• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mahmut Erol
Mahmut Erol
Mahmut Erol
TÜM YAZILARI

Akıllı telefonlar: Nimet mi, külfet mi?

06 Ağustos 2023
A


Mahmut Erol İletişim:

Akıllı telefonlar, bir süredir hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. İletişimden eğlenceye, çalışma hayatından kişisel organizasyona kadar birçok alanda kullanılan bu cihazlar, hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte, zaman zaman da vaktimizi boşa harcamamıza ve bağımlılık sorunlarına yol açabiliyor.

Akıllı telefonları verimli bir şekilde kullanmak, teknoloji ile dengeli bir ilişki kurmayı gerektiriyor. Bunun için önce akıllı telefonunuzu ne için kullanmak istediğinizi belirlemek önem taşıyor. Telefonu elinize almadan önce iş, eğlence, iletişim gibi farklı amaçlarınıza göre kullanım planları yapmak, sizi zamanınızı israf etmekten korur.

Sürekli gelen bildirimler de insanların dikkatini dağıtarak verimliliği düşürür. Gereksiz bildirimleri kapatarak, sadece önemli olanlara odaklanabilirsiniz. Acil olmayan bildirimleri belirli aralıklarla kontrol etmek, daha odaklanmış bir çalışma sağlayabilir.

Uygulamaları sınırlamak da bir başka metod. Uygulamaların telefonunuzun hafızasını ve dikkatinizi işgal etmesini engellemek için gereksiz uygulamaları silmek veya devre dışı bırakmak akıllıca olacaktır. Ayrıca, uygulamaları kullanım süresi ile ilgili sınırlamalar getirebilecek araçları kullanmak da başka bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Düzenli olarak dijital detoks yapmak, yani üzerinizdeki etkilerini gözle görülür bir şekilde azaltana kadar teknolojiden uzak durmak, akıllı telefon bağımlılığını azaltmanın etkili bir yoludur. Bu sayede gerçek dünyayla daha fazla bağlantı kurabilir ve zihinsel ferahlık sağlayabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu iş için kullanıyorsanız, belirli çalışma zamanları belirlemek işe yarar bir yöntemdir. İş dışı zamanlarda telefonunuzdan uzaklaşarak diğer önemli işlerinize, kendinize ve ailenize odaklanabilirsiniz.

Bu teknolojilerin bize yardımcı olmak için var olduklarını unutmamalıyız. Akıllı telefonlar, organizasyon ve üretkenlik araçları olarak da kullanılabilir. Takvim, hatırlatıcılar, not defterleri gibi uygulamaları kullanarak işlerinizi düzenleyebilir, hedeflerinizi belirleyebilir ve zamanı daha etkili yönetebilirsiniz. Teknolojinin kötü yanlarını hayatımızdan çıkarma gerekliliği, her zaman iyi yanlarını da uzaklaştırma anlamanına gelmeyebilir.

Akıllı telefonları uyumadan hemen bir süre önce kullanmayı bırakmak, daha iyi bir uyku kalitesi elde etmenizi sağlar. Uzmanlar, telefonun ekranından gelen mavi ışığın uyku düzeninizi etkilememesi için uyumadan en az bir saat önce telefonunuzu kullanmayı bırakmanızı öneriyor.

Akıllı telefonları amacına uygun kullanmak, onları hayatımızı kolaylaştırmak için bir araç olarak görüp, bağımlılık haline getirmemekle mümkün olur.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ne mutlu sana!

Teknolojiyle mesleğin gereği ilgilendiğin halde teknolojinin kulu/kölesi olmuyorsun, kendini muhafaza ederek bize de ondan nasıl faydalanabilmemzi öneriyorsun. Helal olsun sana. Oysa çoğu insan ilgilendiği alanın yanlışlarını ayırt etmeden/göstermeden hep cazip yönünü yansıtır, zararlarından hiç bahsetmez.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23