• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Üzerimize düşeni yapacağız

Finansman paketine kamu ve katılım bankalarından destek... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi kapsamında üç kamu bankası tarafından üç stratejik sektör fonlanacak. Hammadde üretimi, makine imalatı ile tarıma 30 milyar liralık kaynak sağlayacak olan bu bankalar sayesinde cari açık azalacak; istihdam artacak.

Yeniakit Publisher
2019-05-25 12:11:00 - 2019-05-25 12:11:20
Üzerimize düşeni yapacağız

 Akit  Ekonomi 

Dış ticaret açığı veren, ithalata bağımlı, istihdam ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere yönelik İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi’yle ekonominin sıçrama yapması bekleniyor. Üç kamu bankası tarafından hammadde imalatı, makine üretimi ve tarıma 30 milyar liralık kredi sunulmasını öngören paketle stratejik sektörlerde yerlileşme oranını arttırmak amaçlanıyor.

Refaha katkı

İlk aşamada Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın kullandıracağı kredilerin refah ile kalkınmayı olumlu etkileyeceği tahmin ediliyor. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yönlendirmeleriyle finansman paketi hazırladıklarını belirterek, “Önümüzdeki süreçte, diğer katılım bankalarının ve konvansiyonel bankalarımızın da benzer çalışmalar yapacaklarını ve bizleri izleyeceklerini ümit ediyoruz” dedi.

Üretim kalitesi artmalı

Ekonominin istikrarlı büyümesinin ve dünya ticaretinden hak ettiği payı almasının üretimin kalitesinin arttırılmasıyla mümkün olacağını işaret eden Aydın, “İşte bu anlayışla imalat, ihracat ve istihdam rakamlarını yukarıya taşıyacak bir paket ortaya koyduk” ifadesini kullandı.

Özel sektörün yanındayız

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da, kurum olarak İVME Finansman Paketi’nin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını dile getirdi. Kamu bankalarının yılın ilk çeyreğini başarıyla tamamladığını anlatan Arslan, şunları kaydetti: “İlk dört ayda da özel sektörün nakit akışını düzenlemeye yönelik önemli tedbirlerin süratle olumlu neticeler vermeye başladığını gördük. Sanayi üretimindeki pozitif trend devam etmekte, alt sektörlerdeki gelişmeler ekonomimizin dengelenme sürecinin olumlu seyrini güçlendirmektedir. Bizler ekonomik reformların etkilerini daha yakından hissetmeye başlayacağımız yılın ikinci yarısında da özel sektörümüzün yanında olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin istikrarlı ve dengeli büyümesi, toplumsal refahın artması adına üzerine düşen tüm sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmek için çalışacak; işletmelerimize de gerekli finansal desteği sağlamayı sürdüreceğiz.

Hem yatırım hem işletme için fırsat

Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan ise, İVME’nin sürdürülebilir büyüme açısından çok büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Sürdürülebilir büyümenin katma değeri katma değeri yüksek yatırımlarla yakalanacağını savunan Özcan, “Bu noktada kaynakların etkin ve verimli kullanılarak, doğru dağıtılması gereklilik” uyarısında bulundu. Özcan, yeni finansman paketiyle istihdamı arttıracak ve katma değeri yüksek üretim yapacak sektörlere hem yatırım hem de işletme kredisi imkânı sunulduğunu sözlerine ekledi.

Katılım bankaları da İVME’ye talip

Katılım bankaları, İVME’de yer almayı arzu ediyor. Bu bankalardan Albaraka Türk’ün Genel Müdürü Melikşah Utku, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada, KOBİ Değer Paketi’ne katılıp reel sektöre yardımcı olduklarını hatırlatarak, şu görüşleri paylaştı: “Hükümetin yeni paketi İVME, üç kamu bankası için tasarlandı. Bu paket Türkiye için çok önemli. Kredi Garanti Fonu’ndan daha etkili olacak, amaca matuf bir çalışma. Mutlaka ve mutlaka netice verecektir. Tabii genişletilmesi halinde biz de İVME’nin içinde yer almak, üretime ve ticarete katkı yaparak ekonomiyi büyütmeyi dileriz.

Milli tekno-ekonomi politikasında rol oynayacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, paketle ilgili değerlendirmesinde, ’’İVME Finansman Paketi; Türkiye’nin en güçlü, en büyük ve en yaygın Sivil Toplum Kuruluşu ve küresel sermaye platformu olarak MÜSİAD’ı oldukça memnun etmiştir. Paketin imalat sanayiinin milli gelir içerisindeki payının daha üst seviyeye çekilebilmesi için, kalkınma ve küresel rekabet gücü konusunda, Türkiye’nin bugüne kadar elde ettiği deneyimleri de göz önüne alarak, kendi özgün milli tekno-ekonomi politikasını belirlemede önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz’’ dedi.

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23