Aziz Nesin Kimin Kirâcısıydı

03 Eylül 2018 Pazartesi

Kirâcı olduğunuz evin, dükkânın sâhibi kim, nasıl biri? 

Mülkünde oturduğunuz adamı tanıyor musunuz? 

Malı mı ondan değerli, o mu maldan değerli? 

"Mal canın yongasıdır." zihniyetinde mi? 

"Eline geçerse ödersin." diyor mu? 

Dost canlısı mı, para canlısı mı? 

Yoksa, dîni-îmânı para mı? 

*** 

Eylül ayları -bilhassa evler için- kirâlama işlerinin en çok olduğu devre... 

Aylık kazancının yarısını, hattâ daha fazlasını ev kirâsına ayıran insanlarımızın sayısını Allah bilir. 

Orta hâlli ve fakir vatandaşlarımızın kirâ derdine çâre bulmak devletimize yakışır. 

Çünkü bu sıkıntının en kestirme yoldan giderilmesi sosyal adâletin sağlanmasıyla mümkün olur. 

Devlet büyüklerimiz bu mesele üzerinde illâki kafa yoruyordur. 

*** 

Bu mevzûya nerden geldim? 

Aziz Nesin'in "Böyle Gelmiş Böyle Gitmez" isimli hâtıra kitabını okuyordum. 

(1966 târihli eser HÜSNÜTABİAT MATBAASI'nda basılmış ve DÜŞÜN YAYINEVİ'nden çıkmış. Bu iki isim, Türkçenin nerden nereye ge[tiri]ldiğinin de ibretlik bir manzarası...)

Bu kitabı okurken çok dikkatimi çeken bir yer vardı. 295'inci sayfada "OSMANLI RUM" başlığı altında bize tanıtılan kişi, Aziz Nesin henüz çocukken âilesinin oturduğu evin sâhibi... 

Bizim bu "Osmanlı Rum"dan alacağımız çok dersler var... 

*** 

"Babam, o define arayışından da daha öncekilerde olduğu gibi, eli ve cebi boş dönmüştü eve. Evsahibimize kirayı verememiştik. O ay kirayı vermemiz geciktiği için, İstanbul'da oturan evsahibi, bizim eve gelmişti. 

Adam Rum'du; şimdi örnek olarak bile eşi görülmeyen tam bir Osmanlı... 

Babamla onun, odada konuşmalarını hiç unutamıyorum.

Babam, kirayı veremediği evsahibine karşı, huyu gereği, hiç de alttan almıyordu. 

Karşılıklı kahve içiyorlardı. 

Adamın Rum olduğu konuşmasından hiç anlaşılmıyordu. Çok ağdalı Osmanlıca konuşuyorlardı. Daha çok cüppesini sarığını çıkarmış bir imam gibiydi. 

Birara konuşmaları, âyetler, hadisler üzerine döküldü. Bir hadis babam söylüyorsa, iki tane de Osmanlı Rum'u söylüyordu.

Arkadan eski şiirler okunmaya başladılar. Hele konu şiire dökülünce babamın iyice yenik düştüğü belliydi. Osmanlı Rum'u divan şiirinden, babam da daha çok halk ve tekke şiirinden okuyordu. 'Derya gibi' denilen türden bir adam olan evsahibiyle yarışılacak gibi değildi.

Kira için babamı hiç de sıkıştırmıyordu. İnsanlık hâliydi. Ne zaman parası olursa, babam kirayı o zaman verecekti. Parayı dükkânına getirirse iyi olurdu. Galiba Yemiş'te bir mağazası vardı. Cep defterinden kopardığı kâğıda 'Sülüs kırması' harflerle adresini yazıp verdi. Osmanlı Rum'unun yazısı çok güzeldi.

Babamla çok iyi anlaşmışlardı. Evsahibi gidince babam, 'Lâ havle' çektikten sonra, evsahibi Rum'un gizli din taşıdığını söyledi. Bu denli bilgili adam ancak müslüman olabilirdi Ama hangi nedenlerdense, gizli din taşıyor, müslümanlığını açığa vuramıyordu..." 

*** 

İşte bu bir Osmanlı Rum... 

Aziz Nesin'in ifâdesiyle "...şimdi örnek olarak bile eşi görülmeyen tam bir Osmanlı..." 

Bu "Osmanlı Rum" gibi insanları şimdi çevremizde, şehrimizde arıyoruz; fakat bulamıyoruz. 

Nesli tükendi onların... 

Bu "Osmanlı Rum" kadar müsâmahakâr ve kanaatkâr kaç kişi var bugün? 

"Müslüman" ev sâhipleri dâhil... 

*** 

Bir Rum düşünün, bir Müslüman kadar âyet-hadîs biliyor. 

Türk diline, yazısına ve edebiyatına bir Türk kadar hâkim... 

Bu nasıl bir iklim? 

*** 

Ev sâhibi, kirâcı; esnaf, mêmur; şehirli, köylü; zengin, fakir... 

Ne olursak olalım, fark etmez. 

Asıl mesele şu: 

Artık içimizde şu "Osmanlı Rum" kadar iyi insanları göremiyoruz. 

Öyle insanların yetişmesi yalnızca tesâdüflerin eseri değilse yetişmemesi de sâdece şanssızlıkla îzâh edilemez.

Başta Maârif (MEB) olmak üzere Türkiye’nin topyekûn tedrîsat sistemi bunun sebeplerini araştırıp bulmalı.

Bu ülkenin sosyologları, pedagogları, profesörleri, ilim adamları, din ve fikir adamları bunlara kafa yormalı... 

*** 

Türkiye'de dîni bir, milleti bir, mezhebi aynı olan insanlar bile birbirlerine güvenemez hâle gelmiş.

Müslüman, Hristiyan, Mûsevî; Türk, Rum, Ermeni, Yahûdî vs.nin bir zamanlar birbirine güvendiği kadar...

***

Bir Osmanlı Rum...

Müsâmahakâr, kanaatkâr, gözü gönlü tok.

Böylesi insanlar şimdi niçin yok?..  

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Murat surguMurat surgu11 ay önce
  Sevgili degerli hocam kaleminize sağlık biz nede olsa dedeleriz osmanlı dan yetişen yada osmanlıdan gelen bir nesil bir ırkız osmanlı kanından geliyoruz umarım eski günlere döneriz mert sözünün eri örf adet bilen osmanlı gibi yeni nesil yetişir silah cıkto mertlik bozuldu derler ya şimdi asıl internet cıktı mertlik bozuldu ahlak bozuldu anne babaya sevgi büyüge saygı bitti umarım eski nesil yine yeşeren bir filiz gibi topraktan fışkırırcasına yeşerir ellerinize sağlık kaleminiz dert görmesin ellerinize sağlık demek istedim
 • Murat surguMurat surgu11 ay önce
  Sevgili degerli hocam kaleminize sağlık biz nede olsa dedeleriz osmanlı dan yetişenyada osmanlıdan gelen bir nesil bir ırkız osmanlı kanından geliyoruz umarım eski günlere döneriz mert sözünün eri örf adet bilen osmanlı gibi yeni nesil yetişir silah cıkto mertlik bozuldu derler ya şimdi asıl internet cıktı mertlik bozuldu ahlak bozuldu anne babaya sevgi büyüge saygı bitti umarım eski nesil yine yeşeren bir filiz gibi topraktan fışkırırcasına yeşerir eşinize sağlık kaleminiz dert görmesin
 • AHMETAHMET11 ay önce
  Osmanlı Hıristiyan bir Rum'u Müslüman bir Türk'ten ayrılamayacak kadar kendine benzetiyordu. Şimdi bir Müslüman Türk'ü o hâle getiremiyoruz. Çare köklerimize dönmek.
 • Osman ÖzkanOsman Özkan11 ay önce
  osmanlı rumları bile eğitmiş ancak cumhuriyet döneminin böyle bir derdi çilesi amaç ve gayesi olmadıği gibi osmanlıdan kalan kültür ve medeniyeti yok etmek için elinden geleni arkasına koymadı maalesef ne acıdırki 1966 yılında aziz nesinin hayranlıkla aktardıği ev sahibleri olan rumun kültür ve medeniyetinin kaynağı olan osmanlı islam medeniyetini ne acıdır,ki yok etmek için elinden geleni arkasına bırakmamış vede buğün dahi aziz nesinin evlatları o muhteşem medeniyet,den geriye kalanları yok etmek için canlarını dişlerine takmış yıkıma devam ediyorlar.
 • Alaettin Emre YaparAlaettin Emre Yapar11 ay önce
  Bu yazı mürekkebini kalpten mi almış? :)
 • Ali rıza Ali rıza 11 ay önce
  Hocam kalemine sağlık diline sağlık teşekkürler
 • YolcuYolcu11 ay önce
  Cemiyetin sadetli zamanlarından zerafeti, tahammül ve itimat güven arz eden bir içtimai hâli çok güzel anlatmışsiniz. Ah! Ruhu yaralı, gönlü tarumar insanımız güven ve huzur atmosferine ne kadar muhtaç?
 • trakyalıtrakyalı11 ay önce
  aziz nesini saygıyla andım
 • ayseayse11 ay önce
  Çok güzel yazı
 • AraştırmacıAraştırmacı11 ay önce
  Şu anda devlet Milli Emlak ve vakıf kiracılarına %32,3 zam yapıyor ve ne zaman ödersen demiyor.Faizi işletiyor.Bir yıllık kira bedeline yapabileceği binalarda kiracı oluyor.
 • ÖzhanÖzhan11 ay önce
  Çok güzel bir yazı kaleme almışsınız saygıdeğer hocam. Severek okuduğumdan adeta su gibi kayıverdi okuduklarım. Anadolu coğrafyasındaki çok milletli yaşayış anlayışına saygı duyulmadığından kaynaklandı üzerinde durduğunuz durum sanırım, özellikle dünya savaşından sonra sap ile samanı ayıramadık galiba. Misal şu anda tatilimi geçirdiğim belde zeytinliklerle dolu. Zeytin ağaçlarını yıllar yollar evvel burada yaşayan Roma medeniyeti dikmiş ancak dediğiniz gibi bu medeniyetin insanları bu coğrafyada artık yok gibiler. Üstüne üstlük tamamen saygı dışı ve menfaatçi bir yaklaşımla betonlaşıyor. Sonra da nerde o güzelim Osmanlı mahalleri diye yakınıyoruz. Yazdıklarınız hoşuma gittiğinden bir çırpıda düşüncelerimi paylaşayım dedim. Saygılarımla...
 • HukukçuHukukçu11 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Ali Ahmet AÇIKGÖZAli Ahmet AÇIKGÖZ11 ay önce
  ÇOK GÜZEL GERÇEKTEN TEŞEKKÜR EDERİM AİLEM ADINA BU YAZIYA.BU AK P Lİ MONŞERLERDE ACABA GİZLİ DİNMİ TAŞIYOR NİYE DİYCEKSİNİZ BUNLAR ÇOK ZENGİN OLDU LUX MEKANLAR5YILDIZ YERLER ADMALARI KESMİYOR MİLLETLE DEVLETLE ALAKALARI YOK SÜSLÜMAN ŞİŞKİN GURUBUN ACABA DİYORUM BUNLAR GİZLİ DİNMİ TAŞIYOR VE HANGİ DİN ANLATTIĞINIZLA KESİŞMİYOR BUNLAR NE DERSİNİZ BİR YAZIDA 16 SENEDİR BELEDİYE NİN HER ALANINDA BÜROKRASİNİN HER ALANINDA VE MECLİSTE BULUNAN A K P LİER İÇİNDE BİR YAZI KALEME ALSANIZ DİYORUM BUNLARDA AYET HADİS BİLİYORLARMI VEYA UYGULUYORLARMI BUNLARIN KAÇTANESİ OSMANLICA BİLİR OSMANLIYI BİLİR KAÇ TANE DEVLET ADAMI İBNİ HALDUN U OKUMUŞ VEYA DUYMUŞ BUNLAR GALİBA GİZLİ DİN TAŞIYOR

Günün Özeti