• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'den flaş çağrı: Bu iş uzamasın... İkinci operasyon an meselesi!

Ankara Sincar’a operasyon için dört senaryo ön planda. Savunma ve güvenlik uzmanı Mithat Işık “Sincar’ın terörden kesinlikle temizlenip kontrol altına alınması lazım. Yoksa ABD'nin, Suriye ve Irak arasında bir terör koridoru entegre etme amacı var” dedi.

Yeniakit Publisher
2021-01-28 08:01:00 -
Türkiye'den flaş çağrı: Bu iş uzamasın... İkinci operasyon an meselesi!

Terör örgütünün ikinci Kandil’i olarak bilinen Sincar'a Irak hükümeti ile muhtemel bir ortak operasyon için son dönemde Bağdat'la askerî temaslar yoğunlaştı. Son olarak Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in geçtiğimiz hafta Bağdat’a giderek temaslarda bulunmasının ardından gözler bir defa daha Sincar’a çevrildi.

Edinilen bilgiye göre Ankara, Bağdat’a “Bu işi uzatmayalım” mesajı verirken Sincar’ın terörden temizlenmesi için dört öneri sunuldu. İlk olarak Türkiye ile Irak'ın müşterek bir operasyon yapması, ikinci olarak Irak’ın operasyon yapması Türkiye’nin havadan desteklemesi, üçüncü olarak Erbil ile Bağdat’ın birlikte operasyon yapması son olarak da Türkiye’nin tek başına operasyon yapması teklifinde bulunuldu.

Işık: Sincar’ı kontrol etmeliyiz

Daha önce Kuzey Irak’ta görev yapan savunma ve güvenlik uzmanı emekli kıdemli Albay Mithat Işık’a göre Sincar’a operasyon vakit kaybedilmeden yapılmalı. Gazetemize değerlendirmelerde bulunan Işık, "Bu güne kadar Irak hükûmeti, ABD’nin de etkisi ile Türkiye’nin bölgede operasyon yapmasını istemedi. Operasyona sıcak bakmayan Bağdat, TSK’nın Sincar’a kalıcı olacağından çekiniyor. Ama Türkiye öyle ya da böyle Sincar’da bir operasyon yapılmasını istiyor" dedi. Türkiye'nin Sincar konusunda açık ve net olduğunu söyleyen Mithat Işık "Sincar'ın terörden kesinlikle temizlenip kontrol altına alınması lazım. Yoksa ABD’nin, Suriye ve Irak arasında bir terör koridoru entegre etme amacı var"diye konuştu.

“ABD, düşeceğini anladı”

ABD’nin, TSK’nın Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği operasyonları gördüğünü ve bu işin Kandil’e kadar uzayacağını anladığını ifade eden Işık “ABD, Kandil’in etkisiz hâle getirileceğini düşünüyor. Buna alternatif olarak ikinci bir Kandil’i; yani Sincar’ı hazırlamak istiyor. Sincar, PKK/YPG unsurlarının, Irak’tan Suriye’ye, Suriye’den Irak’a geçişleri kontrol ettikleri bölgeye en hâkim arazi. Sincar, PKK terör örgütünden temizlediği takdirde PKK’nın Suriye ile Irak arasında geçişkenliği engellenecek. Böylece PKK, hem Suriye’de dar bir alana sıkışacak hem de Irak’ta barınamaz durma gelecek” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Irak’ın şu anda ordusunun yok denecek düzeyde olduğunu söyleyen Işık, “ABD, Irak ordusunu doğru dürüst eğitim verip teşkilatlandırmadı. İkincisi, İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Irak ordusuna dâhil olmasından rahatsız. Türkiye bu konuda da Irak'a  ‘Ordunuzu eğitelim’ teklifinde bulunuyor” dedi.

(Türkiye Gazetesi)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

demirel

rabbim yar ve yardımcımız olsun..ölümüne devam. ya olalım,ya ölelim.
 • Yanıtla

OSMANLI TORUNU

IRAKI SİYASİ OLARAK BİR DEVLET GORÜRSÜNÜZ AMMA VE LAKİN IRAK VE BÜTÜN ARAP ÜLKELERİ HİÇ BİRİ OSMANLIDAN SONRA DEVLET OLAMADILAR VE OLAMAZLAR BUNLARI İDARE EDEN BAŞTA İNGİLİZLER VE SİYONİSTLER ,,BUNU UYGULAMASINI YAPAN ,,,,,AMERİKA,,, IRAK HÜKÜMETİ ZATEN BUNLAR GETİRDİ TALİMATI VERENDE BUNLAR ,,IRAKIN HİÇ BİR HÜKMÜ YOK,,
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23