• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Çekimi çok zahmetli! Son zamanlarda popüler hale geldi

2024-05-21 15:30:50
Çekimi çok zahmetli! Son zamanlarda popüler hale geldi

Parmak izi gibi kişiye özel olan irisler artık fotoğraflanıyor. Çekimi bir hayli zor olan iris çekimine ilgi ise bir hayli fazla.

#1
Foto - Çekimi çok zahmetli! Son zamanlarda popüler hale geldi

İnsan gözünde göz rengini belirleyen, gözün ön kısmında saydam bir katmanın arkasında bulunan ve göz bebeğini çevreleyen ‘iris’ fotoğrafçılğı son dönemde oldukça popülerleşmeye başladı. Göz rengini belirleyen pigmentasyonun yanı sıra kişinin genetik özelliklerini de yansıtan benzersiz bir desene sahip olan İris, her bireyde farklı olup adeta parmak izi gibi benzersiz bir kimlik oluşturuyor.

#2
Foto - Çekimi çok zahmetli! Son zamanlarda popüler hale geldi

Göz bebeğinin ışık miktarını kontrol ederek görme fonksiyonunu düzenleyen iris, son zamanlarda fotoğrafçılık alanında da ilgi çeken bir konu oldu. İris fotoğrafçılığı yapan Suat Duman Sivas’ta oldukça ilgi olduğunu ifade ederek, genellikle yeni nişanlamış, evlenmiş çiftler ve çocuklu ailelerin bu fotoğrafı tercih ettiğini belirtti.

#3
Foto - Çekimi çok zahmetli! Son zamanlarda popüler hale geldi

Uzun zamandır fotoğrafçılığın çeşitli dallarını yapmaya başladığını belirten Suat Duman, “Son zamanlarda özellikle yurt dışında popüler olan ve ülkemizde de popülerleşmeye başlayan iris fotoğrafçılığını Sivas'ta yapmaya başladım. ‘İris’ insanın göz bebeği üzerindeki fotoğrafının çekilmesi anlamına geliyor. Bunları çekerken genellikle hediyelik tarzı ürünler yapıyoruz. Çekimi zor ama sonuç olarak baktığınız zaman oldukça keyifli bir fotoğrafçılık dalı diyebilirim. Yurt dışında bu zaten popülerdi. Özellikle Almanya, Fransa gibi ülkelerde ciddi anlamda popülerlik mevcuttu. Türkiye'de yaklaşık üç yıldır popüler. Biz kendi müşterilerimizi zaman zaman çekiyorduk ama daha sonra bu işi ticarileştirip faaliyete dönüştürdük. Stüdyomuzun bir kısmını iris fotoğrafçılığı konusunda geliştirdik. Çekimlerimizi bu şekilde yapıyoruz” şeklinde konuştu.

#4
Foto - Çekimi çok zahmetli! Son zamanlarda popüler hale geldi

Sivas’ta ilgi olduğunu ve genellikle yeni nişanlamış, evlenmiş çiftler ve çocuklu ailelerin bu fotoğrafı tercih ettiğini ifade eden Duman; Fotoğraflarını çekiyoruz, düzenlemelerini yapıyoruz. Düzenlemelerini yaptıktan sonra kişinin tercihine göre anahtarlık, kolye, tablo, cam baskı çerçeveli fotoğraf artık ne istiyorsa, nasıl bir ürün istiyorsa ona göre ürünü hazırlayıp teslim etmeye gayret ediyoruz. Herkesin göz bebekleri herkesin birbirinden farklı. Tüm göz bebekleri birbirinden eşsiz farklı diyorlardı. Çekmeye başlayınca bunu gayet güzel bir şekilde gördük.

#5
Foto - Çekimi çok zahmetli! Son zamanlarda popüler hale geldi

Yani özellikle şu şekilde oluyor bazı durumlarda vatandaş dışarıda gözünün mavi olduğunu zannedebiliyor ama çekimini yaptığımız zaman göz renginin farklı olduğu ortaya çıkıyor. Kendisi de şaşırıyor. Özellikle retina kısmı iris retinası eşsiz büyüleyici bir güzelliğe sahip olduğu için gerçekten farklı fotoğraflar, farklı hissiyatlar ortaya çıkabiliyor. Aynı parmak izi gibi eşsiz olduğunu birbirinden farklı olduğunu söylememiz gayet normal” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Leyl....

Cok yanli$ isler birincisi Flash gozler mahveder. Buna modellik edenlerinde normal olmadigini dusunuyorum. Ikincisi göz enerji yayan bir organdir. Bir kisinin elini, ayagini, gobegini fotograflayip bakiyor musunuz? Gözbebeklerini asip ne yapacak siniz? O enerjisi kisinin o anli enstantane bakis icine hapsoluyor.. Ayrica herkes Menekse, mor, kirmizi, ela gozlere mi sahip.. Göz isareti Nazar boncugu dahi bulundurmayin evinizde haramdir.

Leyl....

Sadece Allah cc lafzi veya kutsal mekan resimleri olabilir. Hilye olabilir. Ebru veya Osmanli Kaligrafi hat Sanati olabilir..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23