• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI

Rezerv Lig yararlı olur mu?

05 Temmuz 2022
A


Emrah Savcı İletişim:

Takımlarımızın kamp süreçleri ve transfer gündemi tüm hızıyla devam ederken, geçtiğimiz hafta Türkiye Futbol Federasyonu’nun açıklamış olduğu karar bence bu haftanın en önemli konusu olarak ortaya çıktı.

Efendim, Mehmet Büyükekşi başkan geldiği günden beri radikal kararlarla yoluna devam ediyor. Özellikle Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç’un bile övgüsüne mazhar olmuş durumda... Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ilk 15 günde iyi işler yaptığını söylemesi ise gündemin en belirgin ince ayrıntısı olarak karşımıza çıkıyor..

Gelelim Türk futbolunun kurtarıcısı olarak lanse edilen Rezerv Lig meselesine... Öncelikle TFF tarafından uygulanacak Rezerv Ligin kurallarına bir bakalım...

Yeni sezonda 19 kulübün katılımı ile Rezerv Lig kurulacak. Maçlar Süper Lig fikstürüne göre ve A Takım maçları ile aynı günde oynanacak şekilde düzenlenecek. Müsabakalarda kulüplerin A Takım listesinde yer alan yerli ve yabancı tüm futbolcular oynatılabilecek.

Evet bunlar ana maddeler.. Birde işin kesinlikle konuşulması gereken maddi durumu söz konusu... Bu durumda ise en yüksek sesle karşı çıkan kulüplerin başında ise Konyaspor ve Ümraniyespor geliyor... Özellikle Konyaspor başkanı Fatih Özgökçen’in açıklamaları kayda değer eleştiriler olarak önümüze çıkıyor.. Ne diyor sayın başkan, “Biz Konyaspor olarak Rezerv Ligi’ne kesinlikle karşıyız. Bence gerek olmayan bir proje. Takımlara ekstra bir masraf olacak. Bizim zaten bir pilot takımımız var. Oynatmadığımız oyuncularımızı bu takıma gönderiyoruz. Biz katılma zorunluluğunun olmamasını istedik. Zaten şu an Rezerv Ligi’ne katılmamayı düşünüyoruz. Yanlış hatırlamıyorsam 8-9 Süper Lig takımı bu Rezerv Ligi’ne karşı” diyor. Yine Süper Lig’in yeni ekibi Ümraniyespor’un başkanı Tarık Aksar da, “Masraflar iki katına çıkacak biz katılmak istemiyoruz.”

Elbette bu eleştiriler ışığında Rezerv Lig nasıl olacak, kim neler yapacak daha netleşecek önümüzdeki günlerde.. Ama şunu kesinlikle söylemek lazım ki, Türk futbolunun kurtarıcısı Rezerv lig değildir... Madem çok Rezerv Lig meraklısı kulüp başkanlarımız var, 1. Lig’deki takımları kendi kulüplerinin B takımı haline dönüştürmelerinin önü açık.. Tıpkı İspanya’da, Almanya’da örnekleri olduğu gibi... Unutulmamalı ki; Türk futbolunun kurtarıcısı yabancı hayranlığından vazgeçip içimizdeki cevherleri işleme zamanıdır.. Bakın Portekiz ekibi Benfica’ya, Porto’ya.. Her sene kendi altyapılarından bir iki yıldızı mutlaka Avrupa’nın en gözde kulüplerine mutlaka gönderiyorlar.. Neden çünkü o kadar güzel işliyorlar ki futbollarını haliyle alttan devamlı isimler fışkırıyor.. Haliyle Avrupa’nın dev kulüplerine isimlerini göndererek hem yıldız isimlerini parlatıyorlar hem de maddi anlamda daha da güçleniyorlar.. Biz ise, tatil için Türkiye’ye geldiklerini daha havalimanına inerken anladığımız 35-36’lık eski yıldızların peşinde koşturdukça koşturuyoruz..

Ezcümle; Türk futbolu Rezerv Lig’le bir arpa boyu bile ilerleyemez.. Çünkü bizim bayatlayan söylemlerimiz yok olmadığı müddetçe kalıcı başarılar da zor ama zor gelir, benden söylemesi...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer Türe

S.aleykum Emrah kardeşim. Futbol ( yada spor) yazıyorsun, fakat profil fotoğrafın hiç sporla veya futbolla uyumlu görünmüyor, bil istedim.. Saygılar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23