• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

E-Ticaret, B2C ve B2B Platformlarının Geleceği

12 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Bir Genç

Gözlerim doldu. İnsanlar bana Kuran'ı sorduğunda, ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Çalışmadığımdan değil ancak nereden başlanılması gerektiğini, o an hangi ayetin gerekli olduğuna emin olmadığım için. İkaz ayeti mi söylenmeli imanı anlatan bir ayeti mi, Cennet'den mi bahsetmeli Cehennem'den mi? Tabi orada aslında ne söylediğimiz değil, karşıdaki kişinin nasibi olup olmadığı önemli, bunun farkındayım. Yine de Allah bizim önümüze gelen tebliğ fırsatlarını, kendi yetersizliğimiz yüzünden kaçırmamıza izin vermesin. Amin.
 • 4 Yıl Önce

Kadir Ustaoğlu

Amazon sistem yöneticisi olarak yazıyı çok beğendim. Şahsım olarak bende e-ihracat ismine karşıyım B2C, B2C'dir. Bir araştırma yaparken yazı ile karşılaştım. Yazarın tavsiyelerini dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Bir eklemede ben yapayım "OTO" yani Online to Offline. Gerçi yazar bey bunu Omnichannel olarak belirtmiş ben biraz açmış oldum.
 • 4 Yıl Önce

Bora Baran

Yazıyı okurken acaba bir bilgi varmi bursey öğrenirmiyim diye bakarken sonuna geldim, ticaret yapanlar e-ticarete birsey demiyor da, ihracat yapanlar e-ihracata niye laf etsin anlamadim. e-export ta bircok ulkede yillardir kullanilmakta, 2030 yilinda B2C ihracatin B2B ihracata gececegi konuşulurken, bu yazi hic olmamış.
 • 4 Yıl Önce

Sinan Acun

E-ticaret dünya ekonomisinde büyük bir değişim eski ticareti devam ettirmek isteyenler eskide kalacaklar. Yeniliği yaklayanlar ise gücüne güç katacaklar. Yazı hoşuma gitti bizde online ticaret denemelerine başladık bu sebeple yazıyı bir kaç defa okudum koçak hocaya teşekkürler yol gösterici oldu tam zamanında bize öncü oldu
 • 4 Yıl Önce

Alï

Aynen, Beypazarında gumus işçiliği ile dukkandan musteriye de e- den sayıldı. Hafife alındı. Devlet destekli şieketten şirkete satışkar yapulmalı. Memleket meselesi bu. Sağ olasın ustad
 • 4 Yıl Önce

Tarık Konak

Çok kıymetli hocam yine destansı yazmışsın Rabbim sizin gibilerin sayısını artısısın sizler yüreği ümmet için çarpan yiğit hocalarımızdansınız ve sizlerden çok şey öğrendik. Abi sen yoluna devam biz senden çok şey öğrendik Allah senden razı olsun Tarık Konak
 • 4 Yıl Önce

Sami Müftüoğlu

Almanya Frankfurt'tan herkese selam, Taşkın hocam e-ticaret çalışanı olarak sizi kutluyorum, konuyu çok güzel özetlemişsiniz. Çoktandır sizi takip ediyorum ekonomik yazılarınız çok güzel. Bu iş yani e-ticaret benim işim olduğu için yazınız 2 defa okudum abi benden yana 10 puan yüreğinize sağlık. Bu konuda yeni yazılarınızı bekliyorum.
 • 4 Yıl Önce

yazardır

Hayrola abi, sen yeni yazar mısın?  
 • 4 Yıl Önce

Mertürk

Enflasyon olan bir ülkede döviz fiyatı enflasyona yakın artması lazım. Şayet enflasyon artarken döviz fiyatları artmıyorsa bu yerli üreticilerin rekabet güçlerini azaltır ve hiç bir üretici ,üretim yapmak için fabrika kurmaz. 2002-2012 yılları arası enflasyon 212% aratarken döviz sepet kur 22% artarak yerli üreticilerin rekabet güçlerini yok etmiştir. Ülke ithalat cennetine dönmüştür. Enflasyonu düşürmek için kur u düşük tutarak ,ithal malları ucuzlatarak enflasyonu düşürürseniz ve bunun için özelleştirme gelirleri dış borç ve sıcak para dan faydalanırsanız , bu ilerde özelleştirme gelirlerinin olmayacağı ve kazançlarınıda alıp gidecek olan sıcak para ile artacak olan döviz fiyatları ile birlikte artan maliyetlerle birlikte enflasyon yine gelecektir. Bu sefer kur,faiz,enflasyon sarmalı riski ile karşı karşıya kalınacaktır.
 • 4 Yıl Önce

Abdullah Şahin

Değerli Taşkın bey hocam tam bam teline vurmuş sunuz. Gerçekten Alibab'nın Çin için çok büyük etkisi var. Bende kısmen böyle düşünüyordum ama sizin yorumunuz mükemmel olmuş. Kim Çin'i tanırdı eğer B2B platformları olmasaydı. Amerika'da yaşayan biri olarak Amazon ve diğerlerinin neler yaptığına şahit olan biri olarak bu alanda ülkemizi çok geride kalmış görüyorum bu çok üzücü bir durum. Bir keresinde Türkiye' de bulunduğum zaman bir e-ticaret firmasına bir kaç ürün siparişi vermiştim maalesef hayal kırıklığına uğradım ürünler çok geç geldiği gibi sorunlu geldi. Türkiye'de bulunan e-ticaret firmaları bu konuda daha çok mesafe almak zorunda.
 • 4 Yıl Önce

Mertürk

Öyle cafcaflı ve sloganvari sözler ile ekonomi anlatılmaz. Ekonominin temeli üretim dır. Üretim için yeterli bir eğitimli insan altyapısı ve olmazsa olmaz olan yerli firmaların,üreticilerin diğer dış firmalara karşı rekabet güçlerinin artırılmasıdır. Yerli üreticilerin rekabet güçlerini nasıl artırırsınız. Rekabetçi kur ile yerel para biriminin ,diğer para birimleri karşısında reel değerinin ,aşırı değerli olmasına izin vermeyerek sağlarsın. 2000 li yılların başından beri çin devleti ABD nin bütün baskılarına rağmen kendi para biriminin reel değerini düşük tutmuş , ucuz iş gücü ile birlikte çin li firmalar üstün bir rekabet gücne kavuşmuştur ,buda çin i üretim üssü yapmıştır. Gelişmekte olan bütün ülkeler ,yerli firmalarının rekabet güçlerini artırmak için kendi yerel para biriminin reel değerini düşük tutmuşlardır..... Türkiye ise dalgalı kur rejimi denen ucube bir sistem ile CELLATINA AŞIK MAHKUM gibi aşırı değerli TL ile yerli üreticilerin rekabet güçlerinin çökertilmesi ile aramal ve hammadde bakımından 70-80% oranında aşırı dışa bağımlı hale getirilmiştir. Matematiksel analiz yapmadan sloganlarla ile ekonomi anlaşılmaz.
 • 4 Yıl Önce

Şahin Saka

Bir sanayici olarak aynen katılıyorum e-ihracat yanlış bir kavram. Yazı çok güzel
 • 4 Yıl Önce
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23