3600 Ek Gösterge ve Sendikalar

04 Mart 2019 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl AK Parti'nin seçim beyannamesini tanıtım toplantıda, "Değerli kardeşlerim önemli bir konuya geliyorum. Burayı hassas dinleyelim. Polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3 bin 600'e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği gidermiş olacağız." açıklamasıyla ciddi bir etki ve beklenti meydana getirdi.

Öncelikle yukarıdaki ifadelerin bir muhalefet liderine ait olmadığını hatırlatalım.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti iktidarı dönemini sorgulamaya devam ediyor. Eğitim, kültür, şehirleşme alanlarında yaptığı öz eleştirilere yenilerini ekliyor. 

Sendikaların yıllardır gündeminde olan ve hiçbir karşılık alamadıkları 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili talepleri, Cumhurbaşkanının “adaletsizlik” vurgusuyla birlikte yeniden gündem oldu.

Sendikaların birbirini suçlamalarının mevcut tabloyu değiştirmediğinin farkındayız.

Son toplu sözleşme sürecinde sendikaların ortaya koyduğu performans göz önüne alındığında aslında her hangi bir ağırlıklarının olmadığını ifade etmenin yanlış olmayacağını söyleyebiliriz.

Yetkili sendikanın ortaya koyduğu performans üzerinden tüm sendikaların kendilerini aklama kolaycılığına kapılmalarının neticeleri de ortada…

‘Özgürlük Anıtı’nın eteklerine yapışmış küresel sermaye piyonlarına karşı sınır ötesinde verdiğimiz savaşın bütçeye bir maliyetinin olduğu muhakkaktır.

Toplu Sözleşme sürecinde ortaya konan acziyeti bu maliyet ile izah edip rol kapma derdinde olan sendikalılara Sayın Cumhurbaşkanının verdiği ders, görmesini bilenler için tam bir ibret tablosudur. 3600 ek gösterge açıklaması meselenin bütçe olmadığını ortaya koymuştur.

Demokrasiler adaleti (biraz da) seçim dönemlerinde hatırlar!

Peki, ne olmuştu da söz konusu düzenleme seçim öncesi verilmiş bir karar olarak gündemde yer bulmuştu?

Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce,öğretmenler için 3600 ek gösterge düzenlemesini gündeme getirince seçim öncesi mevcut kritik denge konuyu ister istemez iktidarın da gündemine taşıdı.

Neticede itibariyle millet seçim vaatlerini değerlendirdi ve bir karar verdi.

Muhalefet “emeklilikte yaşa takılanlar” için de vaatlerde bulunmuştu. Fakat bu konu iktidar cephesinde makes bulmadı.

Gördük ki muhalefetin rolü iktidarın öncelik sıralamasına etki etmekle sınırlıydı.

Üniversite mezunu kamu personeli arasında aldıkları ücret itibariyle bir karşılaştırma yaptığımızda en kötü durumdaki kamu personeli öğretmenlerdir.

Bu problemi kısmen de olsa çözmek adına sadece Milli Eğitim Bakanlığı ikinci 100 günlük eylem planında ek gösterge özelinde konuyu gündemine taşıdı.

Ancak gerek verilen sözün maliyeti, gerek lise ve üniversite mezunlarının ek göstergelerinin aynı statüye taşımasınınkamu personeli içindeki dengeyi bozacağı endişesi düzenlemeyi geciktirmekte…

Mevcut adaletsizliği gidermeye yönelik her türlü teşebbüsün ortaya çıkardığı maliyet, yaklaşık bir milyon ile çarpılınca taleplerinin her seferinde ötelenmesine sebep olmakta…

Bu noktadaki adaletsizliğin ortadan kaldırılması biraz da öğretmen sendikalarının göstereceği ortak tavra bağlıdır.

Sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın ikinci 100 günlük eylem planında yer alan ek gösterge konusu üzerine gitmesi gereken sendikaların hemen hepsi popülist yaklaşımlarla konuyu diğer bakanlıklar ekseninde de ele alınca, ortaya çıkan bütçe problemi ek gösterge meselesini kilitlemiş, olan yine öğretmene olmuştur.

İddialar o ki Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde, halı sahada futbol oynamak isteyen Cumhuriyet Savcısı kendi maç saatinin gelmesini beklemek istemeyince olan yine gariban öğretmenlere olmuştur.

MEB de bu olaya tepki göstermiş!

Biz yine de olayın münferit olduğunu kabul ederek soralım:

Eş durumu atamalarında eşi farklı devlet kurumlarında görev yapan ve kendisi de MEB personeli olan öğretmenlerin durumu…

Üniversite mezunu kamu personeli arasında aldıkları ücret itibariyle bir karşılaştırma yaptığımızda,en kötü durumdaki kamu personelinin öğretmenler olması…

Kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen, asgari ücretten de az bir ücret takdir edilen ücretli öğretmenlik faciası…

MEB’in itibarının göstergelerinden kabul edilebilir mi?

Demokrasiler adaleti (biraz da) güçlüden yana işletir!

Bu tespit hemen herkesin adı konmamış bir ön kabulüdür. Aksi takdirde neden örgütlendiğimizi izah etmekte zorlanırız.

Bizlerin aynadaki resmi olan sendikalarımızın varlık sebeplerine uygun hareket etmelerinin, biraz da bizim gösterdiğimiz tavrın neticesi olduğugerçeği ise aynanın bizlere bakan yüzüdür.

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Süleyman 2 ay önce
  Öğretmen in sırf hafta sonu tatili 104 gün. Ben ayda 240 saat çalışıyorum ve 120 saati gece. Yıllık izin haricinde izin yok. Yazar bey siz uzayda yaşıyorsunuz galiba.
 • dededede2 ay önce
  eee sen ne diyorusun.yok bi şey.sözünde durmadılar de bari açık açık.o da yok.lafı geveleyip duruyorsunuz.
 • dimitrizâdedimitrizâde2 ay önce
  ben hâlâ cumhurbaşkanımızın bu sözü verdiyse dil sürçmesi ya da düşünmeden verdiğini düşünüyorum, aksi takdirde gerçekleşirse çooook ama çooooooook büyük bir olay olur.
 • sezai ERDALsezai ERDAL2 ay önce
  3600 konusunda ben hala şoktayım.Rabbimizin emri çok açık.SÖZÜNÜZÜ YERİNE GETİRİN.Reis.i Cumhurumuzun sözünü biran önce yerine getirmesini bekliyoruz
 • emir külalemir külal2 ay önce
  Öğretmenler artık zengin sınıfına geçtiler. AKP onları paraya boğuyor ancak hala "ne verdi ki "diyorlar. Ev araba mobilya yenileyipfakirlere karşı marka ile öğünüyorlar. Bizzat şahidim.
 • yıldırımyıldırım2 ay önce
  amma  sayın yazar..istersen kamudaki maaşları iyice bir araştırda ondan sonra gariban öğretmen de...
 • dimitrizâdedimitrizâde2 ay önce
  bence 3600 sözü verildiyse düşünülmeden verilmiştir. çünkü 3600 ek göstergeli kadrolar bellidir ve bu kadrolara yerleşecek kişilerden belli şartları taşımaları beklenir, belli sınavlardan geçerler bildiğim kadarıyla. yani düz kpss'den atanmıyorlar diye biliyorum. tabi ki herkes yüksek maaş alsın ama bu sefer de daha zor sınavlarla ve şartlarla kadrosuna yerleşmiş kişilerin emekleri boşa gitmiş olacak. mesela ben öğretmen ya da polis de olabilecekken daha zor sınavları verip 3600 göstergeli bir kadroya yerleşmişsem burda dikkat edilmesi gereken bir nokta var demektir. dediğim gibi maliyeti içeriği düşünülmeden verilmiş bir söz gibi geliyor bana. herkesin emeğine saygım sonsuz. ancak pat diye de herkese 3600 verilmesi de pek mantıklı gelmiyor bana.
 • MehmetMehmet2 ay önce
  Öğretmenler hep ağlıyor diyen zavallı kişiye.Senin adam yerine koyup ilgilenmediğin çocuğuna ana babalık yapan insandır öğretmen.
 • leventkleventk2 ay önce
  ben genel hizmet memuruyum ve öğretmen benden 250 fal fazla alıyor,ek ders ücreti hariç ayrıca,c.başkanının bu 4 gurubun dışındakimemurlara bu göstergeyi vermemesini eleştirmiyorsunuz,nerede kaldı adalet duygunuz,bu hakkın verilmeyeceği memurlar başka devletin memurumu,madem adalet ve hak duygunuz yok , yazmayın böyle konuları
 • hemşirehemşire2 ay önce
  BİZLER KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ.EN ÇOK MEMNUNİYET SAĞLIKTAKİ BAŞARIDA EN ÇOK OY BU BAŞARIDAN KAYNAKLIDIR BUNDA EN BÜYÜK PAY İSE HEMŞİRESİN DE SAĞLIK MEMURUNDA DIR HASTA İLE HALK İLE İÇ İÇE BİREBİR İLGİLENEN KİŞİLERDİR. İSTEDİĞİNİZ KADAR YENİ BİNALAR HASTANELER YAPIN ORDA Kİ İŞİ İŞLEYİŞİ YAPAN ÇALIŞANLARDIR. BİZLER NE HAFTA SONU NE GECE NE GÜNDÜZ NE BAYRAM NE RESMİ TATİL,NE DEPREM NE DOĞAL AFET NE VB VB HER ZAMAN GÖREVDEYİZ DİĞERLERİ GİBİ MASA BAŞINDA MİS GİBİ ODALARDA ÇALIŞMIYORUZ HASTA ALTINI TEMİZLE BANYOSU ENFEKSİYONU BULAŞICI HASTALIĞI TEDAVİSİ HASTA YAKINIYLA UĞRAŞ 1) CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK 2) 3600 EK GÖSTERGEMİZ YOK 3) YIPRANMA PAYI FIKRA GİBİ 10 SENEYE 1 SENE GELDE GÜLME LOJMANLARIMIZ ,SERVİSLERİMİZ YOK . VB VB İŞLERLE UĞRAŞIYORUZ KISACASI CAN İLE UĞRAŞIYORUZ AMA ALDIĞIMIZ MAAŞ ORTADA İMKAN VERSİNLER MASA BAŞINA GEÇELİM HİÇ RİSK ALMADAN GÜZELCE ÇALIŞALIM O ZAMAN VE ARTIK BU TÜR AÇIKLAMALARA SAĞLIK ÇALIŞANLARI DOYDU YAPILMASI NE GEREKİYORSA YAPIN YADASUSUN ARTIKÖNCELİKLE SAĞLIKÇILARIN MAAŞLARINI ÖZLÜK HAKLARINI DÜZELTİN KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIR OLDUK .15 SENELİK HEMŞİRE SAGLIK MEMURU OLARAK HER ŞEY DAHİL 4200 TL ALIYORUM .YENİ İŞE BAŞLAYAN BİR BEKÇİ 4300 TL ALIYOR.BİR POLİS 5500 TL TERÖR TAZMİNATIYLA 6500 TL ALIYOR BİR ASTSUBAY 7000 ALIYOR.BİR ÖĞRETMEN 5500 TL ALIYOR BİR İMAM 4300 TL BİR ZABITA 4850 TL BİR İTFAİYE ERİ 4500 TL ALIRKEN BİZLER BUNLARDAN DAHA MI AZ ÇALIŞIYOR DAHA MI ÖNEMSİZ İŞ YAPIYORUZ. ALDIĞIMIZ MAAŞ 3100 SABİT EK ÖDEME İLE 1100 TL İLE 4200 TL ANCAK EMEKLİ OLDUĞUMUZDA SADECE ALDIĞIMIZ MAAŞ ÜZERİNDEN YANİ 3100 TL ÜZERİNDE EMEKLİ OLACAĞIZ DİĞER KURUMLARDA İSE POLİS 5500 TL DEN BİR ASTSUBAY 7000TL DEN EMEKLİ OLACAK BU ADALET MİDİR. DÖNER SERMAYELER SIFIR(0) TL İCAP NÖBETLERİ ÖDENMİYOR NÖBET ÜCRETLERİ ÖDENMİYOR İZİN KULLANDIRILIYORUZ HİÇ BİR KURUM BAKANLIK YOKTUR Kİ BİZLER GİBİ HAZİNEYE PARA KAZANDIRSIN BİR HASTANE ÖRNEĞİN DÖNER SERMAYE GELİRİ 5 TRİLYON İSE BUNUN YARISI 3 TRİLYONU BAKANLIĞA GİDER BİZLER KAZANIYORUZ DİĞER KURUMLAR HEP CEPTEN DEVLETTEN ALIR
 • sag memsag mem2 ay önce
  saglık çalışanları özlük haklarında maaşlarında hep geriye gitti Sağlıkta olan bu başarıyı bu memnuniyeti bu dönüşümü herkes görüyor ve takdir ediyor ve bu hükümete oy olarak dönüyor hiç bir kurum hiç bir bakanlık yoktur böyle bir dönüşümü yapan başarıyı yakalayan ama gel gör ki bu başarıyı sağlayan sağlık çalışanları hemşireler, sağlık memurları hasta ile birebir ilgilenen kişiler kamuda en düşük maaşı alıyor 16 senedir her kesime iyileştirmeler yapılırken sağlık çalışanları hep görmezlikten gelindi hiçe sayıldı değersizleştirildi ve bu darp edilmelerle gün yüzüne çıktı. Ne kadar yeni binalar yeni hastaneler yapılsa da önemli olan onu göstermek gün yüzüne çıkartmaktır ve bunu başaran orada çalışanlardır başarısıdır hizmet edenlerdedir. Bu başarıdan dolayı sağlık çalışanları ödüllendirilmeli hakkı olan verilmelidir BİZLER KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ.EN ÇOK MEMNUNİYET SAĞLIKTAKİ BAŞARIDA EN ÇOK OY BU BAŞARIDAN KAYNAKLIDIR BUNDA EN BÜYÜK PAY İSE HEMŞİREnin SAĞLIK MEMURUNundur. HASTA İLE HALK İLE İÇ İÇE BİREBİR İLGİLENEN KİŞİLERDİR. İSTEDİĞİNİZ KADAR YENİ BİNALAR HASTANELER YAPIN ORDA Kİ İŞİ İŞLEYİŞİ YAPAN ÇALIŞANLARDIR. BİZLER NE HAFTA SONU NE GECE NE GÜNDÜZ NE BAYRAM NE RESMİ TATİL,NE DEPREM NE DOĞAL AFET NE VB VB HER ZAMAN GÖREVDEYİZ DİĞERLERİ GİBİ MASA BAŞINDA MİS GİBİ ODALARDA ÇALIŞMIYORUZ HASTA ALTINI TEMİZLE BANYOSU ENFEKSİYONU BULAŞICI HASTALIĞI TEDAVİSİ HASTA YAKINIYLA UĞRAŞ 1) CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK 2) 3600 EK GÖSTERGEMİZ YOK 3) YIPRANMA PAYI FIKRA GİBİ 10 SENEYE 1 SENE GEL DE GÜLME ,SERVİSLERİMİZ YOK EMEKLİLİĞE YANSITILMAYAN SABİT ÖDEMELERİMİZ. VB VB İŞLERLE UĞRAŞIYORUZ KISACASI CAN İLE UĞRAŞIYORUZ AMA ALDIĞIMIZ MAAŞ ORTADA İMKAN VERSİNLER MASA BAŞINA GEÇELİM HİÇ RİSK ALMADAN GÜZELCE ÇALIŞALIM O ZAMAN VE ARTIK BU TÜR AÇIKLAMALARA SAĞLIK ÇALIŞANLARI DOYDU YAPILMASI NE GEREKİYORSA YAPIN YADASUSUN ARTIK ÖNCELİKLE SAĞLIKÇILARIN MAAŞLARINI ÖZLÜK HAKLARINI DÜZELTİN KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIR OLDUK .15 SENELİK HEMŞİRE SAGLIK MEMURU OLARAK HER ŞEY DAHİL 4200 TL ALIYORUM .YENİ İŞE BAŞLAYAN BİR BEKÇİ 4300 TL ALIYOR.BİR POLİS 5500 TL TERÖR TAZMİNATIYLA 6500 TL ALIYOR BİR ASTSUBAY 7000 ALIYOR.BİR ÖĞRETMEN 5500 TL ALIYOR BİR İMAM 4300 TL BİR ZABITA 4850 TL BİR İTFAİYE ERİ 4500 TL ALIRKEN BİZLER BUNLARDAN DAHA MI AZ ÇALIŞIYOR DAHA MI ÖNEMSİZ İŞ YAPIYORUZ. ALDIĞIMIZ MAAŞ 3100 SABİT EK ÖDEME İLE 1100 TL İLE 4200 TL ANCAK EMEKLİ OLDUĞUMUZDA SADECE ALDIĞIMIZ MAAŞ ÜZERİNDEN YANİ 3100 TL ÜZERİNDE EMEKLİ OLACAĞIZ DİĞER KURUMLARDA İSE POLİS 5500 TL DEN BİR ASTSUBAY 7000TL DEN EMEKLİ OLACAK BU ADALET MİDİR. DÖNER SERMAYELER SIFIR(0) TL İCAP NÖBETLERİ ÖDENMİYOR NÖBET ÜCRETLERİ ÖDENMİYOR İZİN KULLANDIRILIYORUZ HİÇ BİR KURUM BAKANLIK YOKTUR Kİ BİZLER GİBİ HAZİNEYE PARA KAZANDIRSIN BİR HASTANE ÖRNEĞİN DÖNER SERMAYE GELİRİ 5 TRİLYON İSE BUNUN YARISI 3 TRİLYONU BAKANLIĞA GİDER BİZLER KAZANIYORUZ DİĞER KURUMLAR HEP CEPTEN DEVLETTEN ALIR
 • hemşirehemşire2 ay önce
  kamuda en düşük maaşı hemşiresi saglık memuru alıyor ayıptır günahtır bir polis 5800tl 6500 tl arasında bir astsubay 7500tl ile 8000tl arasında bir öğretmen 5000tl ile 6000tl arasında bir vaiz 5500 tl bir zabıta eri bir itfaie eri 4900 tl yeni işe başlamış bir bekçi 4300 tl alırken biz sağlıkçılar 10 yıllık çalışan her sey dahil 4100 tl alıyoruz. gidin maliyeden isteyin görün bodroları bakın adamlar terör tazminatı ,görev tazmitanı ek ders gezici parası diye ek gelir ek ödemeleri var. bizlerinde yıllardır ödenmeyen döner sermayeleri var alamadığımız.emsal dediğimiz memurlar bizlerin maaşını ikiye katladılar bu durumu yetkililere bildirin ne gerekiyorsa yapın yapalım....
 • abdullah ersözlüabdullah ersözlü2 ay önce
  Karayolları, devlet su işleri, çevre şehircilik, demiryolları v.b. kamu kurumlarından emekliye ayrılan ilkokul mezunu bir işçimiz 4800 TL. den maaş bağlanıyor arkadaşlar. Bir şube müdürü 2700 TL.den emekliye ayrılıyor. Adalet bunun neresinde ????????? Lise ve dengi okul sanat okullarını teşvik etmek amacıyla 3600 ek gösterge acilen verilmeli. Avrupada olduğu gibi meslek liselerini teşvik etmek lazımdır. Fakülte bitirmeyince 3600 ek gösterge alamazsın sözüne son verilmelidir.
 • ÖTEKİ MEMURÖTEKİ MEMUR2 ay önce
  Ayırım yapılmamalı. Oy vermeyecek olan,3600 çıksa da vermeyecek.Her memuru kapsayacak biçimde yaparak bari oy veren diğer memurları elinizden kaçırmayın derim.
 • sadık tepeçamsadık tepeçam2 ay önce
  Bu yazı biraz hamasi olmuş.Üniversite mezunu olanlar arasında en düşük ek gösterge alanlar öğretmenler asla değil.Yardımcı hizmetrler sınıfı Ünv.mezunu dahi olsa Ek gmterge alamazken diğer bir çok sınıf Mesela G.İ.H.S. 2200 ek göterge alır.Halbuki 2 yıllıık Ön isans mezunu öğretmeni ek göstergesi 3000 dir.Keza sağlık personelinin de 2200 dür.Bu işin içinden çıkılmaz.
 • ottootto2 ay önce
  Madem adalet seçim dönemlerinde hatırlanıyor. 2000 yılı sonrası emekli olanların intibak hakkı ne olacak? Yine başka bahara mı kalacak. Sürekli manşetlere konulan emekliye şöyle zam, böyle zam haberleri ve oyalama taktiği ile nereye kadar gidilecek. Emekliler artık bu pis numaraları yemiyor. Emekliler, bu seçimde gerekli cevabı verecek elbet.Bilin istedim.
 • ANADOLU KARTALIANADOLU KARTALI2 ay önce
  üstadım neden diğer devlet memurları içinde bir düzenleme yapılmıyor
 • yazıYORUMyazıYORUM2 ay önce
  Hala ezberletilmiş yalanlarla Atatürkçülük yapan dingiller var, vekil maaşları öğretmeni geçmiyormuş muşşş, at yalanı nasılsa inanacak dünya kadar sı.ır var!
 • misafirmisafir2 ay önce
  öğretmenler kadar devletimizde rahat çalışan başka kurum varmı acaba.hep ağlıyorlar tek bildikleri bu hiç şükür yok..
 • Abdurrahman KAYAAbdurrahman KAYA2 ay önce
  Bu ülkede öyle öğretmenler tanıdım ki, bayağı kesiri çözemeyen, kahve köşelerinde okey -kağıt oynamaktan zaman bulamayan,öğrencilere Darvinizmi anlatmaktan başka birşey bilmeyen (Hepsini kasdetmiyorum) ne kadar öğretmen var.Bu ülkede sadece bu meslek gruplarının dışında görev yapan başka kamu personeliyok mu ?
 • AvamiAvami2 ay önce
  Vekil öğretmenlikle eğitim götürülür mü..! Çocukların başına tutulmuş bekçiye bile daha fazla ücret verirler. Ya din görevlilerine3600 niye verilir.Hocası kıldıracağı,40 rekat namaz için günde 2 saat çalışır başka.Yahu bu işi fahri yapacak,emekli olmuş yapacak çok insan var daha ucuza.3600 sözü vermeseydi.
 • ÖTEKİ MEMURÖTEKİ MEMUR2 ay önce
  ÖĞRETMEN, POLİS, HEMŞİRE, İMAM!"DİĞERLERİ VATANDAŞ DEĞİL Mİ"?HÜKÜMET KENDİ AYAĞINA KURŞUN SIKAR MI?OLUR DA HERKESİ KAPSAMAYACAK ŞEKİLDE ÇIKARSA MUHALEFETİN ELİNE KÖZ VERİRSİNİZ!
 • takoztakoz2 ay önce
  Atatürk'e sormuşlar milletvekili maaşlarına ne kadar zam yapalım diye öğretmen maaşlarını geçmesin demiş aradaki fark bu kadar bir ülke öğretmenine ne kadar önem verirse öğretmen yetiştiren üniversiteler Boğaziçi odtü ... gibi olur.
 • EceEce2 ay önce
  Sayın yazar, sen nasıl gazete yazarı oldun??? Hiç mi dünyadan, dünyayı bırak kendi ülkenden haberin yok?? Yoksa öğretmenler sendikasından reklam ücreti falan mı alıyorsun?? "Aldığı ücret itibarıyla en kötü durumdaki memur öğretmenler"mişmiş.... Şaka mı bu? Bugün en kötü öğretmenin maaşı 5000 TL!!! Ek ders ücreti almayan öğretmen mi var? Aklımızla mı dalga geçiyorsun sen?!! Onu bırak, öğretmenler kadar sosyal haklara sahip olan bir meslek grubu daha yoktur herhalde.. Eğitimde, ulaşımda, konaklamada vb vbindirimler, bedavalar... En fazla tatil yapan meslek grubu olması... Bir de üstüne bir memur olarak gayet iyi bir maaş.. Hiç mi haberin yok, yoksa amacın başka mı senin? Bu kadar saçma, bu kadar ülke gerçeğinden uzak, bu kadar yersiz ve bu kadar abartılı ajitasyonla dolu bir yazı okumamıştım, bravo!
 • SözSöz2 ay önce
  Tutamayacağınız sözü vermeyin insanlarınumuduyla oynamayın yazıktır yazık.
 • mehmetmehmet2 ay önce
  Meseleye ne kadar da tarafkar ve sığ bakmışsınız ASLINDA tek kelimeyle ŞUNU söylemeniz yeterliydi:(Kadını erkeği öğretmenlik tercihi yaparken mevcut şartları bilmiyorlardı onlara 3600 ek göstergeli evlerinin yakınıdaki okulda görev yapacakları vadedilmişti olmadı haklısınız)Esasen özetle yazmanız gereken memlekette milletin evladının 30 yaşına kadar(polislik,hemşirelik ve eğitim fakülteleri hariç diyorum bunlarda bir atama yapıldigında rakamlar 10000-20000 leri bulabiliyor )diğer fakültelerde boşa zaman harcadığıdır.
 • yavuz selimyavuz selim2 ay önce
  Güzel bir konuya değinmişsiniz Saygıdeğer hocam.Teşekkür ederim.Öğretmenlere özlük ve mali haklarda ne zaman bir iyileştirme gündeme gelse;karşımıza hemen sayısal çoğunluk öne sürülerek mali boyutu düşünülüyor.Bu kadar genç nüfusumuzla gurur duyarken,Gençlerimiz ve çocuklarımızın geleceğimiz olduğu hassasiyeti sözde kalmamalıdır. Tabi ki bu kadar öğrenciye öğretmenin de sayısal olarak fazla olması doğaldır.Yıllardır aynı hesap artık bizleri rencide etmektedir.Bu kadar öğrenci ve öğretmenin olması devletimize külfet değil,Nimet olduğuna inanıyorum. Öğretmene ve Eğitime vereceğiniz değer,Ülkenin kalkınması ile doğru orantılıdır.Cumhurbaşkanımızın da bu hassasiyette olduğuna inanıyor.En kısa zamanda bu işin bir çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz.Selamlar.
 • öMER YUSUF HAKSOYöMER YUSUF HAKSOY2 ay önce
  "KONU EK GÖSTERGE ARTIRIMI"..EĞİTİM DURUMU DEĞİL.YOK DOKTARAS SEYYANEN, YOK ÖĞRETMEN HEMŞİRE İMAMMIŞ..DİĞERLERİ VATANDAŞ DEĞİL Mİ?EMEKLİ olacak maaş yüzde 50 düşüyorsa, atadanyoksa "işini bilen memur" da değilse. Haram helal diyorsa, neden yaşı beklemesin kamu çalışanı..insan odaklıyız denen bir iktidar; 17 yıldır "bize hasa adil bir ücret sistemi "kuramıyorsa umutlar biter. İlk defa verilen sözü tutamamış durumluna düştüler. Herkes bir umuttur bekliyor. Sistem değişmiş! Âmâ hale tepelere yüzde 26 zam, kamuda vergilere yüzde 15 den aşağı zam gelmiyor. ama memura emekliye yüzde 4-5 zam. Hala maaşlara yakın enflasyon düşüyor! memura verilirken ekonomi çöküyor,bütçe de darlık! AZ ALANA DA AYNI YÜZDELİK MAAŞ ARTIŞI ÇOK ALANADA .. KAPİTALİZMİN DİŞLERİ BİR TÜRLÜ FUKARADAN ÇIKMIYOR. SEN ÇIK SABAH AKŞAM DİNİ SLOGANLARLA KONUŞ..GINA GELDİ.. KONU GÖSTERGE GÖSRETGESİZLERE GÖSTERGE VER. GÖSTERGELİLERDE 4800 EK GÖSTERGEYE KADAR +1800 4800 VE YUKARSINA +800ARTIŞ VER ADİL OLSUN.MAAŞ MAKASI AÇILMASIN.EĞİTİM DERSEN,1999 ÖNCESİ MEZUN ÖN LisanslılaraLİSANS MEZUNU SAYAN YASA VAR.MAHKEMEYE GİDERLER..SEÇİME KADAR VERİLEN SÖZ TUTULMAZSDA BU OYA ETKİ EDECEKTİR.DAR GELİRLİ ÇOCUKLARINA KAMUDA İŞTE ÖNCELİK TANINMALI..YETİŞTİRME YURDUNDAKİLERİN KARI KOCA SINAVSIZ İŞ VE KADRO HAKKI VAR..dar gelirli, sürünsün mü?
 • dadaşdadaş2 ay önce
  sen buna adaletmi diyorsun daha doğrusu sen adaletin ne olduğunu biliyonmuadalet gercek inanmış ahireti iyi düşünen ölümü göze alıp adaletinden vaz gecmemektir çok yazardım ama adalet anlatmak çok uzun sürer.
 • mehmetmehmet2 ay önce
  3600 EKĞÖSTEGEYİ kime verdiyseveya verirse OYU onlardan istesin
 • latiflatif2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız Ek Gösterge 3600'e çıkacak deyince epeyce ümitlendim. Öğretmenler odasında eğer Cumhurbaşkanımız söz verdiyse kesinlikle olacak dedim. Maalesef zaman geçtikçe, sözümün altında ezildim. İlk defa hayal kırıklığı yarattı. Lütfen sözünüzde durun sayın başkanımız... hala geç kalmış değilsiniz... Saygı ve sevgilerimle...
 • Bir öğretmen babasıBir öğretmen babası2 ay önce
  Oğlum 2008 yılından beri Muşta öğretmen yani 11 senedir.Hangi meslek grubunda bu kadar doğuda görev yapan var.Hiç olmazsa maddi yönden destekleseler bari.Hey sendikalar sizin derdiniz sadece paramı kamu çalışanının başka sorunu yok mu lütfen biraz sahaya inelim.
 • DayıDayı2 ay önce
  Kaç seçim söz verdi Tayyip Erdoğan sonuç yine yok. Hüsran oldu yazık.
 • Üzeyir ErdalÜzeyir Erdal2 ay önce
  Memur sendikaları beleş aidatları aldıkları sürece yan gelip yatarlar. Faaliyet diye gördüklerimiz ise kocaman bir balondan ibarettir. Sendikalı memurun aidatımaaşından kesilsin.

Günün Özeti