17 yıldır kaçak olan ETA lideri yakalandı!

İspanya İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada ayrılıkçı terör örgütü ETA'nın kaçak elebaşı Josu Ternera'nın Fransa'nın Sallanches bölgesinde gözaltına aldığını duyurdu.

16 Mayıs 2019 Perşembe 11:05
17 yıldır kaçak olan ETA lideri yakalandı!

İspanya İçişleri Bakanlığı, İspanya'daki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA lideri Josu Ternera'nın, Fransa'nın Sallanches bölgesinde yakalandığını açıkladı.

17 yıldır kaçak olan Ternera, Fransa ve İspanya'nın ortak operasyonuyla yakalandı.

Antonio Urrutikoetxea olarak da anılan Ternera, 1987'de Zaragoza'da 11 kişinin polis kışlasında öldürüldüğü saldırıyla ilgili olarak aranıyordu.

ETA, Avrupa Birliği'nin (AB) terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1958 yılında kurulan ve 800'den fazla kişinin ölümünden sorumlu olan ETA, Ekim 2011'de silahlı tüm eylemlerini bıraktığını açıklamış ve ardından yürütülen süreç sonunda 3 Mayıs 2018'de kendini feshettiğini duyurmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 11:05

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Mayıs 2019