• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye genelinde engeller kalkacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye genelinde engelli vatandaşların ulaşım olanaklarından eşit şekilde faydalanabilmesi için 4 yıllık eylem planı taslağını görüşe açtı.

Yeniakit Publisher
2021-02-27 09:20:00 -
Türkiye genelinde engeller kalkacak

 Resul Ekrem Şahan  Ankara 

Yapılacak çalışmalarla ticari taksilerin tamamının engelli erişimine uygun hale getirilmesi sağlanacak. Bu eylem kapsamında ticari amaçla kullanılacak taksilerin erişebilirliğinin sağlanmasına yönelik mevzuat ve standart çalışması yapılacak. Tüm ulaşım türlerinde hareket kabiliyeti kısıtlılığı bulunan bireylere en iyi hizmetin sunulması için şoför ve kaptanlara ise çeşitli eğitimler verilecek. Yapılan çalışmalarda kaldırımda ve otoparklarda hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin erişimini engelleyen işgallere ilişkin yapılan denetimler artırılacak. Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan bireyler için çağrı merkeziyle entegre akıllı bileklik uygulamasının pilot olarak kullanılmasına başlanacak. İşitme engeline sahip vatandaşlar için bir konuşma aktarma sistemi olan indüksiyon döngü sistemleri ile mikrofona aktarılan konuşmanın işitme cihazlarına ayarlanacağı özel frekanslar tesis edilecek. İndüksiyon döngü sistemi tüm ulaşım türlerinde yaygınlaştırılacak.

Koordinasyon kurulu oluşturulacak

Bakanlık bünyesinde Ulaşımda Erişilebilirlik Koordinasyon Kurulu oluşturulacak. Ayrıca hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin ulaşım planlamasına katkı sağlamak üzere dijital erişebilirlik haritası oluşturulacak. Ulaşımda erişilebilirlik mekânsal veritabanının mevcut durum çıktılarına göre pilot bölge çalışması oluşturulacak. Öncelikle bu pilot bölgede yapılacak olan ulaşımda erişilebilirliği sağlayıcı uygulamalardan edinilen deneyimler, ülke genelinde yaygınlaştırılacak.


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

engelliyiz

Bir toplumun medeniyeti engellilere ve yaşlılara ne kadar hizmet ettiklerinden anlaşılır.. TÜm engellilerimize ve yaşlılarımıza sahip çıkalım..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23