• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Verimsiz harcamalara tırpan; eğitim, sağlık ve üretime kaynak

Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülecek çalışmayla harcamalar gözden geçirilecek ve verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek. Bu yolla oluşturulacak mali kaynak başta eğitim, sağlık ve üretim olmak üzere büyümeye katkı sağlayacak alanlara aktarılacak.

Yeniakit Publisher
2019-12-05 12:03:00 -
Verimsiz harcamalara tırpan; eğitim, sağlık ve üretime kaynak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde, Hazine ve Maliye Bakanlığının yürüttüğü projeler ve 2020 hedefleri ortaya konuldu.

2020 yılı toplam bütçe teklifi ise 468,3 milyar lira olarak belirlenen Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülecek çalışmayla harcamalar gözden geçirilecek ve verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek. Bu yolla oluşturulacak mali kaynak başta eğitim, sağlık ve üretim olmak üzere büyümeye katkı sağlayacak alanlara aktarılacak.

İşte bütçe maratonunda öne çıkan noktalar:

-Hazine ve Maliye Bakanlığınca, verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek, bu yolla oluşturulacak mali kaynak başta eğitim, sağlık ve üretim olmak üzere büyümeye katkı sağlayacak alanlarda kullanılacak.

-Maliye ve para politikaları arasındaki eşgüdüm artırılacak, sürekli ve kalıcı gelir kaynakları oluşturularak kamu kaynaklarının verimli ve tasarruflu kullanılması amacıyla yapısal değişiklikler hayata geçirilecek.

100 milyon TL’lik tasarruf sağlanacak

-Vergi kanunlarında yer alan indirim, istisna ve muafiyetler gözden geçirilecek - Bankaların kağıt dekont kullanımı azaltılacak ve böylece yıllık yaklaşık 100 milyon lira tasarruf sağlanacak.

-Hal kayıt sistemi e-belge uygulamalarına entegre edilecek, böylece sebze ve meyve fiyatlarında manipülasyonlar anlık izlenebilecek.

-Türkiye’de ticaret, Akıllı İhracat Robotu başta olmak üzere, İthalatta Yerinde Gümrükleme ve Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi gibi uygulamalar sayesinde yeni bir boyut kazanacak.

-Ticaret Bakanlığınca hayata geçirilecek Akıllı İhracat Robotu modülü ile firmalar kendilerine özel ticari öneriler alabilecek, İthalatta Yerinde Gümrükleme Sistemi ile her tesis bir gümrük olacak.

26 sondaj daha

-Çek ve bonoların elektronik ortamda düzenlenmesine ve kambiyo işlemlerine konu edilmesine imkan sağlayacak sistem hayata geçirilecek, Elektronik Ticaret Stratejisi oluşturulacak.

-Türkiye’de petrol potansiyelinin ortaya çıkarılması için ocak-eylül döneminde 117 petrol arama, üretim ve tespit kuyusu açıldı ve toplam 250 bin metre sondaj yapıldı.

-Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının bir gerginlik değil, barış ve istikrar unsuru haline gelmesini isteyen Türkiye, milli gemilerle 2020’de 5 kuyu açarak petrol ve doğal gaz aramacılığında aktif bir strateji izleyecek.

-Denizlerde hidrokarbon arama faaliyetleri kapsamında 2023’e kadar 26 sondaj yapılması planlanıyor.

-Yılın 10 ayında elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların oranı rekor kırarak yüzde 64’e ulaştı.

10 milyar $'lık ihracat

-Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim tesislerinin artışı sayesinde 2023’e kadar toplam 18 milyon tonun üzerinde emisyonun engellenmesi hedefleniyor.

-“Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında madencilik sektörüne de odaklanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu sektörde 2023’te 10 milyar dolarlık ihracat hedefliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23