787 firma konkordatodan çıktı

Ekonomi yönetiminin verilerine göre, 2019 yılının ilk çeyreğinde yeni konkordato müracaatları, 2018 yılının son çeyreğine göre 3’te 2 oranında azaldı.

25 Nisan 2019 Perşembe 11:23
787 firma konkordatodan çıktı

 Resul Ekrem Şahan 

Ekonomide yaşanan dengelenmenin etkileri, konkordatolu firmalarda da görülmeye başlandı. Konkordatodan çıkışlar hız kazandı, yeni konkordato müracaatları azaldı.

Ekonomi yönetiminin verilerine göre, 2019 yılının ilk çeyreğinde yeni konkordato müracaatları, 2018 yılının son çeyreğine göre 3’te 2 oranında azaldı. Bankalarca konkordatolu firmaların kredilerinin yapılandırılması konusunda yürütülen heyet çalışmaları sayesinde yüzlerce firmanın kredileri yapılandırıldı, çok sayıda firmanın yapılandırma çalışmaları devam ediyor. 787 firma ve 8 milyarlık kredi paketi konkordatodan çıktı. Çok sayıda firma ise bankalarla anlaşmaya vardı, konkordatodan çıkmak için gün sayıyor. Sektör temsilcilerince, kredi yapılandırma çalışmalarının yoğun biçimde devam ettiği, önümüzdeki birkaç ay içerisinde konkordatodan çıkan firma sayısının bini aşacağı ve yaklaşık 15 Milyar TL’lik kredi paketinin konkordato kapsamından çıkarılmış olacağı öngörülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; “Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 11:23

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019