• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

'128 milyar dolar' yalanının perde arkası: Bu yöntemlere başvurmamak birilerini rahatsız etti

CHP'nin, "128 milyar dolar nerede?" provokasyonu hakkında konuşan KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş çok önemli açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-04-15 09:23:00 - 2021-04-15 09:24:27
'128 milyar dolar' yalanının perde arkası: Bu yöntemlere başvurmamak birilerini rahatsız etti

CHP’nin rezervlerle ilgili algı operasyonuna AK Parti’den madde madde yanıt geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, muhalefeti ‘cehalet’le suçladı. Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş da söylemlerin art niyetli olduğunu belirtti

CHP'nin Merkez Bankası'nın döviz rezervlerine yönelik algı operasyonu bir kez daha çöktü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, CHP'ye cevap verdi. Ekonomi biliminin temel kuralları görmezden gelinerek, "128 milyarı kime sattınız? düşük fiyattan mı sattınız?" şeklinde sansasyonel ifadelerle kaotik ortam oluşturulmaya çalışıldığını anlatan Canikli, "Merkez Bankası doların fiyatını belirlemez. Fiyat piyasada oluşur. Merkez Bankası piyasada oluşan fiyattan dolar satar. Bu nedenle, Merkez Bankası'nın doları ucuza veya pahalıya sattığına ilişkin değerlendirmeler en hafif ifade ile cehalet ürünüdür" dedi.

Sabah'ın haberine göre, algı operasyonu TBMM'ye de taşındı. KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, döviz arzının azaldığı, hatta tamamen kesildiği, döviz talebinin ise arttığı dönemlerde ekonomide tüm kesimlerin döviz taleplerinin karşılanması için rezervlerin kullanılması gerekebileceğini anlattı. Savaş, "Aksi hâlde iki yol karşımıza çıkar; ya faiz artıracaksınız ya da IMF'ye gideceksiniz. Bu yöntemlere başvurmadan bir mücadeleye girmek belli ki, birilerini rahatsız etti, etmeye de devam edecektir" dedi.

2020'de mal ihracatında 12 milyar, hizmet ihracatında ise 30 milyar dolarlık bir kayıp yaşandığını belirten Savaş, "2019 yıl sonu itibarıyla Türkiye'de yerleşik gerçek ve banka dışı tüzel kişilerce tutulan yabancı para mevduat düzeyi ise 194 milyar dolardan 2020 yılı sonu itibarıyla 235 milyar dolara yükselmiştir. 2019'da 6.8 milyar dolar fazla veren cari işlemler dengesi 2020'de 36.7 milyar dolar açık vermiştir. 2019'a göre cari işlemler dengesinde 45 milyar dolar sapma yaşanmıştır. Bilanço açık ve net bir şekilde ortadayken buharlaşan ve kaybolan bir döviz rezervinden bah- setmek anlamsızdır; bu, tamamen art niyetli bir söylemdir" diye konuştu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de ticaret savaşları ve hemen arkasından gelen pandemide Türk ekonomisinin temel makro dengeleri koruduğunu belirterek, "Merkez Bankası'na ilişkin alınan her karar, Türkiye'nin refah seviyesini artırmak içindir; alınan her karar, 83 milyona güçlü bir gelecek inşa etmek içindir" dedi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Putsavar

REİSİM HARCADIYSA BİZİM İÇİN VATANSEVERLER İÇİN BU MİLLET İÇİN HASCADI SİZE NE SİZE NEEEE.REİSİM SİZE HESAP MI VERECEK BRE İSTEMEZUKÇU KOKAİNCİ ŞARAPÇI ZİNACI RANTÇI CAAHAPEE ÇETESİ.BİZ KAZANDIRDIK BİZ HARCARIZ .SONUÇTA VATAN BEKASI İÇİN HARCANIR. NOKTA.HADİ DAĞILIN KOKUŞMUŞ MAHALLELİLER HAADİİİİİİ.
 • Yanıtla

Tamtam

Bu CHP'li tamtamlara ne anlatsaniz anlamazlar. Onun için kendinizi yormayın. Ama şu gercekki halkı yaniltiyorlar. CHP koyuya bir taş atıyor uğraş dur. Koyuda taşı çıkarmak epi zaman alıyor. Zaten CHP'nin tek görevi koyuya taş atmaktır. Herhalde okuyan anlamıştır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23