Eğri oturup, doğru konuşalım

30 Haziran 2018 Cumartesi

Geçmiş olsun. Zor bir sınav verildi. Allah’a şükürler olsun ki halkın korktuğu olmadı. Bıçak sırtı bir kazanç söz konusu. Kim bilir belki de böyle olması iyi oldu. Artık bazı gerçekler bütün çıplaklığı ile görünür oldu. Ve en üst seviyede “yalnız adam”ın ifade ettiği gibi “Mesaj alınmış” olmalı.

Bu sonucu görmek zor değildi. Ama birileri görmek istemedi. Ya da birileri gerçekleri maskeledi. Çünkü işlerine gelmiyordu. Har vurup harman savurdular. Hatta “belki bundan sonra bu mevkilerde olmayız” diye kendi adamlarını sisteme sokmaya çalıştılar, hapur hupur yerken de üstlerine başlarına döktüler. Zaten bir süredir de, “kimse bize hesap soramaz” havalarında aleni hale gelmişti bu işler. 

Konuşmak isteyenlerin sesi kısıldı. Korkutuldu, fitne çıkartmakla suçlandı, “yoksa sen de mi..” uyarıları yapıldı. Birileri kendilerini “la yüs’el sanıyordu”. Eğer bunlar sistemden atılıp, hesap sorulmazsa, söylüyorum, “içimizdeki bu beyinsizler yüzünden” yerel seçimlerde durum daha da kötü olur. Dahasını da söyleyeyim, devam eden süreçte AK Parti ANAP gibi dağılır gider. O zaman, bugün söz dinlemeyen, ayağı yerden kesilmiş, para ve makam hırsı gözlerini bürümüş birileri gizlenecek yer ararlar. Allah yardım etti de yola devam ediyoruz. Yoksa kimsenin kazandığı yok. CHP de, İyi Parti de, MHP de, HDP de “kazandık” diyor ama kazın ayağı öyle değil. İttifak oyları dışında bakın, AK Parti mevcut hali ile tek başına mecliste salt çoğunluğa sahip değil. Bu bir başarı mı? İttifak oyu ile ancak başkanlıkta ilk turda % 51’i geçiyoruz.

Bu sonuç da bir başarı, tamam, ama daha yakından baktığınızda, içinde bir zaaf taşıyan bir durum var. MHP bu oylardan bir kısmını kalıcı hale getirmek için “dürüst ve temiz siyaset” çıkışı yapacak haberiniz olsun. Elinde bu sopa ile birilerinin başına musallat olacak.. Topluma dönük çıkışlarla gündem oluşturacak. İyi Partiden de göreceksiniz MHP’ye hem milletvekili, hem teşkilat ve hem de tabandan ciddi kaymalar olacak. “Meral abla” projesi bekleneni vermedi. “Devlet bey” devlette bazı operasyonlar için yeni roller üstlenebilir. Biliyorum, birilerinin hoşuna gitmeyecek şeyler söylüyorum, ama gerçekler bazen acıdır ve gerçek dost da bazen acı söyler.

Bu “haramzadeler” var ya, onlar da birbirine düşecek, birileri birilerinin işine, parasına çökecek. Paraları, malları, şirketleri içeride, dışarıda olsun farketmez. Çökecekler!

AK Parti eğri oturup doğru konuşacak olursak 81 ilden 69’unda eskiye göre daha az oy alınmış. Bu gerçek görülmeli ve sorumlularından hesap sorulmalı. HDP 9 ilde % 50’nin üzerinde oy almış. Bunun üzerine düşünmek gerek. HDP’nin en yüksek seviyede oy aldığı illerde AK Partinin aday profiline ve bu adayları listeye sokanların kim olduğuna bakıp gereğini yapmak gerek. Tabi onların hangi grupla ilişkileri olduğuna da. Erdoğan’ın aldığı oyla arada 11 puan fark var. Bunun verdiği bir mesaj olmalı. Sadece oy oranı olarak değil, sandalye sayısı olarak da durum ortada. 

Bakın, o aday listesini kim hazırladı. O isimleri o listelere kim sokuşturdu, o listeden kimler seçildi ve onlar kimlerin adamı, bakan makan, belediye başkanıymış, iş adamıymış, kanaat önderiymiş, geçelim bunları. Eğer haketmedi ise onun orada ne işi var. Birileri meclise girdi, mecbursunuz artık, “böğrünüze saplanmış kurşun” gibi onu yeni bir seçime kadar orada tutacaksınız, ama gözünüzü üzerinden eksik etmeyin. Çünkü bunlar sahibinin sesi. Onu oraya gönderen iradeye bağlıdırlar. Bu tür işler hep böyledir, FETÖ-metö farketmez.

Umarım, MHP de şunu görür: MHP oylarının tamamı MHP oyları değil, AK Parti’den oraya giden ciddi bir oy var. O AK Parti içindeki AKP’lilere karşı çaresiz kalanların oyu. Eğer yerel yönetimlere kadar bu yönde bir iyileşme olmayacak olursa, yerel yönetimlerde bu oy oranı daha da geriye gidebilir. Çünkü bu seçimde MHP’ye diye sandığa gidip AK Parti ve Erdoğan’a oy verip gelenlerin sayısı az değil. 

Meclis aritmetiği çok büyük ölçüde HDP’nin alacağı oya, barajı aşıp aşmamasına bağlı idi. Sonuç ortada. Peki bu durum bilindiği halde Ş.Urfa, Diyarbakır, Mardin, Van’a o adayları listeye kim, nasıl soktu?! Tek sorun bu illerle ilgili değil, birçok ilde benzer sorunlar yaşandı. Bu adamları, bunları oraya yerleştirenleri parti vitrininde tutmaya devam ederseniz, bunun sonucuna da katlanmak zorunda kalırsınız. Halkla inatlaşılmaz. Siyaset sadece mühendislik işi değildir. Tek başına ekonomi de değildir. Siyasetin dili konusunda yeniden düşünmemiz gerek. “Efradına cami, ağyarına mani” bir dil mi kullanıyoruz, ne söylediğimiz kadar nasıl anlaşıldığı konusunda bir hassasiyetimiz var mı?

Dostlarınızı dışlar, düşmanlarınızı kazanalım derken, hem dostlarınızı kaybedip, hem de düşmanlarınızın elinde kalabilirsiniz. Taşıma su ile değirmen dönmez. Reklam ajansları kamuoyu şirketleri, maaşlı propagandistlerle “bizim” siyaset çarkı dönmez. O bizi bizden uzaklaştırır.

Ben kendimden örnek vereyim, ben seçim süresince haftada 5’gün meydanlardaydım. Seçim sürecinde beni “bizim” diyebileceğiniz hiçbir ekranda gördünüz mü? Seçmenle hep iç içeydim. Gözlemlerimi daha çok BBP eski Genel Başkanı Yalçın Topçu ile paylaştım. Bazı yetkililere geri dönüşü olmayan mesajlar ilettim. Bazıları zaten telefonlarını sessize almışlardı. Egede bazı ilçeler, benim o bölgede konuşmamın kendilerine zarar vereceğini düşünüyorlardı. İki kez erteleyip, sonra toplantıyı iptal ettiler.. Oralarda Uğur Mumcu, Toktamış Ateş ile yıllar önce yaptığımız programlar sonucu, CHP’li bir belediye bir caddeye benim adımı vermişti. Bir de tören yaptılar. Reha Isvan çakmıştı tabelayı. Bizi “sakıncalı” gören “bizden” olduğunu söyleyen birileri türemeye başladı, aramızda. Oysa dürüst, akıllı, cesur olursanız, bırakın muhalifinizi, düşmanınız bile size saygı duyar. Seçim gecesi ben Akit TV’den önce Cüneyt Özdemir’in programındaydım!. Birilerinin yaptığı umurumda değil de, bunu bana yapanlar, başkalarına ne yapmazlar ki! Onun için yazdım bütün bunları. Yoksa ne yaptımsa Allah rızası için yaptım. Karşılığı onun yanındadır, yoksa kimseye bir diyet yüklemek istediğimden değil.

Gideceği yeri bilmeyen bir kaptana hiçbir rüzgâr fayda sağlamaz. Benden söylemesi.

Biz kardeşiz. Aramızdaki işlerimiz istişare ve şura ile olmalı.. Kardeşlik hukuku diye bir şey var. Vefa diye bir şey var.. Edep diye bir şey var. Yeni yetme zenginlerin peşinde koşarken ayağına bastığınız bu davanın cefasını çekmiş insanlar var etrafınızda. Bu partinin kuruluş günlerinde de Erdoğan’la beraber koşmuş, şimdi daha sessiz ve sakin bir hayat yaşayan biri, bu seçimleri önemli görüp, kalkmış, ilçe başkanlığına gitmiş. Ben şu kişiyim, “Bizim de yapacağımız bir şey var mı” diye. “Dışarıdan kimselerle çalışmıyoruz” demişler. Zaten kapıdakiler “Nereden geliyorsunuz, kimsiniz, niye geldiniz, kimle görüşmek istiyorsunuz, randevunuz” diye soruyor. Erdoğan siyasete başladığında orada işler böyle değildi. CHP’li sandık müşahidinin gördüğü, hâlâ içimizde, aramızda varolan, onun dikkati çeken, hayran bırakan o anlayışa geri dönelim inşallah. Ya hu, daha geçen yıllarda sizin bir bakanınızın basın müşaviri, bana “siz hangi gazetede çalışıyordunuz” diye soruyordu. Bu adam da basın müşaviri diye oturuyordu orada. “Ehliyet ve liyakat” bu olmamalıydı. Böyle oldu! “Dışarıdan” olmuşuz diyor, üzüntülü! Kapıda karşılanmak için Jaguar’la mı gelmek gerek. Çok mu sert oldu yoksa. Yaşlılık hali olabilir. Bir de dost acı söyler derler ya. Ben dostum dost! Tabi “dostluk” ne demekse. Borsada işlem görmüyor ki dostluk! “Bana dostunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim”.  

Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mahmut GürlenMahmut Gürlen9 ay önce
  Andurrahman Dilipak beyefendiye aynen katılıyorum.Bazı il ve ilçe teşkilatlarında aynı durumu ben de gördüm ve kendi kendime "yahu bu adamları birileri Ak parti kazanmasın diye mi buralara yerleştirdiler "diye düşündüm .adamların seçim meçim umurunda değil sanki. Laü bali haraketler Birbirleriyle seviyesiz şakalaşmalar Halkı umursamaz tavırlarBir tebessümü bile halka çok görenler Küçük bir tenkidinize karşı verilen cevap " Halk ağzıyla konuşma"halbuki o halk bizi ayakta tutuyor. Geçenlerde köyüme gittim Tayyip Beyi tv de görünce "Bizim Tayyip" diyerek ağlayan yüzüne hayatın ağırlığı yansımış,çileliÜzerinde yamalı elbiseler kırışmış yüzler Çökmüş gözler allaha yeminle söylüyorum O manzarayı seyrederken ağladım Bu insanlar Sevgi şefkat ve merhamete dayalı otariteyi temsil eden bizim Tayyib modelini arıyorlar Düşmana karşı Bir arslan dosta ve mazluma karşı ise bir şefkak ve merhamet pınarı olan Tayyib O insanların gönüllerini fethetmiş Ey Nasıl olsa tayyib Bey var kendilerini "la yüsel" sayan ve halka tepeden bakan Ak partili geçinenler Bu tavırlarınız devam ederse O dsğ başında Bizim tayyip diye ağlayan o gariplerin vebalinin ağırlığı altında ezilir gidersiniz Gönül coğrafyamızın en ücra köşelerinde Mazlumların hamisi Recep Tayyip Eerdoğan için göz yaşıyla dua eden mazlumlara bakın ibret alın ve kendinize gelin
 • Mehmet Sait ÖzkanMehmet Sait Özkan9 ay önce
  Dilipak ağabeyimin eline sağlık sadece konulara değindi içlerini hiç açmadı Ak Parti yine Sayın Recep Tayyip ERDOĞANbaşta olduğu için bu oylar alındı hiç bir. Vekil kendine pay çıkartmasın ve oyum var demesin bu seçimde doğuda ve batıda bir k ile gittim vatandaş bu liseleri yapanlar Ak Parti nasıl bu seçimi kayıp etsin diye hazırlamışlar kanaatinde inanın yine Allahccuzunömür versin REİS i sevenler çoğunlukta Belediye seçimleri gelmeden Liyakatli şaibesiz ve halk tarafından sevilen şahsiyetler aday yapılmalı parası olanları değil halkca sevilen eşrafkişiler olmalı ALLAH cc Sayın Ak Patti Gnl Bşk ve Başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a güç kuvvet versin sana Dünya Müslümanlarının ihtiyacı var yiğit adam.Selam ve dua ile
 • ilyas Tuna ilyas Tuna 9 ay önce
  abdurahman dilipak abi kalemine ve yüreğine Sağlık eğer bir dikkat etselerdi inanılmaz oy ve vekil çıkarırdı belediyelerde bari bunu yapmasınlar ilyas TunaKIRIKKALE
 • Olgun Aydın Olgun Aydın 9 ay önce
  Sene 2007 falan sanırım, siyaset gene yoğun gündem karmakarışık. TV de izlemiştim Sizi anayasa değişikliği ile ilgili bir programda. Ve benim için ata sözü gibi beynime işlenen şu cümleyi kurmuştınuz. "Benim gömleğimi rengi anayasaya aykırıysa, değişmesi gereken benim gömleğim değil, ana yasadır". Vaay be demiştim içimden, Platon dan beri edilmiş en afili söz belkide bu. Ne derin, ne manidar, ne demokrat, ne özgürlükçü. Velhasıl kelam askerdeyken okumaya başlamıştım sizi zaten sonra daha bir tuttum valla yalan yok.Ama malum bizde gündem o kadar hızlı değişiyor ki, olaylar olaylar olaylar. Sonra bir baktım Siz de o güç sarhoilarının arasına girmişsiniz. Sisteme uymuş, ve bizi içten içe kemiren bencillik hastalığına tutulmuşsunuz..Bana dokunmayan kanun bin yaşasın, önce ben önce biz.Sonuç olarak artık taa lise yıllarımdan beri sayenizde her yazımın sonuna iliştirdiğim "selam ve dua ile" cümlesinden vazgeçtim kullanmıyorum.. Çünkü Siz de artık herkes gibisiniz malesef.
 • M.vehbi ovaM.vehbi ova9 ay önce
  Hocam yorumlarınıza katılıyor ve yazınız için teşekkür ediyorum.Altına da imzamı atıyorum.Lakin sizin de benimde ilimiz olan k.Maraş sonuçlarınada değinirmisiniz.Burada Mv.sıralamalarnı hangi akıllı yaptı merak ediyorum.Saygılarımla.....
 • KONYALIKONYALI9 ay önce
  KONYADA BAŞTA TAHİR AKYÜREK AHMET SORGUN VE BUNLARA İLAVE İKİ TANE DAHA VEKİL BU YAZIYA CUK DİYE OTURUYOR
 • Hasan Ali ÖzalHasan Ali Özal9 ay önce
  Mustafa BeyAbduraman Dilipak beyefendinin fikirlerine katılmamak elde değil Ben AK P kuruldu kurulalı bu partiye oy verdimŞentepe Kayalar ilkokulunun son katına sırtımdaözürlüoģlumu Çıkartarakoy kullandık Niçin Reisimiz Tek Devlet Tek Vatan Tek Millet Tek Bayrak Dediği ve duygu. ve Düşüncelerimize tercuman olduğu için. Helal olsun Hiç bir Karşılık Beklemedim Bekleyemezdim Ne zoruma gidiyor biliyormusun Çok iyi tanıdığım vatan hainlerinin ihale almaları milyar dolarlık olmaları hdpnin mecliste olmasıbirde benzinliğe arabamı çekip mustafa 50 tl lik yakıt at demek hal böyleyken reis seferberlik ilan ederse toplanma noktasına ilk ben gideceğim mesele vatansa gerisi tefarruat
 • mustafa aydınmustafa aydın9 ay önce
  15 Temmuzda İstanbula sahip çıkan dürüstlüğü ve beyefendiliği ile nam salmış SELİM TEMURCİ gibi kıymetli abilerimizi siyasi çıkar çatışmaları yüzünden kaybettik.Bu adamların tekrar göreve getirilmesi gerekiyor.
 • MustafaMustafa9 ay önce
  Hemşehrim ben benzerkonu yüzünden karayolu kenarında fabrikamı kapattım Zaman gazete satıcısını iş yerimden söverek kovmuştum yol kenarındaki mesafeyi trafik polisi zabıta karayolcu hepsi ölçtü belediye Başkan'ı izin belgen eski ben olsam sanatındayım vermezdim dedi 28 şubatta fakülteden imam hatipli olduğum için atıldım bu kadar zoruma gitmedi kendi arsamı bana sattılar 5 yıldır içimden gelerek bir kere gülmedim yinede Reis'e verdim oyumu ılgından selamlar
 • MustafaMustafa9 ay önce
  Hemşehrim ben benzerkonu yüzünden karayolu kenarında fabrikamı kapattım Zaman gazete satıcısını iş yerimden söverek kovmuştum yol kenarındaki mesafeyi trafik polisi zabıta karayolcu hepsi ölçtü belediye Başkan'ı izin belgen eski ben olsam sanatındayım vermezdim dedi 28 şubatta fakülteden imam hatipli olduğum için atıldım bu kadar zoruma gitmedi kendi arsamı bana sattılar 5 yıldır içimden gelerek bir kere gülmedim yinede Reis'e verdim oyumu ılgından selamlar
 • Mustafa Mustafa 9 ay önce
  Konya'ya ne yaptıysa Ahmet'ler yaptı hacı hoca hukukçu Konyalıda hiç mesaj yazmadı hemşerim 3 sefer aynı kişi olurmu tükendimi yani selamlar
 • Mustafa uzun Mustafa uzun 9 ay önce
  Ağzınıza yüreğinize sağlık öz yurdunda garipsin diye bir konferans vermiştiniz 91 yılında umutlarım yeşermeye hatta filizlenmeye başlamıştı 28 şubattan sonra ak parti ak partililerin iken ne olduysa 2008 den sonra başladı AKP'liler türedi karşılıksız seven dava adamları binadan değil bahçeden bile kovuldu jön partililer asıl dava sahiplerini bön ettiler cam filmine kadar Reis'e iş bıraktılar yazıklar olsun şahsi menfaatleri uğruna ülke menfaatini görmeyenlere yordular Reis'i Allah uzun ömürler versin selamlar üstadım
 • orhanorhan9 ay önce
  beldiyelerde israftan geçilmiyor 3 dönem dendi ama kimse koltuğu bırakmak istemiyor 2 dönem seçilen milletvekili belediye başkanları kesinlikle aday yapılmasın yoksa yerel seçimlerde oylar daha düşer
 • İsmail Hakkı KÜÇÜKALİİsmail Hakkı KÜÇÜKALİ9 ay önce
  Ahhh Abdurrahman bey yarım saat yüz yüze konuşsak. Bu yazdıklarınızı anlatacak muhatap bulamazsınız Ak Partide. Eskiden birlikte RP gibi partilerde siyaset yaptığımız kişilerde buna dahildir. Kimse eksiklikleri dinlemiyor ve sorumluluk almıyor. Ak partide müthiş bir iletişim eksikliği ve bananecilik var.Allah yar ve yardımcımız olsun. İsmail Hakkı KÜÇÜKALİ
 • Mesut SarpMesut Sarp9 ay önce
  Üstad, Basın müşaviri “Ehliyet ve liyakat” yoksunu ama oda Üstad, Basın müşaviri “Ehliyet ve liyakat” yoksunu ama oda müşavir oldu! Daha bunun gibi nice müşavir nice müdürler var, ortalik kokuşuyor. Gitme vakti yaklaştı temizlenecek gibi degil...
 • YUSUF YALÇINKAYAYUSUF YALÇINKAYA9 ay önce
  DİLİNE SAĞLIK ABDURRAHMAN AĞABEY BEN EMNİYET TEŞKİLATINDA ÇALIŞAN BİR POLİS MEMURUYUM İNAN SAYIN ERDOĞAN 2002 SEÇİMLERİNİ KAZANDIĞINDA ÖZELLİKLE POLİS TEŞKİLATINA AYRI BİR TEŞEKKÜR EDİP ÖZLÜK HAKLARIMIZIN ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZIN DÜZELTİLECEĞİ SEKİZ SAAT FAZLASI ÇALIŞMANIN MESAİYE TABİ OLACAĞI SÖZÜNÜ VERMİŞTİ ARADAN 16 SENE GEÇTİ İMAM SAĞLIKÇI ÖĞRETMEN AKADEMİSYEN HAKİM SAVCI ASKER DİĞER MEMURLAR POLİSİN DÖRTTE BİRİ ÇALIŞIP BİZE SİZ NE İŞ YAPIYORSUNUZ DİYENLERLE MAAŞIMIZ AYNI OLDU BEN 15 TEMMUZDAKİÇALIŞTIĞIMI YORULDUĞUMU HELE HAFTA DA BİR MESLEKTAŞIMIZ İNTİHAR EDİYOR EZ CÜMLE SAYIN REİSİ CUMHURUN KAÇ KEZ SUİKAST GİRİŞİMİNİ SAYISIZ KERE BU ANADOLU ÇOCUKLARI CANI PAHASINA ÖNLEDİ 15 TEMMUZ HAİN KALKIŞMAYI FEDAKARCA SAVUŞTURDU GELELİM SADEDE NEDEN ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ HAK OLAN 3600 EK GÖSTERGE HAKKIMIZ CHP MHPNİN TAM 14 KEZ VERDİĞİ ÖNERGE N EDEN AKP OYLARIYLA REDDEDİLDİ HELE PARTİ ÇALIŞMALARINDA SABAHTAN AKŞAMA KADAR GÜZERGAHTA BEKLETİLMEMİZ DEVLET MEMURUNUN BEŞ ALTI KATI FAZLA MESAİ YAPIYORUZ HANİ KARŞILIĞI YOK KISACASI SANDIKTA BUNLARINDA BİR KARŞILIĞI OLACAK DEĞİL Mİ ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.
 • Seyit HanSeyit Han9 ay önce
  Gűnaydın Sayın Dilipak Düne kadar sayfalar dolusu değerlendirme ve önerilerimize iğreti muamele protokolü uygulamadın mı Seviyeli eleştirilerimiz tek tutar dalımız Aitte hep Sansüre edilmedi miSıra Zülfü yar geldi nihayet. Olsun buna şükür. Pilavdan dönmek yok bundan kellikBir Konya yorumuÇok önemli ve tam doğruMalesef Tahir Bey ve Ali sürücü inadı 3 milletvekili mal olduBüyükşehir tercih edilen başkan. Vah ki ne vahİl başkanlığınınve vekillerinBUYURGAN,KİBİRLİ,SORGULAYICI,TEPEDEN BAKIŞ tavırlarıMetal yorgunluğuylamücadele diyip YORGUN METALLERİ dayatma ısrarıMalesef bu sonu getirdi AMA İNANIN GEÇ DEĞİL
 • Şehri AltınözŞehri Altınöz9 ay önce
  Ben de Akp kurucu başkanlarındanım. Fatma Şahin' i vekil yapan bir ekibim vardı. Büyük oğlum sandalye üstünde büyüdü. O günlerde çalışanlar ve şimdiki Gaziantep vekillerinden bazıları çok iyi bilir. Son 6 yıldır Kahramanmaraş'taikamet ediyorum. Defaatle partiye gidip gelmeme , sizinle aynı soyadı taşıyan vekile hatta şuan listede yer alanlarla görüşmeme rağmen partiye bizi kabul etmediler. İlk söylenen şu siz kimin adamısınız. Ben 2002 de partide görev alırken RTE nin ülküdaşı idim. Bugün de öyle yarın da öyle olacak.Velhasıl partiyi biz kurduk ama bugün evimize dışardan bakarak iç geçiriyoruz. Anlayacağınız yavuz hırsızlar ev sahibini bastırdılar.
 • feyzı ozmenfeyzı ozmen9 ay önce
  Hocamın dediklerine aynen katılıyorum. AKP Artık adam kayırmacılığını bırakmalı. İnanınki kayırılan insanların çoğu partiye en büyük zararı veren yalakaların olduğu kendi çıkarılarından başka bir şey düşünmeyenlerdir. Şu mülakatlarda yapılanları hicapla izliyorum. Kariyer ve yetenekler ayak altına alındı.Selam ve dua ile.
 • AhmetAhmet9 ay önce
  Eyvallah hocam dogrusunuz boyle yaziler yazin diger konulara girecekseniz cemaat tarikatlarin istikameti icin calisin olmamali modunda olmayinrisalei nur 29 mektup istikameti gosterir mezhepleri koruyun.
 • EnginEngin9 ay önce
  Akp hükümetinin ilk iki yılındada idarecilik yapmıştım lakin sonra bırakmıştım. 15 Temmuz sonrası emri vaki yöneticiydim devredilen ve çok özel olan ve aynı zamanda askeriyeden devredilen bir tesiste. Hediyesi Epilepsi hastası olmak oldu. 8 ay sonra üst bürokratların her dediği pervasızlığa yok dediğim için istifa ettim kabul etmediler biz alırız deyip bir hafta sonra makamımdaki eşyalarla beraber benide gönderdiler. Sonra yine ülkem için güzel olan rüya projelerden birine dahil ettiler yine çalıştım çalışıyorum. 15 temmuz öncesi için yorum bile yapmayacağım. Neticede her gelen sanki kendi rüştle gelmiş gibi rüşt ispatı istedi eyvallah etmeyincede dışladı. Zabıtayı önemli bir kuruma daire başkanı, sözleşmeli hizmetçi kadrosundaki şahıs bakan danışmanı olurken vd. ler neler olurken biz yerimizde saydık; yaptığımız işler ortadayken bilimsel çalışmalar, yazdığımız kitaplar varken... AKP siyasetine ve bürokrasisine kırıldım küstümmü şahıs olarak? Evet. Ancak Devletime milletime küsmedim. Maaşım helal olsun diye çalışıyorum. 38 yaşındayım ve yurtiçi yurt dışı birçok işte bulundum ama öğrendiğim ders usta çırak ilişkisi ve liyakat olmadan sistem düzen almıyor. Ve diğer derste; makama oturmak bi sınav alınmak diğer sınav. Nefsime alınmak zor geldi kul hakkı açısından makamda oturmak zor geldi. Eğer çocuklarımız cebinden para harcayarak güvensiz ortamda kamudan faydalanacaksa ölsekte dünyalık hesabımız kapanmayacak. İnşallah bunu farkeden bir irade sergilerler. Ha bide önceden sağcıydık solcuyduk şimdi bunların üstüne cemaatimizde önemli. Cami cemaati olmak liyakata yetmiyor.
 • Osman CEYLANOsman CEYLAN9 ay önce
  Çok tsklr hakikatleri yazmisiniz sizi eleştirenler daha onceki yazılarınızı okumamışlar siz oysa sürekli uyariyordunuz
 • Mustafa GİDERMustafa GİDER9 ay önce
  Bu ülkede yaşayan bizlerin her hangi bir futbolkulübünü sevmek ya da sevmemek gibi bir tercihi var, herkes bir takımın taraftarı olmak zorunda değil, ben futbolla ilgilenmiyorum diyebiliyorsunuz.Veya başka farklı faaliyette bulunan bir sivil toplum kuruluşunu sevebilir sevmeyebilir, üyesi olabilir veya üyesi olmayabilirsiniz, hatta nefret edebilirsiniz buna herkesin saygısı var, olmalıdır da.Ama söz konusu siyaset olunca mutlaka bir siyasi tercih yapmak zorunda bırakılıyorsunuz,hele hele bir cemaatseniz, oy potansiyeli büyük olan bir topluluk iseniz, hemen devreye bir takım baskı unsurları girer bitaraf -tarafsız- olan bertaraf olur kaidesi işlemeye başlar.Çözüm,siyasi partilerin özellikledini cemaatleri rahat bırakmaları veya bir siyasi tercihte bulunmaya zorlamamalarıdır. Dini cemaatler de asıl gayeleri olan İslam dinine ve Ümmeti Muhammed’e hizmetin dışında başka bir şeyle uğraşmamalarıdır.Siyaset üstü konumlarını muhafaza edip partilerden ve parti liderlerinden uzak durmalıdırlar.
 • Naci SarrgınNaci Sarrgın9 ay önce
  Düşüncelerimize tercüman olmuşsunuz.Kaleminiz yıllardır hep bizi ve doğruyu anlattı Teşekkür ederim.
 • BergusiBergusi9 ay önce
  Gergini yaptircaklarina inanmiyorumNe zmanki yanlis insanlarla kazanmayi dogru insanlarla kaybetmeye tercihi degistirmediler iste o zman sonun baslangici basladi demektir Her canli ölümü tadacaktir Allah erdoğana da feraset versin Ve yönwticilerin kibirli hareketlerinden bizi muhafaza etsin
 • BergusiBergusi9 ay önce
  Gergini yaptircaklarina inanmiyorumNe zmanki yanlis insanlarla kazanmayi dogru insanlarla kaybetmeye tercihi degistirmediler iste o zman sonun baslangici basladi demektir Her canli ölümü tadacaktir Allah erdoğana da feraset versin Ve yönwticilerin kibirli hareketlerinden bizi muhafaza etsin
 • Saçmalı YORUMSaçmalı YORUM9 ay önce
  Ah be kardeşim. Milletvekili çantası tayımak, büyük adamlığa adım atmak demektir. O da işin farkında... Sizinle arasına mesafe koyuyor. Yönetim kurulları, genel müdür yardımcılıkları, üst seviye makamlar bu çanta taşıyıcılarla dolduruluyor. Adam size niye selam versin ki...
 • Saçmalı YORUMSaçmalı YORUM9 ay önce
  Allah razı olsun... Çoook uyardınız ama uyarmak, uyarılmayı isteyen için geçerli... Ak Parti çoktan AKP'lilerin eline geçti. Onları oradan sökmek imkansız. Onları temizlemek için yeni bir parti kurmak gerek. Ama adamlar yalakalığın kitabını yazdıkları için, orayı da anında işgal ederler. O zaman başa, özümüze dönmeliyiz. Liyakat, adalet, istişare... Oraya dönmeye de kimsenin niyeti yok.
 • İyi İyi 9 ay önce
  Bütün Akp küskünleri!işiniz ihaleyle adam.kayirmacilikla avantacilikta değilse buyrunIyi partiye buyrun
 • Eyüp ÇELEBİEyüp ÇELEBİ9 ay önce
  Size tamamen katılıyorum hatta çoğu konuda yine sessiz kalmışsınız yani anlattıklarınız bildiklerinizin yanında çok az.Önceden bir yanlış dile getirildiğinde düzeltilir müdahale edilirdi artık öyle şeyler kalmadı Ak parti ilçe başkanlıkları Mutahidler toplantı yerlerine dönüştü,ancak bunun bilinmesini rağmen reis önlem almamakta.
 • Selma SivrikayaSelma Sivrikaya9 ay önce
  Ahhh Trabzonum.Büyük oyuna geldi.Reise candan bağlı ilçe kadınkolları tarumar edildi.İl başkanı kendine yakin olanları yerleştirip diğerlerini ihanetle suçladı.Bunu Trabzon halki gördü.Ama merkez görmezden geldi.Hiç bir uyariyi dinlemedi.Sonuç Trabzonda Reis adına verilen oylar ve yönetime nefret var.Ahhh daha neler var.
 • rr9 ay önce
  ha birde çok ahlaklı reisiniz güneş motel hesabı şu an 10-15 milletvekili satın almanın peşindedir. Bahse girerim sizde ahlak sukut ettikten sonra normaldir
 • rr9 ay önce
  gülü istemiyorsunuz gülcüleri istiyorsunuz reisi can pahasına istiyorsunuz reisin mutemet adamları istemiyorsunuz sizin kafa baya karışık sizi 10-12 yıl önce (bugünleri görerek daha da açıkçası reisinizin kalıbının adamı olmadığını anlayarak) bıraktım ben haklı çıktım sizi de yanıma beklerim (10-12 sene önce uyardığım gibi fitne çıkarmayın derken fitnenin kendisi oldunuz
 • Seyit HanSeyit Han9 ay önce
  Konya YorumuLütfen Okuyunuz Tahir Akyürek İnadıDeğişimin d'sinin uygulanmamasıBüyükşehir Belediye Başkanlığına yapılan atamadaki büyük hataAhmet Sorgun un inefektif davranmasıMetal yorgunlarının tamamının listede olması İl Başkanlığı Milletvekillerinin Aristokrat ve Buyurgan tavırları,kibirli üslupları vs
 • hasanhasan9 ay önce
  Siz önce"rusvet haram degildir" diyen profesorlerinizinsorgulamasini bir yapin. madem inanç sahibisiniz,bu inanç dailahi adaletinancı varsa ve bu ilahı adalet tecelli etmeyecek ise o durumda baska sorular ortaya çıkmaz mı?.......
 • OfluistanbulluOfluistanbullu9 ay önce
  Hocam çok haklısınız bugün basit bir ak parti ilçe başkanı ile görüşmek için randevun varmı diyorlar.kapısı açık kalacak olan valilerden bahs ederken kdpı duvar ilçe başkanı füşündürücü...yolsuzluk slmış başını gidiyor reis yanlız bsşına mücadele ediyor farkındayız ama bu gidişata dur demeli artık yoksa yerel seçimlerde çok zor kazanır...
 • BAHADIR ALPTEKİNBAHADIR ALPTEKİN9 ay önce
  O VAKİT ARTIK İSİM VERME ZAMANIDIR !!! KİMDİR BU AK PARTİ İÇİNE HENDEK AÇANLAR ??? İSİMLER VE OLAYLAR ARTIK SOMUT BİR ŞEKİLDE İFŞA EDİLMELİ ! 5N1K ??
 • Hasan aliHasan ali9 ay önce
  Hocam Allah Razı Olsun, kalbimden ve beynimden geçenleri benim bu şekilde izah etmem mümkün değildi.Ancak; bizlerin yerine bu yükümlülüğü yerine getidiğiniz için çok teşekkür ederim.Selam ve dua ilr
 • BekalBekal9 ay önce
  Teşekkür ederim avukat bey bu düşünceye sahip oldugunuz için selam ve dua ile
 • mhmtkptn mhmtkptn 9 ay önce
  Selamunaleymkum... Muhterem hocam sizi milli gazete'den beridir takip ederim... Lakin bugün yazınızda bahsi geçen konulara çok geç kaldınız sanırım...gazeteniz akit dahil bütün akp yanlısı basın AKP'Lİ Arkadaşlar için bakanlar vekiller vesaire, vesaire herkes yalan yanlış ne yaptılarsa,söyledilerse alkışladılar atv, sabah beyaz tv, tgrt vs vs yanlışları deyeceklerine yaşa çok yaşa dediler... Artık bunları görmenin vakti geldi geçtiyor... Bu böyle biline... Birde unutmayın vaktiyle zatınız da milli gazete rahle-i tedrisinden geçtiniz (unutmayınız,!!!!) MİLLİGÖRÜŞ kadroları olmadan bu işlerin yürümeyecegimi eminim sizden iyi kimse bilemez artık vakit geçirmek olmaz ufak ufak çıtlatmanın vaktidir... ALLAH cc emanet olunuz... slm v dua...
 • MURAT MURAT 9 ay önce
  Kıymetli Hocam değerli eleştirilerinize katılmamak imkansız. Londra da, Reisin İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde ardından cezaevi sonrası kuruluş döneminderesmi gayriresmi tüm ziyaretlerinde yanındaydık.Onun için Köln deki ihtiyarlara kafa tuttuk.Onu Londra da niye konuşturuyorsunuz dediklerinde Reisin tarafındayız tüm teşkilat mensuplarıyla dedik. Bu gün Reise ulaşmak şöyle dursun Partiye yanaşamıyoruz bile.Bıktık bu müteahhitlerden işadamı kılıklı kendine çalışanlardan. Onlar işgalci biz yabancı olduk.Daha küskün olmadık
 • aliali9 ay önce
  eskiden söyle bir anlayış vardı; İnsanı yaşatki Devlet yaşasın.. Ya şimdi yandaşı yaşatki saltanatımız yaşasın.. şu bir hakikat siyaset kola kolay liyakatlı ve meziyetli adam istemez caresiz kalmadıkca ..ne olur meziyetli, liyakatlı insan: işi vazife şuuru ile yapar kanaatkardır kul hakkı der Allaha ve ahirete yakini çok güçlüdür. ya diğeri evet efendimcidir . herşey yolundader özden ziyade şekille uğraşır gemi su alırken direkleri boyamakla meşguldür... Rabbim sonumuzu hayreylesin....
 • YAVUZ SELİM İSTANBULLUYAVUZ SELİM İSTANBULLU9 ay önce
  Abdurrahman bey ,elinize ,yüreğinize sağlık Süper bir yorum aynen katılıyoruz. İNŞAALLAHmesajı alması gereken Ak Partiteşkilatlarımesajı almıştıralmayanları da tek başına %52 den fazla Cumhurun oyunu alanREİS elbette mes'ul olanlar hakkında icab edeni yapacaktır.
 • BekalBekal9 ay önce
  Dogru söze ne denir kardeş biz karşılıksız sevdik
 • Erdemm Erdemm 9 ay önce
  Yazdıklarınız çok doğru Abdurrahman Bey. Bir an önce AK Parti’de zihniyet ve teşkilatlarda değişiklik olmaz ise aynı ANAP gibi dağılıp gider. Üstelik karşısında yeryüzünün gelmiş geçmiş en çapsız ve kalitesiz muhalefeti varken. Gerçek AK Partililerin 2.sınıf insan muamelesi gördüğüne dair 2 örnek yazayım: 30 yıldır bu dava için çalışan biri milletvekilinin danışmanını en az 20 defa arıyor, arayanı bildikleri halde ne telefonlarını açıyorlar ne de geri dönüş yapıyorlar. Demek ki Jaguar’lakapılarına gitmek gerekiyormuş. Bayramda en az 100 kişiye bayram mesajı attım. İsimleriyle hitap ederek tek tek. Her kesimden,her partiden insan. Hepsi Bayram mesajıma mesajla cevap verdi . Bir kişi hariç: Yıllardan beri tanıdığım,hemşerim,aynı okulu bitirdiğimiz AK Partili milletvekili danışmanı. Burnu kaf dağına kadar uzanmış olmalı ki Bayram’da bile cevap vermeye tenezzül etmiyor. Basit görünen fakat bir zihniyeti gösteren bu örnekleri niye yazdım ? Çünkü tedbir alınmazsa bu zihniyet partiyi ANAP gibi dağıtır. Bizim gibi insanlar bağırlarına taş basar ve her halükarda hiç menfaat beklemeden ülkemizin bekası için AK Parti’ye oy verir. Ben de öyleyim. Ak Parti olduğu sürece ben ve ailem AK Parti’ye oy vermeyi sürdüreceğiz. Fakat şu atasözünü de hatırlatmak isterim: “Yola birlikte çıktıklarını yolda bulduklarınla değişirsen hepsini kaybedersin.” Allah’a emanet olunuz.
 • KararokuruKararokuru9 ay önce
  Sayın dilipak yazınızı beğendim tamda iktidarından muhalefetinden böyle yapıcı eleştiriler görmeye ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçiyoruz Ülke hepimizin arkadaşlar sonuçta hepimiz hoşgörü ve kardeşliğin olduğu yetim malının talan edilmediği hak ve özgürlüğün olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz bu gün fuat uğur muharrem ince 24 haziran akşamı gerçekten kaçırıldı diye bi yazı yazmış okuyucuyu bu kadar aptal yerine koymak bu kadarda olmaz dedirtti güya ince en sert içkiyi yuvarlamış kendi arkadaşları zorla evine götürüp yatak odasına kilitlemişler telefonunu elinden almışlar vs sanki kendiside olaya dahilmiş gibi öyle detaylar açıklamışki bu bana kabataşta elleri eldivenli üstü çıplak deri pantolonlu 80 kişi başörtülü bacıma saldırdılar fantazisini hatırlattı (kamera kayıtları var dendi bi türlü ortaya çıkmadı haberi yapanlar kendilerini yalanladılar) azıcık insaf azıcık sağduyu sn uğur size sesleniyorum taraf olacağız diye komik olmayın lütfen
 • Karar okuruKarar okuru9 ay önce
  Sayın dilipak yazınızı beğendim tamda iktidarından muhalefetinden böyle yapıcı eleştiriler görmeye ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçiyoruz Ülke hepimizin arkadaşlar sonuçta hepimiz hoşgörü ve kardeşliğin olduğu yetim malının talan edilmediği hak ve özgürlüğün olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz bu gün fuat uğur muharrem ince 24 haziran akşamı gerçekten kaçırıldı diye bi yazı yazmış okuyucuyu bu kadar aptal yerine koymak bu kadarda olmaz dedirtti güya ince en sert içkiyi yuvarlamış kendi arkadaşları zorla evine götürüp yatak odasına kilitlemişler telefonunu elinden almışlar vs sanki kendiside olaya dahilmiş gibi öyle detaylar açıklamışki bu bana kabataşta elleri eldivenli üstü çıplak deri pantolonlu 80 kişi başörtülü bacıma saldırdılar fantazisini hatırlattı (kamera kayıtları var dendi bi türlü ortaya çıkmadı haberi yapanlar kendilerini yalanladılar) azıcık insaf azıcık sağduyu sn uğur size sesleniyorum taraf olacağız diye komik olmayın lütfen
 • 9 ay önce
  Bu gidişat iyi diyosunuz yani.Sayın Dilipak yanlış tesbitlerde mi bulunmuş.Bunumu demek istiyosunuz
 • Saçmalı YORUMSaçmalı YORUM9 ay önce
  Allah razı olsun... Çoook uyardınız ama uyarmak, uyarılmayı isteyen için geçerli... Ak Parti çoktan AKP'lilerin eline geçti. Onları oradan sökmek imkansız. Onları temizlemek için yeni bir parti kurmak gerek. Ama adamlar yalakalığın kitabını yazdıkları için, orayı da anında işgal ederler. O zaman başa, özümüze dönmeliyiz. Liyakat, adalet, istişare... Oraya dönmeye de kimsenin niyeti yok.
 • abçabç9 ay önce
  Bu gidişle kayıp %7 den sonra %17 sırası ile %27 , %37devam edecek. Sınavsız müdür atanan kurumun birinde istisnalar hariç kullanılan ölçü metre gözden geçirilsin.
 • Kanber AksarayKanber Aksaray9 ay önce
  Dergli üstadım ellerinize sağlık yazdiklariz çok doğru değerli büyüklerimiz inşallah dikkate alarak yola devam ederlerSaygılarımla
 • ANKARAYA DİKKATANKARAYA DİKKAT9 ay önce
  Belediye seçimleri için lütfen Ankara’ya çok ama çok dikkat edilsin . Bugün seçim olsa acaba Ankara’yı ve kaç ilçesini kazanabiliriz . Sanırım Ankara’da şu şartlarda hiç bir ilçeyi kazanamayız diye konuşuluyor . Yenimahalleyi kaybettik blr daha da alamıyoruz . Diğer ilçelerinde bu şekilde kaybedilme riski çok büyük diye konuşuluyor . Sebeplerini de halk çok iyi sayıyor ve bunlar da gerçekten doğru . Bir insanı neden iki dönemden fazla korlar ki . İki dönemden fazla koyunca zıvanadan çıkıyor insanoğlu . Ankara’da büyük ilçelerde eğitim müdürleri çok başarısız . Acilen , şimdiden buralarda değişim yapılmaz , belediyelerle uyumlu yöneticiler gelmezse yarın çok geç olabiliyor . Millet her şeyi not ediyor ve sandıkta da gereğini yapıyor . Millet gereğini yapmadan lütfen bir şeyler yapın Ankaramız için lütfen ....
 • MehmetMehmet9 ay önce
  Değerli hocam sizin gibi yapıcı eleştiri yapanlar olduğu için çok mutluyum. Bir şeylerin düzelmesi için bu tür eleştiriler zaruri ihtiyaç olarak düşünüyorum. Akp hak sahibine hakkını teslim etmediği için oylarını MHP ye kaptırmıştır. Emniyet teşkilatının özlük haklarının düzeltilmesinde çok ihmalkar davrandılar. Yıllardır ihmal edildi. Polislere Haftalik 40 saat üzeri çalışmaya mesai ücreti verirse MHP kaptırdığı oyları geri alabilir. En az 3 puanlık oy demektir. Böyle bir düzenleme yapılırsa polislerin hem gönlü hem de oyunu alır.
 • Gürkan savarGürkan savar9 ay önce
  Sayın dilipak ben ak parti kuruluş aşamasından beri hizmet ediyorum hemde tayyip bey kadar size tek sözüm şudur eğer Allah'a inancınız vars ki vardır benim ak parti veReyis için yaptığım mücadele Allah biliyor ama amacıma olaştım tüm ekibimle ama yemin olsun benim. Ve ekibim için son çalışma ben çalışıyım hiç bilmediğim ve gürmediğim kişi vekil başkan encümen biz eşek yok Artık yerel seçimlerde herkese hayırlı olsun kardeşim saygı ve. Sevgiler
 • Belediye seçimleri Belediye seçimleri 9 ay önce
  Hocam mükemmel tespitler . Belediye seçimleri çok önemli . Belediyeleri kaybeden iktidarda zor tutunur . Belediyeleri kazananlar iktidara çok çabuk ve Kolay yürüyor . En zor seçim belediye seçimleri olacak . Çünkü Burda halk partilerden çok adaylara ve o il yada ilçedeki hem belediye hizmetlerine hem de hükümetin atadığı bürokratlara ve bunların hizmetlerine oy veriyor . Belediye başkanını. Biraz da şahsına oy veriyor . Maalesef mevcut belediye başkanları ve icraatlarından çok kan kaybı var gözüküyor . Zaten blr insanı en fazla iki kez aday yapmak lazım . Üçüncü kez başkan olunca gerçekten çok sıkıntılı işler yapılıyor . Kerameti kendilerinden bilip yan yollara sapıyorlar güç odakları oluşuyor . Ankara’yı lütfen çok ama çok iyi inceleyin , teftiş edin , tebdil-i kıyafet icraatlarını soruşturun . Bir de ilçeler de ve illerde il ilçe milli eğitim müdürleri çok önemli . Çünkü eğitim. Herkesi ilgilendiriyor . İl ve ilçe milli eğitim müdürlerini gücünüz yeterse değiştiren , mevcut belediye başkanlarını yenileyin , Allah’ın izniyle belediyelerin çoğunu alırız inşaallah . Yoksa tam tersi olur . Lütfen yapım bunları ...
 • halit yaşar Bükülmezhalit yaşar Bükülmez9 ay önce
  sayın dilipak,akpartinin oyunun neden düştüğünü millet analiz edebiliyorda sen hala çne çalıyorsun.bu seçim MHP nin baraj altına indiirilmesi hedefnolduğu için akp oyları MHP barajın üzerinde tutmak hedefti.bunun cevabını öğrenmen gerekir.öyle anap gibi olur cart curtla olmaz.siyaset bir bilimdiriyi öğrenmek gerekir.politika ile karıştırılmasın.
 • محمد زكيمحمد زكي9 ay önce
  Sayın HocamAllah razı olsun eleştirileriniz dostanedir. Gerçekler bazı çıkar ve menfaat ehli için zor ve dokundurucu oluyor aslında sert ve dokunaklı olacakki kendileri büründükler canavar postlarında çıksınlar.Allah rıza içinDiyarbakıra baktığımızda,Diyarbakıra tepeden tırnağa ben benim yetkiliyim diyen herkes elinden geleni AK PARTİ'nin kaybetmesi için güzel çalışmalar yaptıkları ortadadır. Kendi nefislerinin yüceliğinde başka hiç bir çalışmanın olmadığı ortadadırمع السلام
 • lokman eren.lokman eren.9 ay önce
  TEBRİK EDERİM Abbasilerdemi ,selçuklulardamı , siz daha iyi bilirsiniz,nasıl olursa bunlar bizden,biz ötekiler kakalım demişler ve dediklerinin tam tersi olmuş.senin görüşünde milyonlarca insan var.inşaallah rabbim hayır eyler..:
 • Engin şahinEngin şahin9 ay önce
  Ak parti Bazı bölgelerde halkın istemediği adayları milletvekili adayı olarak gösterdiSonuç böyle oldu...
 • NejmiNejmi9 ay önce
  agziniza saglik hocam.butun secimlerde akpartiye oy vermis birisi olarak Bu secimlerde mhp ye verdim.akpartinin cikarcilardan temizlenmesi gerekir.birde deli dumrul misali bukopruden mecbur Gececen dedikleri icin oy vermedim.kazandigimiz uckurus Onuda Elimizden aldilar
 • İbrahim Erkanİbrahim Erkan9 ay önce
  Hocam yorumlarınız tam isabet. Inşallah sayın başkanımız durumun farkındadır. İktidarların en büyük sorunu rüşvet ve adam kayırma dir. Liyakatte onemli bir konu. Lütfen sizde sesimiz olun bu yazilan yorumlari ve sizin degerli yazilarinizi ulastirmanin bir yolunu bulun. Selam ve dua ile.
 • İkrarİkrar9 ay önce
  Sayin dilipak hocam bu kadar yorumcu bana sahici gelmiyor bu bizim aleyhimize secimde hizini alamayanhep bugunu beklemislerbu beni fazla rahatdiz etti seni bilmem bunlar vatanin ocagina incir dikmek isteyenler dusman pusudaaldanma timsagin goz yasina elfatiha diker mezar tasina
 • Sancar Sancar 9 ay önce
  MHP “dürüst ve temiz siyaset” çıkışı...bu ne demek hocam, oylar düşmeseydi bunu konuşmayacaktın. Bugüne kadar görmezden geldin.
 • İsmail hakkı Bozkurtİsmail hakkı Bozkurt9 ay önce
  Kapıda karşılanmak için Jaguar’la mı gelmek gerek. KRİPTO cehape liler kamudan ve ak partiden temizlenmezse yerel şeçimler ve bundan sonrası hüsran devam eden süreçte AK Parti ANAP gibi dağılır gider.
 • OO9 ay önce
  Yazınız beni akp'li yıllara götürdü ki o yıllarda nasıl inançla,özveri ile çalışıyorduk,3 y ile çıkılan bir yol vardı ve maalesef o yolun çıkmaz bir sokak olduğunu görduk.Sizler dost olarak uyarılarınızı yapar ve uyarılarınız dikkate alınırsa o çıkarcılardan parti temizlenir ve cezaevinde ki kadın,bebekler ve hastalar adli kontrolle serbest bırakılırsa ancak yuvaya dönüşler yaşanır. Akp; adının gerğini yerine getirirse neden olmasın.Size yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederim.Dürüst kalemlere selam olsun...
 • irfan gökçeirfan gökçe9 ay önce
  hocam allah senden razı olsunyapmış olduğun eleştilerin tam isabet inşallah yanlız adam bunları görüp teşkilatlara bir çeki düzen verecek kal sağlıcakla
 • ZaferZafer9 ay önce
  Mahmutcuğum bunlar bizden diye yapılan hataları söylenmesin bu seçtiklerimizin hangisini tanıyoruz hepsi maşallah peygamber gibi adamlar hata yapmazlar vursun calsin milleti horlasın bizde diyelim ama adamlar çalışıyor diyelim.Bana göre şimdiye kadarki seçtiklerimizin en iyisi bunlar ama bir rehavet var bir kötüye gidiş var bir dur denmezse kalmaz saydıkların partilerden farkı yakında.Sence bu kadar siyasi yöneticilerden parti fark etmez kaç tanesi bu görevlere Allah için millete hizmet için talip oldu makam mevki para şeytan adem peygamberi yodan cikaran ve karşı tarafta insan.Zamaninda tedbir alınmaz veya uyarilmazsa geçmiş olsun
 • İkrarİkrar9 ay önce
  Arkadaslar bir ermenistana oy verecek kadar ileri giden bunlar hala hazmediler adi aslan olsada bence bir tilki ve diegerlerinin ilki cumhur ittifakinda basarili olamadi simdi sira belediyelerde bunlarin kuyruk acisi bellicunku bizdede kurnazlik varsa birazcik taniriz saniyorki belediyeleri aliriz aldanmayin
 • Mahmut ARSLANMahmut ARSLAN9 ay önce
  Arkadaşlar görüşlerinize katılıyorum yapılacak olan şey tepedekilerin yapamadığını bizlerin yani her durumda ak partiye verenlerin yapması yani belediye başkanlığında oylarımızı hdp veya CHP ye verelim sorunu kökten çözelim yani şapkalarını önlerine düşürelim sonraki seçime kadar Diyarbakıra yani kayyum atanan belediyeliklere nasıl hizmet ediliyorsa o hizmeti alalım. İnanın şu yazıyı yazarken bile içim kan ağlıyor. Benki bu iki partiye oy vereceğime Ermenistan devlet başkanına oy veririm derdim nereden nereye. Allah sonumuzu hayır etsin. Çünkü başka türlü düzeleceği yok. Yani içi kan ağlayarak kerhen ak partiye oy verenlere halını hatırını sormayacaklar çünkü onlar çantada keklik.
 • Veysel emreVeysel emre9 ay önce
  Hocam keşke #HÜDAPAR'ı da görseniz bi...ozaman gerçek dostluğu göreceksiniz...
 • saddisaddi9 ay önce
  AKP ni,n bu hale gelmesini bekliyordum. Tayyip Bey çoook hatalar yapıyor.İdam konusu, adalet sistemindeki facia bunların başında geliyor. Çocuklar öldürülüyor. Katiller serbestbırakılıyor. Rüşvetten geçilmiyor. Fetöcüler ortada geziyor.
 • Adem KalkanAdem Kalkan9 ay önce
  Kaleminize sağlık Abdurrahman hocam, tespitlerinize aynen katılıyorum,Beynimden,gönlümden geçenleri yazmışsınız.Allah razı olsun
 • CanCan9 ay önce
  Hocam söylediğiniz tespitler doğru yalnız doğuda kimi koyarsak koy HDP ye PKK ya destek veren bir zihniyet var.bunlar nolucak?Kürtler muslumandır diyoruz lakin namaz kilanlar gidip komünistleri destekliyor.tabiki de hepsi değil.ama böyle bir kitle var.doguda halk korkuyor da demeyin.ey doğu halkı gömün şu bozuk güruhu .
 • Petrol İstasyonu bayiiPetrol İstasyonu bayii9 ay önce
  Konya büyükşehir belediyesi konya il sınırları içerisindeki tüm işyerlerinin çalışma ruhsatıyla ilgili belgelerni belediyelerden ve işletme sahiplerinden topladı. İşyerlerinin adreslerini değiştirdi. Yeni adrese göre çalışma ruhsatı (GSM ruhsatı )vereceğim dedi. Her belgeyi yeni ruhsat alıyor gibi tamamlattı. Komisyonda inceleyip şu eksik bu eksik diye bahane bulup 25-30 yıldır çalışan, yerel ilçe ve kasaba belediyelerinden almış olduğumuz ruhsatlarımızı kazanılmış hak kabul etmeyip güncelve değişen mevzuata göre yeni karayolları geçiş izin belgesi istedi. Karayollarına gidiyoruz senin belgen var belediyeye git.diyor.Belediyeye gidiyoruz önceki belediye karayollarından görüş istememiş kendiniz belgeyi almışsınız ben görüş isteyeceğim diyor.Görüş şimdiki tarihe göre istenince yoldan çekme mesafeleri değişmiş işyerinin sağında solunda imar yolu var karayolları yetkilisi bunları kapatmazsan görüş vermem diyor. Ben belediyenin yolunu nasıl kapatayım. Konyadaki bir belediye yetkilisi bana yardımcı olmaak için uğraşanarkadaşıma boşuna uğraşmayın belediyenin çok borcu var biz işyerlerinden 2-3 milyon almadan bu ruhsatı vermeyiz diyor. Mahkemeye versek kimi kime şikayet edeceğiz.Belediyedeki görevliler sen haklısınBimere ve Cimere yaz diyorlar yazı bimerden ve cimerden belediyeye geliyor belediye tutumunu daha da sertleştiriyor. Malımızla canımızla ve oy verdiğim akpartili belediye ile rezil olduk. Sıkıntıda 9 tane diş çektirdim antideprasan kullanıyorum.Büyükşehir yasasını çıkaran AKP, bizm işyerlerini yetki alanı içine alıp adresimizi değiştiren büyükşehir belediyesiAkp nin, önceki ruhsatlarımızı veren belediyeler AKP li.Bizim vatandaş olarak suçumuz ne. Zaten ucuz mazot adı altında aldığımız fiyatın altında satış yapanlar yüzünden zarar etmekten bittik bir de bürokrasiyle uğraşıyoruz. Bu arada konuyu iç işleri bakanına ve AKP konya il başkanına da anlattık maallesef Türkiyede bürokrasi böyle diyorlar.Siz olsanız ne yapardınız. İntihar mı edelim.Selamlar.
 • YükselYüksel9 ay önce
  ..........................
 • SayarSayar9 ay önce
  Sayın Dilipak Allah razı olsun dost acı söyler bir ak partili olarak içim yanıyor söylediklerinizin eksiği var fazlası yok gerçekleri yazmaya devam bekliyoruz
 • okurokur9 ay önce
  Allah razı olsun. eksiği var fazlası yok. aynen altını imzalıyorum. ancak bu kadar hassas anlatılabilirdi. biraz rahatladım ama tam değil. hakikaten mesaj aldık dedi reis ama uygulamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. ittifaktan öte yeni birlikten en büyük beklentimiz bu.
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc9 ay önce
  Meral ablayi bir devirsinler, toplucagecerler.
 • ZaferZafer9 ay önce
  Belediyeler ah belediyeler kraldan çok kralcı rantın adam kayırmacılığın vurdum duymazlıgın vatandaşa tepeden bakmanın bugün git yarın gel in vatandaşı ..kine takmamanin... merkezi oldu hizmet diye de gösterdikleri yandaşlara yaptırdıkları park bahçe ve vatandaşın anasını ağlatarak yaptıkları kentsel dönüşüm vay senin binanın ruhsatı yok yok senin evin şunu yok bunu yok (vatandaş ne yapsın önceki dönemlerde sistem böyleydi adam evini yapalı 20-30 yıl olmuş) al şu üç kuruş parayı yürü bankaya faiz al ev al ölünceye kadar bu faizi öde şimdi devlet imar barışı çıkarmış belediye yine şeyinde tuz yalatıyor ama bunlar kimin suçu bu hükümetin kim bunlara bu yetkiyi verdi ve niye gelip denetlemiyorsun
 • YaşarYaşar9 ay önce
  Abdurrahman Abim Ellerinize Kaleminize sağlık,şu anki durumu ortamı o kadar güzel ve net anlatmışsınızki,benim gibi bir vatandaşın diline tercüman olmuşsunuz ağzınıza yüreğinize sağlık,maalesef durumun vahameti bu kadar ortada,çok isabetli bir yazı olmuş,Hörmetle Ellerinizden öpüyorum Saygılar Kıymetli Abim
 • Hesap GünüHesap Günü9 ay önce
  Kocasolak rumuzlu kardeşim, yorumunu okudum tüylerim diken diken, diline, eline sağlık. Reisim artık memur, amir, nankör takımı değil; özel sektörde üç kuruşa ezilen vatandaşıma bu dönem güzellik yapman gerek. İnsanız hepimiz, nefsimiz var, irade bir yere kadar, çoluk çocuk ekmek bekler, gelecek bekler. Memur takımı altı ay önceden yaz tatili rezervasyonunu yaparken özel sektör işçisi hiçbir özlük hakkı olmadan, iş geleceği belirsiz bir şekilde üç kuruşa kölelik etmekte. Elbette davamızı parayla satma değil derdimiz ama attığımız oyda çocuğumuzun rızkı, hakkı var. Bir kıdem tazminatı yasasını bile geçirmediniz, büyük bir umutla bekledik onu. Sonunda ne duyduk haberlerde; yine memura hangi kolaylıklar sağlandığını, maaşına yüzde kaç zam yapılacağını. Reisim inan bu dönem son dönemdir gariban için, iradesi son raddeye gelmiştir. O listelerdeki pişkinlere son kez oy attılar.
 • MustafaMustafa9 ay önce
  Bence mhp kabul etmesin. Bunlar iyi niyetle geçmez. Fitne için ve diğer vekilleri reisin aleyhine etkilemek için geçerler. Aman dikkat!!!
 • FatsalıFatsalı9 ay önce
  Bu minvalde çok yazı kaleme aldınız hocam önce tşk. Ak parti adam kuyma makinesi çalışır durumda kırılan onca insan varki bu günkü tablo ya şükretsinler. Sokakta caddede meydanda mücadele etmiş insanlar öyle bir harcandıki artık o insanları ikna edemez ak parti. Yani birileri mücadele etti birileri hayasızcs onların üzerinden pastayı kapıp gitti. İlk hüsran yerel seçimler benden demesi. Selam ederiz.
 • ahmet öztürkahmet öztürk9 ay önce
  cümleten merhabalar selam ve dua ile.evet abdurrahman ağabeyin dediklerine aynen katılıyoruz.dediklri gerçekten doğru.ama gel görki bu torpil işleri asla bitmez ve devam edecektir.makam mevki şöhret para imanlı adam için en büyük tehlikedir.bunlarla imtihan olmak ayrıca büyük zorluktur.güvendiğiniz en büyük dostunuz bile yukarda saydıklarımdan biri önüne geldiği anda dğişebiliyor.aniden senin karşına çıkabiliyor.seçimi düşünün.temel karamollaoğlu hepimizin müslüman olarak tanıdığı birisi.ne yaptı terör partisinin savunuculuğuna soyundu.iyi partinin dostu oldu.chp nin milletvekili çıkarmasına yardımcı oldu.chp ki senelerden beri inançlı insanlara kan kusturan bir zihniyet.yani güvendiğimiz birini görevlendirdiğimizde bir bakıyorsun iki gün sonra senin aleyhinde at koşturuyor.onun için bu işler öyle yazıldığı gibi olmuyor dikkatli olmak zorundayız.seçtiklerimiz dahi aleyhimizde olabiliyorlar.yukarda da söyledim tele karamollaoğlu pkklı selahatinin soçsuz olduğunu söylüyor ve hapisten çıkarılmasını destekliyor....gel buradan yak....
 • CihadCihad9 ay önce
  Binlerce insan 15 temmuzdan suçsuz yere hain yaftası yedi işinden atıldı. Ama hükümet bu sorunları çözmek konusunda mış gibi yapıyor. Eğer adalet çökerse devlet çöker.Adaletsizlikle devleti bekası sağlanmaz.Ama siz bile bu haksızlıklar karşısında sustunuz.Hala susmaktasınız.
 • ramazankoçramazankoç9 ay önce
  allahaşükürhiçbirşeyolmadıkorktuğumuz olmadı kızım ankilozanhastasıkendd kimyacı laboranthergün bir organındanşikayey başlıyorben5 kalpamelıyatoldum evimtam20senedirmutahiteverdim yaplmıyor benbiremekliyimhasta yavrumunda sigortasıbenimüzerimdeilaçmuayene katkı payıçocuk birgittimi hastaneyetamamşimdi mutahidin yanındangeldimsonagelenmuameler daha4ay bekler dedievisüriyelere acıdımverdimüşümesin kağıt tolarkendiye evliktençıkmışbabalarıgitmiş8çucukburdasenin tuzunkurudilipak beni gibideğilsin hiçişyapan yokbenbiremekliyim kira hastalıkhastanede birtedaviedenyoközelideöyle devletde öyle benne yapacağımışaşırdımsenhertaraf güllükgülüstanlık yaz 8sene hollandadaçalıştımokafirlerde hiçzorlukçekmedeimkendiyurdumda bendentercümanistiyormemurallahaşkınaşekildeğiştir birbelediyehastaneyegitgör erdoğanmı dersinyandımallahımbanayardım edindiye bağırıportdakalırsınben kendievimlemreziloldu osmaniyeldilpakbeni arkadaşım karayiğitliçağşaklıbunları doğrudürüsty7ayılarmıbilmiyorummilltinişiallahakalmış allahyardımcımızolsun. kayseridenyazıyorum.
 • murtmurt9 ay önce
  secim kalksın gerek yok secime
 • mustafa cbkmustafa cbk9 ay önce
  güzel bir yazıolmuşama kararvericiler ucu kendinedokunduğu için cumhurbaşkanınaduyurmuyorlar şamil tayyarbeyin çırpınışlarını okuduk
 • bilalbilal9 ay önce
  Sayın Dilipak. İktidar, güçlünün yanında olmak sizide değiştirdi. Malesef 90ların Dilipaki değilsiniz. Bu yazınızı 24.06. seçiminden önce neden yazmadınız? Öz eleştiriden uzak, AKPnin yanlışlarını dile getiren, dürüst ve iyi niyetli eleştiri yapanların sesi, kalemi olmadınız. Sizde mahalle baskısından çekindiniz. Şimdi başka yerlerde suçlu aramanın anlamı yok. Özeleştiri yapanlara münafık hain denilirken neden sustunuz?
 • MustafaMustafa9 ay önce
  Belediye başkanları devletin yaptığı hizmetleri sanki babasının parası ile yapmis gibi lanse ediyor.iftar yemeklerini kendi cebinde çıkmış gibi yapıyor.bunlar artık hasta hergün AK parti adına değil medyada kendini anlatıyor reklam bunların psikolojisini bozmuş
 • motoraksmotoraks9 ay önce
  Konyadan bld.başk. Tahir Akyurek in aday olduğunu duyunca eyvah dedim gitti iki millrtvekili. Bu işler boyle gunu geçmiş işlevsizleri raftan alacaksın.
 • Hesap GünüHesap Günü9 ay önce
  26 Haziran tarihli "seçmen davranışlarındaki geçişgenlikler" yazısına aynen bunları yazdım ve ne hikmetse yorumum yayınlamadı. Yıllardır takip ettiğim Akit gazetesinden beklemediğim bir davranıştı bu. Ama bugün görüyorum ki sayın Dilipak gerçeklerin farkında olan ve objektif yazan bir insan. Kendimde üyesi olduğum Ak Parti ilimiz teşkilatındaki kokuşmuşluğu görseniz, Reisin üzerimizdeki hatırının ne denli güçlü olduğunu, nefsimizi nelerle sınadığımızı anlasanız, bize hak verirsiniz. Defalarca haklı gerekçelerle şikayet ettiğimiz haramzadeler 5 yıllığına yine bizi temsil edecek. İl teşkilatı deseniz yine bu kişiler domine etmiş durumda, bölge koordinatörüne kadar herkesi bağlamışlar. Hiçbir haklı gerekçeli şikayet yukarıya ulaşmıyor. Bu şikayetlerin içerisinde çoluğun çocuğun rızkıyla oynamaya kadar varan çok büyük mağduriyetler var. Maalesef yerelde önümüz karanlık. Fetönün güçlü olduğu bir ilde yaşıyoruz zaten, birde böyle kişiler yüzünden kimseye söyleyecek sözümüz kalmıyor. Bu davanın arkasında tamamen temiz duygularla duran gariban vatandaşımıza yazık oluyor. Lütfen sesimizi Reise duyurun, bizlerin Ak Partiden beklediğimiz tek menfaat çocuklarımıza güvenli, güçlü bir devlet bırakması. Bizleri oyuncak etmesinler bu pişkinlere.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş9 ay önce
  AK Parti eğri oturup doğru konuşacak olursak 81 ilden 69’unda eskiye göre daha az oy alınmış. Bu gerçek görülmeli ve sorumlularından hesap sorulmalı. bundan sonra eğer ak parti kendisini düzeltmezse bu oylarıda hiiiççç bulamayacaktır. ak partinin içi bir sürü kafası çalışmayan füzuli adamlarla dolu olup ihale peşinde koşmaktadırlar. vatandaşın dertleri umurlarında bile değildir. bu gün etin , soğanın , patatesin vede dövizin yükselmesi akp iktidarında kafası çalışmayan füzuli adamlar yüzündendir. bir çiçekle (r.t.erdoğan) yaz olmaz misali. akp ye vatandaşını düşünen yöeticiler lazımdır.
 • Aslan köroglu Aslan köroglu 9 ay önce
  Eleştiri
 • HsnHsn9 ay önce
  pek sanmıyorum ama eğer bu olursa bu mhp yi ak partiye karşı kışkırtma amaçlı güçlü görünsün diye feto talimatı ile olabilir
 • IlbeyIlbey9 ay önce
  Fuzuli ne demis hocam"Selam verdim,RUSVET degil diye almadilar" demis....Gelin iki dakkaligina gercek iman sahibi,delikanli olunsoz verin ..Bundan sonra BIZMUSLUMANLIGITEMSILETMIYORUZdeyin ,mekani cennet olsun M.Ikbalin,Akifin100 yil once dedigi gibi alninizdan opeyim..Yoksa hem muslumanmis gibi yapip ,hemde fetoscular,menzilciler , cubbeli kefen pazarlamacilari,vs bilumum din tuccarlariyla ayni safta yer alirsiniz.Muslumanlikbu sig duzeye en az 3 beden buyuk grlir,ISLAM medeniyettir...Mensei flu paralarla Mehmet Karaduman beyin Tekbir kreasyonunu terk edip,Louis Vitton ,Burberrys,Wakko ipeklilerle orunup basortusu meselesini cozersiniz ama testtur ortadan kalkar...Ortalikda bir alay basortulu BARBIE'ler fink atiyor...Hayvan terli yemiyor,Allahin kandiracaginizimi saniyorsunuz.Ozel jetle Kuduse tesbih namazi kilmaya gidiyoruz diye hem ziyaret hem ticaretler...Burdan kilsaniz sanki Allaha ulasmayacak...Herkes tevbe etsin ve ayak altindan cekilsin, sayet ebedi hayati icin kendine iyilik etmek istiyorsa,nasuh tevbe ve inziva organik tarim ve yumurta tavuk vs gibi mesgale,hayirli olur..Dost tavsiyesi,selam ve dua ile..
 • MUSAKARLIDAĞMUSAKARLIDAĞ9 ay önce
  HOCAMHİSSİYATIMIZATERCÜMANOLDUNUZ.YILLARDIRAKPOYVERENKARDEŞLERİMAKPZENGİNDOSTUOLDUDİYESANDIGAGİTMEDİ.YERELSEÇİMDEAKPBİRÇOK YERDEHAVASINIALIR.SELAMALEYKÜM
 • MustafaMustafa9 ay önce
  Çok güzel bir yazı hocam.doğruları yazmışsınız.mevcut belediyecilerin mal varlığı mutlaka araştırılmalı hesap sorulmalı.biz oylarimizi belediye başkanları akrabalarini ve çevresini alsınlar diye vermedik.urfa bunları haketmiyor.oy düşüşüne bakarmisin
 • melih53melih539 ay önce
  sayın hocam aylardır yazdık intibak çok önemli bir sosyal konu..n eyazıkki davutoğlu ve ekibi yaklaşık 6 milyon aileyi o dönem darmadağın etti.küstürdü..o seçmen hala gelmiş değil sebebide ak partinin bu durumu düzeltmemesi..ak partinin aldığı oy % 42..ki .hertürlü olanaklarla alınabilen oy bu..bayram ikramiyesi olmasa bunuda alamazdı..siz iyi insanlara hep yazdık hocam uyarın ..ama ne yazıkki sizlerdendeyazı çıkmadı bu sorunla ilgili...eğer chp içinden sağlam herkesi kucaklayıcı masa başı sosyal hak savunucu olmayan samimi bir lider çıkarsa oyları silip süpürür..kılıçdaroğlunun bırakamama sebebi sevdası nedendir ..mesela doğal işbank başkanlığı olabilirmi...**birde böyle düşünün .baykalın bırakamama sebebi neysekılıçdarında odur..bu arada borsayı izleyin..bazı şirketlerin **ve bankaların özellikle iştiraklerini**???
 • GuliGuli9 ay önce
  Az sayıdaki partili hariç yeni yetme çoğu kişi dava ruhunda yoksun. En basit atamalarda bile torpilsiz iş yürümüyor. Üniversite, belediye, öğretmen alımlarında referanssız alım yapılmıyor. Fetö soruşturmaları halkın mütedeyyin kesiminin başında kılıç gibi sallanıp duruyor. Bunların birçoğu AK partiye oy veren, Fetö nün hainliğini geç veya AK Parti ile beraber farkeden insanlar. Gerçek hainlerin tesbiti için çok büyük bir kitlenin itham edilmesi oy kaybettiriyor. Uyarılarınıza rağmen değişen bir şeyin de olmayacağı kanaatindeyim. Ancak AK partiden başka da gidişatı değiştirme yeteneğine sahip bir oluşum gözükmüyor. O nedenle uyarılarınız ülke adına çok önemli.

Günün Özeti