Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme: Kabul edildi

Askerlik süresini 6 aya düşüren madde TBMM Genel Kurulu'nda resmen kabul edildi.

18 Haziran 2019 Salı 19:44
Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme: Kabul edildi

Askeralma Kanunu Teklifi'nin, askerlik süresini 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylık süresini ise 12 ay olarak öngören maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Genel Kurulda, temel kanun olarak görüşülen teklifin, 1. bölümündeki ilk 6 maddesi kabul edildi.

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecbur olacak, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

Hizmet süresi belli oldu

Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esasları Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

Bu şekilde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yükümlüler hakkında ilk 6 aylık hizmet süresi için ayrı, diğer 6 aylık hizmet süresi için ayrı terhis belgesi tanzim edilecek.
Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlerin sayı, istek, tercih durumları ve özlük hakları, ilgili kuvvet komutanlıkları tarafından yürütülecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenecek.
Teklifin, "Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilebilir" hükmüne, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının verdiği önergeyle "Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamaz" ibaresi eklendi.

Teklifin görüşmeleri Genel Kurulda devam ediyor.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Haziran 2019 Salı 19:44

YORUM YAZ

 • Subay kadrosu yazan şahısSubay kadrosu yazan şahıs28 gün önce
  Hemen teşhisi koymuşsun , korgeneral ve altı rütbeliler tamamen fetö diye. Sosyal medyada erdoğan dan tut 1000 aliye kadar bütün akp fetö ya övgüler düzdüğü videolarla dolu, özellikle i.melih, arınç , bozdağ vs. Bunların hepsi sütten çıkmış akkaşık ama fetöşün okullarından birinin yan sokağından tesadüfen geçen biri fetöcü. İnanıyormusun bu lafına sahiden. İftira çok büyük günah. Bak yarbay Mehmet Alkan berat etti. Bunun günahına , vebaline razımısın?
 • kenan kara kenan kara 28 gün önce
  yakında tamemen kalkacak bence
 • Subay kadrosu!Subay kadrosu!28 gün önce
  Esas sorun subay kadrosunda: Kor general ve alti rutbeler tamamen Feto 
 • BekaBeka28 gün önce
  Beka meselesi bitti mi? Ben 94 de askerlik yaptığımda 1.000.000 civarı asker vardı. Şimdi kaldı 200 küsur bin. Bu kadar şehit yoktu. Neyin hazırlığı bu? Ordu da pilot kalmadı, kurmay subay kalmadı, hepsini ya Ergenekon, ya balyoz, ya fetöden içeri attınız. Birileri Türkiye yi satmak, bitirmek için özellikle çalışıyor.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer29 gün önce
  Hayırlı..olsun..yeni..Askerlik..Yasası..Osmanı.da..dahil..son..200..yılın..devrimidir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019