• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yerli oto için hazırlıklar tam gaz sürüyor! Şarj istasyonlarında dönüşüm başladı

Bu yıl adı konacak, 2022’de de yola çıkması planlanan yerli marka elektrikli otomobil için 81 ilin 60’ında şarj ünitesi kuruldu. Kamu kurumları tarafından da bu üniteleri Türkiye geneline yaymaya yönelik çalışmalara hız verildi. Şarj noktalarının akaryakıt istasyonlarına, otoparklara ve AVM’lere adaptasyonu için yasal düzenlemeler yapıldı.

Yeniakit Publisher
2020-01-13 10:52:00 - 2020-01-13 10:53:18
Yerli oto için hazırlıklar tam gaz sürüyor! Şarj istasyonlarında dönüşüm başladı

 Akit  Ekonomi 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek yerli otomobil projesi için tüm imkânlar seferber edildi. 2020’de markası belli olacak, 2022’de seri üretimine geçilecek elektrikli SUV ve sedan modeller için Türkiye genelinde şarj istasyonları oluşturulmaya başlandı.

Çalışmalar sürüyor

81 ilin 60’ında devreye giren istasyonlar için kamu kurumlarınca da yasal düzenlemelere gidiliyor. Art arda yönetmelikler yayınlanıyor. Örneğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’yle akaryakıt istasyonlarının şarj istasyonlarına dönüşmelerine imkân tanınıyor. Bakanlığın Otopark Yönetmeliği’nde de bölgesel ve genel otoparklar ile AVM’lerde şarj üniteleri kurulması öngörülüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise yaptığı düzenlemeyle taşıtlara otoparklarda ücretsiz veya uygun fiyatla şarj hizmeti verilmesinin önünü açmış durumda.

25 firma öne çıkıyor

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, şarj istasyonlarının sayısının giderek arttığına dikkat çekti. Berkan, “Şu anda 60 ilimizde istasyonlara gidip taşıtları şarj etmek mümkün” dedi. Bayram, şarj istasyonu alanında 25 firmanın öne çıktığını da dile getirdi.

Türkiye’de toplam bin 600 adet elektrikli otomobil trafikte. Araştırmalar bu rakamın giderek artacağını ortaya koyuyor. Pek çok ülkede de eğilim aynı. Nitekim dünya genelinde 2030’da 125 milyon elektrikli ve hibrit taşıtın yollarda olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin otomobili Las Vegas’ta tanıtıldı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 2022’de yollara çıkacak olan Türkiye’nin Otomobilini, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıttı.

TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, Geleceğin Mobilite Çağını Birlikte Tasarlayalım başlıklı panelde, “Türkiyenin Otomobili”ni ve Türkiye otomotiv endüstrisinin mobilite ekosistemine nasıl dönüşeceğini anlattı. Öte yandan TOGG, pazara sunacağı otomobillerin teknik ve donanım özellikleriyle de ilklere ve enlere imza atacak. TOGG, 2022 yılında C-SUV modeli pazara çıktığında, Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli, sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek C-SUV modeli, bu ilklerin yanı sıra sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi, en iyi hızlanma performansı ve en düşük toplam sahip olma maliyeti gibi özellikleriyle de rakiplerinin önünde yer alacak.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mert

Yüzde 50 yabancı otomobilin...yüzde 100 yerli ve milli ARGEsi ile batarja üreticisini, otonom sürüş sistemi, kamera, sensör üreticisini, elektrikli motor üreticisini, yazılım ve ECU üreticisini, fren sistemi üreticisini...açıklamadiğinız sürece araba yüzde 50 yabancı kalır.
 • Yanıtla

Erken seçim geliyor,

Altay tankının motoru bulunamadığı gibi otomobilde seçim yatırımı olarak kalmaz İnşaAllah ...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23