Yemişli köyü 'birlikte yaşam'ın sembolü oldu

Mardin'in Midyat ilçesinin Yemişli köyü, farlı din, mezhep ve dillerin buluşmasıyla, "birlikte yaşam"ın sembolü oldu.

29 Temmuz 2019 Pazartesi 09:32
Yemişli köyü 'birlikte yaşam'ın sembolü oldu

Hoşgörünün büyülü kenti Mardin'in sosyo-kültürel yapısını yansıtan Yemişli köyü, farklı din ve mezheplerin yanı sıra Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice gibi dillerin de buluşma noktası oldu.

Ezan sesinin çan sesine karıştığı köyün kardeşçe yaşayan sakinleri, "hoşgörü" ve "birlikte yaşam"ın örneğini sergiliyor.

Türkçe "Yemişli", Kürtçe "Nehile", Süryanice "Enhıl" olarak bilinen, 7 kilise ve 2 cami bulunan köyde vatandaşlar Müslüman, Süryani ve Ezidi olarak 6 bayram kutluyor.

Muhtarlık heyeti Müslüman ve Süryanilerden oluşan köyün sakinleri, düğünlerde mutlulukları, taziyelerde acıları paylaşıyor, sorunları birlikte çözüyor.

"Medeniyet açısından örnek olacak bir köy"

Yemişli köyü muhtarı Lokman Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde bir arada yıllarca kardeşçe yaşadıklarını söyledi.

Köyde yaşayan Süryanilerin, göç ettiklerinde ev ve arazilerini emanet edecek kadar kendilerine güvendiklerini dile getiren Acar, "2000'li yıllarda da dönüş yapınca evlerini onardılar. Biz de burada kendimize yeni evler kurduk. O evleri yine onlara teslim ettik. Burada beraber yaşıyoruz. Akşam yemeğini birlikte yiyoruz, öğleden sonra birlikte çay içiyoruz. Köyde şu an 514 kişi var. Süryaniler yaz aylarında 150 kişiye ulaşıyor. 60-70 hane de Müslüman var. Ayrıca Ezidi aileler de var." diye konuştu.

50 yıl önce köylerinde dişçi, marangoz, terzi ve futbol takımı bulunduğunu, terör olaylarından dolayı göç edilmesiyle köyün harabeye döndüğünü, yıllar sonra gelerek köylerini sahiplendiklerini aktardı.

"O sayede Süryani cemaati de bize güvenerek geldi. Şimdi bu şekilde birlikte yaşıyoruz. Köyümüzü eski günlerine kavuşturmak için çalışıyoruz." diyen Acar, dinlerinin ve dillerinin farklı olmasının asla sorun olmadığına işaret etti.

Acar, şöyle konuştu:

"Beraber oturuyor, taziyelere, düğünlere gidiyoruz. Çevre köylere de birlikte gidiyoruz. Medeniyet açısından örnek olacak bir köy. Nasıl babalarımız, dedelerimiz beraber yaşamış ise biz de beraber yaşıyoruz. Bundan sonra da böyle devam edecek. Tek sıkıntımız alt ve üst yapı. Bu sorunun da çözülmesiyle köyümüz her yönüyle örnek olacak."

"6 bayram kutluyoruz"

Süryanilerden Efrim Koç (68), 7 yaşındayken köyden ayrılıp, ailesiyle İstanbul'a gittiğini, oradan da Avrupa'ya göç ettiklerini söyledi.

Köy hayatını çok sevdiği için yaklaşık 15 sene önce tekrar köyüne döndüğünü, yılın 9 ayını köyde geçirdiğini anlatan Koç, 3 ay da torunlarını görmek için Avrupa'ya gittiğini belirtti.

"İnsanların emekli olmaya yaklaştıkça köyleri aklına geliyor. Köyün havası güzel, komşularımız güzel. Diyaloğumuz güzel. O nedenle burayı tercih ediyoruz. Burada kardeşçe, bir arada yaşıyoruz. Köyde yaşam çok güzel." ifadelerini kullanan Koç, köyde işbirliği ile sorunları çözdüklerini aktardı.

Koç, "Onlar bizim bayramımıza geliyor, biz de onların bayramlarına gidiyoruz. Toplu halde bayramları kutluyoruz. Yine aynı şekilde taziyelere gidip, geliyoruz. Hem hüzün hem de sevinç zamanında beraber oluyor, beraber yaşıyoruz. Hiçbir sorunumuz yok." dedi.

Kenan Karataş da köyde Müslüman, Süryani ve Ezidiler olarak huzur içinde, bir arada yaşadıklarını kaydederek, "Köyümüz mozaiği andırıyor. Sevgi ve saygı içerisinde yaşıyoruz. 6 bayram kutluyoruz." diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 29 Temmuz 2019 Pazartesi 09:32

YORUM YAZ

 • Hüzni CivalıHüzni Civalı23 gün önce
  He kardeşler Türkiye'de daha önce farklılık yoktu, insanlar birlikte yaşamayı bilmiyorlardı Yemişli 'birlikte yaşam'ın ...birlikte yaşam ne la? Kurusu nasıl oluyor? ..
 • Abdullah MuratAbdullah Murat23 gün önce
  Genel evin karşısında mescid olamayacağı gibi Allaha iftira atılan o en çirkin suçun yapıldığı yer asla olamaz. Bu fetonun yoluydu. Allah anan kadar şerefin ve kutsalın değilse imanın kalmadıysa aldanmayın Asla böyle bir hayat yoktur İmanınız gider.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat23 gün önce
  ONLAR ENBÜYÜK DÜŞMANLAR HEPSİ KAFİRLER TOPLULUĞUNUN ÜYESİ ŞEYTANIN DOSTU DOSTUNU DÜŞMANINI BİLMEYEN MÜSLÜMAN DEĞİLDİR ONLAR AÇIKÇA EN BÜYÜK KILINMIŞ GÜNAHI İŞLEMEKTEDİRLER ALLAHA İFTİRA ETMEKTEDİRLER OĞUL İSNAD ETMEKTEDİRLER TABİ BU İMTİHAN OLNA DÜŞMANLIĞA VESİLE KILINMIŞTIR ONLARI DOST EDİNEN ONLARDANDIR ONLAR PKKDAN BETER PKK ÖLDÜRÜR ONLAR İSE ALLAHIN NURUNU SÖNDÜRMEYE ÇALIŞIR VE İMANINI ALMAYA ÇALIŞIR BU SAPIK BİR YOLDUR İSLAM ASLA BUNU KABUL ETMEK GERÇEK İSLAM. MÜŞRİKLER PİSLİKTİR. İNKAR EDENLERLE SAVAŞMAK EMRİDİR DİN YALNIZ ALLAHA HAS KILINCAYA DEMEK ONLAR ALLAHA İFTİRA ATMAYANA KADAR AMA ANANIZ KADAR ŞEREFİNİZ DEĞİL VE KUTASILINIZ DEĞİLSE BÖYLE OLUR ANAN KÜFREDİLEN YER OLSA ONU AÇIK TUTSAN DAHA İYİ
 • cccccc23 gün önce
  Laiklik adı altınca 10larca yıl Müslümanlara kan kusturup zulüm eden zihniyet gayri Müslimlere hiç dokunmadı onlara lailklik yok mu hiç boynuna haç takan birisine bu ülkede laiklik vard diyen sol kafa gördünüz mü peki yahudi şapkası giyen birisine aiklik var diyeni gödünüz mü görmezsiniz çünkü onlar laik değil İslam düşmanı laiklik ise İslamı bitirme projesi olarak kullanılmaktaydı yıllarca.
 • KeskinKeskin24 gün önce
  Bu mu birlikte yaşamın sembolu , Hiristiyan teröristlerin dünyada haçın olduğu yere zülm ve terörün gittiğini . öğrenemedinizmi. kaç ab ülkesi hilal olduğu yere basını birlikte yaşam yazıyor. Ülkemizde terörü barındıran din hırıstiyanlığa özgürlük tanınması ve hoşgörü Ülkemize haksızlıktır.. Büyüklük değil.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019