• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Vuslat Dergisi'nin 224. sayısı çıktı

Vuslat Dergisi, 2020 yılının iki’ci sayısını, “Doğu Türkistan kan ağlıyor” konusuyla çıktı.

2020-01-30 16:31:00 -
Vuslat Dergisi'nin 224. sayısı çıktı

Doğu Türkistan mücadelesini yakından takip eden yazar ve akademisyenler tarafından kaleme alınan makalelerle konuya ışık tutmaya çalıştık. Dergi, Genel Yayın Yönetmeni İlhami Pınar yönetiminde, 224. sayısına ulaşan vuslat dergisi ümmetin sesi olmaya devam edecektir.

ZALİMİN ZULMÜNÜ DURDURMA ÇAĞRISI

Doğu Türkistan’daki Çin zulmü, son yıllarda sürekli gündeme gelen konulardan biri olduğu malumdur.

Tarihî kaynaklara bakıldığında bu zulüm, çok uzun yıllardan beri devam ediyor. 1949 yılından bu yana

Çin işgali, belki daha sevimli ifadeyle Çin hima­yesi altında olan bölgede, o günlerden bugünlere değişen pek bir şey yok. Çinlilerin, Uygur Türklerine yaptıkları zulüm bitmek bilmiyor. Dünya ise bu korkunç zülmü, ufak tefek girişimler ve tepkiler haricinde sessizce izliyor sadece. İnsan haklarını korumak amacı ile kurulmuş örgütlerden kınamak dışında daha net, daha keskin adımlar bekliyoruz, ancak henüz ortada elle tutulur bir karar yok. Çin işkencelerini gösteren onlarca video ve fotoğraf var. İçinde biraz olsun merhamet olan bir insanın o video ve fotoğrafları görüp de sakin kalması bile mümkün değilken, bunları yapanlara ne insan, ne hayvan hiçbir sıfat yakıştıramıyoruz.

DÜNYA MEDYASI HALEN ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Bu arada şunu da belirtmeliyiz ki, bu konuda bilgi kirliliği de çok fazla. Mesela, med­yada paylaşılan fotoğrafların bir çoğu, Çinlilerin Doğu Türkistanlı müslümanlara yap­tıkları işkencelerin fotoğrafı değil.

Çin ise, bütün bu zulüm ve soykırım iddialarını reddediyor. Kampların işkence kampı değil, eğitim kampı olduğunu iddia ediyor. Elbette bu iddianın inandırıcılığı yoktur. Çünkü bu kampların eğitim amaçlı olmadığına dair birçok kanıt var. Ayrıca kamplara giden, gitmeye çalışıp engellenen gazetecilerin aktardıklarına ve görüntülere bakı­lırsa her şey çok açık. Müslüman Uygur Türkünün konuşmasını dinledim, yüreğim paramparça oldu. “Biz­den daha horlanmış, daha ezilmiş bir hayvan görmedim” diyordu, içinde bulundukla­rı durumun ne kadar kötü olduğunu anlatmak için. Üstüne söylenecek başka bir söz var mı?

KUR’AN’ DA ŞU AYETLER  ZALİMLERİN ZULÜMLERİ SEBEBİYLE HELAK OLDUKLARINI BEYAN EDİYOR.

Yüce Allah buyuruyor ki: “Andolsun ki sizden önce nice nesilleri zulümleri sebe­biyle helak ettik.” (Yunus, 13)

“Biz halkı zalim olan nice memleketleri kırıp geçirdik, onlardan sonra da başka topluluklar meydana getirdik.” (Enbiya, 11)

“Sakın Allah’ı, zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma; gözlerin dışarı fırla­yacağı bir güne kadar onları ertelemektedir.” (İbrahim, 42)

DERGİDE YAZISI BULUNAN YAZARLAR

Burhan Kavuncu, “Doğu Türkistan 21. Asır yeni bir Endülüs faciası”, Doç. Dr. Erkin Ekrem, “Doğu Tür­kistan’daki Çin zulmünün nedenleri”, Bercan Tutar, “ Önce ahlâk sonra ekmek Çin’in Doğu Türkistan, operasyonu” Mustafa Özcan, “Kızıl Çin mezalimi ve İslâm dünyasının suskunluğu”,Ahmed Varol, “Doğu Türkistan’da zülüm kampları”, Son olarakta Doç. Dr. Erkin Emet hocamızla bir “röportaj” gerçekleştirdik. Dünya Müslümanlarına yapılan zulmünün son bulması dileğiyle.

Selâm ve duâ ile.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı