10 lira için açtığı davayı 3 yıl sonra kazandı

İzmir'de Veysel Dündar isimli vatandaş, internet faturası 10 lira fazla geldiği için başlattığı hukuk mücadelesini 3 yıl sonra kazandı.

11 Şubat 2019 Pazartesi 11:30
10 lira için açtığı davayı 3 yıl sonra kazandı

Güzelbahçe ilçesinde oturan 63 yaşındaki Veysel Dündar, 2013'te evine internet bağlatmak için özel bir şirkete müracaat etti.

Ayda 35 lira ödeme taahhütü karşılığında bir yıllık sözleşme imzalayan Dündar'a ilk ay 45 lira fatura geldi. Dündar, 35 lira ödemesi gerektiğini belirterek, firmadan ayrıntılı fatura talebinde bulundu.

Bu arada Dündar, ikinci ay gelen 37,5 liralık faturayı ödedi. İlgili firma ise 45 lira olan ilk fatura ödenmediği için internet hizmetini durdurdu.

Bu 10 liranın "tahsilatına aracılık edilen hizmet bedeli" olarak istendiğini gören Dündar, bedelin iptali için 2014'te Güzelbahçe Tüketici Hakem Heyetine başvurdu.

Hakem heyeti, şirketi haklı bulunca Dündar, 2015'te bu kez İzmir 7. Tüketici Mahkemesine başvurdu.

İncelemeler ve iki bilirkişi raporu sonrası Temmuz 2017'de mahkeme heyeti, haklı bulduğu Dündar'ın 45 lira değil 35 lira ödemesine hükmetti.

Dündar, yaklaşık 3 yıl süren hukuki mücadele sonunda firmaya 35 lira internet faturası ödedi.

Temmuzda şirkete maddi ve manevi tazminat davası da açan Dündar, şimdi bu süreci takip ediyor.

"10 lira için değer mi"

Veysel Dündar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet faturasındaki bu 10 liralık fark için yaptığı mücadelede yakın çevresinden farklı tepkiler aldığını söyledi.

Arkadaşlarının "10 lira için değer mi?" şeklindeki sözlerine hiç kulak asmadığını vurgulayan Dündar, "Çünkü karşı taraf da bunu kullanıyor. Bu, insanlarımızın bir zaafı. Bugün 5 lira olur yarın 15 lira. Haksızlığı yenmek zorundayız. Yoksa daha büyük haksızlıkla gelir. Haksız bir davranışa tepki göstermemiz lazım." dedi.

"Parayı değil vaktimi kaybettim"

Yaklaşık 3 yıl boyunca harcadığı paraya değil zamana üzüldüğünü belirten Dündar, bu sürede birçok kişiden yardım aldığını dile getirdi.

Tüketici derneklerinin tavsiyesi üzerine konuya ilişkin tazminat davası açtığını kaydeden Dündar, "Bilirkişi raporlarında bu işin ayıplı hizmete girdiğini, o yüzden tazminat hakkım olduğunu söylediler. Ben de bu bağlamda gerekçeli karar çıktıktan sonra tazminat hakkımı kullanmak için dava açtım. O süreç de devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 11:30

YORUM YAZ

  • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş8 ay önce
    işte tc adaleşi. geç gelen adaleş adaleştir yaşasın wc şey tc adaleşi
  • meyyidmeyyid8 ay önce
    bende 2008 de 30 tl kredi kartı ücreti içi g. bankasını tüketici mahkemesine verdim.ilk mahkemeyi kazandım.fakat banka bu mahkemenin kararını itiraz etti ve başka mahkemeye verdi.farklı şehirde olan dava için mahkemeye gittim.hatta ramazan ayıydı ve oruçlu gittim.sonra hakimin işi çıkmış diye mahkemeye 2 ay sonraya ertelendi.hatta bize mecburen gibi biz mahkemeden izin istiyormuşunz gibi dilekçe imzalattılar.yani hakim izin almıyorda biz izin istiyormuşuz gibi gösterdiler.neyse bu sefer diğer davayada gittim bankanın 2 avukatına karşı kendimi savundum ve onuda kazandım ama banka yine ödemedi.bu sefer parayı almam için o mahkemenin kararıyla bankayı icra mahkemesine vermem gerektiği söylendi.yeniden tamam dedim.bu seferde bu mahkeme için o yıl 50 tl ücret istendi ben zaten 30 tl için bu işle uğraşıyorum siz benden 50 tl istiyorsunuz dedim ve davadan vazgeçtim.zerre kadar adalete güvenim kalmadı.maalesef ülkemiz böyle işte...kadı suçlu kadıyı kime şikayet edeceksin hesabı..vatandaş neme lazımcı oldu...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019