Uzmanından diş çürümelerini önlemek için tavsiyeler

Vücut sağlığımız ağızdan başlıyor. Sağlıksız dişler sindirim sistemini de olumsuz etkiliyor. Konuşurken ve gülümserken de dişlerimiz ön plana çıkıyor. Bu nedenle diş sağlığını korumak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

12 Eylül 2018 Çarşamba 23:17
Uzmanından diş çürümelerini önlemek için tavsiyeler

Diş sağlığı için önemli olan dişler çürümeden önlemini almak. İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şölen Günal, günlük hayatta ağız ve diş sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenleri aktardı.

*Dişler düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez doğru olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

*Yiyecek artıkları dişlerin çiğneme yüzeylerinde, dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde ve dil üzerinde biriktiği için diş fırçaları küçükbaşlıklı seçilmeli ve ağız hijyeni bu fırçalarla sağlanmalıdır.

*Diş fırçası, orta sertlikte ya da yumuşak kıllı olmalı ve 3-4 ayda bir değiştirilmelidir.

*Başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır.

*Diş macunu su ile ıslatılmadan, kuru diş fırçası üzerine sürülerek fırçalanma sağlanmalıdır.

*Abur cubur tüketimi azaltılarak dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

*Dişleri çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren florlama ve fissür örtücü uygulamaları için diş hekimine başvurulmalıdır.

*Florürlü diş macunları seçilerek, dişlerin korunmasına yardımcı olunmalıdır.

*Diş fırçalamaya ek olarak ağız kokusunu gidermeye yardımcı, alkolsüz gargaralar kullanılmalıdır.

*Şekerli gıdaların ara öğünlerde değil ana öğünlerde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

*Sıcak ve soğuğa duyarlı dişler, ağrılı dişler, tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar görüldüğünde vakit geçirilmeden diş hekimine başvurulmalıdır.

*6 ayda bir diş hekimi ziyaret edilmeli, düzenli olarak yapılan ağız ve diş sağlığı muayeneleri ile çürük oluşumu önlenmelidir.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 23:17

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Şubat 2019