• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
18
Tanklar göründü, kriz patladı! Taliban’a karşı en büyük üssü harekete geçirdiler

2021-09-28 09:28:45
Tanklar göründü, kriz patladı! Taliban’a karşı en büyük üssü harekete geçirdiler

Kabil’in düşmesiyle Afganistan’ı ele geçiren Taliban gözünü Tacikistan’a dikti. Rus medyası örgüte ateş püskürüyor.

#1
Foto - Rusya, Taliban'ın vilayetleri teker teker ele geçirip Kabil'e ilerlediği günlerde Orta Asya'daki müttefikleri Tacikistan ve Özbekistan'la geniş çaplı tatbikatlar düzenledi.

Rusya, Taliban'ın vilayetleri teker teker ele geçirip Kabil'e ilerlediği günlerde Orta Asya'daki müttefikleri Tacikistan ve Özbekistan'la geniş çaplı tatbikatlar düzenledi.

#2
Foto - ABD ve diğer koalisyon ülkeleri 31 Ağustos tarihinde tahliye operasyonlarını tamamladı, Taliban örgütü hiçbir kadının yer almadığı geçici hükümetini dünyaya ilan etti. Kadınların okula gitmesini yasaklayan, halka açık idamları başlatan ve berberlere sakal kesme yasağı getiren Taliban, ilk krizini kuzey komşusu Tacikistan'la ve dolayısıyla Rusya ile yaşıyor.

ABD ve diğer koalisyon ülkeleri 31 Ağustos tarihinde tahliye operasyonlarını tamamladı, Taliban örgütü hiçbir kadının yer almadığı geçici hükümetini dünyaya ilan etti. Kadınların okula gitmesini yasaklayan, halka açık idamları başlatan ve berberlere sakal kesme yasağı getiren Taliban, ilk krizini kuzey komşusu Tacikistan'la ve dolayısıyla Rusya ile yaşıyor.

#3
Foto - Duşanbe yönetimi, Taliban saflarında yer alan Tacik militanların sınırı geçip Tacikistan'a sızmayı planladıklarına dair istihbarat aldığını hafta sonu açıkladı.

Duşanbe yönetimi, Taliban saflarında yer alan Tacik militanların sınırı geçip Tacikistan'a sızmayı planladıklarına dair istihbarat aldığını hafta sonu açıkladı.

#4
Foto - Yerel yetkililer sınırdaki muhafız sayısını artırdı, özellikle Çin sınırına kadar uzanan Bedahşan vilayetindeki hareketlilik Tacikistan tarafından yakından izleniyor.

Yerel yetkililer sınırdaki muhafız sayısını artırdı, özellikle Çin sınırına kadar uzanan Bedahşan vilayetindeki hareketlilik Tacikistan tarafından yakından izleniyor.

#5
Foto - Rus medyası bir adım daha ileri giderek, Taliban'ın Tacikistan sınırına binlerce silahlı militanını gönderdiğini, sınır hattında tankların da görüldüğünü yazdı.

Rus medyası bir adım daha ileri giderek, Taliban'ın Tacikistan sınırına binlerce silahlı militanını gönderdiğini, sınır hattında tankların da görüldüğünü yazdı.

#6
Foto - Cemaat Ensarullah grubunun başında bulunan ve kod adı Mehdi Arslan olan Muhammed Şerifov, geçtiğimiz günlerde Bedahşan'da ortaya çıktı. Tacikistan'da yasaklanan ve 'terörizm' suçlamasıyla aranan grubun geçmişi bilinmiyor ancak örgüt adını ilk kez 2010 yılında Tacikistan'ın Hucand bölgesindeki intihar saldırısını üstlenerek duyurdu.

Cemaat Ensarullah grubunun başında bulunan ve kod adı Mehdi Arslan olan Muhammed Şerifov, geçtiğimiz günlerde Bedahşan'da ortaya çıktı. Tacikistan'da yasaklanan ve 'terörizm' suçlamasıyla aranan grubun geçmişi bilinmiyor ancak örgüt adını ilk kez 2010 yılında Tacikistan'ın Hucand bölgesindeki intihar saldırısını üstlenerek duyurdu.

#7
Foto - Taliban ise ilk açıklamasında komşusu Tacikistan'ı Afganistan'ın içişlerine karışmakla suçladı, Duşanbe yönetimine tepki gösterileceğini kayda geçirdi.

Taliban ise ilk açıklamasında komşusu Tacikistan'ı Afganistan'ın içişlerine karışmakla suçladı, Duşanbe yönetimine tepki gösterileceğini kayda geçirdi.

#8
Foto - Rus medyası, Moskova tarafından 'terör örgütü' olarak kabul edilen Taliban'a karşı hayli mesafeli bir dil kullanıyor. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Taliban'ın tanınmasının halihazırda gündemlerinde olmadığını söyledi.

Rus medyası, Moskova tarafından 'terör örgütü' olarak kabul edilen Taliban'a karşı hayli mesafeli bir dil kullanıyor. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Taliban'ın tanınmasının halihazırda gündemlerinde olmadığını söyledi.

#9
Foto - Birleşmiş Milletler (BM) zirvesi için New York'a gelen Lavrov, örgütün verdiği sözleri yerine getirmesini beklediklerini vurgulayarak

Birleşmiş Milletler (BM) zirvesi için New York'a gelen Lavrov, örgütün verdiği sözleri yerine getirmesini beklediklerini vurgulayarak "Şu anda Taliban'ın uluslararası tanınması masada değil" dedi.

#10
Foto - Tacikistan, Rusya'nın başını çektiği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) üyesi. Söz konusu anlaşma, bir üyeye yapılan saldırıyı organizasyonun tümüne yapılmış kabul ediyor.

Tacikistan, Rusya'nın başını çektiği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) üyesi. Söz konusu anlaşma, bir üyeye yapılan saldırıyı organizasyonun tümüne yapılmış kabul ediyor.

#11
Foto - CSTO üyeleri, Eylül ayı başında Kırgızistan'daki Issık Göl'ü çevresinde insansız hava araçlarının da kullanıldığı gövde gösterisine girişti. Rus medyası, Kazakistan ve Tacikistan'ın da yer aldığı tatbikatta Rusya'ya ait Su-30 ve Su-25 savaş uçaklarının havalandığını bildirdi.

CSTO üyeleri, Eylül ayı başında Kırgızistan'daki Issık Göl'ü çevresinde insansız hava araçlarının da kullanıldığı gövde gösterisine girişti. Rus medyası, Kazakistan ve Tacikistan'ın da yer aldığı tatbikatta Rusya'ya ait Su-30 ve Su-25 savaş uçaklarının havalandığını bildirdi.

#12
Foto - Moskova, yaz mevsiminden bu yana özellikle Afganistan sınırında askeri ağırlığını artırmış durumda. Afganistan'la sınırı olan Özbekistan ve Tacikistan'da peş peşe tatbikatlar düzenlendi.

Moskova, yaz mevsiminden bu yana özellikle Afganistan sınırında askeri ağırlığını artırmış durumda. Afganistan'la sınırı olan Özbekistan ve Tacikistan'da peş peşe tatbikatlar düzenlendi.

#13
Foto - Taliban'a karşı sınırları dışındaki en büyük askeri üssü harekete geçiren Rusya, geçtiğimiz yıl nükleer savaşın eşiğine gelen iki dev ile aynı anda gövde gösterisine girişti. Rusya lideri Vladimir Putin, Tacikistan ve Özbekistan'a tankları ve savaş uçaklarını gönderdi. Özbekistan'ın Afganistan sınırında üç ülkenin yaptığı tatbikatın görüntüleri ordu televizyonu tarafından yayınlandı.

Taliban'a karşı sınırları dışındaki en büyük askeri üssü harekete geçiren Rusya, geçtiğimiz yıl nükleer savaşın eşiğine gelen iki dev ile aynı anda gövde gösterisine girişti. Rusya lideri Vladimir Putin, Tacikistan ve Özbekistan'a tankları ve savaş uçaklarını gönderdi. Özbekistan'ın Afganistan sınırında üç ülkenin yaptığı tatbikatın görüntüleri ordu televizyonu tarafından yayınlandı.

#14
Foto - Rus, Özbek ve Tacik ordularının Afganistan sınırındaki militanları yok ettiğini başlığına çeken resmi televizyon, Harp Meydan askeri eğitim alanında havalanan Su-25 jetlerini de ekrana getirdi.

Rus, Özbek ve Tacik ordularının Afganistan sınırındaki militanları yok ettiğini başlığına çeken resmi televizyon, Harp Meydan askeri eğitim alanında havalanan Su-25 jetlerini de ekrana getirdi.

#15
Foto - Afganistan sınırına yaklaşık 80 kilometre mesafede Grad ve Uragan çoklu roketatar sistemleri ateşlendi, T-72 tankları sahne aldı ve Mi-24 helikopterlerinin de katıldığı tatbikat üç ülkenin komutanları tarafından izlendi.

Afganistan sınırına yaklaşık 80 kilometre mesafede Grad ve Uragan çoklu roketatar sistemleri ateşlendi, T-72 tankları sahne aldı ve Mi-24 helikopterlerinin de katıldığı tatbikat üç ülkenin komutanları tarafından izlendi.

#16
Foto - Afganistan'dan sızacak militanlara karşı düzenlenen tatbikatı haberleştiren Rus medyası, 2 bin 500 aşkın askerin katıldığı gövde gösterisinde ana rolün Tacikistan'daki Rusya üssü 201'e ait olduğunu yazdı.

Afganistan'dan sızacak militanlara karşı düzenlenen tatbikatı haberleştiren Rus medyası, 2 bin 500 aşkın askerin katıldığı gövde gösterisinde ana rolün Tacikistan'daki Rusya üssü 201'e ait olduğunu yazdı.

#17
Foto - Rusya lideri Vladimir Putin ayrıca Orta Asya'daki değerli müttefiki Tacikistan'a yeni silahlar verdi. Resmi televizyon, son model Kalaşnikofların yanı sıra kızılötesi güdümlü Verba MANPADS'ların da Tacikistan'a gittiğini duyurdu.

Rusya lideri Vladimir Putin ayrıca Orta Asya'daki değerli müttefiki Tacikistan'a yeni silahlar verdi. Resmi televizyon, son model Kalaşnikofların yanı sıra kızılötesi güdümlü Verba MANPADS'ların da Tacikistan'a gittiğini duyurdu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23