• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
6
Gözenekler neden belirginleşir?

2021-04-07 18:56:03
Gözenekler neden belirginleşir?

Tıkanmış, büyük gözenekler yaygın bir cilt bakımı problemidir. Üstelik bu problemle baş etmek, diğer cilt sorunları ile baş etmekten daha zor olabilir. İşte tıkanmış büyük gözenekler ve onlara neden olan faktörler...

#1
Foto - Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne (AAD) göre, cildinizin orta katmanında (dermis) ter bezleri adı verilen küçük yapılar bulunur. Bu bezler, gözenek adı verilen küçük deliklerden çıkan ter üretir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne (AAD) göre, cildinizin orta katmanında (dermis) ter bezleri adı verilen küçük yapılar bulunur. Bu bezler, gözenek adı verilen küçük deliklerden çıkan ter üretir.

#2
Foto - Gözenekler, vücudumuzun serin kalmasında ve vücudun ihtiyaç duymadığı toksik maddelerin dışarı atılmasında önemli bir rol oynar. Gözenekler tıkandığında çatlamalara ve şiddetli sivilceye neden olabilir.

Gözenekler, vücudumuzun serin kalmasında ve vücudun ihtiyaç duymadığı toksik maddelerin dışarı atılmasında önemli bir rol oynar. Gözenekler tıkandığında çatlamalara ve şiddetli sivilceye neden olabilir.

#3
Foto - Pembenar'ın haberine göre; deri, sık sık bir dökülme ve yeni deri hücreleri oluşturma döngüsünden geçer. Uzmanlara göre cilt yüzeyinde biriken ölü deri hücreleri nedeniyle gözenekler tıkanabilir. Üstelik cildiniz yaşlandıkça ölü deri hücrelerini cilt yüzeyinden atma yeteneği yavaşlar. Bu neden ile düzenli olarak peeling yapmanız önerilir.

Pembenar'ın haberine göre; deri, sık sık bir dökülme ve yeni deri hücreleri oluşturma döngüsünden geçer. Uzmanlara göre cilt yüzeyinde biriken ölü deri hücreleri nedeniyle gözenekler tıkanabilir. Üstelik cildiniz yaşlandıkça ölü deri hücrelerini cilt yüzeyinden atma yeteneği yavaşlar. Bu neden ile düzenli olarak peeling yapmanız önerilir.

#4
Foto - Cildinizde, cildi besleyen doğal yağlar (diğer adıyla sebum) oluşturan yağ bezleri vardır. Sebum, cildi yumuşak ve nemli tutar. Ancak yağ bezlerinin aşırı aktif hale gelip fazla miktarda yağ oluşmasına neden olabileceği zamanlar vardır. Bu daha sonra ölü deri hücrelerinin dökülmek yerine birbirine yapışmasına, gözenek tıkanıklıkları ve sivilcelere neden olabilir.

Cildinizde, cildi besleyen doğal yağlar (diğer adıyla sebum) oluşturan yağ bezleri vardır. Sebum, cildi yumuşak ve nemli tutar. Ancak yağ bezlerinin aşırı aktif hale gelip fazla miktarda yağ oluşmasına neden olabileceği zamanlar vardır. Bu daha sonra ölü deri hücrelerinin dökülmek yerine birbirine yapışmasına, gözenek tıkanıklıkları ve sivilcelere neden olabilir.

#5
Foto - Temizlik ve peeling, cilt bakımı rutininizde önemli bir rol oynamalıdır. Ancak yoğun temizlik uygulamaları ve kısa aralıklar cildinizi doğal yağlarından arındıracağı için cildinizin dengesini bozabilir. Cildinizi gereğinden fazla temizlemek yağ bezlerinizin aşırı kompanse olmasına ve daha da fazla yağ oluşturmasına neden olabilir. Ardından bu fazla yağ gözeneklerinizi tıkayabilir. Bunun sonucunda gözenekleriniz daha büyük ve derin gözükecektir. Ne yazık ki en sevdiğiniz güzellik ürünlerinden bazıları tıkalı gözeneklerinizin asıl nedeni olabilir. Bu nedenle gözeneklerinizi tıkamayacak malzemelerle oluşturulmuş, komedojenik olmayan formüllere sahip ürünleri tercih etmelisiniz.

Temizlik ve peeling, cilt bakımı rutininizde önemli bir rol oynamalıdır. Ancak yoğun temizlik uygulamaları ve kısa aralıklar cildinizi doğal yağlarından arındıracağı için cildinizin dengesini bozabilir. Cildinizi gereğinden fazla temizlemek yağ bezlerinizin aşırı kompanse olmasına ve daha da fazla yağ oluşturmasına neden olabilir. Ardından bu fazla yağ gözeneklerinizi tıkayabilir. Bunun sonucunda gözenekleriniz daha büyük ve derin gözükecektir. Ne yazık ki en sevdiğiniz güzellik ürünlerinden bazıları tıkalı gözeneklerinizin asıl nedeni olabilir. Bu nedenle gözeneklerinizi tıkamayacak malzemelerle oluşturulmuş, komedojenik olmayan formüllere sahip ürünleri tercih etmelisiniz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23