Türkiye'den Arap Birliği'ne çok sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Arap Birliği'nin Barış Pınarı Harekatı toplantısına ilişkin "Arap dünyasının ve Arap sokağının sesi olması gereken Arap Ligi Genel Sekreteri’nin, Suriyeli Arapların hak ve hukukunu savunmak yerine, Suriye'de Araplara karşı işlenen suçların müsebbiplerine ve “Arap vatanını” parçalamaya çalışan teröristlere arka çıkması ibret vericidir" açıklamasında bulundu.

12 Ekim 2019 Cumartesi 19:33
Türkiye'den Arap Birliği'ne çok sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"PYD/YPG/PKK terör örgütünün etnik temizlik politikasının ve insanlığa karşı işlediği suçların ilk ve en büyük mağduru Suriyeli Araplar olmuştur. Yüzbinlerce Arap, PYD/YPG/PKK tarafından Fırat'ın doğusundaki evlerinden ve topraklarından sürülmüştür.

Arap dünyasının ve Arap sokağının sesi olması gereken Arap Ligi Genel Sekreteri’nin, Suriyeli Arapların hak ve hukukunu savunmak yerine, Suriye'de Araplara karşı işlenen suçların müsebbiplerine ve “Arap vatanını” parçalamaya çalışan teröristlere arka çıkması ibret vericidir.

Barış Pınarı Harekatı, BM Şartı’nın 51. maddesi çerçevesinde Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı bağlamında yürütülmektedir.

Başta Kudüs olmak üzere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında yüzbinlerce insanı etkileyen gayri meşru uygulamalar ve mezalim karşısında sesi çıkmayan Arap Ligi Genel Sekreteri’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne kasteden bir terör örgütü yerine ülkemizi işgalci olarak suçlaması, bu örgütün suçlarına ortak olmak ve Arap dünyasına ihanet etmektir."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 19:33

YORUM YAZ

 • İs-hakİs-hak5 gün önce
  Hey Arab birliği siz varmıydınız tükreyim varlğınıza ulan şerefsizler Filistinliler yemenliler,size göre PKK pyd YPGli teröristlarden dahamı değersizin bu alçaklığa düştüğünüzü görecekmiydik vah vah vah Arabkarın haline veyl olsun shze
 • GaniGani5 gün önce
  Hoppmen dakka dukka. Araplara laf yok , onlara laf ederseniz arkadan kim vuracak ?
 • Ke-mal Ke-mal 5 gün önce
  Tepkiyi gecin ,bide biz kariştıralım onların ülkesini
 • aaaaaaaa5 gün önce
  ingiliz ..leri abd ........leri bunlar YASASIN ISLAM
 • HizipSavarHizipSavar5 gün önce
  tepki öyle olmaz. açarsın kaıpalrı 
 • mehmet yazgı mehmet yazgı 5 gün önce
  Ulan ........ler katil ABD li ve kâfir ülker askerleri karılarınıza, bacılarınıza ve kızlarınıza tecavüz ederken nerdeydiniz, bizleri öldürün bu utançtan kurtulalım derken onuruz yokmuydu tüh rezil maymunlar
 • MahoMaho5 gün önce
  Arab birliği ........lar siyonizim uşakları 
 • selim ustaselim usta5 gün önce
  ne bicim arap birligiyse acaba? 
 • MertMert5 gün önce
  Araplara asla guven olmaz turkun turkten baska dostu yoktur araplar da kardesimiz falan degildir
 • Tata TongaTata Tonga5 gün önce
  Arap birliği değil Soytarılar Birliği. Bu ülkelerde demokrasi yok, siyasi partiler yok, şeffaf ve fırsat eşitliği içerisinde seçimler yok. İktidarlarının dayanağı halk değil. Hepsi diktatör. Buradaki yönetimler Arkalarını Amerika'ya , İsrail'e , Avrupa ülkelerine dayamışlar.
 • özkanözkan5 gün önce
  bunlar herzamnsavaşta barışta israil batı hangi bardaktan su içer araplar aynı sudan içerler bu gerçek değişmez tarihe bakarsanız bunlara güven olmaz bunlar bir tane suriyeliyi ülkelerine kabul etmediler amaçları türkiye kaybetsin batıya ezilsin insanı sömrülsün
 • haceganhacegan5 gün önce
  arap birliği yahudinin ağzına bakıyor sıkıştımıda islam ülkeleri nerede diye ağlıyor piyonlar.
 • VAHAP KALYONCUVAHAP KALYONCU5 gün önce
  Namusunuzu yerle bir eden canınızı ,malınızı yağmalayan siyonıst köpeklere gelince süt dökmüş kedi gibi uysal olan eblehler sıra müslümana gelince aslan kesilirsiniz.Allah (cc) kuranda böylemi diyor alçaklar.
 • AkçalıAkçalı5 gün önce
  Madem Arap birliğisiniz,neden bir tane arap kardeşinizi ülkenize kabul etmediniz.4 milyon kardeşinize kucak açan Türkiye yi hala suçlama saçmalığında bulunuyorsunuz.Türkiyem bunları bir kenara not et.Bence bunlarla diplomatik ilişkiye devam etmek bile boş.
 • VatandaşVatandaş5 gün önce
  İnsanlığın yüz karaları 
 • Mesut SarpMesut Sarp5 gün önce
  22 Arap ülkesi var. Sözde müslümanlar ama her Suriyeli careyi başta Türkiye ve Hristiyan Avrupaya sıgınmakta buluyor. Türkiyenin aleyhinde .........sizce laflar edeceklerine yarımşar milyon Suriyeli alsaydılar iltica eden Suriyeliler diye bir sorun coktan kalmıcaktı. 
 • davincidavinci5 gün önce
  kürtleri (türkleri) arapçayla farçayla vd asimile ettiler kışkırtıyorlar şimdi bize karşı.şeytan bunlar.
 • Alperen Alperen 5 gün önce
  Sayın Bakanım ben olsam bu fino köpeği kulübünü ciddiye alıp açıklama yapmazdım. 
 • turkturk5 gün önce
  ARAB BIRLIGI ......... BIRLIGIDIR. ARABIN HAKKINI SAVUNMAZ MUSLUMANIN HAJKKINI SAVUNMAZ AMA PKK VE ISRAILIN SAVUNUR 

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019