24 Haziran seçimleri öncesi son anket açıklandı!

24 Haziran tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesi son anket sonuçları açıklandı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 19:19
24 Haziran seçimleri öncesi son anket açıklandı!

AK Parti seçim stratejisi ekibi, 24 Haziran seçimleri için yürütecekleri kampanya stratejisinde yer alacak söylemleri ve atılacak adımları belirledi.

ANA HEDEF MECLİS ÇOĞUNLUĞU

21 Mayıs'ta belli olacak milletvekili adaylarının tanıtımının yapılacağı 25 Mayıs'tan sonra sahaya çıkacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Partililerin ana hedefi, yeni hükûmet sisteminin sistemin bütünlüğünün bozulmaması için, TBMM'de çoğunluğu elde etmek olacak.

"Erdoğan'a oy veririz, ama AK Parti'ye vermeyiz" şeklinde bir algının ortaya çıkmaması için televizyon programlarında, meydanlarda ve gazete ilanlarında AK Parti'nin Meclis'teki çoğunluğunun kritik bir öneme sahip olduğuna vurgu yapılacak ve yeni sistemde 'Güçlü yürütme için güçlü yasama şart' söylemi kullanılacak.

ANLIK YOKLAMALAR YAPILACAK

AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre, anketlerdeki ortaya çıkan kritik eşiğin aşılması için bu seçimlerde özel bir yöntem kullanılacak. Genel seçim stratejisine ek olarak, vatandaşın her olay karşısındaki tepkisi günlük ve anlık ölçülecek, 'sosyal kırılganlık algısına' göre yeni adımlar belirlenecek. .

Erdoğan'ın yapacağı meydan mitingleri öncesi ve sonrasında da yine miting alanında ve şehrin belli noktalarında anlık kamuoyu yoklamaları yapılarak, seçmen algısına dönük analiz raporları çıkarılacak.

AF TARTIŞMALARINDAN UZAK DURULACAK

Ayrıca, belli saat dilimleri içinde telefon anketleri ile seçmenin nabzı tutulacak, bu yolla kullanılan söylemler ve vurgu yapılan konularla ilgili seçenekler oluşturulacak

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği 'kader mahkûmlarına af' önerisine soğuk bakan AK Parti yönetimi, bu konuda yapılacak tartışmalara da uzak durma kararı aldı ve milletvekillerine "Af konusunu gündemden çıkarın" uyarısı yapıldı. AK Parti yönetimi, bu tartışmaların seçim öncesi risk oluşturacağı görüşünde.

ERDOĞAN'IN OY ORANI İTTİFAKIN ÖNÜNDE

AK Parti yönetiminin son yaptırdığı anketlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın oyu yüzde 54, milletvekilleri seçimlerinde ise AK Parti'nin yüzde 44, Cumhur İttifakı'nın oyunun da yüzde 51 olduğu belirtildi.

AK Parti kurmayları, çıkan sonuçlara göre yapılan simülasyonlarda Cumhur İttifak'ının milletvekili dağılımında Meclis çoğunluğunu elde ettiğini, ancak 'sınırda' bir durumun yaşanmaması için seçim stratejisinin büyük bölümünün yüzde 18 civarındaki kararsız kitleyi AK Parti'nin yanına çekmeye dönük adımlardan oluşacağını dile getirdi.

AK Parti kaynakları, anketlerde Erdoğan'ın alacağı oyla ilgili 'Nasılsa bir problem yok' düşüncesinden hareketle teşkilatların rehavete kapılmaması için de tedbir alınacağını kaydetti. Kaynak: Türkiye Gazetesi - Yücel Kayaoğlu

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 19:19

YORUM YAZ

 • kemalkemal8 ay önce
  erdoğan kazansın ama parti teşkilatına ceza kessin diye ak-parti ye oy vermiycem
 • MEMETMEMET8 ay önce
  ANKET ŞİRKETİNİ NEDEN AÇIKLAMIYORSUNUZ
 • ramazan özramazan öz8 ay önce
  haticeyi boşverin neticeye bakın şununşurasında ne kaldıki 24 hazirana
 • ÜmitÜmit8 ay önce
  O degilde Necmettin Erbakanın kemikleri sızlıyor resmen parti ajanların eline geçmiş ve bunlara gidip oy atacaklar.Karamollaoğlu yatacak yerin yok.
 • MesutMesut8 ay önce
  Nasıl ak Parti'nin oyu ,%44 6 puan mi kaptirmis.
 • Adige_5454Adige_54548 ay önce
  Azıcık da olsa milletvekili ve bakanların içindeki Fetocu lerin temizlendiğini vatandaş görsün oylar sadece akparti yüzde 50 üzerinde olur. Meral Fetosuda abartılıyor yüzde 3 u geçmez

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ocak 2019