu yazmis, ucagi kotuleyerek mi hazirliyorsunuz milleti rus ucaklarina??! Peki ya Abdullah sen soyle ne yapılsın? Sozde muttefikin ozde ise has dusmanin olan yahudi usagi Abd hakkin olan ucagi bile vermiyor! Ki Allah tan vermiyor, o da baska mesele:) diger urettigi silahlari da vermiyor! E bu dunyada ozellile ucak ve diger silah sistemlerinde de biyuk olcide en iyi olan iki ulke var. Biri abd digeri rusya! Ha bir de cin var ucuncu sirada. Cin den mi alalim ya Abdullah? Nedir senin derdin ya Abdullah, soyle de bilelim!
 • PAYAXOJUPAYAXOJU1 ay önce
  AMERIKANIN F 35 LER COK KUSURLU BIR SAVAS UCAGIDIR ARTI F 35 LERIN YAZILIMI BU UCAKLAR HER ÜLKENIN AJANLIGINI YAPIP AMERIKAYA BÜTÜN BILGILERI GÖNDERIYOR BU UCAKLARI AMERIKANIN ISTEMEDIGI ÜLKELERE KARSI KULANAMAZSINIZ YAZILIMINAAMERIKA KARAR VERIYOR BIR DÜSÜNÜN ARABA ALIYORSUNUZ ARABAYALA ISTEDIGINIZ YERE GIDEMIYORSUNUZ ISTE F 35 SAVAS UCAGI DENILEN MODEREN CÖP KUTULARI BUNLAR
 • TarafsızTarafsız1 ay önce
  AKP ye yakın medya tarafından bir kaç gündür F 35 aleyhine yoğun bir kampanya yapılıyor. Kamuoyunda algı oluşturuluyor gibi. Uzay teknolojisi ile uğraşan bir ülkenin yaptığı koruma boyası aniden dökülüyormuş, uçak dik uçuşa geçince bozulup düşüyormuş, falan filan, vay beeee..Tecrübelerimiz bize 'bu işin altından bir çapaoğlu çıkacak' diyor. Bekleyip göreceğiz.
 • adiladil1 ay önce
  yerli uçak projesi yapıp ismine alfabemizde olmayan bir harf vermek kimin aklına geldi. TF-A veya başka bir harf gurubu denilseydi.
 • SelmanSelman1 ay önce
  S 400 leri aldiktan sonra derhal Nato denen yahudi usagi kefere kulubunden cikacaksin. Ahirette hesabini veremezsin bunun! Ote yandan hamd olsun F 35 denen casus yazilimi zaten kendileri vermiyor. Yani anlasmayi bozan kendileri. Odedigin paralari alip bi daha yuzune dahibakmayacaksin bu coni kopeklerinin. Akabinde dunyanin en iyi bombardiman ucagi 24 tane Su 34, dunyanin en iyi multi role ucaklarindan 24 tane Su 35 ve dunyanin en iyi avci ucagi 24 tane Mig 31 siparişi verip Rusya'ya ilk etapta 60 adet satin alma vaadi ile Su 57 leri ortak uretmeyi teklif edeceksin. Tekno transferi ile birlikte. Özellikle motor baglaminda. Ki TF X projesi can bulsun biiznillah! Bu arada Ruslardan, tekno transferi ile birlikte, cok sayida kinzhal ve r 37 fuzesi de almayi unutmayacaksin. Ilaveten bu fuzeler oznesinde de ortak uretim ve tekno transferine gireceksin. Ondan sonra sen seyret hava kuvveti nasil olurmus! Yahudi ve kopekleri nasil hoplatilirmis! Hayr olur insa Allah. HasbinAllah ve nimel vekil.
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Uçağı kötüleyerek mi hazırlıyorsunuz milleti Rus uçakları alınmasına?
 • Selman Selman 1 ay önce
  S 400 leri aldiktan sonra derhal Nato denen yahudi usagi kefere kulubunden cikacaksin. Hamd olsun F 35 denen casus yazılımı kendileri vermiyor. Odedigin paralari alip bi daha yuzune bakmayacaksin bu coni kopeklerinin. Akabinde 24 tane Su 34, 24 tane Su 35 ve 24 tane Mig 31 siparişi verip Rusya'ya ilk etapta 58 adet satin alma vaadi ile Su 57 leri ortak uretmeyi teklif edeceksin. Tekno transferi ile birlikte. Özellikle motor baglaminda. Ki TF X projesi can bulsun! Bu arada Ruslardan, tekno transferi ile birlikte, cok sayida kinzhal ve r 37 fuzesi de almayi unutmayacaksin. Ondan sonra sen seyret hava gucu nasil olurmus! Yahudi ve kopekleri nasil hoplatilirmis! Hayr olur insa Allah. HasbinAllah ve nimel vekil.
 • AviniAvini1 ay önce
  Mutlaka bir kılıf bulurlar kendilerine
 • YAŞARYAŞAR1 ay önce
  F-35 Batık bir projedir. Sadece ABD, İngiltere ve İsrail için üretilen uçaklarda kusur yokken, diğer ülkelere teslim edilecek uçaklarda kusurlar bulunmaktadır.
 • Alkan Alkan 1 ay önce
  ÜLKEMIZ BU ABD TERÖRIST ÜLKESININ F 35 LERINI ALMAK IÇIN HIÇ UGRASMASIN NASIL BIR ÇÖPLÜK UÇAK OLDUGU ORTAYA KONMUS OLDU IYIKIDE TÜRKIYEYE S 400 LERI ALMAYIN DIYE DIRETMISLER YOKSA BU HAINLERIN UÇAMAYAN BOZUK UÇAKLARINA MILYARLARCA DOLAR ÖDEYECEKTIK VARDIR BUNDADA BIR HAYIR ARTIK ABD DENEN TERÖRIST ÜLKESININ HIÇ BIR SAVAS MALZEMESINI ÜLKEMIZE SOKMAMALIYIZ BÖYLE BIR TÜRKIYE DÜSMAN ÜLKESININ BOZUK ALETLERINI ALMAMIZIN BIR ANLAMI KALMAMISTIR BU KONULARDA REISIN DEDIGI GIBI GÖBEMIZI KENDIMIZ KESIP SON MODEL SILAHLARI ARTIK BIZ YANI TÜRKIYEMIZ ÜRETMELI ÜRETMEDE YÜZDE YÜZÜ ASMALIYIZ ALLAHIN IZNIYLE INSALLAH VESSELAM
 • emrah demiremrah demir1 ay önce
  F-35 uçakları hayalet değildir. Sadece radar izleri küçüktür. Amerika' nın en büyük propagandası uçakların görünmez olduğudur. Ancak bundan birkaç ay önce Suriye' de konuşlu bir rus hava savunma bataryası İsrail'e ait F-35 uçağına kilitlenerek uçağın ciddi hasar almasına sebep olmuştur. Üzeri örtülen bir mesele.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Temmuz 2019