• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
14
Pandemi dönemi için uzman isim uyardı: Buna dikkat etmezseniz boyunuz kısalabilir!

2020-10-06 16:06:55
Pandemi dönemi için uzman isim uyardı: Buna dikkat etmezseniz boyunuz kısalabilir!

Duruş bozukluklarının fiziksel ve ruhsal olarak birçok soruna yol açabileceğini belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esin Selimoğlu, yanlış duruş pozisyonlarının, boy kısalmasına dahi neden olabileceğini söyledi.

#1
Foto - Koronavirüs salgını ile birlikte başlayan evde çalışma modelinin getirdiği en büyük sorunlardan biri duruş bozuklukları. Omurga yamulmasına ve kambur duruşa neden olan duruş bozuklukları; sırt, bel, boyun ağrısının en büyük nedenleri arasında bulunuyor.

Koronavirüs salgını ile birlikte başlayan evde çalışma modelinin getirdiği en büyük sorunlardan biri duruş bozuklukları. Omurga yamulmasına ve kambur duruşa neden olan duruş bozuklukları; sırt, bel, boyun ağrısının en büyük nedenleri arasında bulunuyor.

#2
Foto - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esin Selimoğlu, duruş bozukluklarını anlatarak, iyi duruş için ipuçları verdi.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esin Selimoğlu, duruş bozukluklarını anlatarak, iyi duruş için ipuçları verdi.

#3
Foto - EKLEMLERDE İLTİHAPLANMAYA NEDEN OLUYOR - Omurganızın üç doğal eğrisi vardır. Boynunuzda, sırtınızın ortasında ve sırtınızın alt kısmında. Normal eğrilik 25-40 derecedir. Doğru duruş bu eğrileri korumalı ancak artırmamalı.

EKLEMLERDE İLTİHAPLANMAYA NEDEN OLUYOR - Omurganızın üç doğal eğrisi vardır. Boynunuzda, sırtınızın ortasında ve sırtınızın alt kısmında. Normal eğrilik 25-40 derecedir. Doğru duruş bu eğrileri korumalı ancak artırmamalı.

#4
Foto - Ayrıca iki duruş şeklimiz vardır. Dinamik duruş, yürürken, koşarken veya bir şey almak için eğilirken olduğu gibi hareket ederken kendinizi nasıl konumlandırdığınızdır.

Ayrıca iki duruş şeklimiz vardır. Dinamik duruş, yürürken, koşarken veya bir şey almak için eğilirken olduğu gibi hareket ederken kendinizi nasıl konumlandırdığınızdır.

#5
Foto - Statik duruş ise otururken, ayakta dururken veya uyurken olduğu gibi hareket etmediğinizde nasıl tuttuğunuzdur.

Statik duruş ise otururken, ayakta dururken veya uyurken olduğu gibi hareket etmediğinizde nasıl tuttuğunuzdur.

#6
Foto - Kötü duruş sizi boynunuzdaki ve sırtınızdaki kasları fazla çalıştırmaya zorlar. Bağışıklık sisteminizin bu kasları iyileştirme çabaları, zamanla yakındaki eklemlerde iltihaplanmaya neden olur.

Kötü duruş sizi boynunuzdaki ve sırtınızdaki kasları fazla çalıştırmaya zorlar. Bağışıklık sisteminizin bu kasları iyileştirme çabaları, zamanla yakındaki eklemlerde iltihaplanmaya neden olur.

#7
Foto - OMURGAYI YIPRATIYOR - Yanlış durduğumuzun farkında değiliz. Devamlı öne eğilerek iş yaptığımız için kamburlaşıyoruz bu da boyumuzun bile kısalmasına neden oluyor. Oysaki doğru duruş, bel, boyun ve sırt sorunlarını engellerken kişilerin fiziksel ve ruhsal olarak daha rahat olmasını sağlıyor.

OMURGAYI YIPRATIYOR - Yanlış durduğumuzun farkında değiliz. Devamlı öne eğilerek iş yaptığımız için kamburlaşıyoruz bu da boyumuzun bile kısalmasına neden oluyor. Oysaki doğru duruş, bel, boyun ve sırt sorunlarını engellerken kişilerin fiziksel ve ruhsal olarak daha rahat olmasını sağlıyor.

#8
Foto - Kötü duruş sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Kötü duruş sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

#9
Foto - Örnek vermem gerekirse; omurganızı daha kırılgan ve yaralanmaya yatkın hale getirerek yıpratır, boyun, omuz ve sırt ağrısına, neden olur, esnekliğinizi azaltır, düşme riskini arttırır, sindirmeyi zorlaştırır hatta nefes kalitenizi bile bozabilir.

Örnek vermem gerekirse; omurganızı daha kırılgan ve yaralanmaya yatkın hale getirerek yıpratır, boyun, omuz ve sırt ağrısına, neden olur, esnekliğinizi azaltır, düşme riskini arttırır, sindirmeyi zorlaştırır hatta nefes kalitenizi bile bozabilir.

#10
Foto - Bu durumları yaşamamak için ise şu durumlara dikkat edilmesi gerekiyor...

Bu durumları yaşamamak için ise şu durumlara dikkat edilmesi gerekiyor...

#11
Foto - Rahat alçak topuklu ayakkabılar giyin, çalışma alanınızın yüksekliğini iyi ayarlayın, kilonuzu koruyun, mümkün olduğunca hayatınıza hareket katın, otururken sık sık pozisyonunuzu değiştirin, ayaklarınızın yere değdiğinden emin olun, ellerinizi çok bükerek çalışmayın, telefon kullanırken eğilmeyin göz hizasında kullanın, uyku pozisyonunuza dikkat edin, çalışmalarınız arasına mola vererek kısa yürüyüşler yapın.

Rahat alçak topuklu ayakkabılar giyin, çalışma alanınızın yüksekliğini iyi ayarlayın, kilonuzu koruyun, mümkün olduğunca hayatınıza hareket katın, otururken sık sık pozisyonunuzu değiştirin, ayaklarınızın yere değdiğinden emin olun, ellerinizi çok bükerek çalışmayın, telefon kullanırken eğilmeyin göz hizasında kullanın, uyku pozisyonunuza dikkat edin, çalışmalarınız arasına mola vererek kısa yürüyüşler yapın.

#12
Foto - Oturduğumuzda, ayakta durduğumuzda, yürüdüğümüzde veya hareket ettiğimizde vücudumuz önceden öğrenilmiş motor kalıplarını takip eder.

Oturduğumuzda, ayakta durduğumuzda, yürüdüğümüzde veya hareket ettiğimizde vücudumuz önceden öğrenilmiş motor kalıplarını takip eder.

#13
Foto - Vücudunuz kambur durmayı öğrendiyse, yapacağı budur.

Vücudunuz kambur durmayı öğrendiyse, yapacağı budur.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23