• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Ceylan
Mustafa Ceylan
Mustafa Ceylan
TÜM YAZILARI

Çevre dostu olmanın zamanı gelmedi mi?

26 Haziran 2023
A


Mustafa Ceylan İletişim:

Çevre kirliliği öyle bir sorun haline geldi ki artık hayatımızı olumsuz etkilemeye başladı.

Çevre kirliliğinin başında endüstrileşme nüfusun hızla çoğalması ve tabiki de insanların yaşam tarzları gelmekte.

Çevre kirliliği konusu basite alınacak bir konu değil bence. Doğal ekosistemleri, su kaynaklarını, havayı ve toprakları etkileyerek biyolojik çeşitliliği gibi  birçok konuda tehlike arz etmektedir.

Kirlilik, sera gazlarının yayılmasına, iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya katkıda bulunurken, su kirliliği su kaynaklarının azalmasına ve canlıların yaşam alanlarının zarar görmesine sebep olmaktadır.

Hava kirliliği ise solunum hastalıklarını, astım gibi diğer sağlık problemlerini tetiklemektedir.

Endüstriyel atıklar, evsel atıklar, tarım ilaçları, fosil yakıtlar ve plastik atıklar gibi başlı konular çevre kirliliğini desteklemekte ve insanların bilinçsizde tüketimi sorumsuz alışkanlıkları ve geri dönüşümün kullanılmasının yaygın olmaması da çevre kirliliğinin artmasına sebep olarak sayabiliriz.

Çevre kirliliği ile başa çıkmak her bireyin toplumsal görevidir. Bu göreve daha iyi sahip çıkmak ve çevremize örnek olmak için projeler geliştirmeliyiz.

İşte çevre kirliliğini azaltmak için alabileceğimiz bazı önlemler:

Geri Dönüşüm: Atıklarımızı geri dönüştürerek doğal kaynakları koruyabilir ve atık miktarını azaltabiliriz.

Sürdürülebilir Enerji Kaynakları: Fosil yakıtların yerine güneş, rüzgar ve hidroelektrik gibi temiz enerji kaynaklarını kullanarak enerji tüketimimizi azaltabiliriz.

Sürdürülebilir Ulaşım: Toplu taşıma, bisiklet veya yürüyüş gibi çevre dostu ulaşım seçeneklerini tercih ederek hava kirliliğini azaltabiliriz.

Bilinçli Tüketim: İhtiyaçlarımızı gereksinimlerimize göre satın alarak gereksiz tüketimi azaltabiliriz. Sürdürülebilir ürünleri desteklemek ve tek kullanımlık ürünleri önlemek önemlidir.

Çevre Bilinci: Eğitim ve farkındalık çalışmalarıyla çevre bilincini artırarak gelecek nesillerin çevreye duyarlı bireyler olmasını sağlayabiliriz.

Çevre kirliliği, dünyamızı sürdürülebilirliğini tehdit eden büyük bir sorundur. Ancak, hepimiz çevreye duyarlılık göstererek bu sorunu çözebiliriz. Geri dönüşüm, sürdürülebilir enerji kaynakları, bilinçli tüketim ve çevre bilinci gibi adımlarla geleceğimizi koruyabilir ve doğal kaynakları gelecek nesillere aktarabiliriz. Çevremizi korumak, kendimize ve gelecek kuşaklara bir armağan olacaktır.

Allah’a emanet olun…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

MUZAFFER

Eline sağlık. Allah (c.c.) razı olsun Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) hürmetine Kurban Bayramı mübarek olsun. Ümmeti Muhammed'in birliğine vesile olmasını dilerim. Amin

Erzincan'dan Salih

Dere kenarları,dağ etekleri rakı ve bira şişeleri ile dolu.Onlar atıyor biz temizliyoruz.Artık yeter.Belediye ve Çevre bakanlığı ne yapacaksa yapsın,bu durumu önlesin.İçmesinler demiyoruz.Catlayana kadar içsinler ama şişe ve kutuları çevreye atmasınlar.Salih o şişeyi almazsa,kim bilir kaç sene orda kalacak.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23