• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Yeni Akit il il seçimin nabzını tutuyor!

MAK Danışmanlık Şirketi'yle seçimin nabzını tutan Yeni Akit Gazetesi, 1 Kasım Genel Seçimleri'nden önce il il seçim değerlendirmesi yapıyor. İşte ilk günkü değerlendirmedeki iller ve son durum...

Yeniakit Publisher
2015-10-18 19:21:00 - 2015-10-19 08:24:47
Yeni Akit il il seçimin nabzını tutuyor!

YENİ AKİT / ÖZEL Seçimin nabzını tutan Yeni Akit Gazetesi için 1 Kasım seçimleri öncesi seçim raporu hazırlayan MAK Danışmanlık Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat,  "MAK DANIŞMANLIK olarak uzun süredir farklı seçimleri sahada irdelemiş bir firmayız. Bu ba0ğlamda 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi bölgesel anlamda şehir şehir seçmenin nabzını tutuyoruz.  YSK’nın seçime 10 gün kala anket yayınlama yasağı nedeniyle, çalışmamızda rakamlar yerine genel tahlillerle toplumsal eğilimleri yansıtacağız. Çalışmamız bir masabaşı çalışma olmayıp, gittiğimiz illerin bir kısmında canlı TV programları ile değerlendirmelerimizi paylaşacağız" açıklamalarında bulundu.

İşte MAK Danışmanlık - Akit işbirliğiyle hazırlanan o değerlendirmeler:

EDİRNE

ROMANLAR ERDOĞAN'LA KİMLİK BULDULAR

YILLAR yılı sağ partilerin yok sayıldığı Trakya’da ve özellikle Edirne’de AK Parti  oylarını bir miktar yükseltecek gibi duruyor. MHP’de ise, küçük bir düşüş olmakla birlikte milletvekili dağılımı 7 Haziran’la aynı görülüyor.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne’de bizi bölgenin insanları hep sıcak karşılamışlardır. Kendilerini “Avrupalı” olarak tarif eden sokaktaki vatandaş; özellikle Romanlar neşeleriyle sizi mest ediyorlar.

Yıllar yılı yok sayılan hor görülen ve bir etnisite olarak varlığı yok sayılan Romanlar, Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan’la kimlik buldular. Bu dönemde yapılan çalıştaylar ve programlar; Romanlar arasında büyük sevinçle karşılandı. Özellikle Romanlar arasında Sayın Erdoğan’ın adı söylendiğinde gözlerin parladığını ve BABAMIZ ERDOĞAN denildiğini ve keyifli sohbetlere kapı açıldığını görüyoruz.

Yıllar yılı sağ partilerin yok saydığı Trakya’da ve özellikle Edirne’de, CHP 7 Haziran 2015’de seçmenin % 53’lük oyu ile 3 milletvekilinden 2’sini almıştı. Bugün sahadan gördüğümüz CHP, Edirne’de yüzdelik oyunu büyük ölçüde korumaktadır.  

AK Parti ise son yıllarda oy oranı % 15’lerde olan MHP’den 2-3 puan kadar oy alacak gibi görülmektedir.
Elbette kararı son tahlilde 1 Kasım’da seçmen söyleyecektir. Yine de Edirne’de sahada gördüğümüz AK Parti’de küçük bir yükseliş, MHP’de ise küçük bir düşüş olmakla birlikte milletvekili dağılımı 7 Haziranla aynı görülmektedir.

Özetle Edirne’de mücadele, vekil sayısına yönelik değişiklikten çok Türkiye ortalamasına katkı sağlamak ve partilerin oy oranlarını artırmaya yönelik görülüyor.

BALIKESİR

BALIKESİR'DE 'MİLLİYETÇİ OYLAR' YÜKSELİYOR

Balıkesir; Milliyetçi oyların MHP-CHP-AK Parti arasında geçirgenlik gösterebildiği nadir illerden biridir. Balıkesir’i değerlendirirken Balıkesir merkez ve yakın ilçelerini, Bandırma’yı ve Akçay körfezi etrafında kümelenen ilçeleri ayrı düşünmek gerekir. Bu ayrı değerlendirme siyasi partilerin aday belirlemelerinde dengeli dağılım için önemlidir.

Balıkesir’de son üç seçimde en dikkat çekici sonuç AK Parti’de oy düşüşü, MHP ve özellikle de CHP’de çok düzenli bir yükseliş dikkat çekmektedir. Bu yüzdelik düşüş vekil sayılarına da yansımış görülüyor.

Tüm siyasi partilerin çok yoğun bir tempo ile çalıştığı Balıkesir’de AK Parti % 40’ları aşma hedefiyle çalışıyor. AK Parti seçilecek yerde bir bayan adaya, uzun süre genel merkez teşkilatlarında görev yapmış Sema Kırcı’ya yer vermiş. Özellikle Edremit bölgesinde eski AK Partili Belediye Başkanı Yunus Bozbey’in listede beklenenin aksine yer bulamaması körfez tarafındaki seçmende hayal kırıklığına neden olmuş görülüyor.

 

ÇANAKKALE

ÇANAKKALE'DE MHP'DEN AK PARTİ'YE OY KAYMASI VAR

Şehitler diyarı Çanakkale… Her geldiğimde tüylerimizi diken diken eden insanlık tarihinin en anlamlı destanlarından birinin yazıldığı coğrafya…

7 Haziran 2015 seçimlerinde CHP ve MHP’nin yükselişine karşılık özellikle aday tespitinde vatandaşın beklentisinin tam olarak karşılanamaması AK Parti’yi bölgede zayıflatmış görülüyor. Bu noktada sorunu gören AK Parti yeniden 2 vekil çıkarma yolunda büyük bir çaba içinde.

Çanakkale’de sahada yaptığımız gözlemlerde özellikle MHP’den AK Parti’ye ciddi oranda oy kayması dikkat çekmektedir.


YALOVA
YALOVA'DA BİR VEKİL AK PARTİ'DEN BİR VEKİL CHP'DEN

Yalova 2 vekil sayısını 1 – 1 CHP ile AK Parti arasında paylaşmaktadır. AK Parti’nin % 40’ları geçmeye çalıştığı Yalova’da, CHP de % 30 bandına yerleşme derdinde…

MHP’nin 7 Haziran seçimlerinde gösterdiği yükselişin matematiksel olarak bir vekili çıkarmak için yeterli olamayacağı görülürken özellikle MHP’li seçmenden 7 Haziran seçimleri sonrası iktidar ortağı olma hayalini kuran seçmenin Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye ciddi tepkisi var. Bu durum, MHP’den AK Parti’ye yönelik bir kayma olarak gözlemlenmektedir.

 

TEKİRDAĞ

TEKİRDAĞ'DA OYLAR AK PARTİ VE MHP ARASINDA GEÇİRGEN

Demografik olarak çoklu ve renkli bir yapıda olan Tekirdağ, üç partinin kıyasıya yarıştığı bir seçim bölgesi. Doğu ve Güneydoğu’dan çok fazla göç almış olan Tekirdağ’da oylar arasındaki geçirgenlik daha çok AK Parti ve MHP arasında. Bölgede HDP-AK Parti geçirgenliği de dikkate alınması gereken bir durum.
 
TRAKYA’NIN başkenti sayılabilecek şehir şüphesiz Tekirdağ’dır. Özellikle son yıllarda çok hızlı gelişme gösteren; metropol olma yolunda hızla ilerleyen bir şehir.

Üç partinin kıyasıya yarıştığı Tekirdağ’da sonuçları değiştirecek çok fazla parametre var. Tekirdağ, Trakya’nın diğer illerinden farklı olarak Doğu ve Güneydoğu’dan da çok fazla göç almış, turizm, sanayi, eğitim vb. pek çok farklı sektörel zemine sahip.

Demografik yapı çoklu ve renkli bir yapıda.

En ciddi geçirgenliğin AK Parti ve MHP arasında olan ilde HDP – AK Parti geçirgenliği de önemli. Aynı şekilde MHP-CHP geçirgenliği de konjonktürel şartlara bağlı olarak seçimin bu ildeki fotoğrafını değiştirebilir.

İkinci sıraya bayan adayla giren AK Parti’de liste oluşumunda demografik haritaya dikkat edildiği konuşuluyor.

CHP, ekonomik kurmaylarından Faik Öztrak ile bir patlama peşinde…

AK Parti adaylarının en heyecanlı olduğu illerden biri olan Tekirdağ’da özellikle Doğu-Güneydoğu seçmeninin özel ilgi gösterdiği Ömer Karadeniz dikkat çekici bir isim.

Konjoktürel bir değişim olmazsa 7 Haziran seçim sonuçlarına göre AK Parti’de bariz bir yükseliş görülebilir.

Ancak bu yükseliş 2 olan AK Parti vekil sayısını 3’e taşır mı? Bunu son hafta aday performansıyla göreceğiz.

KIRKLARELİ

KIRKLARELİ SÜRPRİZ YAPABİLİR

KIRKLARELİ’DE son üç seçim üzerinde yaptığımız analiz ve sahada gördüklerimiz, sürpriz sonuç çıkması muhtemel illerden biri olarak dikkatimizi çekmektedir. Bu sürpriz, Kırklareli seçmeninin yaklaşık yarısının oyunu alan CHP açısından değil, her ikisi birbirine çok yakın oy alan MHP ve AK Parti arasında yaşanıyor.

 MHP-CHP geçirgenliği yüksek illerden biri olan Kırklareli’nde sahada çok yoğun çalışan CHP vekil adayları kadar AK Parti ve MHP’li adayların gayretlerini de gördük. AK Parti adayları son seçimde MHP’nin yakaladığı yüzdeyi endişeli olarak izliyorlar. MHP’liler ise son üç seçimde istikrarlı bir yükseliş içinde. 7 Haziran’da aldıkları oy oranının, 1 vekil çıkaran AK Parti’ye son derece yaklaşması bu heyecanı daha da artırıyor.

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23