Ramazan ve Media

12 Mayıs 2019 Pazar

Din dediğin nedir ki, biraz “aşk”,  biraz “vicdan”. Sevgi, merhamet vs.

Sahi, onlar diğer inançlarda da yok mu? İslam’ın alamet-i farikası ne? İbadet, zikir, dua.. Onlar bir şekilde öteki inanç sistemlerinde de var. Nedense akaid yani iman boyutu ve muamelat boyutu pek konuşulmuyor. Hatta ahiret boyutu da Media’daki Ramazan gündeminde yok.

Belediyelerin “Ramazan etkinlikleri” artık biraz sokak iftarları ile vicdan şovu, biraz, şarkılı türkülü, sema gösterili kültürel etkinliklere dönüşmüştü, büyük ölçüde. Tasavvuf sohbetleri dedikleri dinle soslanmış hümanizmden başka bir şey değildi.

Bu işin sağı-solu kalmadı. Sağ-sol anlamını kaybetti. Konjonktürel olarak her türlü kullanıma hazır sosyal yapılardı bunlar. İdris Küçükömer’e göre zaten roller değişmişti. Kaldı ki bu değişim kalıcı da değildi. Yine Küçükömer der ki, “yurttaşların %30’u memur, %30’u mürid, %30’u militan.”

Memur dediğin iktidara göre kılık değiştirir. Gelen ağam, giden paşam. Kıral öldü ise yaşasın yeni kıral. Kutsal devletin, laik de olsa kutsanmış ruhanileri onlar.

Müridlerin kutsal davalarından daha önemli kutsal manevi önderleri vardır.  Militanların kutsanmamış da olsa uğruna öldükleri ve öldürdükleri bir kurtarıcı ideolojileri vardır ve devrim yolu ile iktidarı ele geçirmek isterler. Uluslararası sistem bu sacayağı içinde kurduğu dengeler ve çatışmalarla her zaman ayakta kalmayı başarır. Malum Media ise, genel anlamda bu Şeytani oyunun cazgırlığını yapar.

AK Parti beslediği Media tarafından pazarlanıyor bugün. Bu kamburdan kurtulmadan da hedefine ulaşması zor. Kılavuzu, sunucusu bu Media olanın akıbeti pek hayrolmaz. Mamalarını keserseniz de aleyhinize olurlar.

Şimdi başımıza bir de Sosyal Media belası çıktı. Bir de Sosyal Media fenomenleri, Troller filan, hangisine dokunursan dokun, bir dokun bin ah işitirsin.

Yanlışın neresinden dönerseniz orası kârdır. Bu Media’nın  büyük ölçüde patronajı sağlıklı değil. Yöneticileri de öyle. Habercileri büyük ölçüde sipariş üzere çalışan tipler. Yazarlarının pek azının toplumda karşılığı var. Gerçek anlamda bir tirajları yok. “AK Parti Mediası” denilen Media büyük ölçüde, AK Parti’yi sırtında taşımıyor, aksine bu Media AK Parti’nin sırtında bir kambur gibi duruyor!

Siyaset ve Media ilişkisi, sadece bizde, ya da İslam ülkelerinde değil, Batı’da da büyük ölçüde böyle. Geçen gün Almanya örneğini yazdım. ABD’nin “eklemlenmiş gazeteci”leri her yerdeler. “Finansal tetikçiler” gibi “Media tetikçileri” her yerde varlar.

Siyasetle gayrimeşru ilişkiye giren sermaye sahipleri, bankacılar, STK’lar, Media, Bürokrat, Cemaat hepsi birer tetikçiye dönüşüyor. Bunlardan kimi Media’yı arkasına alırsa tehdit kapsam, genişlik ve derinlik olarak güçleniyor.

Media Hakkın ve Halkın gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olacaktı. Ama olmadı işte “Sahibinin sesi” oldu. Daha doğrusu, genel anlama “parayı veren düdüğü çalar”. Birilerinin elinde rakiplerini susturmak için silaha, sopaya dönüştü. “Cilalı adam devri”nden birilerini parlatmaya da yarıyor. “Trampen tahtası” işlevi de görüyor.

Media, her zaman “keskin sirke”dir. Küpüne zarar verir.

Gazeteci “cam ev” de oturacakmış, kamu haklarının “bekçi köpekliği”ni yapacakmış. Bu “köpek” kamu malına el uzatanlara kılavuzluk yapıyor, onları koruyor genellikle. Gazetecinin “artırılmış eleştiri hakkı” ve kamu ile ilişkili olanların, “artırılmış tahammül yükümlülüğü” bununla ilgili bir konu aslında.

Herkes elindeki yetkiyi başkalarını sindirmek, bastırmak, caydırmak, susturmak için kullanıyor.  Yargıcın elinde yasa, siyasetçinin elinde otorite, bürokratın elinde bürokrasi, işadamının elinde para, gazetecinin elinde ucundan kan damlayan kalemi var! Askerinin, Polisinin geçmişte neler yaptığını hatırlayın. İşkenceler, darbeler.. Herkes elindeki ile başkasına zarar vermeye kalkarsa bu işin sonu nereye varacak?

Bizim, genel anlamda, sağ-sol, ulusalcı fark etmiyor, genel anlamda basının dili yaralayıcı. “Güzel söz ve hikmetle”, “gavli leyyin” ile değil de, daha farklı bir şekilde kullanıyor bu dili. İletişim / Bilişim konusundaki dil, üslub sorunlu. “Kiralık kafalar” ve “kalemler”le neyi konuşacaksınız ki! “Efradına cami, ağyarına mani bir dil” kullanmıyoruz. “Suali mukadderlere cevap” vermiyoruz. “Kazanmaya dönük bir dil” kullanmıyoruz. Mahkûm etmeye çalışıyoruz. “İtibar cellatlığı” yapılıyor. Sözü dinleyip doğrusunu desteklemiyoruz. İşe bakıp doğrusuna yardımcı olmuyoruz. Söyleyeceğimizi söylerken, dinleyenin, okuyanın bundan ne anladığını hesaba katmıyoruz genel olarak. “Din” bile, aşağılanabiliyor, din “irtica”, dindar “mürteci” olarak tanımlanmadı mı yıllarca. Özür dileyen, özeleştiri yapan da yok, ama şimdi kalkmışlar bizim kendilerine inanmamızı, güvenmemizi istiyorlar.

Media dini ustalıkla magazinleştirdi. Dindarlar atomize ediliyor, nötralize ediliyor ve insanlar agnostik hale getiriliyor. Din genel anlamda ekonomik, sosyal, siyasal hayattan tecrid edilerek bireysel planda vicdanlara, toplumsal planda camilere hapsedilmeye çalışılıyor. Din ezoterik bir olguya dönüştürülmeye çalışılıyor bir yandan da. Kehanetler, ritüeller, seremoniler ve ikonalar, ruhbanlarla kültürel ve folklorik anlamda geleneksel bir ayine dönüştürülmeye çalışıyor..

Media her zaman, büyük ölçüde uluslararası sistemin Truva atı olarak görev yaptı.

ABD’nin İran devrimi öncesi Tahran’da ABD büyükelçiliğinde bastığı dolarlar, ilk sırada Media patronlarına ve yazarlarına, çalışanlarına gidiyordu. Romanlar, sinema buna dahil. İrangate olayını hatırlayın. İşin bir de böyle bir yanı vardı. STK’lar da öyle. Geziyi hatırlayın. 28 Şubat’ta DİSK ile TİSK’i bir araya getiren gücü hatırlayın. Bugün de o “iyi saatte olsunlar” yine işbaşındalar.

Fasıklar size bir haber getirdiklerinde hemen inanmayın. Midenize koyduklarınızın da, kafanıza koyduklarınızın da geni oynanmış olmasın sakın!

Aman dikkat! Zor bir süreçten geçiyoruz. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Sevgili ağabeyim bana aittir �smail Şahin Tel05314064791Sevgili ağabeyim bana aittir �smail Şahin Tel053140647914 gün önce
  İsmail Şahin Telefon 05314064791
 • Ali ile AyseAli ile Ayse1 ay önce
  Abdurrahman Dilipak yetmis yasina yaklasmis elli yila yakin yazarlik yapiyor bircok kitap yazmis hergün köse yazisi var Insallah ömrü uzun olurda dahada yazar.Bu ne densizliktir sizemi soracak ne yazacagini hepimizin toplami kadar bilgisi var Türkiyenin en entellektüel bilgili birkac yazarindan birtanesidir.Ayni siyasi görüsden degilim alti tane kitabini okudum günlük makalelerini severek okuyorum.Vicdani dürüstlügü hep kalemine yansiyan bir yazardir.Padisahim cok yasa yazarlari dolu zaten tek kalemden cikma yazilar yazan önemli olan vicdaniyla iftira atmadan yalan söylemeden yazmaktir Rabbim ömrünüzü uzun etsin ne yazarsaniz yazin okuyoruz.
 • ErtuğrulErtuğrul1 ay önce
  Sen de vur ilk defa bir adam etrafında toplanmışız basit hesapları olanlar birliğimizi dağıtmasınAma CHP koalisyon dönemlerinde yazıların tadından yenmezDar düşünceler dar kafalar
 • ademcetin sayın yazar lütfen çekinmeden yazınkisizin gibi yazanlarher düşünceden çoğalsın yoksa ülkemizkorkunç olaylar yaşamak üzere anca senin gibilerin sayısı çoğalsın selamlar saygilarademcetin sayın yazar lütfen çekinmeden yazınkisizin gibi yazanlarher düşünceden çoğalsın yoksa ülkemizkorkunç olaylar yaşamak üzere anca senin gibilerin sayısı çoğalsın selamlar saygilar1 ay önce
  sayın yazar yazınkihalk düzelsin yoksa kötü olacak
 • Öz Eleştiri Öz Eleştiri 1 ay önce
  Peki abdurrahman bey siz ak partiye birazda olsun zarar verip vermediğinizihiç düşündünüz mü ???? Mesala fetö ihraçlarında çok keskindiniz. " Darbe yapan büyük başlara ceza verelim ama halkın bin bir emekle yoksullukla okuttuğu öğretmen , memur vs. çoçuklarına dokunmayalım bu insanlarda kandırılmışlar ne kadar madur artarsa partiye O kadar nefret artar kaldı ki bunların çoğu muhafazakar kesimin çoçukları ""diyerek feraset gösterebilirdiniz.Ama siz diyordunuz ki :" gerekirse özel güvenlik görevlileri kaç yüz bin var darbe yapacaklar hemen işlerinden çıkartılmalılar". O haberinizi okuduktan sonra gebzede özel güvenlik olan amca oğlumu turgayı ziyarete gittim hanımı bana geçine mediğinden her gün hergün çocuklara makarnadan başka bir şey veremediğinden yakınarak gözleri dolmuştu. Bir an düşündün Allahın garib kürdü büyük şehrin fakirliğini iliklerinekadar his eden turgay mı darbe yapacak..
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Bütün gavur bütün terörist ler yalanci antrikot cu ekremeyamanmis kraliçenin gulu diken olmuş gizli gizli kk ile yatta gorusuyor sen çıkmış kimi suçluyor sun sen artık iyot gibi açığa çıktın ekrem sana da antrikot ismarlar artık
 • Senem Hilal LeylakSenem Hilal Leylak1 ay önce
  Allah şahidiniz olsun ki siz dosdoğru yazansınız takip edip köşenizi okuyorum... derin bilginiz ve lafınızı esirgemediğiniz için Media' yı son yazılarınız da kelimenin tam anlamıyla çok da iyi bir sarstınız (silkelediniz) duyup susanlara, görüp göz yumanlara, okkalı bir şamar gibi yazılar... Eee hak ettiler böyle güzel yazıları.. .. hocam yazın tam da ortasından güzel söylediniz, yazdınız, anlamadılar TV programlara canlı çıkmanızı çok isterdim hocam... Dualarım ve hayır temennilerimle Allah sizi her daima korusun gözetsin....
 • Mücahid (2 )Mücahid (2 )1 ay önce
  Harun Reşit te tıpkı bizim Reis gibi10 numara bir idareciidi.Lâkin çevresionu yanıltirdi.Kardesi Behluldanesayesindebu tuzakları boşa çıkarırdı.Burada Abdurrahman abimiz Behluldane olmuş.Baskanimizda Harun Reşit olmuş sanki.
 • İskenderİskender1 ay önce
  "BİZ KIRK KİŞİYİZ VE BİRBİRİMİZİ BİLİRİZ"DEYİMİNE UYGUN VE TAMAMENDOĞRU VİCDAN ÇERÇEVESİNDE YAZILMIŞ BİR YAZI:
 • burakburak1 ay önce
  Bundan bir hafta on gün kadar önce kudüstv de ahmet taşgetirenin yazısının 3 kere okunduguna şahidim. Birde karar gazetesine niye bu kadar çok ehemmiyetleri var bilmem
 • SelimSelim1 ay önce
  Eski istihbaratçı Sabri Uzun doktora gitmekte gecikince sıkıntıya düştü.Her şey zamanında lazım.Doktora gitmek ayıp değil.
 • İşin doğrusu İşin doğrusu 1 ay önce
  Sayın hocam son dönemlere kadar içinde bulunduğunuz cenahtan uzaklaşarak farklı bir gözle gerçeklere olan yaklaşımınız bizi size çok fazlasıyla yaklaştırdı.Unutmayalimki herkes konumu itibari ile yaptıklarından yaşattıklarından ve soulediklerinden hesaba cekilecekAllah razı olsunHa birde tüm sizin gibi farklı doğru yazılara gelen iğrenç söylemlere hatta küfür edenlere _ kem söz sahibine aittir_ baktığınızda adı ge soyadını yazan bu şekil de kendisine yer edinmeye kendisini göstermeye çalışan tiplerdir.Insanlar korkularından sizin gibi doğru söyleyen insanlara teşekkür ederken bile ismini yazamıyor ki başıma bir bela almayayım diyeBu durum bizim nasıl bir ortamda olduğumuzu gösteriyor
 • Sina SALIKSina SALIK1 ay önce
  engineer arkadaşım bilmukabele.
 • Türk Türk 1 ay önce
  Kalemine sağlık Hocam,
 • G.k.b.G.k.b.1 ay önce
  Selam.lar hocam Yüce Allah.ın şefkati üzerinize olsun. Yazılarınızı ve paylaşımlarınızıdikkatle takib ediyorum yorumlarınızı beyenerek takib ediyorum .Her konuda samimi olarakdüşüncenizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.Keşke tüm basın da sizler gibi özgür ve hür yazabilse..malesef olmuyorsizler gibi yazarlar bu zor zamanda azda olsa morel ve tereli ediyor. Tekrar teşekürler başarınızın devamını dilerim hayırlı geceler.
 • KadirKadir1 ay önce
  Abdurrahman bey saldıya uğrayan gazeteciden niye söz etmiyorsunuz? Sizin için hiç önemi yok mu bir meslektaşınızın kafasının beyzbol sopaları ile kırılması?
 • Mehmet KMehmet K1 ay önce
  Yazarın tespitlerine katılıyorum.
 • Vur Patlasın Çal Oynasın . Vur Patlasın Çal Oynasın . 1 ay önce
  Allah aşkına Hocam Ramazan Etkinlikleri adı altında mübarek Ramazan ayında vur patlasın çal oynasın . Cümbüş yapılyor . Belediyeler Yaptıkları Ramazan eğlenceleri ile islama hizmet etmiş oluyorlar demek ki . Maşaallah . Gündüz oruç akşam eğlence . Vur patlasın çal oynasın...
 • Ahanda bu dogruAhanda bu dogru1 ay önce
  Nh memlekette a haber akit sözcu yenisafak ve cumhuriyet kapatilsa memleket bir nefes alir.Çölasani akitte Ali beyimizi okumaktan gina geldi.
 • ÖtükenÖtüken1 ay önce
  sayın yazar bu cümleler sizin zihniyetinizin eseridir, kendinizde yazarak beyan etmiş oldunuz,memur dediğin iktidara göre kılık değiştirir. Gelen ağam, giden paşam. Kıral öldü ise yaşasın yeni kıral. Kutsal devletin, laik de olsa kutsanmış ruhanileri onlar.Sizin zihniyetinizde birisi de rüşveti darül harptayız diye helalleştirmeye çalışıyordu hepiniz ruhlarınızı şeytana satıp ,aynı ortaçağ hıristiyan dünyasaındaki papazlar gibi din benim yaşadığım din diyorsunuz sizler akidesi bozulmuş müslüman görünümlülersiniz...
 • Metin EroğluMetin Eroğlu1 ay önce
  Sayın Dilipak sanki dünkü yorumumu okumuş gibi bugünkü yazınızda Alman gazeteci gibi birçok gerçekleri yazmışsınız. Yorumlara baktım da hemen bazıları top ateşine başlamış.Siz Hakkınyanında oldukça size daha çok saldırıp aforoz edeceklerdir.Zaten sizin bunlara hazırlıklı olduğunuzu biliyorum. Hakiki rızık verenin Allah olduğunu unutup akıllarını -geçimini sağladığı Şeyhinin, patronunun, liderinin vs nin cebine koyup onların aklıyla konuşan o kadar cahil veya mecburkalmış biçare veya satılık insanlar var ki Allah hepimize doğruyu görmeyi nasip etsin ve yardımcımız olsun.Bunların Allah'ı, Peygamberi bırakıp ehli sünnet Vel cemaatin cadde-i nuranisinden ayrildiklarindan haberleri yok. İşte sayın Dilipak sizin böyleçok önemli bir görevinjz var.Dogrulari korkusuzca yazmak.Son sözüm Onlar öyle kimselerdir ki: "İnsanlar size karşı kuvvet topladı onlardan korkun denildiğinde onların imanı arttı. Allah bize yeter o ne güzel vekildir." derler ayetine sizi ve biz müslümanları Mazhar kılmasına Rabbimden diliyorum.Selam ve dua ile
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Oku ayeti mümine geldi müminim diyenler okuyana kadar zulüm devam edecek. En ağır zulüm mümin olduğunu söyleyen ve kuran okuyup hayatına uygulamayan lar daha çok zulüm görecek ki cennet ucuz değil .
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Dine en büyük zararı dindar geçinen hocalar verir.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  En güvenli kaleler içten fetedilir.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Dolandırıcılık ta zirve yapanlar ayetler le örnek veriyor. Kimseye kızamıyorum tek kızdığım diyanet çünkü ALLAH SUBHANEHU VE TEÂLÂ YA HER ALANDA İSYAN EDENİN CENAZE NAMAZINI KILDIRANLARA ve bile bile kılanlara.
 • Kemal KelleKemal Kelle1 ay önce
  Hocam çok yerinde tesbitler.Halktan kopuk magazinsillikten gelme,haber kalitesi düşük,EN ÇOK HABER VE KÖŞE YAZISININ OKUNDUĞU PAZAR GÜNÜ tatil yapan,meydanı başkalarına bırakan gazeteci tiplerinden kurtulmalılar.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Tevhid siz itikad sız bir millet yetişti. Ğırtlağa kadar şirk, ağız dolusu elhamdulillah. İşte yeni nesil müslüman.
 • Ahmet 61Ahmet 611 ay önce
  Balıkesir sekaya özel imtiyaz....buda nerden çıkti
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Laiklerin, liberallerin,solcuların, sağcıların ne olupolmadığınıbiliyorduk..... Emmevelakin alnısecdeli , ağzı dualı , namazlı, inançlı insanlariktidarolursaher şey düzelir diyebirinancımız var idi..... Sonrabir gün bu dediklerimiziktidaroldu... Hem de nerdeyse , 20 yıltekbaşına iktidar oldular..... Herdedikleri oluyordu..Ne yazık kiöbürlerini mumla aratır oldular, onlara rahmet okuttular....
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Şöyle bir düşünün ,yönetimiemanet ettiğinizsiyasilere , yöneticilerekendi işyerinizin, şirketinizin idaresini verirmiydiniz... Kasayı güvenip, bırakırmıydınız.... BENİM İŞLERİMİ SENYÖNETdermiydiniz...
 • Abdulllah OzdemirAbdulllah Ozdemir1 ay önce
  Kim Akparti medyasi yav kimTurkiye'de iki medyavar biri milli digeri gayrimilli millet ve din dusmaniABD usagi medya.Sayin yazar dolu dolu yaziyor.Hangi Akpartitaraftari yazar ne yapmis biz hergun sizi okudugumuz gibi onlarida okuyoruz. Hepside kahramanlar gibi ipi tipi soyu bozuklara karsi savasiyor.Ikide bir yaziyorsun Rusvet yolsuzluk ortaya laf konusma kardesim duyduklarin neyse isim vererek konus Su Akpartili su belediyede diye bak o adam Reis tarafindyaya geldigine pisman edilmiyormu gorursun .isim ver kardesim isim dedikodu yapma yazma.Akparti tarafindan goreve getirilen yada secilen bir Belediye baskani rusvet yeme yada menfaat saglama suclamasiyla yargilanmamis hakkinda islem yada suphe varsa Partiden ve gorevden alinmistir.
 • ZüleyhaZüleyha1 ay önce
  Hocam ne kamburu, birbirleriyle akraba bacanak oldular nerdeyse, düğünlere gidiliyor takılar takılıyor(sahte olma ihtimalleri yüksek), çiçek neyin gönderiyo sen ben anlamayız bu işleri
 • NecmettinNecmettin1 ay önce
  Sayın Dilipak hocam 2 tarafta halinden memnunki al gülüm ver gülüm olayı devam ediyor, günümüzün modası üslubun leş olması ne kadar leşsen o kadar gündemdesin
 • Zafer yaman Zafer yaman 1 ay önce
  Sıktınız ama kaç gündür yazdıklarınızla
 • HiraHira1 ay önce
  Medya şakşakçılık yapan yalakalar topluluğu gibi bir şey. Şu para öyle bir şey ki canını al parasını alma bu devir insanlarının. Yalan olduğunu bile bile sırf çıkar için susanlar çoğunlukta. Bu yüzden bir haberi duyup körü körüne inanmak yerine doğruluğunu araştırmak gerekiyor. Sosyal medya denen riya gösteriş kanalı sadece gençleri değil yetişkinleri bile etkisi altına aldı. Artık yapılan ameller Allah için değil insanlar görsün diye yapılır oldu. Mahremmiş ayıpmış hiç önemli değil her şey deşifre hem de kullanıcının kendisi tarafından. Fenomen saçmalığına ise hiç girmeyeceğim kısacası akılsızlık. Trollerden ise nefret ediyorum. Bir fikrin varsa açıkça söyle ama onlar mikser. Böyle işte Ramazan Ayı ise dediğiniz gibi etkinlikler ayı oldu kültür gelenek devam ediyor ama ruhu eskisi gibi değil. Çocukluğumun Ramazan ayını özledim o zamanlar her şey daha güzel daha bir anlamlıydı. Tasavvuf ile hümanizm New age bağlantısına değinmeniz ise çok cesurca bir hareket. Farkındasınız...
 • Devrik Devrik 1 ay önce
  Arkadaşlar TV programlarından şunu çıkarttım ve çevremdeki CHP li arkadaşlara uyguluyorum karşı cenahın TV de tartışmada filmin koptuğu sözler şunlar iktidara yakın konuşmacı çıkıyor ve başlıyor efendim malum 29 bin oy fark olan 12 binlere düştü yüzde 10 bile olmadan ve efem 2600 sandıkta sıfır oy ve efem en son filmin koptuğu yer efendim sandık başları fetöcü ve oylar haliyle kaydırma var dayılar konu dışı ama bunu bir CHP liye uygulayın ve kıs kıs gülün film kopuyor akit ailesi umarım bu matrak yorumumu yayınlar
 • engineerengineer1 ay önce
  Sina SALIK, yorumunuzu okudum, size tebriklerimin ve saygılarımın kabulünü arzederim.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Fevkalade bir yazı yazmışsınız.Media hakikatine parmak basmışsınız.Tiraji ve okur kitlesi çok fazla olan gazete ve tv'ler bir elin parmak sayısını geçmiyor.İktidara yakınlığı ya da bizzat iktidarın basın bülteni medyada atılan başlıklar,dikkat ettiğinizde aynı kalıptan çıkmışcasına aynı başlıkla sunuluyor.Onca yazar çizer,siyasi iktidarın gaf ve hatalarını düzeltmeye çalışırken,iktidar anlayışının defolu yanlarını hakikatmiş gibi sunuyor ve karşı fikir sahiplerini vatan hainliği,PKK yandaşlığı ile suçluyor.Devran değişir,iktidarlar el değiştirdiğinde,bu medya mensubu ağır abiler,müstesna değere sahip hanımefendiler,kral öldü,yaşasın yeni kral demeye başlayacaktır.Zira yeterli maddi birikimleri,iktidar el değiştirdiğinde,yeni muktedirlerin iş başına geleceği fetret devrinde dahi onları lüks ve şatafatlı müreffeh hayat tarzlarını kötü anlamda etkilemeyecektir.Gerçek hayatı,sokaktaki insanımız yaşıyor.İşin hakikatini aynel yakiyn olarak sokaktaki insanımız görüyor ve biliyorlar.Seslerini yükseltmek istediklerinde ya fetöcü,ya da CB'na hakaret etti iftirası ile karşı karşıyalar.Media media sözünü o kadar çok yazılarınızda kullandınız ki Sevgili Kardeşim Dilipak,Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırı konusunu görmediniz.Oysa ki ta ABD'lerde dünyanın çok çok ötelerinde olan bitenden haberdar olup biz okurlarınızı haberdar eden sizdiniz.Ne oldu da bugünkü yazınızda media ve ramazan konusunu işlerken Yavuz Selim Demirağ haberini göremediniz?Sahibinin sesi diye tasnif ettiğiniz medya mensuplarından mıydı?Bence,her kimin sesi sedası olursa olsun,inancımıza göre mazlumların hakları konusunda hassas olmak gerekmez miydi? Bunca yıllık gazetecisiniz.Neden bu konuda küçücük bir söz etmediniz?Muhalif görüş serdedenlerin bu dünyada yaşama haklarının da var olduğunu düşünüyorum.Ahmet Hakan da da darp edilmişti.Bir araştırır mısınız,onu darp eden her kimse,hangi görevle ödüllendirilmiş?Sayın ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu'nu yumruklayan inek hırsızının elleri niçin öpülmüş ve derhal niçin yakalanıp yargılanamamış?Demem o ki inancımıza göre,media media demek yeterli değil,kendi meslek arkadaşlarınızın uğradığı haksızlıklar karşısında bir kelime dahi etmeyip suskun kalmak da,haksızlık karşısında susan kişinin durumuna benzemez mi?Üst akıl,dış mihraklar,emperyal düzen söylemlerini o kadar çok dinledik ve okuduk ki,sorumluluk mevkiinde olanlar,bu söylemleriyle yanlış politikaların sorumluluğundan kurtulmuş oluyorlar.Acaba Ahmet Hakan'ı,Yavuz Selim Demirağ'ı,Kemal Kılıçdaroğlu'nu üst akıl mı darp ettirdi?Ne menem bir şeydir ki üst akıl ve dış mihraklar,kolluk kuvvetlerinin görevlerini yapmasına engel olurlar?
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman1 ay önce
  51 milyon dolarlık değerine rağmen 1.1 milyon dolara Albayraklar'a satılan Balıkesir SEKA’ya özel imtiyaz geldi haberini okuyun, çok ilginç
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Saygıdeğermaliyebakanımız, TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK , GİDEREKBÜYÜYOR buyurmuş.... Işık da neyin ışığı....ÜZERİMİZE GELEN YÜKTRENİNİNIŞIĞI OLMASIN DA.... ALLAHMAAFAZA....
 • Kemal Kemal 1 ay önce
  Sol cenahta asla birbirine trol diyen yada birbirini suçlayan, kendi medyasını tukaka gösteren yazarlar bireyler bulamazsınız..Ne vakit karşılarına bir seçim vb. birşey çıksa birbirini suçlamak yerine tek vücut olarak mücadele ederler.. ama bizde, zorlu süreçlerde birlik safları sıklaştırma ümit verme yerine tam tersi yapılıyor.. örnek; dilipakın son zamanlarda ki yazıları.
 • SabitSabit1 ay önce
  Bir ,amanlar hakyol vakfı,kadın ve aile,islam dergileri .dergilerin tirajına,vakfın ev ve yurtlarına olan rağbetine bakarak ,kendilerinin toplumda karşılık bulduklarını sanarâk,Erbakan hocanın aleyhine vaazda bulundu.netice;bu vatandaşın toplumda karşılık bulması Hoca sayesinde oluyormuş.hocayla olan beraberliği bitince toplumdaki seviyesi sıfırlandı.bu günde, kendilerinde ölçüsüz marifet görenlerndüştükleri çukurun derinliğini ölçmeye çalışıyoruz.
 • Sina SALIKSina SALIK1 ay önce
  Bakın arkadaşlar solcu sağcı kominist faşist ülkücü sosyalist şucu bucu bunların hepsi üst akıl tarafından uydurulmuş şeylerdir. bunlarla insanları ayırıştırıp oyalıyorlar. millet birbirini yerken onlar piramitin üstünde hayatlarını yaşıyorlar. size de hayal satıyorlar. ben bunları koyun gibi hissetmeye başladığımda anladım. siz de artık anlayın. bir avuç insanın size çobanlık yapmasına müsaade eder hayatın gerçeği bu derseniz ki onların istediği de bu her zaman güdülürsünüz. dayanacak gücünüz mü yok o zaman siz müslümanlığınızı sorgulayın çünkü iman gücünden ve Allah korkusundan uzaklaşmış dünya hayatına malup olmuşsunuz demektir. bu yalanlarla güdülmeyin artık. en solcusundan en sağcısına bütün medya organları da bu piramitin tepesindekilere aittir. yeniakit dahil. uzak durun bu adamların yönlendirmelerinden artık. okumayın izlemeyin. ayrışmayın birleşin. başka yolu yok.
 • haber - hak ve adalet ve hukukhaber - hak ve adalet ve hukuk1 ay önce
  doğru mu bua haber? Neden serbset bırakıldı konusunda yazı yazın lütfen:Sınav da hile iddialarıyla ilgili gözaltına alınan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in ifadesinde bazı önemli siyasetçileri işaret ettiği bölümün sorgu tutanağından çıkarılmasının ardından serbest bırakıldığı öne sürüldü.Fotoğraf: DHAAli Demir ‘FETÖ’nün ÖSYM Başkanlığı’ndaki yapılanması’ ile ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Demir’in gözaltına alınmasının gerekçelerinden biri soruların çalınarak cemaat mensuplarına dağıtıldığı ortaya çıkan 2010 KPSS sınavıydı.Cumhuriyet’in haberine göre, Demir’e, 2010 KPSS sınavına ilişkin delil olarak saklanan soru kitapçıklarını neden imha ettiği ve kurumdaki FETÖ’cü personelle neden çalışmayı sürdürdüğü soruldu. İddiaya göre Demir bu soruya o dönemin siyasetçilerini işaret ederek yanıt verdi. Ancak sorgu sırasında bu bölümler tutanaktan çıkarıldı. Demir, soruların sızdırıldığı tespit edildiği halde 2012 KPSS sınavının neden iptal edilmediği sorusuna karşılık da önemli bir ismi işaret ederek, “Sordum, iptal edilmesin yanıtı alınca iptal etmedik” dedi.
 • Şeytanın AvukatıŞeytanın Avukatı1 ay önce
  Bir önceki yazınızda "Din giderek bireyleştiriliyor ve cemaat atomize oluyor. Nötralizasyon sürecinden sonra bu gençler ya Deist olacak ya da Agnostik, söyleyeyim. Din ciddi anlamda bir “Religio”laştırılıyor. Zaten “Din adamı: Ruhban” anlayışı fiilen var artık. Resmi olarak da var, gayri resmi olarak da. Eğitim kurumlarında din bir “kültür ve gelenek” olarak ele alınıyor. Ve moral, etik ile bezenmiş bir “Ahlak”tan söz ediliyor. Reklamlara bakın, piyasa bu! Siyasi söylem bu, mektep bu, media bu! O zaman ne bekliyorsunuz. Sonuç belli. Kime şikayet edelim halimizi. Birileri bu şikayetleri anlamsız, gereksiz görüyor. Yaşar Nuriler, Zekeriya Beyazlar kazandılar aslında" demiştiniz. 1.itirazım rahmetli YNÖ ile ZB nin yanana getirilemeyeceği. Malum asıl Molla Kasım YNÖ dür. 2.YNÖ eleştirdiğiniz tablonun müdafii ve müsebbibimidir ki kazandı demissiniz. O yalnızca İsrail oğullarının Yahudilik ve Hristiyanlık olarak neticelenen Hak din yolculuklarında Onların başına ne geldiyse aynısıyla Müslümanların başında o geldi diyen ve din maskeli müşrikliğin yol açtığı dinci tasallutu=din maskeli zulmü en erken teşhis edenlerin başında geliyordu. 3.piyasa müslümanlığıca eleştirileriniz sizinde YNÖ gbi dışlanmanıza hatta din patentli dinsizlikmi yoksa dinen günahkarlıkmı seçimine sizi götürebilir. 4.YNÖ ün özgünlüğü, kahrından kanser olma pahasına dinin de şikayetçi olduğu ne varsa hepsinin maskesini düşürmesi topluma hanifliği önermesiydi. Ancak Haniflikle bu dinci tasallutun önlenebileceğini düşünüyordu. Deizmde de vurguladığı buydu rahmetlinin. 5.Rahmana hesap verdiği şu demlerde Ya Rabbi evet amelim noksan fakat din maskeli dinsizlikle mücadele ettim dese siz ne dersiniz bu cevaba..
 • NihalNihal1 ay önce
  Ben Laik Sosyal demokrat zihniyete sahip ak partili biriyim.Dinimizide iyice analiz etmiş irdelemiş kalmamış diğer inançlarıda araştırmış biriyim.Tasavvuf dönme dolaplar ,Tarikat,Mevlevi şeb-i aruz törenleri bunların hiç birine katılmıyorum.Hiç birisini benimsemiyorum.Dem vurmalar neymiş şarap içme aman yarabbi!Peygamerimiz dönmüşmüdür dem vurmuşmudur?Bunlar dine nasıl sokuldu böyle Benim yolum sadece KURANI KERİM.Sadece Kuran yolu!Başka yol yok!Diğerleri sapkınlıktır.Ramazan şenlikleri şarkılı türkülü bu ramazanın ruhuna uygun mu?
 • NedenNeden1 ay önce
  Neden media diyorsunuz ana diliniz ingilizce mi?
 • HaytaHayta1 ay önce
  Ayrıca güzel bir tespit media zarar analizi bir programda 10 video var 8 tanesi dil sürçmesi ve sehven hatadan kaynaklanan olaylar ve bu media bu dil sürçmelerini Erdoğana meydanlarda bak bak bak be demişler diye göstertdi bazı bilgili yazarlar akademisyenler sadece kendisinin bildiğini ve eyvah ya halk şimdi kanacak bunlara düşündü ve gördüki halk yazardan da vekilden de VS hepsinden akıllı çıktı yemedi bu üzeri çok soslu altı boş olanı gene bu seçimde aynı hata olurmu zaman gösterir
 • AynalıAynalı1 ay önce
  Yazının ilk başı güzel din sevgi ve vicdan olsa yeter çünkü bir iyi söz tada birine edilen iltifat yardımdan daha etkili olabiliyor işin medya tarafına gelince seçim öncesi yapılan idam sehpaları kullanılan medya dili sahil kesimlerinde CHP tarafından dikta edilen halkın hiç benimsemediği adayların farkla kazanmasına neden oldu yani buraların da hakkını yediler sırf iktidara iyi gözükmek adına ve bir örnekte 70 yaşını geçmiş karı kocanın birde oğlunu koyarak program yapması(Barlas lar) hele bir Media varki her program oy kaybı ve İmamoğluyla gerçekleştirdiği sorular facia olmuştu adam sonunda dediki bir yerlere yaranacaksan konuş devam et dedi bu kişiye ve oda pkk falan devam etti sn Erdoğan 4 lü çeteyi karşıda aramasın ülkeyi gezince görür saygılar
 • SılaSıla1 ay önce
  Üstadın'da dediği gibi; sağın da, solun da birbirinden bir farkı asla kalmadı. Arasından daha az namussuzunu seçmeye çalışacağız sadece o kadr. Bakmayın siz; camilerde- iftarlarda boy gösteren reisleri-rezilleri... Maksat; dostlar alışverişte görsün... hesabını yapıyorlar. Bu işte oldukça da mahirler. Bizimkilerin ağzından düşürmediği bir laf; Biz onlardan daha cesur olamadık AMA; onlardan daha da namus yoksunu olduğumuz artık kesin.
 • N.ÖztürkN.Öztürk1 ay önce
  Sayın yazar, farklı bir cenahtan bakmama karşın düşüncelerinizi aktarma şekliniz, duruşunuz ve cesaretiniz öncelikle saygı uyandırıyor, en azından şahsınızın görüşlerine karşı bir hata yapmamak için refleksim harekete geçiyor.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Biridiğerine CASUS , DARBECİ , HAŞHAŞİ diyor.... Diğeri debunlara HIRSIZ , HARAMİdiyor..... ELHAK; İKİSİ DE DOĞRU SÖYLÜYORdemiştiCHP liENGİN ALTAY.....
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Hocamyıllardır yazılarınızı takip ediyorum. "Media Ak Partinin sırtında Kambur, Media Ak Partiyi pazarlıyor" ifadeleri kafama takıldı. Doğrusu ne olmalı? Ak Parti media ile nasıl ilişki kurmalı? Doğrusu nedir?Her partinin mediası olsun ama Ak partinin olmasın mı? Yıllardır bu ülkede sol basın hakim konumda idi. 20 tane sol gazete 3 tane sağ gazete. 18 tane sol T.V, 2 tane sağ T.V. Ben hep niçin Muhafazakar zenginler bir araya gelip , muhafazakar partileri destekleyenT.V kanalları kurmuyorlar diyeeleştirdim. Akit T.Vkurulunca çok sevindim. Türk Halkının % 80 ni muhafazakar, dindar, Anadolu evlatları. Ama basının % 80 i sol eğilimli, ya da CHP li. Bu olay tersine dönmemeli mi?Nasıl tersine dönecek?. Yani basının % 80 i muhafazakar olacak.20 tane siyaset ve haber kanalı varsa 15 tanesi muhafazakar olmalı. Bunun için ne yapmalı? Bunun sebepleri nelerdir?
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam sizden Allah razi olsun yine guzel bir konuya deginmissiniz
 • Necmettin Necmettin 1 ay önce
  Davudolu,payitaht yazisina o yorumu,boşunayazmadığımıŞimdidaha iyi anliyorum,dedim ya ,davut emmi,gül,ve dahi erdogan ,dilipak ne diyor siz ona bakın,hatta biraz daha ikeri gideyim,istanbul buyuksehir belediye başkanlığınaaday yapin onu,aonrada başkan.
 • AK Parti MediasıAK Parti Mediası1 ay önce
  “AK Parti Mediası” denilen Media büyük ölçüde, AK Parti’yi sırtında taşımıyor, aksine bu Media AK Parti’nin sırtında bir kambur gibi duruyor!''
 • dahilekdahilek1 ay önce
  “aşk”,biraz “vicdan”. Sevgi, merhamet vs." evet bunlar sadece ve sadece islamda var. diğer dinler tahrif edilip aslından uzaklaştıtılmış bunlardan hiç biri kalmamış. insana hayvana anne baba kardeşe saygı ve sevgi sadece islamda var. diğerleri yalandan göstermelik. dünya tarihine bakılınca müslümanların yıkıp yakması, talan etmesi, yağma yapması, kadın çocuk yaşlı ve masum insanları öldürmesi olmamıştır olamazda yapanda dinden çıkar. amma bu gün ve dün ve evvelsi gün dünyadaki kan ve gözyaşının masumların çocukların kadın ve yaşlıların hatta hayvan ve ağaçların islam dışı alçaklar tarafından yapıldığı bir gerçek.onun için de "allah katında tek din islam ayeti"inmiştir.
 • Özkan Özkan 1 ay önce
  2002 yılında doğanlar şimdi 17 yaşında. O dönemin çocukları şimdi yetişkin bireyler. Siyasal islamcılar Hani siyasetle gelip değişim yapacaklardı.Sayın Dilipak şimdi insanların iman zaafiyetinden Bahs ediyorsunuz. Demekki üsulde bir şeyler eksiklikler yada yanlışlıklar var. Sonuç orada. Niye üst düzey yöneticilere demiyordunuz siz makam peşine, dünyaya bulaştınız. Herkes mi hain? Herkes mi terörist? Bunlar milletin içinde akıllı insanlar olmadığını zan ediyor. Lisans diploması olmayanlar işleri cerbezeyle bir yerlere kadar götürebilir.
 • Ahmet61Ahmet611 ay önce
  Latahzen innellahe meana...ds, kp,..saflarini belli ettiler tekyürek oldular. Bugün ebucehil firavun hayyatta olsaidi hiç şüpesiz oda onlara katılırdı.Beni ençok üzen müslümanım diyiptebunlara destek olan saftirik...m..lar..bunların siyaseti yerin dibine girsin...kıtmir kadardami olamadınız...kim olduğunuz önemli deyil kimin yaninda kime destekverdiğiniz önemli.siyaseti iğne ucu kadar seviyorsam namerdi.ama müslümanlari çok eviyorum..binali kardeşimizi..bırakıpta..ramazanda orucuunu yiyen imamoğlunu destekliyelere kardeşimiz diye bilirmiyiz.aaaaahh şu sp li lerkıtmir kadarda olamıyacaksanız size nasıl ksrdeş derim
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam Allah razi olsun yine guzel bir yazi olmus
 • SerdarSerdar1 ay önce
  Sn.DİLİPAK HOCAM MAALESEF AKİT TV DE Kİ PROGRAM YAPAN BAZI AKIL FUKARALARININ BİZ ADAM ÖLDÜRMEYE BAŞLASAK CİHANGİRDEN , ETİLERDEN BAŞLARIZ, BİR BAŞKASI İNSANLAR KEMAL KILIÇDAROĞLU NUN İDAM EDİLMESİNİ BEKLİYOR DİYE İDAM SEHPALARININ ÖNÜNDE CANLI YAYIN YAPANLARI GÖRDÜK NE DİYELİM İÇİMİZDE Kİ BEYİNSİZLERİN ŞERLERİNDEN CENAB-I ALLAH A SIĞINIRIM
 • SılaSıla1 ay önce
  Ebû Umeyye eş-Şa'banî diyor ki, Kur’an okurken Maide suresi 105. ayeti okudum ve şaşırdım. Çünkü ayette, “Yâ eyyuhellezîne âmenû aleykum enfusekum” “Ey îmân edenler! Siz kendinize bakın” diye buyuruluyordu. Sahabeden Ebu Salebe el-Huşenî'ye gidip bu ayeti nasıl anlamalıyız diye sordum._______________________________________________________ Bana şu cevabı verdi: Vallahi ben bu âyetin yorumunu Resûlullah (s.a.s) Efendimizden sordum. Bana şöyle buyurdu : “ Ne zaman insanlar cimriliğe boyun eğdiğini görürsen, halkın heva ve hevesinin peşinden sürüklendiğine şahit olursan, dünyalığın dine tercih edildiğini görürsen, her fikir ve görüş sahibinin yalnızca kendi fikrini ve görüşünü beğenip değer verdiği günlere ulaşırsan o zaman sen kendine bak. İnsanlarla uğraşmayı bırak. Zira bu zamana ulaştığınızda sizi sabır günleri bekliyor demektir. O günlerde dinin emirlerine uymak avucunuzda kor ateş tutmak gibi zor olacak. O günlerde Müslüman olarak yaşamaya çalışanlara, sizden elli kişinin sevabı kadar sevap verilecek. Yani elli sahabi sevabı verilecek." (Ebu Davud) NOT:Abdülaziz Kıranşal'ın yazısından alıntıdır.
 • seysellerseyseller1 ay önce
  zor bir süreçten geçiyoruz derken başkanım,iyi bir süreçten ne zaman geçmişiz ki!!!
 • Ramazan Eğlenceleri Ramazan Eğlenceleri 1 ay önce
  Hocam Belediyelerin yaptığı Ramazan Etkinlikleri milleti camiden ve teravih kılmaktan uzaklaştırmak için mi yapılıyor? Vur patlasın çal oynasın . Ramazan bereketi böyle oluyor demek ki ?

Günün Özeti