• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Zuckerberg, kriptodan umudunu kesti

Meta, kripto para cüzdan uygulaması Novi'nin fişini çekmeye karar verdi.

Yeniakit Publisher
2022-07-03 03:55:00 -
Zuckerberg, kriptodan umudunu kesti

Geçen yıl adını Facebook'tan Meta Platforms'a değiştiren sosyal medya devi şaşırtan bir karar aldı. Kripto para cüzdan hizmeti Novi'yi Eylül ayında kapatacağını duyurdu. Bir süredir kripto para ve dijital varlıklar ile ilgili testler yürüten Meta, son hamlesiyle birlikte kripto paralardan tamamen çekilmiş durumda.

Meta, kripto para cüzdanı Novi'nin fişini çekiyor

Novi'nin amacı, Facebook veya WhatsApp üzerinden hızlı bir şekilde kripto para transferi yapılmasını sağlamaktı. Novi cüzdanındaki ödemeler ilk aşamada ABD dolarına eşdeğer Pax Dollar (USDP) stablecoin ile yapıldı. Cüzdan, Novi uygulamasına ek olarak WhatsApp üzerinden kullanılabiliyordu.

Meta'nın son duyurusuna göre, Novi uygulaması ve WhatsApp'ın bir parçası olan Novi özelliği 1 Eylül'den itibaren kullanılamayacak. 21 Temmuz tarihinden sonra cüzdanlara para eklemesi yapılamayacak ve kullanıcıların kripto paralarını tamamen çekmeleri istendi.

Meta, Novi hizmetini kapatıyor olsa da, projeyi tam olarak iptal etmiyor. Kripto para cüzdan teknolojisini metaverse geliştirme gibi gelecekteki diğer ürünlerde kullanmayı planladığını söyledi. Şirket sözcüsü Bloomberg'e yaptığı açıklamada şunları aktardı:

Meta'yı blockchain üzerinde oluşturmak ve dijital koleksiyonlar gibi yeni ürünler sunmak için bu alandan zaten yararlanıyoruz. Bu teknolojilerin metaverse'e getirebileceği değer konusunda çok iyimser olduğumuz için, web3'te bizden daha fazlasını göreceksiniz.

Meta'nın kripto para ve cüzdan projeleri aslında son yıllara damgasını vurmayı başardı. Daha önce Diem isimli (ilk ismi Libra'ydı) dijital varlığını sunan ve kısa sürede başarısızlığını kabul eden Meta, Diem Association'ı sattı ve ekibini dağıttı.

Meta blockchain ürünlerinden tamamen uzaklaşmış değil. İlerleyen süreçte şirketin Facebook üzerinden NFT yayınlaması bekleniyor. Mayıs ayında başlatılan çalışmalara göre, NFT üretilmesine izin verileceği olası beklentiler arasında.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

adnan

Vuracağını vurdu demekki.Bilgisayar başından dünyayla kendi coin'inle kendi kurallarınla kumar oyna ve soy.Sonrada Metaverse üzerinden çarparsınız...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23