Eğitim-Bir-Sen Kongreye Giderken…

07 Şubat 2019 Perşembe

Uluslararası şartların dayattığı mecburiyet sebebiyle tek parti iktidarına son vermek zorunda kalan "halka rağmen halk için" zihniyetinin, 27 Mayıs darbesiyle yeniden dizayn ettiği sistem, 12 Eylül'de tahkîm edildi.

Birbirinden farklı gibi görünen ve aslında uluslararası sistemden bağımsız olmayan darbelerin faili bu yapıların birbirinin devamı olduğununu sonraki yıllarda yaşayarak müşahede ettik.

28 Şubat günlerinde Beşli Çete'nin sergilediği tutum hangi noktalarda eksiğimizin olduğunun da göstergelerindendi.

Zor günlerde yola çıkan Eğitim-Bir-Sen camiası, sonradan aralarına katılan ve nimete talip olan kimi menfaatperest tiplerin, kendi içinde konum ve daha da önemlisi yetki almasını engelleyemedi…

FETÖ sebebiyle olağanüstü günler yaşadığımız doğruydu.

Bürokraside yerli bir damarın güçlendirilmesi gerektiği de malumdu.

Fakat sahada sergilenen kimi tutum ve davranışların vicdanları yaraladığı da ortadaydı.

Bir büyük camia adına toplu görüşmeleri yürüten Ahmet Gündoğdu’nun, daha sonra milletvekilliğini tercih etmesi içinde bulunulan garip halin sembolik bir göstergesiydi.

Gelinen noktada Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi'nin toplu sözleşme sürecinde ortaya koyduğu ya da bundan sonra sergileyeceği tavrın, Ahmet Gündoğdu'nun başlattığı süreç ve tecrübeden bağımsız okunup değerlendirilmesinin mümkün olmadığını da daha sonra yaşayak tecrübe ettik.

Sendika iktidar ilişkilerinin aslında tüm sendikaların ortak problemi olduğu belli bir yaşın üzerindekilerin tecrübesidir.

Farklı sendikalarda da benzer problemlerin yaşanıyor olması, söz konusu duruma meşruiyet oluşturma çabalarını cesaretlendirebilir. Fakat yetkili sendikayı temsilen öğretmenler/memurlar adına iktidar ile toplu görüşme masasına oturduktan hemen sonra milletvekilliği tercihi, karşı mahalle(!) üzerinden meşruiyet arama çabalarının anlamsızlığını bir kez daha perçinlemekten başka bir anlam ifade etmeyecektir.

Son dönemlerde sivil toplum örgütleri üzerinden prestij sağlayıp statü atlama çabaları revaçtadır. Fakat özellikle sendikacılığın aldığı konum, çıkar odaklı bu tür yaklaşımlara prim vermeye uygun değildir, olmamalıdır.

FETÖ sonrasında kontrolsüz bir şekilde gerçekleşen hızlı büyümenin ortaya çıkarttığı olumsuzluklara karşı, genel merkezin sistematik bir müdahale geliştirmek noktasında sergilediği acziyet, problemin bir başka boyutudur.

Yaşanan problemlere müdahale etmek yerine devletin resmi kurumlarına havale eden bir anlayışın, neden sendikacılık yaptığı sorusuna kamuoyunu ikna edecek bir cevap araması gerekmez miydi?

Hemen hiç kimsenin dilinden düşürmediği o kutsal dava(!)nın neferleri için turnusol kağıdı işlevi görecek bir yaklaşımın gerekliliği, başta Eğitim-Bir-Sen olmak üzere tüm eğitim camiasının geleceği için büyük bir önem arz etmektedir.

Eğitimciler Birliği Sendikası’nın 6. Olağan Genel Kurulu’na hazırlandığı şu günlerde genel merkez yönetimine aday olacak ekip ya da ekiplere iki önemli noktada görev düştüğü kanaatindeyiz:

Birincisi:

Eğitim-Bir-Sen Başkanlar Kurulu, Eğitim-Bir-Sen yönetiminde görev alan başkanların, başta milletvekillliği olmak üzere tüm üst düzey bürokratik mekanizmalarda sendika yöneticiliklerinin  sona erdiği tarihten itibaren (örneğin) ilk dört yıl görev almayacaklarını bir prensip kararı olarak deklare etmelidirler.

Benzer durum taşra teşkilatlarında da o ilin bürokratik mekanizması esas alınarak belirlenmelidir.

İkincisi:

Eğitim-Bir-Sen camiasın rahatsız olduğu/olabileceği hukuksuzluk ya da ahlâksızlıkların sonlandırılabilmesi adına işlevsel bir "Yüksek Disiplin Kurulu" oluşturulmalıdır.

Bir başka ifadeyle disiplin ve denetleme, pratikte genel başkan ve şube başkanlarından bağımsız bir yapıya kavuşturulmalıdır.

Devletin iş kapısı olarak algılanmasının, iktidarın bir nimet olarak değerlendirdirilmesinin ortaya çıkarttığı problemler Osmanlı'nın son döneminden itibaren süregelen köklü problemlerimizdendir.

Ak Parti iktidarı, son dönemlerde yoğunlaşan tepkiler nedeniyle, neredeyse tüm iktidarların karşılaştığı söz konusu kirliliği üzeri kapalı da olsa kabul etmiş, "metal yorgunluğu" söylemi üzerinden çözüm arayışlarına odaklanmıştır.

Benzer problemlerle boğuşan Eğitim-Bir-Sen yönetiminin ise bu anlamda bir adım attığına henüz şahit olamadık.

Problemler hayatın gerçeklerinden olup, çözüme odaklanan yaklaşım tarzımız ve çözme yöntemimiz geleceğinizi belirleyecektir.

Merhum M. Akif İnan ve arkadaşları tarafından İslâm'ın temel değerleriyle yoğrulan bir anlayışla kurulan ve pek çok fedakâr üyesinin emekleriyle büyütülerek bu günlere gelen Eğitim-Bir-Sen’in ciddi bir muhasebeye ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz.

Eğitim-Bir-Sen 6. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını dileriz.

Yol odur ki doğru vara

Göz odur ki Hakk’ı göre...

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent7 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Zeki çabukZeki çabuk8 ay önce
  Kurucumuz “bakanlığı sendikacılığa tercih etmem”derdi...
 • Ahmet PalaAhmet Pala8 ay önce
  Uyarılar yerinde ama kim kulak verir bilmem?Olsun, çıplak uyarıcılar uyarmaya devam etmeli...Selam ve dua ile...
 • Veysel POLATVeysel POLAT8 ay önce
  Güzel ve anlamlı bir yazı bütün bunların fiili hayatta bir karşılığı var mı.? Maalesef zerrece olmadı ve olabilme ihtimali de bulunmuyor.Deşarj olmak için bu türden yazılar insanları rahatlatabilir.
 • hu hu huhu hu hu8 ay önce
  maaaaaalesef. fetonun güdümünde ve sadece şahsi çıkara odaklı.çalışan bir sendikaya dönmesi hem üzücü hem vahim.
 • Mehmet Şafak ÖzhanMehmet Şafak Özhan8 ay önce
  Bir vicdanın sesini duydum.Allah razı olsun
 • ali şenali şen8 ay önce
  başıbozukluk çoğu yer gibi Ankara Yenimahalle'de de baş göstermektedir.ya onlardansın ya da .... her türlü üç kağıt ilçe temsilcisinde istediğini istediği yere atayabiliyor ilçe mem iç işlerine istediği gibi müdahale ediyor ...
 • ABDULLAH TANRIKULUABDULLAH TANRIKULU8 ay önce
  AĞZINIZA SAĞLIK, BU ANKARA'DAN ÖYLE GÖRÜNÜYOR. DİYARBAKIR'A GELİN VE BURADAN GÖRÜN. EĞİTİM-BİRSEN NELER YAPIYOR. YÖNETİME BİAT EDEN HER KİM OLURSA OLSUN, EL ÜSTÜNDE TUTULUYOR. FİKRİNE ZİKRİNE BAKILMAKSIZIN. OKUL YÖNETİMLERİ KİMLERE EMANET. YÖNETİCİ MÜLAKATLARINA GİRENLERİN EN AZ YARISI 100 ÜZERİNDEN 99 PUAN ALDI. 5 JÜRİ TARAFINDAN, İNANILIR GİBİ DEĞİL. DİYARBAKIR EĞİTİMDE SON SIRALARDA İKEN.
 • Murat Çolak Murat Çolak 8 ay önce
  Çalışanları, sendika boyunduruğundan kurtaracak bir sistem gerekir. Adamlar yolun başına oturmuş istediklerine(!) geç istemediklerini dur diyorlar. Çalışanlara hiç bir faydası olmayan anti demokratik, despot ve menfaata dayalı bir yapıdır. Allah kurtarsın.

Günün Özeti