N’olacak bu CHP’nin hali

03 Şubat 2018 Cumartesi

CHP, bir defa daha kurultaya gidiyor.

Şimdiden 4 aday var, ama bir değişiklik beklenmiyor. CHP feodal bir sistemle yönetilir. Genel Başkan ölmedikçe ya da kendi gitmedikçe onu yerinden oynatmak pek mümkün değildir..

36. Olağan Genel Kurulda CHP Genel Başkanlığına aday olanlar:Yalova milletvekili Muharrem İnce, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, eski CHP İstanbul Ümraniye İlçe Başkanı Alparslan  Çabuk.

Kongre gününe kadar başkaları da aday olabilir..

Ö. Öymen’in bir tesbiti var: “CHP’ye musallat olmuş bir hastalık var: Genel Başkan kaç genel ve yerel seçim kaybederse kaybetsin, CHP Genel Başkanlık koltuğunda oturmaya devam eder.” Bakın Baykal’ın gönderilip Kılıçdaroğlu’nun ge(tiri)lmesi, okyanus ötesinden servis edilen bir kasetle gerçekleştirildi. CHP’de her şey ters orantılıdır ve irrasyoneldir.. Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi, güçsüzlüğü ve sosyolojik bir tabana sahip olmamasıdır. Ama işbaşında kalması, Kılıçdaroğlu’nun yerine kim gelirse gelsin, partide daha önemli bir rol üstlenir. Onun için diğerleri başkasının gelmesindense Kılıçdaroğlu’nun orada durmasına razı olmaktadırlar. Kılıçdaroğlu’nun gücü güçsüzlüğündedir.

“CHP niye hırçın, bu kadar saldırıyor” diyorlar. CHP’yi anlamak lazım. CHP’nin en iyi bildiği şey kavga çıkarmak. Bir yandan en iyi bildikleri şeyi yapıyorlar, öte yandan eğer dışarıda birileri ile kavga etmeseler, kendi içlerinde kavgaya tutuşurlar. Onun için sürekli olarak dışarıda kavga edecek birilerini bulmaları gerek. Sonuçta kendileri dayak yiyecek, küçük düşecek olsalar da buna mecburlar. 

CHP, Afrin operasyonu ile birlikte, kamuoyu nezdinde çok ağır bir darbe, bir yenilgi daha aldı.

Bu arada Erdoğan, Kaftancıoğlu’nun peşini bırakmıyor. Kendisine yönelik sözlerinden dolayı 700 bin TL’lik tazminat davası açtı.

Öte yandan, Kaftancıoğlu’nun sosyal mediada daha önce yaptığı paylaşımlar da tartışılmaya devam ediyor. Biliyorsunuz o mesajlarında terör örgütü PKK ve DHKP-C’nin propagandasını yaptığı anlaşılmıştı. 

Kaftancıoğlu, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganına karşı çıktığı için de  partinin ulusalcı, laikçi Kemalist kanadı hop oturup hop kalkıyor.

CHP ne yapsın, il başkanı yaptığı kadın CHP’nin kurucusu, varlık sebebi, sebebi hikmeti olan Mustafa Kemal’i eleştiriyor. PKK, HDP, PYD, DHKP-C propagandası yapıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, CHP’nin yeni İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun kocasının domuz eti ikramı paylaşımından şikayetçi, “Nereye gittiysem domuz eti ikramını soruyorlar” diyor.

Öte yandan, bir yandan Kılıçdaroğlu’nun partiyi Alevilere ve HDP’lilere teslim ettiği eleştirisi yapılırken, öte yandan birileri Bekaroğlu gibi bir ismin partinin üst yönetiminde yer almasını CHP’nin “dinci”lere teslim edilmesi olarak görüyor.

ÖSO›nun terör örgütü El Kaide’nin kolu olduğunu iddia eden CHP’li Öztürk Yılmaz ‹ın 15 Temmuz darbe girişiminden üç ay önce CIA ve İsrail ile görüştüğü ortaya çıktı.

 CHP’li Eren Erdem, TSK’yla birlikte Zeytin Dalı Harekatı’na katılan ÖSO için ‘Kimdir bu it sürüsü’ ifadelerini kullandı.

Şimdi bu CHP mi, Afrin’i destekliyor. Afrin’i destekleyenler bu CHP’ye iyi gözle bakar mı?

CHP’lilerin aklı karışık. Bir bakıyorsunuz, bu Suriyeliler niye cephede değiller, bizim askerimizin orada ne işi var” diyorlar. “İşte Suriyeli askerler ÖSO çatısı altında savaşıyorlar” diyorsunuz, bizim eğitip, donattığımız, Suriye halkının kuva-yı milliye anlayışı ile örgütlendiği bu yapıya bir başka CHP’li çıkıyor “İt sürüsü” diyor.

Bu CHP mi, kuva-yı milliyenin devamı! Kuva-yı milliye 1. Mecliste kaldı. Lozan sonrası CHP, kuva-yı milliye ruhu ile savaştı. Kuva-yı milliye Hilafet ve saltanatın ihyası için savaşıyordu. 1. Meclisin açılışında temel inanç ve ruh buydu.

Bu CHP değil mi, hani şu Tabibler Birliği ve “aydın”(!)lar bildirisine destek veren. Kılıçdaroğlu açık açık Suriye topraklarında canını dişine takıp, ABD emperyalizminin taşeronluğuna soyunan terörist bir örgütle mücadele eden TSK’yı eleştiren ve bu mücadeleden vazgeçmeye çalışanlara sahip çıkmadı mı? CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğu yine provokatif bir dille TTB’ye sahip çıktı. O bildiriye imza koyanlar %100 ya CHP’li, ya HDP’li ya da İyi Partili..

Toplumda Afrin operasyonuna destek %80’in üstünde. %10’a yakın kişi operasyona karşı. Bunların kimler olduğunu biliyoruz. %10’a yakın bir kesim de görüşünü açıklamıyor ya da bilmiyor, bu konuda bir görüşü yok.

Aslında Kürtlerin büyük bir bölümü de, CHP’lilerin büyük bir bölümü de, Afrin operasyonuna destek veriyor..

CHP başlangıçta Afrin operasyonuna destek verir gibi yaptı ama durum ortada.

CHP ölmüş de ağlayanı yok. CHP kendini solcu diye takdim ediyor ama, artık solcu da değil. 6 ok’la da alakası yok CHP’nin!.. Cumhuriyetçi desen Cumhuriyetçi değil. O “Cumhuriyet” Partisi. “Cumhuriyet savcısı”, “Cumhuriyet Merkez Bankası” gibi bir şey. Cumhur “çoğunluk” demek. “Cumhuriyetçi” çoğunlukçu demek. Ama CHP artık “azınlıkçı” bir parti. Kendi de azınlık. Kemalist elitistlerden oluşan bir parti diyeceğim o da değil. CHP “devletçi” bir parti mi mesela. Devletçi mi kaldı memlekette. “Milliyetçi” desen, CHP ve milliyetçilik, ne alaka! “Laik” desen, ya da ideolojisini “resmi din” olarak gören bir parti “Laik” olsa ne yazar! Öyle değil mi, “Türk’ün dini Kemalizmdir”. F. Gülen’i peygamber seviyesine yükseltenler gibi, birileri de Mustafa Kemal’i adeta “Yarım ilah” kabul etmediği kaldı! “Halkçı” desen Halkçı değil, Halkın dini, kıyafeti, kültürü, geleneği, geçmişi ile sorunu olan bir parti “Halkçı” olabilir mi? Halkı, Anadolu insanını aşağılayan bir anlayışla Halkçılık arasında nasıl bir bağ kurulabilir ki! (Bkz. Nevzat Tandoğan’ın gözünde Anadolu insanı). Kala kala bir “İnkılapçılık” kaldı. CHP mi, inkılabçı. Türkiye’nin en muhafazakar partisi CHP.. Hâlâ onların hayalini, 19.YY sonunda kapitalizmin, komünizmin, faşizmin gölgesinde oluşan kavramlar ve kurumlar süslüyor..

Bu konu burada bitmeyecek, yarın da devam edelim.. Selâm ve dua ile..

 

YORUM YAZ

 • vatan delisivatan delisi17 gün önce
  kısacası chp o,ç demek istiyor sayın abdurrahman abimiz ama işte
 • Şuayip AkalınŞuayip Akalın17 gün önce
  Sayın Ebu Zerr;Ben bir sıradan zat olarak göndermiş olduğunuz yorumdan kendinizi Tövbe hâşa Peygamber ilan ediyorsunuz.Sayın Abdurrahman Dilipak Beyefendinin yazılarını dikkatle;oku oku oku yabilirsen!!!, şeytanın oyunlarını çözersin.Yada hiç yorma kendini güzel KardeşimAllaha emânet ol.saygılarım ve sevgilerimle.
 • meleknurmeleknur17 gün önce
  BİZİM MİLLETÇE BİR BİRİMİZDEN BİR SIKINTIMIZ YOK HA!SAKIN İKİ OYUN BOZANLARIN AKLINA UYUPTA KOMŞULUK İLİŞKİLERİMİZİ BOZMAYALIM. BİZİM SAĞLA SOLLA İŞİMİZ YOK. BİZİM TEK DİNİMİZ, TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATANIMIZ VAR! HA ! SAKIN HA !İŞTE BAZILARINA KANIPTA BÖYLE BİR BİRİMİZİ DIŞLAYIP HOR GÖRMEYELİM. HELE BİSMİLLAH DİYELİM. NE SAĞINE SOLU .BİZDEBÖYLE BİR GÜNDE ÇANAKKALE , 15 TEMMUZ RUHU İLE HARAKET ETMELİ. BU ŞEKİLDE OLMAK YAKIŞIR BU VANIN GERÇEK SAHİPLERİNE....
 • İsa Keskinİsa Keskin17 gün önce
  Şüpheliyin chp baraj sorunu yaşayacak,kepenkleri kapattı kılıçdaroğlu ile kendini tasfiye ediyor..
 • meleknurmeleknur17 gün önce
  CHP 36. KURULTAYINDA CUMHURBAŞKANIMIZIN VE BAŞBAKANIN SESİNDEN KILIÇTAROĞLUREKLAMINDAN NEKADAR DA MUTLU GÖRÜNTÜ VERMİŞLER!REİSSİZ KURULTAYLARINDA BİLE DURAMIYORLAR! ACEP BU KİMİN REKLAMI OLDU? BİZCE REİSİN.BİRDE DİYOR YA EY YANINDA KENDİNİ BİLMEZLER. ONU BİLE SÖYLETMİŞLER::::))))
 • Ebu ZerrEbu Zerr17 gün önce
  Ne seviye var ne edep. Edep Ya Hu. Sayın yazar böyle ahlaksız yorumları ve alçakları din adına konuşan rezilleri görmüyorsan ne diyeyim. İslam kimlerin elinde Ya Rabbi.
 • Necati biçerNecati biçer17 gün önce
  Abdessiz,namazsız ibadetsiz cünüblerin fink attığıYPG'nin ikizi CHP. TERÖRİSTE terörist diyemiyen ama sabah akşam ERDOĞANA hakarey etmeyi mağrifet bilen iğrenç bir partidir CHP
 • MemetMemet17 gün önce
  Terbiyesiz. Senin gibileri siyasetten temizlemek lazım. Küfürbaz.
 • ferhatferhat17 gün önce
  Şimdiden 4 aday var, ama bir değişiklik beklenmiyor. CHP feodal bir sistemle yönetilir. Genel Başkan ölmedikçe ya da kendi gitmedikçe onu yerinden oynatmak pek mümkün değildir..CHP i kaldırın yerine Akp yazın daha doğru ve anlamlı olur.
 • melih53melih5317 gün önce
  sayın hocambunlardan daha önemli bence chp nin birde banka ortaklığı var.o banka halkın emanetiolan banka.peki araştırıyormusunuz bu halkın emaneti bankanın iştiraklerinin bazısında başlayan *borsa halka açık paylarının yine borsadan baskılı defter değeri altlı bir kısmıda temettüden baskılanmış hisseleri beleş*alımla EL DEĞİŞİM**bu gruba borsadan olma **dolaylı ortaklılkalr.**neyi ifade ediyor..bir önemli iştirak borsa paylarının Türkiye tarihinde benzeri, yok %75 gibi el değişimi..diğer önemli iştirakin borsanın mali*en itibarsız şirketi eder fiyatlardan **işleme devamı..ve chp atamalı yöneticiler bunları görmemeye devam ediyor..asıl oraya bakın hocam araştırın neler oluyor.k.yatırımcılar isyanda.***
Daha fazla yorum göster