• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

TV kanalları şiddeti körüklüyor

Kadın cinayetlerinin artmasının ve toplumsal huzurumuzun bozulmasının temelinde, reklam pastasından daha fazla pay almak için reyting oranlarını yükseltmek isteyen medyanın şuursuz yayınları yatıyor. Tecavüzün özendirildiği, kadına şiddetin körüklendiği, cinayet ve uyuşturucu ticaretinin kolay kazancın yolu olarak gösterildiği TV yapımları, toplumumuzu ayakta tutan değerleri dinamitliyor.

2019-12-09 10:55:00 - 2019-12-09 10:55:49
TV kanalları şiddeti körüklüyor

 Hakkı Bilir  İstanbul 

Her gün milyonlarca kişinin izlediği televizyon dizileri ve programları bir yandan kadına şiddeti körüklerken diğer yandan ise toplumsal yapımızı dezenformasyona uğratıyor. Çukur, Sıfır 1, Avlu, Zalim İstanbul gibi diziler şiddeti olağanlaştırırken, sinema filmlerinde eşcinsel sapkınlık meşrulaştırılıyor. TV’lerde yayınlanan gündüz kuşağı programları aile mefhumunu ortadan kaldırırken, münferit olayların iğrenç sırlarının aleni bir şekilde ortalığa saçıldığı formatlarda ise rezillik meşrulaştırılıyor. Konu ile ilgili Akit’e konuşan psikologlar ve uzmanlar TV dizilerinin şiddeti körüklediğine dikkat çekiyor.

Şiddet olgusu öne çıkartılıyor

Araştırmacı yazar Ercan Çifci, medyanın şuursuz yayınlarının toplumun zihnini bulandırdığına dikkat çekerek, “TV’lerde sürekli önce çıkarılan şiddet olgusu, kışkırtılan kadınlık duygusu, aldatma ve eşcinsel yönelimleri normalleştirici film gösterimleri bu cinayetlerde önemli pay sahibi” dedi. Kadın cinayetlerindeki artışta da medyanın rolüne dikkat çeken Çifci, “Hele hele kadın cinayetlerindeki artış toplumun sinir uçlarına dokunan profesyonel bir çalışmanın neticesidir. TV’lerin sabah yayınları neredeyse her gün onlarca kadın cinayetini sürekli gündeme taşıyor ve zihinlere alternatifler sunacak şekilde şiddeti besliyor” ifadelerini kullandı.

TV formatları yeni katiller üretiyor

Gündüz kuşağı programlarının tehlikesine dikkat çeken Çifci, “Birtakım kişilerin klişe laflarla her kadın cinayetinde Müslümanları suçlaması acizlikten başka bir şey değil. Kadın cinayetlerinde birinci fail Batıcılıktır, liberal yaşam tarzıdır. İslam düşmanlığından başka bir şey bilmeyen feminist dernekler, kapitalist para babaları, reyting uğruna canavarlaşan film ve sinema endüstrisidir” dedi.

Tavizsiz olunmalı

Psikoterapist ve Aile Danışmanı Adnan Kalkan, medyanın insan karakterinin şekillenmesinde önemli bir rolü olduğuna değinerek, “TV programları birçok kötülüğü tetikliyor. Bu tarz medya unsurları olduğu sürece şiddet ve her türlü iğrenç olay kaçınılmazdır. RTÜK gerekirse çok sert bir yasa çıkartmalı ve bu tarz programları engellemelidir” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

oldurmenin , iskencenin, alcakligin, sapikligin, islam dusmanliginib, evanjelik-siyonist ve kahraman ABD propagandasinin 1001 cesidini TRT DAHIL butun ticari kanallarda KILO HESABI UCUZ MISYONER FILM/DIZI/PROPAGANDAkari 7/24 evlere giriyor...
 • Yanıtla

atakan

doğru tespit ayrıca ahaber izleyince kendimizi dünya lideri sanıyoruz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23